Uzdravujúca sila prírody je fascinujúca vo svojej rôznorodosti, intenzite a prirodzenosti. Vyznávači fytoterapie a odborníci v tejto oblasti veria, že príroda nám poskytuje všetko, čo pre svoj život a zdravie potrebujeme. Dôležité je jej silu poznať a vedieť využiť vo svoj prospech. Príklad toho, aké ohromujúce liečivé účinky majú bežne sa vyskytujúce a vo všeobecnosti obľúbené bylinky, prinášame aj v tomto článku.
Obsah článku
Obsah článku
Levanduľa lekárska
Obľúbený poloker s aromatickými kvetmi modro-fialovej farby má svoj pôvod na pobrežiach Stredozemného mora. Nekonečné levanduľové polia sa spájajú najmä s Provensálskom, historickou oblasťou juhovýchodného Francúzska. Názov rastliny pochádza z latinského lavare a znamená umývať sa. Zelenému, nenáročnému polokru sa darí na slnečných, teplých miestach. Rastlina si nevyžaduje veľa vody a vo vyhovujúcich podmienkach prežíva i desaťročia.
Na čo je dobrá levanduľa?
Levanduľa vďaka svojej výraznej vôni, chuti a obdivuhodným liečivým účinkom našla svoje uplatnenie v kozmetike, v kuchyni i v lekárstve. Už tradične sa z nej vyrábajú parfumy, mydlá, éterické oleje a iné produkty s typickou vôňou. Sušené listy sa využívajú na ochutenie šalátov, k pečenému mäsu a sú súčasťou provensálskeho korenia. Hoci chuť a vôňa levandule je skutočne obdivuhodná, najvzácnejšie sú jej liečivé účinky.
Úzkosť a stres
Existuje viacero spôsobov využitia aromatických sušených kvetov na zmiernenie úzkosti a dôsledkov stresu. Sušené listy a kvety rastliny môžete rozdrviť medzi prstami, čím získate vzácne prírodné organické zlúčeniny. Nanesené na spánky pôsobia ako balzam na dušu. Upokoja telo, myseľ, zmiernia úzkostné myšlienky a vyrovnajú náladu. Rovnaký účinok má aj levanduľový čaj. Antioxidačné zložky rastliny ovplyvňujú žľazy s vnútorným vylučovaním a znižujú hladiny stresových hormónov.
Problémy so spánkom
Nespavosť, apnoe i nepokojný spánok pomôže vyriešiť čaj pripravený z levanduľových kvetov. Už tradične sa považuje za elixír podporujúci spánok a relaxáciu. Užívanie čaju sa bežne kombinuje s meditačnými technikami a aromaterapiou.
Zápal
Dlhý kúpeľ s pridaním levanduľových kvetov má nielen relaxačné, ale aj protizápalové účinky. Pomáha zmierniť zápalové ochorenia prebiehajúce v tele a utlmiť bolesť pri ľahkých svalových zraneniach. Protizápalové a antioxidačné účinky rastliny sú pomerne silné.
Antiseptické účinky
Levanduľa je prinajmenšom fascinujúca aj svojimi účinkami na infekcie. Jej rozdrvené listy urýchľujú hojenie rán a zabraňujú vzniku a šíreniu infekcie. Toto použitie levandule je známe už od stredoveku.
Pleť a vlasy
Levanduľa má priaznivé účinky na unavenú a suchú pleť, psoriázu, ekzém a dokonca aj akné. Naplňte rozprašovač vodou s rozdrvenými kvetmi levandule a aplikujte na problémovú oblasť. Odvar z levandule ozdravuje aj pokožku hlavy, pôsobí proti vypadávaniu vlasov a viditeľne zlepšuje ich kvalitu.
Zažívacie ťažkosti
Polyfenoly nachádzajúce sa v levanduli zabraňujú vzniku baktérií a tým hromadeniu plynov v črevách. Tým sa zmierňuje nadúvanie a odstraňujú sa brušné kŕče. Na takéto využitie sa odporúča pitie levanduľového čaju alebo žuvanie listov.
Produkty obsahujúce Levanduľu
Mäta prieporná
Mätový čaj je jeden z najobľúbenejších bylinkových čajov vôbec. Mäta prieporná dostala svoje paradoxné pomenovanie z gréckeho minthé, čo v preklade znamená zapáchajúci alebo nepekne voňajúci. Ide o trvácu rastlinu s prenikavou mentolovou vôňou kvitnúcu prevažne v letných mesiacoch.
Aké má mäta využitie?
- ťažkosti s trávením
- únavu, depresiu
- bolesti hlavy
- dýchacie cesty
Tráviace ťažkosti
Mätový čaj pôsobí priaznivo pri nevoľnosti, podporuje trávenie a má čistiace účinky. Olej s mentolovou vôňou môže pomôcť proti cestovnej nevoľnosti. Mäta je mimoriadne vhodná súčasť predkrmov, pretože stimuluje žľazy vylučujúce tráviace enzýmy.
Bolesť hlavy
Úľavu od bolesti hlavy prináša vôňa čerstvo rozdrvených mätových listov alebo esenciálny mätový olej. Veľmi blahodarne pôsobí aj mätový balzam, ktorý je vhodné nanášať na čelo a pod nos.
Dýchacie problémy a kašeľ
Intenzívny mentol je veľmi účinný pri odstraňovaní preťaženia nosa, hrdla, priedušiek a pľúc. Mätový čaj zmierňuje chronický kašeľ a prináša úľavu od respiračných problémov. Výťažky z mäty pôsobia relaxujúco u ľudí s astmou.
Depresia a únava
Mäta je prirodzený stimulant a samotná jej vôňa dokáže opätovne naštartovať organizmus. Pri úzkosti, vyčerpaní a depresii sa odporúča aromaterapia s využitím mätových éterických olejov.
Starostlivosť o pleť
Čistá mätová šťava je výborný čistiaci prostriedok pre unavenú a zanesenú pleť. Upokojuje ju a pomáha vyliečiť podráždenie, infekcie a prináša úľavu od svrbenia.
Starostlivosť o ústnu dutinu
Mäta je všeobecne známa svojim priaznivým pôsobením na zdravie ústnej dutiny. Má baktericídne účinky, rýchlo osviežuje dych, čistí jazyk a zuby. Preto je mäta bežnou súčasťou zubných pást, ústnych vôd a iných prípravkov zubnej hygieny. Iným spôsobom využitia jej účinkov je žuvanie čerstvých mätových listov.
Produkty obsahujúce Mätu priepornú
Materina dúška
Na našom území mimoriadne rozšírená bylinka s fialovo-červenými kvetmi má svoj pôvod v Stredomorí. Materina dúška sa bežne vyskytuje na slnečných lúkach a svahoch. Ide o trvácu bylinu známu príjemnou vôňou, ktorá kvitne v uprostred leta.
Na čo je dobrá materina dúška?
Prechladnutie a chrípka
Materina dúška je známa svojimi pozitívnymi účinkami na dýchacie cesty. Čaj pripravený z lyžičky sušených kvetov a štvrť litra vody pôsobí priaznivo pri bolestiach hrdla, kašli, zápale mandlí a priedušiek. Boli potvrdené aj blahodarne účinky u astmatikov.
Zmiernenie napätia
Čaj z materinej dúšky odstraňuje príznaky psychického i fyzického napätia a tým pomáha pri nespavosti, bolestiach hlavy, nervozite a podráždenosti. Materina dúška odstraňuje dôsledky stresu a blahodarne pôsobí aj pri depresii.
Tráviace ťažkosti
Pitie čaju po malých dúškoch podporuje chuť do jedla, blahodarne pôsobí pri nadúvaní, brušných kŕčoch a menštruačných bolestiach.
Poranenia a kožné ťažkosti
Obklad alebo tinktúra sa používa na hnisavé rany, opuchy, ekzémy a pomliaždeniny. Materina dúška lieči zápaly kože rôzneho pôvodu i plesňové ochorenia.
Medovka lekárska
Medovka lekárska, pýšiaca sa titulom „liečivá rastlina roka 2006“, pochádza z východného Stredozemia. Odtiaľ sa postupne rozšírila do všetkých kútov sveta. V našich podmienkach sa pestuje v záhradách a vyskytuje sa aj v rámci poľných kultúr. Názov rastliny bol odvodený od jej lahodnej citrónovej vône, ktorá pôsobí ako lákadlo pre včelu medonosnú. Hovorí sa, že včely medovku tak milujú, že nikdy neuštipnú človeka, ktorý ju drží v ruke.
Využitie medovky?
Upokojenie a zdravý spánok
Odporúča sa aromaterapia s esenciálnym olejom s vôňou medovky alebo pitie čaju z listov tesne pred spaním. Medovka zbavuje napätia, nervozity, upokojuje a pripisujú sa jej aj antidepresívne účinky. V 15. st. vraj dostala vznešené pomenovanie „Elixír života“
Zdravie dýchacích ciest
Čaj z medovky prehrieva dýchacie cesty a pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu a iným respiračným ochoreniam.
Uvoľnenie tráviaceho traktu
Medovka upokojuje podráždený žalúdok a napomáha správnemu fungovaniu celého tráviaceho traktu. Pitie medovkového čaju je vhodné aj pri peptických vredoch žalúdka. Medovka znižuje plynatosť, kŕče a uvoľňuje napätie brušných svalov. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom pôsobí proti infekciám hrubého čreva. Prečítať si viac o Medovke lekárskej
Ochrana srdca a ciev
Medovka je prírodným liekom na vysoký krvný tlak. Pitie čaju má priaznivé účinky na srdce a cievy a je tak účinnou prevenciou infarktu myokardu a mozgovej mŕtvice.