Liga proti rakovine funguje na Slovensku už dlhé roky. Mnohí ju spájajú s ťažkou chorobou, proti ktorej sa snaží určitým spôsobom bojovať.
Táto organizácia sa však orientuje nielen na finančnú, ale aj odbornú pomoc. Onkologickým pacientom poskytuje kvalitné služby.
Tie môžu využiť v ťažkých časoch.
Čo všetko Liga proti rakovine robí, kedy vznikla a čo všetko už dokázala?
Obsah článku
30 rokov fungovania
Liga proti rakovine nie je žiadnou novou organizáciou. Založená bola 19. januára 1990 v Bratislave.
V tomto istom roku sa začlenila aj do Líg proti rakovine. Ide o európsku asociáciu známu aj pod skratkou ECL.
Je tiež členom Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC) sídliacej v Ženeve. Liga sa udržala aj po rozdelení Česka a Slovenska. Neprerušene bola súčasťou ECL a UICC. Na to, aby dokázala čo najlepšie pomôcť, nepracuje sama. Na medzinárodnej úrovni spolupracuje aj s inými organizáciami. Presnejšie ich je štyridsať. Z 28 štátov Európy. Liga proti rakovine vznikla s cieľom vytvorenia svojpomocnej skupiny pre ženy s rakovinou prsníka. Pri tomto type zákernej choroby jej zameranie však nezostalo. Počas rokov pôsobenia vytvárala rôzne kampane, ktoré šírili osvetu aj o iných. Napríklad kampaň s názvom „Krok ku zdraviu„. Napríklad, v roku 1995 vznikla letná kampaň “Slnko a kožná rakovina”. Tá sa orientovala na osvetu o rakovine kože, ktorá zasahuje obe pohlavia. V roku 1999 sa zas začala onkologická výchova na stredných školách. Tá mala tému “Prevencia fajčenia a stop fajčeniu u mládeže”. Počas ďalších rokov vytvárala liga mnohé iné kampane, ako napríklad: A množstvo ďalších. Cieľom Ligy proti rakovine je poskytnúť osvetu a dôležité informácie o zákernej chorobe, ktorá je dodnes veľmi ťažko liečiteľná. S Ligou proti rakovine sa spája aj jeden deň v roku, ktorý má názov Deň narcisov. Počas neho môžete tejto organizácii finančne prispieť a získať tak pekný žltý narcis. Deň narcisov sa opakuje každoročne, spravidla v mesiaci apríl. Nejde však o žiaden medzinárodný deň alebo sviatok. Práve preto sa dátum pravidelne mení. Lige proti rakovine síce Deň narcisov vo veľkom pomáha, no nespolieha sa len na príjmy z neho. Ak chcete podporiť onkologických pacientov, urobiť tak môžete aj inými spôsobmi. A ako? Je to pomerne jednoduché. Prvý spôsob predstavuje darovanie 2 % z daní. Urobiť tak však môžete len do určitého dňa na začiatku roka. Následne stačí vyplniť tlačivo a poslať ho na daňový úrad. Druhou možnosťou, ako prispieť, je určitou finančnou čiastkou. Na oficiálnej stránke nájdete všetky informácie. Prispieť sa dá prostredníctvom bankového prevodu alebo platobnej karty. Urobiť tak môžete jednorazovo alebo pravidelne. Poslednou možnosťou je stať sa dobrovoľníkom počas Dňa narcisov alebo v Centre pomoci. Liga proti rakovine vznikla na to, aby poskytla onkologickým pacientom určitú podporu. Práve preto poskytuje Onkoporadňu. S odborníkmi môže pacient prebrať všetko, čo potrebujete. Okrem nej funguje aj Sieť onkopsychológov. Tí sa starajú o psychické zdravie pacientov. Všetky služby sú pre onkologických pacientov a ich blízkych bezplatné. Liga proti rakovine odvádza skvelú prácu už viac ako 30 rokov. Počas svojho fungovania stihla pripraviť niekoľko programov a kampaní. Tie sa orientovali na osvetu o rôznych typoch rakoviny. Okrem toho je liga spojená s Dňom narcisov, ktorý sa koná každý rok. Spravidla v mesiaci apríl. Podporte túto organizáciu aj vy. Minimálne tým, že prispejete dobrovoľníkom a získate žltý narcis.Cieľ a hlavné zameranie Ligy proti rakovine
Deň narcisov
Podporiť môžete aj inak
Poradňa pre pacientov
Zhrnutie