Ako prebieha vyšetrenie u urológa?

MagazínAko prebieha vyšetrenie u urológa?

Návšteva urológa je pre mnohých mužov čímsi nepredstaviteľným.

Bráni im v tom strach, ostych, pýcha.

Mnohých k návšteve dotlačia až zdravotné problémy v intímnej oblasti, ktorým sa možno včasným vyšetrením dalo predísť.

Urologická prehliadka dokáže diagnostikovať celé spektrum ochorení močového ústrojenstva a mužských pohlavných orgánov, predovšetkým tých nádorových.

Pánov však často brzdí neznalosť toho, ako také vyšetrenie u odborníka prebieha.

Dnes teda na túto tému.

Ako mi to pomôže?


Vyšetrenie u urológa je dôležitou súčasťou udržiavania zdravia mužov a žien. Urológ sa špecializuje na diagnostiku a liečbu ochorení spojených s močovými cestami a reprodukčným systémom. Pri návšteve urológa môžete očakávať profesionálnu starostlivosť a dôkladné vyšetrenie.

Na prehliadku u urológa nie je potrebné nejako sa zvlášť pripravovať. No jednoduchá prípava vám pomôže cítiť sa lepšie.

Pred samotným vyšetrením je vhodné sa pripraviť. To znamená, že by ste mali mať pri sebe zdravotnú kartu, zoznam vašich liekov, ktoré užívate a zdravotných problémov.

Tiež je dôležité zvážiť, či máte niektoré špecifické symptómy, ktoré by ste chceli diskutovať s urológom.

Pripravte si výmenný lístok od obvodného lekára a vhodné tiež je, ak sa pred vyšetrením nevymočíte, nakoľko možno bude potrebné túto telesnú tekutinu testovať.

Ak vám moč, prípadne krv testovali na preventívnej prehliadke u všeobecného lekára (v tom istom kalendárnom roku), zoberte so sebou výsledky.

Urológ vám môže pomôcť vyriešiť nasledovné problémy:

 • Problémy s ejakuláciou
 • Predčasná ejakulácia
 • Poruchy erektilnej dysfunkcie

Ako to prebieha?


Po príchode do ordinácie urológa budete privítaní zdravotným personálom a následne budete pozvaní do konzultačnej miestnosti. Urológ sa s vami stretnie a začne vyšetrovať vaše zdravotné problémy. Dôležitou súčasťou tohto procesu je anamnéza, kedy sa urológ pýta na vašu zdravotnú históriu, súčasné symptómy a iné relevantné informácie.

Samotnému vyšetreniu predchádza anamnéza, teda zber údajov o pacientovom zdravotnom stave, ktorý prebieha formou rozhovoru.

Urológ sa vás bude pýtať na konkrétne ťažkosti, ktoré môžete pociťovať.

Je fajn, ak máte zmonitorovanú situáciu aj u pokrvných príbuzných, či sa u nich nevyskytla rakovina, prípadne problémy s prostatou a pohlavným ústrojenstvom.

Otázky, ktoré sa vás urológ pravdepodobne opýta:

 • Beriete nejaké lieky?
 • Prekonali ste v poslednom čase nejaké závažné ochorenie?
 • Máte problémy s močením?
 • Máte problémy s nedostatočnou erekciou?
 • Drogy? Alkohol? Fajčenie?

A ďalšie klasické otázky ako u bežného lekára.

Debata sa zrejme dotkne aj vášho sexuálneho života, čo nemusí byť každému príjemné. Pamätajte však – ide o zdravie.

Ďalej vám urológ laboratórne vyšetrí moč, prípadne krv či ejakulát.

Do úvahy pripadá aj vyšetrenie ultrazvukom, resp. röntgenom. Na požiadanie sa môžete nechať vyšetriť na prítomnosť rôznych baktérií, kvapavky a podobne, prípadne si nechať odmerať hladinu testosterónu.

Po anamnéze nasleduje fyzické vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať palpáciu brušnej dutiny, genitálií a iných relevantných oblastí. Toto vyšetrenie môže poskytnúť urológovi dôležité informácie o vašom zdravotnom stave a možných problémoch.

Pýtajte sa!


Po vykonaní diagnostických testov urológ diskutuje s vami výsledky a navrhne vhodný plán liečby. Tento plán môže zahŕňať lieky, chirurgické zákroky, terapeutické postupy alebo ďalšie odporúčania na zlepšenie vašeho zdravia.

Teraz prichádza časť, ktorej sa muži zrejme najviac obávajú, pričom ide o rutinné, bezbolestné a neškodné vyšetrenie.

Nohavice dole. Pohmatom vám lekár vyšetrí brucho, oblasť bedrovej chrbtice, semenníky a genitálie. Následne si vyžiada povolenie vyšetriť vám prostatu pohmatom cez konečník.

Tento úkon nebolí, trvá iba chvíľu a absolvovať sa dá bez akýchkoľvek ťažkostí. Ide však o potrebné vyšetrenia, pomocou ktorých urológ identifikuje akékoľvek potenciálne zdravotné problémy.

Na záver vám lekár oznámi výsledky vyšetrenia, takže počúvajte pozorne.

Dozviete sa tiež kedy sa nabudúce zastaviť na opätovnú kontrolu, prípadne, ak to bude potrebné, dátum konkrétneho vyšetrenia. Vyšetrenie u urológa je hradené zo zdravotného poistenia.

Ak ste sa nedozvedeli všetko čo ste chceli, nezabudnite sa lekára spýtať na ďalšie otázky.

Otázky, ktoré by ste sa nemali zabudnúť opýtať:

 • Aké mám ochorenie a čo to presne znamená?
 • Aké vyšetrenia by som mal podstúpiť na úplné vyliečenie ochorenia?
 • Aké príznaky sa môžu prejaviť?
 • Hrozia mi nejaké komplikácie?
 • Kedy mám opäť prísť na kontrolu?

Nepodceňujte návštevu urológa


Urologické ochorenia sa neoplatí podceňovať. Vyšetrenie u urológa je dôležitou súčasťou udržiavania zdravia mužov a žien. Je dôležité venovať pozornosť svojmu zdraviu a pravidelne navštevovať lekárov, aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom.

Aj v prípade, že sa cítite stopercentne fit a s močením ani pohlavným životom nemáte žiadne problémy, zvážte návštevu odborníka. Prevencia je veľmi účinným nástrojom v boji proti chorobám, hanbu a neodôvodnené obavy teda zahoďte za hlavu.

Ak už pociťujete ťažkosti pri močení, v moči sa vám objaví krv, nájdete si na semenníkoch hrčku, pociťujete bolesť a tlak v bedrách, podbrušku, prípadne máte problémy s erekciou a genitáliami, bezodkladne sa na vyšetrenie objednajte.

Včasným zákrokom sa dá predísť mnohým komplikáciám.

4/5 - (6 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu