Tekvicový olej s jódom – Cena, účinky a použitie

Oleje a masláTekvicový olej s jódom - Cena, účinky a použitie

Je pre vás lúskanie tekvicových jadierok veľkou zábavou? Máte radi tekvicu na akýkoľvek spôsob?

V takom prípade máte veľké šťastie.

Tekvica respektíve jej semiačka sú majú blahodarné účinky pre ľudské zdravie.

Isto ste spozorovali, že samotné tekvicové jadrá obsahujú množstvo šťavy respektíve oleja. Práve z nich sa získava vysoko cenený tekvicový olej, ktorému sa budeme podrobnejšie venovať práve v tejto recenzii.

Tekvicový olej sa získava poctivým lisovaním tekvicových semien za studena.

Má pestré zloženie, je zdraviu prospešný a práve preto sa zaraďuje k prírodným  výživovým prípravkom. Aj preto nesmie chýbať v našom zozname prírodných výživových prípravkov na každodenné použitie.

Čo to je?


Tekvicový olej (lat. Cucurbita pepo) je olej, ktorý sa získava lisovaním semien špeciálneho druhu tekvice (konkrétne Tekvice veľkoplodej) za studena.

V skutočnosti ide o pomerne novodobý druh oleja, aj keď semiačka tekvice poznáme už pomerne dlhé roky. Tekvicový olej si len tak ľahko nepomýlite s iným druhom oleja.

Azda aj preto, že sa vyznačuje osobitnými, neopakovateľnými vlastnosťami čo sa týka predovšetkým svojej špecifickej vône.

Tiež jeho príchuť možno prirovnať k orechovej príchuti. Je výborný počas diétnych kúr, nakoľko neobsahuje žiadny škodlivý druh cholesterolu.

Rovnako nezaťažuje žalúdok ako iný druh rastlinného oleja a vďaka tomu, že sa získava „prírodným“ spôsobom za studena, uchováva si finálny produkt všetky zdraviu dôležité látky.

Účinky


 • Zlepšuje funkciu a zdravie prostaty, pomáha pri akútnych ťažkostiach
  s prostatou
 • Pomáha aj pri chorobách so srdcom a cievami
 • Zmierňuje problémy s vysokým cholesterolom a krvným tlakom (hypertenziou)
 • Obsiahnuté látky v oleji zmierňujú lámavosť nechtov a vypadávanie vlasov
 • Pôsobí priaznivo i na činnosť pamäti a mozgu
 • Zlepšuje samotný povrch poškodenej ľudskej pokožky
 • Pomáha odstrániť duševný nepokoj a znepokojenie (zlepšuje náladu)
 • Napomáha pri problémoch s močovými cestami


  Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať tekvicový olej? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Tekvicový olej zloženie


Tekvicový olej sa zaraďuje k lepším a zdravším druhom rastlinných olejov, predovšetkým kvôli bohatému zloženiu.

To tvoria minerálne látky (predovšetkým zinok, železo, horčík, selén)  a vitamíny (predovšetkým vitamíny skupiny A, B, C, E a ďalšie). Práve vyššie množstvo minerálnych látok vytvára z tohto druhu oleja prírodnú zásobáreň, ktorá má nespočetné množstvo liečivých účinkov v jednom prírodnom produkte, ktorý účinne slúži na takmer akúkoľvek bolesť alebo zdravotné ťažkosti.

Minerály

Z minerálnych látok je najviac obsiahnutých v tomto druhu oleja zinok (v množstve 10 mg), vďaka ktorému vám nebude chýbať vitálnosť čiže životná sila (vďaka tomuto prvku ľudské telo ľahšia zvláda a odoláva nepriaznivým podmienkam prostredia).

Tiež urýchľuje regeneráciu unaveného organizmu. Okrem zinku nájdete v tekvicovom oleji aj vyšší podiel železa (v množstve 15 mg), magnézia (horčíka v množstve 4 mg) a selénu (6 mg). Možno ešte doplniť, že v oleji je tiež obsiahnutý aj prvok mangán, selén a fosfor.

Okrem toho tekvicový olej obsahuje aj veľmi cenené nenasýtené mastné kyseliny, predovšetkým kyselinu linolenovú (Omega-3), kyselinu linolovú (Omega-6) a kyselinu olejovú (Omega-9). Z nasýtených mastných kyselín tekvicový olej disponuje kyselinami stearovou a palmitovou.

Vitamíny

Zo spomínaných vitamínov tekvicový olej je bohatý predovšetkým na  vitamín A, B1, B2, vitamín C, D, E, F a vitamín K.

Nemožno zabudnúť ani na vyšší obsah fytosterolov a nemalé množstvo antioxidantov (sem sa zaraďujú už spomínané vitamíny skupiny E, ktoré účinne bojujú s tukmi v tele), ktoré účinne ničia všetky voľne škodlivé látky v organizme.

Význam fytosterolov spočíva predovšetkým v tom, že zmenšujú pohlcovanie cholesterolu prostredníctvom črevnej steny (v tomto smere, či je to správne a zdravé existuje viacero odlišných štúdií a odborných názorov).

Okrem týchto látok sa v oleji nachádzajú aj iné zdraviu dôležité látky, ako chlorofyl, karotenoidy a fenoly.

Celkovo sa však v tekvicovom oleji nachádza viac ako 50 dôležitých prvkov pre ľudské zdravie.

A to už predstavuje skutočne poriadnu dávku „zdravia“ v jednom produkte pre každého, kto berie skutočne vážne a prísne celkový životný štýl.

Použitie a dávkovanie


 • Tekvicový olej má všestranné použitie, jednak v rámci zdravého životného štýlu pri problémoch a ťažkostiach, ktoré boli uvedené v tejto recenzii v sekcii „účinky“; využiť sa dá aj pri príprave jedál ako aj v kozmetike
 • Ak ho budete užívať v rámci zdravého životného štýlu, tak výrobca odporúča užívať 2 polievkové lyžice počas dňa
 • Dávku je dobré rozdeliť na dvakrát, 1 lyžicu v ranných hodinách (ráno), 1 lyžicu na konci dňa (večer)
 • Deti majú užívať polovičnú dávku ako dospelí
 • Olejom je možné potierať aj povrch pokožky pri silnom vysušení alebo rovnako je možné olejom potierať nechty pri ich vysokej lámavosti
 • Olej je možné používať pravidelne a dlhodobo

Tekvicový olej cena


Hneď v úvode je potrebné poznamenať, že sa jedná o výživový prípravok vo forme rastlinného oleja, ktorého cena bude oveľa vyššia v porovnaní s bežnými rastlinnými olejmi (cena je niekedy až 8-násobne vyššia ako pri bežnom rastlinnom oleji, repkovom či slnečnicovom).

Rovnako je dobré vedieť, že ho bežne nekúpite v obchodoch, ale skôr v obchodoch, ktoré sa zameriavajú na predaj produktov zdravej výživy.

Tekvicový olej je možné ho zakúpiť aj prostredníctvom internetu, napríklad cez známy internetový obchod prezdravie.sk. V čase písania recenzie (16.06.2018) sa cena tekvicového oleja pohybovala na úrovni od 9,60 € do 50€ za cca 250 ml balenie.

Tekvicový olej s organicky viazaným jódom

235 g
 S obsahom aktívneho jódu
50€ (platí ku dňu 22.6.2018)

Výhodou kúpy tekvicového oleja prostredníctvom internetového obchodu Prezdravie.sk spočíva v tom, že získate výhodné  dopravné už od 1,90 € (respektíve ZADARMO pri objednávke nad 50 €).

Za pozornosť rozhodne stojí aj „Blesková doba dodania“ produktu a „lehota na vrátenie 1 rok“. Mimochodom súčasťou internetového predaja je aj lekárska poradňa ZADARMO.

Upozornenie


 Doposiaľ neboli zistené žiadne nežiaduce (vedľajšie) účinky pri tomto výživovom prípravku. Je vhodný používať aj v tehotenstve a počas dojčenia, ale najlepšie bude, ak sa budete riadiť pokynmi svojho lekára alebo pokynmi z príbalového letáka.

 Vhodný aj pre deti, opäť však bude najlepšie jeho užívanie pri deťoch konzultovať s lekárom. Nepreukázali sa žiadne vedľajšie či nežiaduce účinky pri užívaní s inými liekmi. Treba sa riadiť pri užívaní prípravku pokynmi na obale produktu alebo v príbalovom letáku.

 Skladovať podľa pokynov výrobcu. Skladovať mimo dosahu detí, pri izbovej teplote do 25 stupňov Celzia, aby sa čo najdlhšie zachovali vlastnosti oleja.

Výhody a nevýhody


 • Vysoký podiel minerálov, vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok
 • Je výborný v rámci prevencie prostaty
 • Dobrý aj pri diétach, pretože neobsahuje žiadny cholesterol
 • 100 % prírodný produkt
 • Využiteľný aj v studenej kuchyni
 • Tiež ochraňuje cievy a močový mechúr
 • Účinne premasťuje pokožku a posilňuje nechty / znižuje lámavosť nechtov

 • Vyššia cena produktu
 • Horšia dostupnosť

Naše hodnotenie


Pravdupovediac s tekvicovým olejom som doposiaľ nemal reálne skúsenosti s jeho užívaním a konzumovaním.

Avšak po napísaní tejto recenzie už viem, že  je to jeden zo zdravších variantov rastlinných olejov, ktorý má čo ponúknuť každému, komu nie je ľahostajné zdravie.

Tekvicový olej má pestré zloženie, ktoré tvoria predovšetkým cenné minerálne látky a vysoké množstvo vitamínov.

Obsahuje až viac ako  50 zdraviu prospešných látok, čo robí z tekvicového oleja skutočne vyhľadávaným výživovým prípravkom v rámci zdravého životného štýlu. Navyše neobsahuje žiadny cholesterol a preto je vhodný aj pri diétach či chudnúcich kúrach.

Pomáha však vo viacerých smeroch.

Chcem vyzdvihnúť predovšetkým podporu zdravia prostaty, pomoc pri udržiavaní zdravých a priechodných ciev.

Okrem toho aj zlepšuje činnosť srdca a mozgu, premasťuje suchú pokožku a účinne pomáha aj pri vysokej lámavosti nechtov. Je možné ho použiť aj do šalátov a vďaka orieškovej chuti sa hodí aj na ochutenie dezertov, palaciniek či iných koláčov či sladkých dobrôt.

Obľúbiť si ho dokážu aj deti práve kvôli jeho sladkastej chuti.

Pravdou však je, že má špecifickú chuť a arómu, ktorá nemusí byť hneď po vôli, ale po čase si na ňu zvyknete a nebudete chcieť na ochutenie iný druh oleja.

Záverečné hodnotenie


Pri výbere a kúpe tekvicového oleja je však potrebné dbať na kvalitný druh tekvicového oleja.

Na taký, ktorý zostane na tanieri hustý aj po polhodinke po jeho vyliatí, najlepšie extra panenský tekvicový olej, ktorý sa vyrába za studena a  uchováva si tak všetky prírodné a cenné hodnoty aj po výrobe.

Okrem nezameniteľnej chuti možno ako nevýhodu považovať skutočne niekoľkonásobne vyššiu cenu v porovnaní s bežným typom rastlinného oleja. Raz darmo, za kvalitné zloženie a kvalitu sa platí a v tomto prípade to platí doslovne.

Ak ste doposiaľ váhali so skúškou tekvicového oleja vo svojom jedálničku rovnako ako ja, je zrejmé, že po prečítaní tejto recenzie isto zmeníte názor a budete si chcieť dopriať vysoko kvalitný a výživný prírodný výživový prípravok na dlhodobé a pravidelné užívanie.


  Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať tekvicoý olej? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Myslím si, že rozhodne si tekvicový olej zaslúži, aby ste mu dali šancu.

Myslite teda na to, že nie je olej ako olej a že nemusíte vždy použiť iba klasický olej.

Olejom sa dá získať oveľa viac, ako len mastnejšie a chutnejšie jedlo. Teraz je reč o množstve priaznivých látok, ktoré vám iný druh rastlinného oleja len ťažko môže dať.

Tak čo poviete, začnete si dávať každý deň dúšok kvalitného tekvicového oleja? Dostal aj vás rovnako ako mňa?

Zdravie

Tekvicový olej pomáha pri chorobách srdca.


Cena

Široké spektrum cien. Približne od 9 do 50€.


Kvalita

Oleje sú vyrábané z kvalitných tekvíc.

Dávkovanie

Tekvicový olej má široké spektrum použitia.

Hlavné výhody Tekvicového leja

 • Podporuje funckie mozgu
 • Poporuje srdce a cievy
 • Priaznivo pôsobí na prostatu

 • Pomáha funkciám močových ciest
 • Podporuje zdravú a peknú pokožku
 • Podporuje dobrú náladu

tekvicový olej štajerský

4.4/5 - (10 votes)

1 komentár

 1. Milujem tekvicový olej. Je t jeden z mojich obľúbených. Kupujem síce u nás v dedine, lebo tu robia bio oleje a je fakt bombový.

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu