Konopný olej – Skvelý proti civilizačným ochoreniam

Oleje a masláKonopný olej - Skvelý proti civilizačným ochoreniam

Keď sa spomenie konope, človeku sa vybavia rôzne asociácie. Niekto si túto rastlinu synonymizuje výhradne s voľnomyšlienkárstvom, avšak vnímať ju len v negatívnych súvislostiach je nerozumná diskriminácia. My sa totiž budeme zaoberať konopou siatou, ktorá má využitie ako v potravinárstve, tak v medicíne a priemysle. Konkrétne pôjde o konopný olej!

Táto rastlina obsahuje len absolútne minimum psychoaktívnej látky THC, zato má širokospektrálne aplikácie.

Za  studena lisovaný konopný olej patrí medzi najhodnotnejšie rastlinné oleje vôbec. Práve táto skutočnosť z neho urobila horúceho kandidáta na ďalší zaujímavý text. Prajeme príjemné čítanie!

S kým máme dočinenia?


konopný olejViete, že konopnému oleju sa zvykne hovorievať aj zelené zlato? Tento prívlastok si vyslúžil predovšetkým svojimi priaznivými vplyvmi na ľudské zdravie, ktorých má naozaj požehnane.  Viac informácií

Medzi rastlinnými olejmi lisovanými za studena si drží neohrozené prvenstvo z hľadiska množstva obsiahnutých účinných látok.

Ako sme už naznačili, cenený nie je iba v potravinárstve. Konopný olej sa často používa aj pri výrobe rôznych priemyselných mazív a náterov, v posledných rokoch sa čoraz častejšie skloňuje ako vhodný kandidát na produkciu bionafty.

Okrem toho sa pridáva aj do rôznych mydiel, šampónov, kondicionérov a ďalších hygienických prípravkov.

Proces výroby konopného oleja prešiel naprieč rokmi značnou modernizáciou. Dnes je celý proces automatizovaný a  spĺňa všetky potrebné hygienické a zdravotné normy a štandardy.

Semená sa zozbierajú, priemyselne očistia od všetkých nečistôt, obsah THC sa zminimalizuje a začne sa lisovanie za studena. Výsledkom je svetlo až tmavozelená tekutina, s vysokým obsahom prírodných vitamínov a antioxidantov.

Nielen samotný obsah zdraviu prospešných látok robí z konopného oleja hodnotný artikel, dôležitá je aj ich koncentrácia a pomer.

Človek jeho pravidelnou konzumáciou dodáva svojmu organizmu živiny v ideálnom množstve.

Nutričná bomba pre každého


Z nutričného hľadiska hrajú dôležitú úlohu v oleji obsiahnuté esenciálne mastné kyseliny (essential fatty acids – EFA), predovšetkým kyselina linolová, alfa- a gama-linolenová, stearidonová, teda Omega-3 a Omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny.

Tieto látky si ľudské telo nevie vyrobiť samo, preto je ich príjem v potrave nevyhnutné pre normálne fungovanie organizmu. Sú potrebné pre bunkový rast, metabolizmus tukov, ale aj činnosť mozgu a dobrý zrak.

Okrem EFA obsahuje konopný olej aj:

 • chlorofyl, fytosterol
 • gama-tokoferol (vitamín E)
 • vitamín A a D
 • niektoré z vitamínov skupiny B
 • z minerálov horčík, železo, draslík, vápnik, sodík či fosfor
 • kompletné bielkoviny, zdravé tuky a sacharidy

Viac informácií

Slušný zoznam, čo poviete?

Zabudnúť nesmieme ani na látku kanabidiol, ktorý potláča spomínané vplyvy psychotropného THC a zároveň je bohatý na antioxidanty.

Čisto z hľadiska obsiahnutých látok je konopný olej čosi ako malý zázrak, nakoľko predstavuje unikátnu kombináciu vzácnych živín v tom správnom množstve a pomere.

Ak vás ohúril už zoznam účinných látok, výpis účinkov vaše pozitívne dojmy iba utvrdí.

Účinky na ľudský organizmus


Tento olej totiž účinne bojuje proti mnohým civilizačným ochoreniam a zároveň pôsobí preventívne voči rade ďalších. Plošne posilňuje imunitu a zefektívňuje procesy v ľudskom tele, prospieva duševnému zdraviu a zlepšuje kondíciu.

Okrem toho má ešte nasledujúce účinky:

 • posilňuje imunitný systém a stimuluje ho k ničeniu voľných radikálov, zároveň bráni prepúšťaniu škodlivín do organizmu
 • znižuje hladinu cholesterolu a reguluje krvný tlak
 • má silné antiseptické a antibakteriálne účinky (zdroj)
 • bojuje proti výskytu alergií
 • pozitívne stimuluje tráviaci systém, zlepšuje črevnú mikroflóru a podporuje vyprázdňovanie
 • prečisťuje pečeň a podporuje funkciu tohto vitálneho orgánu
 • bráni ukladaniu nadbytočného tuku do zásob a zároveň napomáha spaľovacím mechanizmom (urýchľuje metabolizmus), čím má značne pozitívny vplyv aj na chudnutie
 • antioxidačné látky obsiahnuté v ňom účinne bojujú proti rakovinovým bunkám
 • pomáha dosiahnuť hormonálnu rovnováhu a účinne potláča problémy spájané s menopauzou
 • urýchľuje hojenie povrchových rán, ekzémov, vyrážok, ale aj popálenín a alergických prejavov
 • blahodarne pôsobí pri ochoreniach nervovej sústavy typu Alzheimerova, Parkinsonova choroba
 • potláča depresie, úzkosť, paniku a stres
 • riedi krv a bráni vzniku krvných zrazenín
 • pôsobí upokojujúco, zlepšuje sústredenosť a dôležité kognitívne funkcie mozgu
 • prispieva k rastu vlasov a nechtov, posilňuje ich (zdroj)
 • je účinným bojovníkom proti srdcovocievnym ochoreniam, predovšetkým proti srdcovému infarktu a arytmii
 • pomáha minimalizovať sprievodné javy cukrovky 2. typu

Ak by sme to mali zhrnúť, konopný olejceloplošne pozitívny vplyv na ľudské zdravie a imunitný systém. V posledných rokoch sa jeho užívanie rozširuje čoraz viac, k čomu určite prispievajú aj kontinuálne štúdie a vedecké testy, ktoré iba potvrdzujú jeho výnimočnosť.

POZOR! Dôrazne odporúčame vyhnúť sa doma vyrobeným konopným olejom. Môže dôjsť k vážnemu poraneniu pokožky a iných častí tela! (zdroj

Konopný olej a jeho cena


V nasledujúcej tabuľke nájdete  výber tých najlepších konopných olejov. Pri výbere sme hľadeli na cenu, zloženie a celkovú kvalitu.

Názov

BIO konopný olej Stöger

Konopný olej

Annabis Cannole olej

Obsah balenia

250 ml

200 ml

100 ml

Cena

9,90€

7,60€

8,30€

Hodnotenie
Kde kúpiť?

Osobitnou kapitolou je jeho schopnosť odchytávať voľné radikály. Konopný olej pôsobí na rakovinu v organizme cielene, pričom pomáha zmierňovať jej nepríjemné prejavy a zároveň účinkuje ako prevencia pred vznikom nádorov.

Nutriční špecialisti ho odporúčajú ako vhodný výživový doplnok pacientom v chemoterapii.

Suma sumárum, ide o veľmi účinný prostriedok v oblasti zdravého životného štýlu.

Na základe odprezentovaného by si mohol človek myslieť, že cena tohto extraktu sa bude pohybovať vo veľmi vysokých hladinách.

Pravdou však je, že konopný olej je veľmi dostupný a dovoliť si ho môže každý, kto má záujem urobiť čosi pre svoje zdravie.

Užívať konopný olej? Určite, ale s mierou


Ako to je s jeho užívaním? V závislosti od zamýšľaného účinku je možné konzumovať ho priamo, ale aj aplikovať ho externe.

Je ľahký na strávenie, nevyvoláva alergické reakcie a človek sa nemusí báť ani pesticídov, keďže škodcovia konopné semená nenapadajú. Navyše mnoho ľudí si pochvaľuje jeho chuťové vlastnosti a vôňu. Je možné použiť ho aj pri príprave jedál, avšak pozor na prílišné zohrievanie (nad 150 °C), keďže sa môžu stratiť jeho zdraviu prospešné vlastnosti.

Štandardne sa užíva ako výživový doplnok, vtedy stačí konzumovať 1 až 2 polievkové lyžice na lačno, príp. priamo pred jedlom. Táto dávka by sa nemala prekračovať, aj keď predávkovať v pravom slova zmysle sa nedá. Platí však staré známe – všetko s mierou.


konopny olej babickina zahrada stoger  NÁŠ TIP 

Konopný olej odporúčame zakúpiť z overeného obchodu. Predídete tak zbytočným komplikáciam a nekvalitným olejom. Zobraziť overený obchod

Odporúčame tiež riadiť sa príbalovým letákom, ktorý je súčasťou každého balenia.

Externe sa zvykne aplikovať konopný olej na povrchové rany a defekty. Týka sa to predovšetkým popálenín od slnka, prípadne ekzémov a vyrážok. Kožu stačí potrieť vatou namočenou v oleji a nechať pôsobiť. (zdroj)

Ako v prípade všetkého, čo možno užívať priamo, platí, že ojedinele sa u človeka môže vyskytnúť nežiadúca reakcia organizmu. Je to spôsobené genetickou intoleranciou na niektoré látky.

Ak sa u vás takýto prejav vyskytne, prestaňte konopný olej užívať, minimálne kým sa neporadíte so svojím lekárom. Nadmerné užívanie sa tiež môže prejaviť tráviacimi ťažkosťami a nevoľnosťou, aj to však iba zriedkavo.

Ak vás teda zaujíma vlastné zdravie a chcete pre seba niečo urobiť,  konopný olej je tým správnym riešením.

3.3/5 - (23 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu