ChorobyAko sa zbaviť lupín? Suchých aj mastných (návod)
Pohľad na ramená poprášené lupinami nie je vôbec vábny a človeku, ktorý je tvorbou lupín postihnutý určite na sebavedomí nepridajú.
Tvorba lupín, pokiaľ nemáte iné kožné problémy, je estetický problém, nie choroba.
Vhodnými kozmetickými, ale i po domácky vyrobenými prípravkami, sa estetické problémy dajú veľmi účinne riešiť. Ide síce o dlhodobejšiu záležitosť, ale treba sa posnažiť a výsledok sa určite dostaví.
V našom článku sa dozviete všetko, čo potrebujete o lupinách vedieť.
Čo sú lupiny, aké druhy poznáme, kde všade sa okrem hlavy môžu objaviť, čo spôsobuje ich tvorbu a či sú chytľavé. Poradíme vám, ako sa ich zbaviť čo možno najrýchlejšie a odporučíme vám na ne vhodné kozmetické prípravky i domáce recepty.
Sú to odumreté kožné bunky, ktoré sa odlupujú z pokožky hlavy.
Za ich tvorbou stojí zvyčajne nadmerná tvorba kožného mazu a premnoženie lipofilných kvasiniek rodu Malassezia.
Tieto kvasinky sú súčasťou prirodzenej mikroflóry zdravej ľudskej kože, avšak za istých okolností sa stávajú patogénnymi a spôsobujú dermatitídy a kožné ochorenia.
Problémy nastávajú vtedy, keď ich nárast do neprimeraného množstva vyvoláva príliš rýchle obnovovanie buniek epidermy. Tie sa potom v zhlukoch objavujú na pokožke hlavy, a tým sa tvoria lupiny.
Druhy lupín
Rozlišujeme dva základné druhy lupín – suché a mastné lupiny.
Suché lupiny – tvoria sa v dôsledku suchej pokožky hlavy, sú tenké, malé a ľahké, majú bielu farbu, sú suché, ľahko sa odlupujú a vypadávajú z vlasov na ramená. Ich tvorba môže byť sprevádzaná jemným svrbením pokožky hlavy.
Ako sa ich zbaviť – pomocou špeciálnych šampónov proti lupinám, aplikáciou po domácky vyrobených prípravkov a tiež jemným peelingom.
Mastné (priľnavé) lupiny – tvoria sa v dôsledku zvýšenej produkcie kožného mazu, sú hrubé, väčšie a ťažšie, majú žltkastú farbu, sú mastné, samy sa neodlupujú, ťažko sa odstraňujú, zhlukujú sa a zostávajú prilepené na pokožke hlavy a vytvárajú na nej mastnú vrstvu, ktorá môže mať charakteristický zápach spôsobený žltým tukom.
Ich tvorba je sprevádzaná intenzívnym svrbením, pokožka hlavy je podráždená, po rozškrabaní sa môžu vytvárať chrasty.
Ako sa ich zbaviť – pomocou peelingových šampónov a prípravkov, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú (okrem iného odstraňuje zápaly a odumreté bunky z povrchu pokožky) a glycerín (má hydratačné a zvláčňujúce, zvlhčuje pokožku hlavy a vlasy bez pocitu mastnoty).
Sú lupiny chytľavé?
Bojíte sa, že môžete dostať lupiny od človeka, ktorý ich má, napríklad tak, že sa s ním delíte o spoločný vankúš?
Podľa odborníkov sa báť nemusíte. Lupiny nie sú chytľavé, keďže ide iba o odumreté povrchové bunky kože.
Čo spôsobuje tvorbu lupín?
Pokiaľ sa u vás objavili lupiny, je potrebné zistiť príčinu, prečo sa tak stalo.
Faktorov, ktoré ovplyvňujú ich tvorbu je viacero:
hormonálne výkyvy (v období puberty a gravidity)
narušená alebo slabá imunita
užívanie niektorých liekov (napríklad betablokátorov)
prekonanie cievnej mozgovej príhody alebo infarktu myokardu
vplyvy prostredia (zvýšená prašnosť)
stres, depresia, psychické vypätie a nedostatok spánku
nedostatok vitamínov a minerálov v organizme (dôsledkom nevhodného stravovania)
alergická reakcia na nevhodnú kozmetiku (šampón, kondicionér, tužidlo, balzam, lak na vlasy)
dlhšie používanie tej istej značky šampónu na vlasy
zvyšky šampónu alebo kondicionéru po umývaní vlasov, ich nedostatočné opláchnutie
vplyv počasia (teplotné zmeny v zime – prechádzanie z chladu do tepla)
dlhší pobyt na slnku bez pokrývky hlavy v lete
časté sťahovanie vlasov do gumičky alebo do vrkoča (dlhé vlasy treba rozčesať aspoň raz denne)
pravidelné dlhodobé nosenie pokrývky hlavy (čiapky, barety, klobúky, prilby)
suchý vzduch z kúrenia
nešetrné zaobchádzanie s vlasmi (prílišné drhnutie uterákom pri ich utieraní a sušení)
fénovanie vlasov príliš horúcim vzduchom
melírovanie a časté odfarbovanie vlasov
horúca voda pri umývaní vlasov (kvalita vody, jej tvrdosť a zloženie na tvorbu lupín vplyv nemajú)
zvýšené potenie a nedostatočná hygiena
Toto sú všetko všedné záležitosti, ktoré je po ich odsledovaní ľahké odstrániť, prípadne eliminovať na minimum. A
k je však u vás tvorba lupín nadmerná a všimli ste si aj iné príznaky, napríklad začervenanie pokožky hlavy a jej neustále intenzívne svrbenie, môže ísť o kožnú chorobu.
V tomto prípade je potrebné navštíviť lekára, ktorý vám prípadnú kožnú chorobu diagnostikuje a nastaví potrebnú liečbu.
Môže ísť o začínajúcu psoriázu (lupienku), plesňové ochorenie kože, atopický ekzém alebo seboroickú dermatitídu(seboreu). Sú to všetko chronické kožné choroby, ktoré je potrebné bezpodmienečne liečiť.
Miesta výskytu lupín
Najčastejšie sa lupiny vyskytujú vo vlasovej časti hlavy.
Môžu sa však objaviť aj v obočí a brade.
Na ošetrenie týchto častí tela je vhodné používať rovnaké prípravky ako pri ošetrení pokožky hlavy.
Ako sa zbaviť lupín po domácky?
Kokosový olej + citrónová šťava – pripravte si z týchto dvoch ingrediencií hustejší balzam, naneste ho ku korienkom vlasov a vmasírujte do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 20 minút, opláchnite vlažnou vodou. Aplikujte 2x týždenne, výsledok sa dostaví už po 3 týždňoch.
Biely jogurt + čierne korenie – jogurt (150 g) vymiešajte s 2 lyžičkami čierneho mletého korenia, naneste do vlasov, nechajte pôsobiť aspoň hodinu, vlasy umyte šampónom.
Acylpyrín + voda – rozdrvte aspoň 3 tablety acylpyrínu, vymiešajte ich s vodou na hustú kašičku, vmasírujte ju do pokožky hlavy, nechajte 10 minút pôsobiť a opláchnite vlažnou vodou. Acylpyrín má silné protizápalové účinky a upokojuje pokožku hlavy.
Jablčný ocot + voda – v pohári zmiešajte 2 lyžice octu s čistou vodou a opláchnite si ňou vlasy na záver každého bežného umývania vlasov. Ocot má antimikrobiálne účinky a ovocné kyseliny rozpúšťajú zhrubnutú kožu. Navyše vašim vlasom dodá pekný lesk.
Tea tree olej – do 3 lyžíc hocijakého iného druhu oleja (olivového, kokosového, levanduľového, rozmarínového) pridajte 10 kvapiek Tea tree oleja a aplikujte na vlasy. Môžete tak urobiť po umývaní vlasov, v prípade suchých vlasov, alebo pred umývaním, ak trpíte prílišným mastením vlasov a vlasovej pokožky. Tea tree olej má vynikajúce antimikrobiálne a antiseptické účinky.
Ďalšie tipy ako sa zbaviť lupín
Odvar z tymianu – do väčšej nádoby si pripravte odvar, čerstvý alebo sušený tymian zalejte teplou vodou, nechajte vylúhovať, preceďte a každý druhý deň si ním opláchnite vlasy. Robte tak, aj bez toho, aby ste si vlasy umývali šampónom. Tymian má silné protizápalové účinky, preto je na boj proti lupinám ako stvorený.
Gél z Aloe vera – pred umývaním vlasov naneste gél na pokožku hlavy, nechajte 20 minút pôsobiť, potom vlasy umyte šampónom.
Ústna voda s obsahom alkoholu – vlasy si umyte najskôr šampónom, opláchnite ich ústnou vodou a následne použite kondicionér. Antihubové účinky ústnej vody pomáhajú predchádzať zvýšenej tvorbe kvasiniek, ktoré podporujú tvorbu lupín.
Kuchynská soľ – pred umývaním vlasov si na suchú pokožku hlavy naneste trochu suchej soli, jemne si ňou pár minút masírujte pokožku, následne vlasy umyte šampónom. Abrazívne (obrusovacie) účinky soli zbavia pokožku lupín a suchej kože.
Sóda bikarbóna (jedlá sóda) – pri umývaní vlasov bežným šampónom si naneste na pokožku hlavy za hrsť jedlej sódy, vmasírujte ju do pokožky, nechajte pôsobiť 15 – 20 minút a opláchnite vlažnou vodou.
Kozmetické prípravky na odstránenie lupín
Na našom trhu je dostupné veľké množstvo profesionálnych kozmetických prípravkov, ktoré sú v boji proti lupinám neoceniteľnými pomocníkmi. Stačí si len vybrať ten správny.
Šampóny proti lupinám – obsahujú aktívne zložky proti lupinám, zmierňujú dráždivé a viditeľné znaky lupín, obnovujú obranyschopnosť pokožky hlavy a čistia ju. Zabraňujú ďalšej tvorbe lupín a pomáhajú predchádzať ich návratu.
Revalid 30
30 kusov DOPRAVA ZADARMO 9,99 €
(platí ku dňu 24.4.2019)
Peelingové šampóny – obsahujú kombináciu silných účinných látok s exfoliačnými (odlupovacími) účinkami, ktoré pomáhajú redukovať lupiny a čistia pokožku hlavy od mastných lupín, ktoré zostávajú prilepené na pokožke hlavy.
Vlasové toniká a ampule – obsahujú účinné látky a sú určené na liečbu a odstránenie tvorby suchých i mastných lupín. Potláčajú svrbenie pokožky hlavy, riešia jej správne hodnoty pH a garantujú dezinfekčné účinky. Aplikujú sa do vlhkých vlasov vždy po ich umytí šampónom. Dôkladným vmasírovaním končekmi prstov do pokožky hlavy zabezpečíte rovnomerné nanesenie tonika. Vlasy po jeho použití už nie je potrebné oplachovať.
Masky proti lupinám
Šampúch s ichtamolom a pyritionom zinku
Vlasové prípravky s obsahom pyrition zinku – pyrition zinku je účinný proti premnoženiu prirodzených kvasinkových húb na pokožke hlavy a redukuje množstvo vzniknutých lupín
So živicovým šampónom AbiCare je to perfekté 🙂 Ide to pomerne rýchlo. Mne to šlo pekne do troch týždňov