Kokosový olej – Cena, účinky a hodnotenie

Oleje a masláKokosový olej - Cena, účinky a hodnotenie

Kokosový olej je jedným z najznámejších a najpoužívanejších olejov na celom svete. Dobrú povesť si získal najmä pre široké spektrum použitia a blahodárnych účinkov pre krásu a zdravie.

Kvalitný kokosový olej obsahuje množstvo minerálov a vitamínov, ktoré sú telu prospešné.

Z hľadiska potravín ho možno klasifikovať ako „superpotravinu“, ktorá pomáha pri chudnutí, zlepšuje funkciu mozgu, vynikajúco pôsobí na akné, vlasy, zuby a pleť.

Panenský kokosový olej


Panenský kokosový olej sa môže vyrábať z čerstvého kokosového mlieka, dužiny alebo kokosových zvyškov.

Výroba z čerstvej dužiny zahŕňa buď mokré mletie alebo sušenie rezídua (zvyškov). Na extrahovanie oleja sa používa technika lisovania.

Prehľad kvalitných kokosových olejov, ktoré odporúčame.

Powerlogy kokosový olej

 • kvalitný kokosový olej
 • 100% panenský nerafinovaný
 • neoxiduje tak rýchlo ako bežné oleje = vydrží vám dlhšie
 • neobsahuje GMO, nie je bielený
 • chemicky čistý a lisovaný z čerstvých orechov
 • BIO certifikát

Hodnotenie

Výroba z kokosového mlieka zahrňuje mletie kokosového orecha a následné miešanie s vodou až po vylisovanie oleja.

kokosový olej-cena-účinky-využitie
Textúra kokosového oleja pri priaznivých podmienkach.

Tretia možnosť zahŕňa použitie odstredivky na oddelenie oleja od iných kvapalín. Kokosový olej môže byť tiež extrahovaný zo suchého zvyšku, ktorý zostal z výroby kokosového mlieka.

Tisíc dospelých kokosov s hmotnosťou približne 1 440 kilogramov, vyčíslili na 170 kilogramov dužiny, z ktorých je možné extrahovať až 70 litrov oleja.

Výroba kokosového oleja


kokosový olej-cena-účinky-využitieKokosový olej sa vyrába prostredníctvom procesu zvaného extrakcia. Pri tomto type výroby sa využívajú jadrá a celá dužina zrelých kokosových orechov, zozbieraných zo stromu Palmy kokosovej (Cocos nucifera).

Jedna palma má úrodu približne 50-60 plodov. Vzhľadom na vysoký obsah nasýtených tukov sa oxiduje pomaly, a preto je odolný voči rancidifikácii (znehodnoteniu). Kokosový olej sa môže extrahovať pomocou suchého alebo mokrého spracovania.

Suché spracovanie


Suché spracovanie vyžaduje, aby bola celá dužina extrahovaná zo svojho obalu a vysušená pomocou ohňa, slnečného žiarenia alebo pecí. Táto biela mäsitá dužina kokosových orechov je známa aj pod názvom kopra.

Kopra alebo dužina sa lisuje a rozpúšťa spolu s rozpúšťadlami, čím sa postupne získava samotný kokosový olej a vysoko proteínová kaša s vysokým obsahom vlákniny. Kaša sa vyznačuje nízkou kvalitou.

Z hľadiska ľudskej spotreby je zbytočná, a preto sa skôr používa ako krmivo pre prežúvavce. Napriek tomu, že samotná kaša obsahuje vysoký podiel bielkovín, nie je známy žiadny proces extrakcie bielkovín z kaše.

Mokré spracovanie


Pri tomto type výroby sa používa surový kokosový orech alebo sušená dužina. Bielkoviny obsiahnuté v kokose vytvárajú emulziu z oleja a vody. Najproblematickejšou časťou celej výroby je rozrušenie tejto emulzie, čo je potrebné pre získanie oleja.

Moderné techniky používajú odstredivky a predbežné úpravy pri výrobe, ako je použitie chladu, tepla, kyselín, solí, enzýmov, parnej destilácie a mnoho iných.

Aj napriek kvalitným technológiám, mokré spracovanie kokosového oleja patrí medzi menej kvalitné ako suchý proces. Je to najmä kvôli nižšiemu výnosu o 10-15%, a to aj so zreteľom na straty spôsobené znehodnotením či škodcami. Tento proces taktiež vyžaduje nákladné investície do zariadení a energie.

Správna ťažba kokosu má významný rozdiel v účinnosti procesu výroby oleja. Dôležitým faktorom je taktiež vek kokosu, ktorý sa pri spracovaní pohybuje na rozmedzí od 2 až 20 mesiacov. S dužinou z nezrelých orechov sa pracuje ťažšie a výsledkom je aj produkcia menej kvalitného výrobku

Rafinovaný kokosový olej


Tento „surový“ kokosový olej nie je vhodný na konzumáciu, pretože obsahuje nečistoty a musí byť rafinovaný ďalším zahrievaním a filtráciou.

Na rozdiel od panenského kokosového oleja nemá rafinovaný kokosový olej žiadnu kokosovú chuť alebo vôňu.

Používa sa skôr na domáce varenie, komerčné spracovanie potravín a na kozmetické, priemyselné a farmaceutické účely.

NUTRIČNÉ HODNOTY NA 100 GRAMOV KOKOSOVÉHO OLEJA

Energia 3 607 kJ
Tuky 100 g
Vitamíny
Vitamín E 0,009 MG (1%)
Vitamín K 0,5 μg (0%)
Minerály
Železo 0,04 mg (0%)

*μg – mikrogramy ; mg – miligramy*

Účinky kokosového oleja


Tento olej sa bežne používa na varenie, najmä na vyprážanie a je bežnou prísadou mnohých ázijských jedál.

Peeling

Chcete prirodzený peeling? Vyrobte si ho doma pomocou hnedého cukru a kokosového olej. Použite na pokožku a opláchnite vlažnou vodou a vaša pokožka sa bude cítiť ako v bavlnke.

Do kuchyne

Je vhodný ako náhrada iného oleja do kuchyne. Vyskúšajte na ňom vysmážať alebo ho použite na panvicu aby sa vám vaše jedlo nepripieklo. A navyše je extrémne zdravý a podporuje trávenie.

Proti hmyzu

Kokosový olej účinne odstráni nepríjemné svrbenie spôsobené komárom, muchou, osou a iným hmyzom. Jednoducho natrite poštípané miesto a počkajte pár minút.

V kombinácii s jablčným octom je veľmi účinnou zbraňou proti nepríjemným všiam. Umyte si vlasy jablčným octom, akonáhle uschnú naneste kokosový olej a nechajte pôsobiť počas noci. Toto opakujte 1 týždeň.

Na holenie

Kokosový olej je veľmi vhodný aj na holenie. Pomôžte vyživovať vlasové folikuly a neutralizovať pálenie po holení

Na herpes

Ideálne je natierať herpes alebo opar ešte pred jeho úplným vytvorením sa. Môžete tak zabrániť jeho rozšíreniu. Ak sa už herpes úplne ukázal, kokosový olej môže byť stále veľmi nápomocný.

Na zuby

Kokosový olej je vhodný na zuby. Môžete ho použiť ako náhradu za rôzne bielidlá, ktoré veľmi často obsahujú toxické látky, ako napríklad fluorid. Pýtate sa ako na to? Jednoducho, po každom jedle si naneste trošku kokosového oleja na zubnú kefku a pretrite si ňou vaše zuby. Po určitom čase používania kokosového oleja na zuby budú belšie a zdravšie.

Na vlasy

Kokosový olej je veľký kamarát aj s vlasmi. Môžete ho použiť ako kondicionér alebo zábal. Kokosový olej jednoducho roztopte a naneste ho na vlasy.

Malý tip od nás
Neodporúčame ho rozpúšťať v mikrovlnke, tak ako to odporúčajú niektoré web stránky. Môžete tak „zabiť“ to zdravé čo sa v ňom nachádza. Roztopte ho jednoducho v malom hrnčeku na sporáku. Keď bude olej dostatočne rozpustený, jednoducho ho naneste na vlasy a v masírujte ho. Počkajte 2-3 hodiny alebo kľudne aj cez noc. Následne olej zmyte a vlasy si umyte.

Na cholesterol

V poslednom čase sa objavuje stále viac pochybností o tom, či je kokosový olej vhodný na vysoký cholesterol. Poznáme dva druhy cholesterolu – zlý a dobrý. Kokosový olej zvyšuje hodnotu toho dobrého cholesterolu (HDL) (zdroj). Konzumácia kokosového oleja môže znížiť riziko srdcových ochorení. Samozrejme aj pri kokosovom oleji platí nasleduj.

Možno vás zaujíma:

Ako sa kokosový olej využíva v ľudskej výžive?

Kokosový olej má niekoľko výhod aj pri starostlivosti o pleť, vlasy, podporuje úbytok hmotnosti, pomáha pri liečbe kvasinkových infekcií, zlepšuje trápenie a podporuje odolnosť voči radom infekcií a chorôb.

Je vhodný napríklad na psoriázu, lupiny, štítnu žľazu alebo ako lubrikačný gél.

Môžete ho tiež použiť ako deodorant alebo opalovací krém. 

Pozrite sa na využitie kokosového oleja v tomto prehľadnom obrázku.

Ľudia objavujú zázraky tohto oleja každý deň, čím si získava popularitu na celom svete. Pozrime sa na niektoré známe výhody používania tohto oleja.

Starostlivosť o pokožku


kokosový olej-cena-účinky-využitie
Kokosový olej pomáha pri problémoch s pokožkou.

Kokosový olej je vynikajúci masážny olej, ktorý pôsobí ako efektívny hydratačný prostriedok na všetky typy pleti, vrátane suchej pokožky.

A toto je na ňom najlepšie!

Na rozdiel od minerálnych olejov, nie je žiadna možnosť nežiadúcich účinkov na pokožku pri aplikácii tohto oleja. Preto je bezpečným riešením vysušenej a popraskanej pokožky.

 

Spomaľuje tiež tvorbu vrások a prehĺbenie kože, ktoré zvyčajne sprevádza starnutie.

Pomáha pri prevencii degeneratívnych ochorení, ako je napríklad predčasné starnutie.

Kvôli jeho dobre známym antioxidačným vlastnostiam, pomáha tiež pri liečbe rôznych kožných problémov vrátane:

 • psoriázy
 • dermatitídy
 • ekzémov a iných kožných infekcií

Z tohto dôvodu tvorí základnú zložku rôznych výrobkov starostlivosti o telo, ako sú mydlá, pleťové vody a krémy.

upokojujúce účinky, preto je výbornou voľbou po dlhšom pobyte na slnku, kedy pomáha regenerovať spálenú pokožku.

Trápia vás strie a neviete ako to vyriešiť?

Natieranie kokosového oleja denne na stále sa rozširujúce bruško alebo inú partiu môže pomôcť predísť striám. Môže to fungovať aj pre deti a dospievajúcich, ktorí prechádzajú rastom.

Je vysoko účinný pri modrinách, pretože urýchľuje hojenie poškodených tkanív. Taktiež akné a kokosový olej sú odveký nepriatelia, a preto vás ho účinne zbaví.

Namiesto opaľovacieho krému


Kokosový olej je na opaľovanie vhodný. Dokáže účinne a rýchlo zabezpečiť príjem vitamínu D vašou pokožkou.

Má vysoko stabilné vlastnosti, je trvanlivý a má skvelú schopnosť prirodzene chrániť vašu pokožku. Jeho ochranný faktor je SPF 4.

Starostlivosť o vlasy


kokosový olej-cena-účinky-využitie
Kokosový olej pomáha udržiavať vlasy zdravé a pevné.

Kokosový olej pomáha pri zdravom raste vlasov a dodáva im lesk a kvalitu. Je tiež veľmi účinný pri znižovaní straty bielkovín, čo môže viesť k rôznym nepríjemným a nezdravým vlastnostiam vlasov. Obvykle sa používa na starostlivosť o vlasy lokálne.

Je vynikajúcim kondicionérom a pomáha pri obnove poškodených vlasov. Poskytuje tiež základné proteíny potrebné pre výživu vlasov.

Pravidelným masírovaním hlavy kokosovým olejom môžete zabezpečiť aby vaša pokožka na hlave bola bez lupín, dokonca aj v prípade, že je vaša pokožka príliš suchá. Tiež pomáha udržať vlasy a pokožku hlavy bez vší.

Ako lubrikant


Áno presne tak! Kokosový olej môžete využiť aj v spálni. Vaše romantické večery s partnerom tak dostanú úplne novú chuť! Narozdiel od rôznych chemických lubrikantov má jednu výhodu.

Neobsahuje žiadne pridané látky. Je čisto prírodný. Dajte si však pozor na kombinovanie kokosového oleja a kondómov! Olej môže kondómy znefunkčniť.

Srdcové ochorenia


Existuje nesprávna koncepcia rozšírená medzi mnohými ľuďmi, ktorá tvrdí, že kokosový olej nie je prospešný pre zdravie srdca. Množstvo nasýtených tukov sú pre srdce skôr pospešné (zdroj). Obsahuje asi 50% kyseliny laurovej, čo pomáha pri prevencii rôznych srdcových ochorení, ako je vysoká hladina cholesterolu a vysoký krvný tlak.

 

Užívanie tohoto oleja nevedie k zvýšeniu hladín LDL cholesterolu a znižuje výskyt ochorení tepien.

Preto je účinný aj pri prevencii proti ateroskleróze. Niektoré štúdie naznačujú, že príjem kokosového oleja môže pomôcť udržiavať lipidy v norme u žien v menopauze.

Na psoriázu


Psoriáza je zákerná choroba. Zmierniť jej príznaky je možné kokosovým olejom.

Naneste ho na pokožku a počkajte.

Kokosový olej obsahuje množstvo mastných kyselín, ktoré by mali zmierniť svrbenie pokožky a následne ju zvlhčia. Tiež ho môžete pridať do kúpeľa alebo ho použiť v sprche.

Na tvár a pleť


Kokosový olej je skvelý prírodný liek na množstvo kožných ochorení ako napríklad ekzém, akné, psoriáza alebo dermatída.

Na gynekologické problémy


Ako som už spomínal, kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, ktorá zabíja baktérie a huby.

Je preto vhodný pre ženy ako liečba pri gynekologických zápaloch a infekciách.

Na hemoroidy


Hemoroidy nie sú sranda! Jemné natieranie kokosového oleja na postihnutom mieste môže pomôcť ich rýchlemu zahojeniu.

Kokosový olej na chudnutie


kokosový olej-cena-účinky-využitie
Kokosový olej napomáha pri chudnutí.

Je veľmi užitočný pri chudnutí.

Obsahuje mastné kyseliny, ktoré pomáhajú pri odbúraní nadmernej hmotnosti. Výskumy naznačujú, že pomáha redukovať tuk v oblasti brucha. (zdroj)

Je ľahko stráviteľný, pomáha pri zdravom fungovaní štítnej žľazy a endokrinného systému.

Kokosový olej obsahuje množstvo mastných kyselín. Je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie.

Svojím zložením dokáže vyživovať pokožku a potláčať celulitídu.

Imunita


Kokosový olej posilňuje imunitný systém, pretože obsahuje antimikrobiálne lipidy, kyselinu laurovú a kyselinu kaprylovú, ktoré majú protiplesňové, antibakteriálne a protivírusové vlastnosti.

Kokosový olej sa odporúča ako účinný spôsob riešenia vírusov a baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia, ako je herpes, chrípka a dokonca aj HIV.

Pomáha pri boji proti škodlivým baktériám ako Listeria monocytogenes Helicobacter pylori. (zdroj)

Do kávy


Viete si predstaviť ráno bez skvelej šálky kávy? Ani ja nie! Pridajte si do kávy lyžičku kokosového oleja a zvýšte svoju prirodzenú energiu.

Je to tiež skvelá možnosť pre ľudí, ktorí nemôžu konzumovať mliečne výrobky.

Neviete ako na to? Nech sa páči, v nasledujúcom videu je to skvelo znázornené.

Trávenie


Pomáha zlepšovať tráviaci systém a tým zabraňuje rôznym tráviacim problémom vrátane syndrómu dráždivého čreva.

Pomáha pri problémoch s baktériami, hubami a parazitmi, ktoré môžu spôsobiť poruchy trávenia. Chcem to vyskúšať

Pomáha tiež pri vstrebávaní niektorých živín, ako sú minerály, vitamíny a aminokyseliny.

Kokosový olej na zuby


Vápnik je dôležitou zložkou našich zubov. Keďže uľahčuje vstrebávanie vápnika, pomáha udržiavať zuby silné a pevné.

Zabraňuje tvorbe zubného kazu a je prospešný pri znižovaní tvorby zubného povlaku.

kokosový olej-cena-účinky-využitie
Olej pomáha zlepšovať zdravotný stav zubov.

Candida, tiež známa ako systémová kandidóza, je ochorenie spôsobené nadmerným a nekontrolovateľným rastom kvasiniek nazývaných Candida albicans v žalúdku.

Kokosový olej poskytuje úľavu od zápalu spôsobeného kandidou a pomáha pri jej eliminácii.

Kokosový olej sa výrazne odporúča aj pre množstvo ďalších výhod, ktoré sú vysvetlené nižšie.

Použitie kokosového oleja mierne pomohlo:


Úľava od stresu: Panenský kokosový olej je veľmi upokojujúci, a preto pomáha pri odstraňovaní stresu a má antioxidačné účinky.

Diabetes: Pomáha pri regulovaní hladiny cukru v krvi, zlepšuje sekréciu inzulínu a potláča diabetes.

Kosti: Zlepšuje schopnosť absorbovať dôležité minerály, ktoré sú potrebné pre rast a vývoj kostí. Je veľmi účinný u ľudí, ktorí sú náchylní na osteoporózu po strednom veku.

Taktiež zvyšuje energiu, vytrvalosť a všeobecne zvyšuje výkonnosť športovcov. Je užitočný aj pri liečbe Alzheimerovej choroby.

Je tiež veľmi vhodný pre psov!

Rovnako ako na ľudí tak kokosový olej môže fungovať aj na vašich domácich miláčikov. Doprajte im výživnú kokosovú kúru a ich srsť sa rozžiari ako nikdy predtým!

TIP: Kokosový olej je vhodný aj pre domácich miláčikov!

Ak váš domáci maznáčik trpí suchou a popraskanou pokožkou, hlavne počas zimných mesiacov, kedy sú cesty a chodníky solené, olej je tou správnou voľbou.

Zlepšuje tiež kvalitu srsti a výživu kĺbov.

Kokosový olej v tehotenstve?


Určite sa pýtate, či je možné kokosový olej používať aj v tehotenstve?

Tehotenstvo nie je dôvod prestať užívať kokosový olej. Samozrejme aj tu platí pravidlo všetko s mierou.

Preto sa nebojte pridať trochu kokosového oleja do svojho obľúbeného dezertu.

V tehotenstve je prospešný skôr na vonkajšie použitie, ako pre mamičky tak aj ratolesti.

U detí plní funkciu vlhčených obrúskov na detské zadočky a ukľudňuje plačúce dieťa vmasírovaním oleja v oblasti spánkov.

Pomáha pri pôrodných bolestiach, upokojuje bradavky namáhané dojčením a zabraňuje vzniku striám na brušku počas tehotenstva.

Ako používať a skladovať kokosový olej


Na rozdiel od väčšiny ostatných olejov má vysokú teplotu topenia – asi 24 až 25°C. Pri izbovej teplote má tuhú konzistenciu a topí sa len pri vyššej teplote. Častejšie sa nachádza v tekutej forme, no nie je vhodné ho skladovať v chladničke.

Ak používate kokosový olej napríklad na vlasy, v prípade tuhej konzistencie olej roztopte tým, že ho necháte na slnku alebo nádobu namočte do teplej vody.

Viete čo nikdy nerobte?

V žiadnom prípade sa nesnažte použiť mikrovlnnú rúru.

Potom jednoducho vezmite olej do dlane a naneste ho na vlasy. Ak ho chcete použiť na vnútorné použitie, jednoducho nahraďte maslo alebo iné rastlinné oleje kokosovým.

Nemám rád chuť kokosového oleja. Čo mám robiť?

Kokosový olej skúste použiť pri pečení a varení v rôznych receptoch.

Avšak, ak sa po užití kokosového oleja dostaví u vás nevoľnosť, v tomto prípade ho radšej nekonzumujte. Síce zriedka ale existuje aj alergia na kokosový olej. Sledujte preto svoje telo a riadte sa jeho náznakmi.

Kokosový olej – aká je jeho cena?


kokosový olej-cena-účinky-využitieCena kvalitného kokosového oleja buď niekoho milo prekvapí alebo naopak odradí.

Ide približne o cenu od 5 do 20€.

Cena kokosového oleja sa pohybuje v rôznych číslach, v závislosti od druhu, výrobcu a množstva.

Pri výbere kokosového oleja sa preto zamerajte viac na kvalitu ako kvantitu. Výnimkou nie sú ani väčšie balenia kvalitného oleja za výhodnú cenu.

Nežiadúce účinky kokosového oleja


Mnohé zdravotnícke organizácie odporúčajú konzumáciu kokosového oleja kvôli vysokej hladine nasýtených tukov.

Napriek tvrdeniu, ktoré bolo spomenuté vyššie, niektoré zdroje uvádzajú, že kokosový olej obsahuje taktiež veľký podiel kyseliny laurovej, ktorá zvyšuje hladinu celkového cholesterolu v krvi.

Samozrejme aj v tomto prípade platí staré známe pravidlo: „Všetko s mierou!“

Ktorý kokosový olej odporúčame?


Kokosový olej

 • kvalitný kokosový olej
 • 100% panenský nerafinovaný
 • neoxiduje tak rýchlo ako bežné oleje = vydrží vám dlhšie
 • neobsahuje GMO, nie je bielený
 • chemicky čistý a lisovaný z čerstvých orechov
 • BIO certifikát

Hodnotenie

 

4.4/5 - (28 votes)

7 Komentáre

 1. Kokosový olej používam už vyše 3 rokov. Zo začiatku som ho používala ako náhradu opaľovacieho krému na dovolenke. Teraz posledné dva roky ho používam hádam na všetko. Až sa mi doma smejú 😀 Akurát teraz mám taký nejaký obyčajný ale vyskúšam ten od POWERLOGY 🙂 Minule som videla v teleráne toho, čo tú značku založil. On dával kokosový olej dokonca do kávy.

 2. Ahojte, ja kokosový olej používam hlavne na vlasy. Je super a vlasy zanechá také zdravšie by som povedala.

 3. Ahoj, my ho používame už vyše roka. Určite ti ho odpoúčam. Podľa mňa je skvelé. Má dobrú kokosovú chuť. Je jemné a cena je fajn. Najprv sme vždy objednávali po jednom ale nakoniec som zistila, že tie troj balenia sú omnoho výhodnejšie pri spotrebe kokosového oleja v našej rodine 🙂 Hádam som pomohla.

 4. Dostala som pod stromcek 3 powerlogy kokosove oleje a au fakt super 🙂 kvalita uplna od balenia az po chut. Ak neviete aky kupit urcite ho vyskusajte.

 5. Kokosovy olej pouzivam hlavne do kaše a aj keď robím proteinovu placku. Je to rozhodne moj najoblubenejši olej!

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu