Ak sa vydávame do tropických krajov alebo len pripravujeme na horúce leto, môžeme očakávať vysoké teploty a nebezpečenstvá, ktoré sú s nimi spojené. Okrem dodržiavania pitného režimu alebo vyhýbania sa zažívacím problémom, bez ktorých sa bezpečné cestovanie nezaobíde, je nutné sa chrániť aj pred slnečným žiarením.
Opaľovanie nie je iba škodlivé. Vďaka slnečným lúčom sa v ľudskom tele vytvára dôležitý vitamín D, ktorý je nutný pre kosti a zuby. Tiež podporuje imunitný systém.
Na priamom slnku je ale UV žiarenie veľmi intenzívne a odborníci odporúčajú nezostávať na slnku bez ochrany dlhšie ako desať minút. Preto je treba klásť na výber opaľovacieho krému taký dôraz.
Obsah článku
- Najlepšie opaľovacie krémy
- Kto je bez opaľovacieho krému ohrozený najviac?
- Hlavné kritériá pre výber opaľovacieho krému
- Pred čím opaľovacie krémy chránia?
- UVA, UVB alebo SPF … ako sa nestratiť v skratkách
- SPF ochranný faktor
- PPD – ochrana proti UVA lúčom
- Opaľovacie krémy pre rodinu
- Ako správne opaľovací krém používať
- Fungujú opaľovacie krémy vo vode?
- Slnečné žiarenie a najrizikovejšie krajiny
- Zhrnutie – Ako vybrať opaľovací krém?
- Ako dlho sa môžem opaľovať?
- Ako správne používať opaľovacie krémy?
- Ako správne skladovať opaľovacie krémy?
Najlepšie opaľovacie krémy
Kto je bez opaľovacieho krému ohrozený najviac?
Hoci spálenie, zrýchlená tvorba vrások a rakovina kože ohrozuje všetkých, niektoré skupiny ľudí podstupujú pri vystavovaní sa slnku bez opaľovacieho krému vyššie riziko. Jedná sa predovšetkým o ľudí so svetlou alebo problémovú pleťou.
Ohrození sú aj mladí, ktorí trpia akné, alebo ľudia s vyrážkami.
V prípade vážnych problémov s pokožkou je nutné zaobstarať si opaľovací krém, resp. opaľovací sprej šetrný k citlivej pleti.
Hlavné kritériá pre výber opaľovacieho krému
Prípravy na výlety sú obzvlášť s rodinou zvyčajne náročné a hektické. Keď potom pri návšteve obchodu príde na nakupovanie opaľovacích krémov, na zákazníkov sú pripravené pasce v podobe dlhých regálov plných najrôznejších prípravkov sa záhadnými skratkami a číslami. Výber nie je vôbec jednoduchý, treba brať ohľad na viacero odlišných faktorov.
V žiadnom prípade sa u opaľovacích krémov nedá riadiť len podľa ceny. Hoci kvalitnejšie je zvyčajne drahšie, v prípade opaľovacích prípravkov to nie je pravda.
Testy odhaľujú, že tie najdrahšie opaľovacie krémy nie sú podľa posledných testov o nič spoľahlivejšie ako prípravky, kvôli ktorým nemusíte siahať tak hlboko do vrecka.
Mnoho ľudí preferuje prírodné opaľovacie krémy. Pri ich výbere sa riaďte nami uvedenými pokynmi a nenechajte sa hneď zlákať prívlastkami ako je Bio alebo Prírodné zloženie.
Pred čím opaľovacie krémy chránia?
Opaľovacie krémy chránia pred škodlivým ultrafialovým (UV) žiarením. Žiarenie ale nie je vždy rovnaké.
Na obaloch všetkých opaľovacích krémov musí byť uvedené pred akým. Môže sa jednať o prípravky, ktoré chránia proti takzvaným UV-A alebo UV-B lúčom.
Najvhodnejšie je však vybrať širokospektrálny opaľovací krém, ktorý je účinný proti obom typom škodlivého žiarenia.
UVA, UVB alebo SPF … ako sa nestratiť v skratkách
Žiarenie UVA spôsobuje dlhodobé problémy, akými sú starnutie kože a tvorba vrások. Vplyv UVB lúčov je na prvý pohľad viditeľnejší a krátkodobo veľmi nepríjemný.
UV žiarenie tiež znižuje obranyschopnosť organizmu a tým nepriamo spôsobuje náchylnosť k menej vážnym, ale napriek tomu nepríjemným ochorením.
SPF ochranný faktor
Najdôležitejším číslom, na ktoré je potrebné sa pri nákupe opaľovacieho krému zamerať, je SPF, čiže ochranný faktor. Hodnota SPF ukazuje, ako dlho môže človek po aplikácii opaľovacieho krému zostať na slnku. Najčastejšie je možné nájsť krémy, u ktorých sa ochranný faktor pohybuje medzi číslami 2 a 60. SPF 15 je tá najnižšia odporúčaná hodnota, ktorú by mal spoľahlivý opaľovací krém mať.
Odborníci odporúčajú používanie krémov či sprejov, ktoré majú hodnotu SPF ešte vyššiu.
Je dokázané, že rozdiel v ochrane u krémov s vyššou ochrannou hodnotou, ktoré majú napríklad SPF 30 a SPF 50, je relatívne malá.
V prímorských letoviskách alebo vo vysokých horách je odporúčané používať opaľovacie krémy s ochranným faktorom 30 a viac.
PPD – ochrana proti UVA lúčom
Okrem SPF existuje aj takzvané PPD. Kým ochranný faktor ukazuje, aká je ochrana proti UVB žiareniu, PPD zaznamenáva ochranu proti lúčom UVA.
Hodnota PPD ale nemusí byť zo zákona na opaľovacích krémoch uvádzaná, preto sa s ňou tak často nestretávame.
Opaľovacie krémy pre rodinu
Mnoho rodičov kupuje pre svoje ratolesti špeciálne opaľovacie krémy alebo spreje s prívlastkom detské. Ani tie najlepšie opaľovacie krémy pre deti sa od tých bežných nijako výrazne nelíšia.
Hlavný rozdiel je často len vo vôni. Do detských opaľovacích krémov by sa nemali pridávať parfumy alebo parabény, na ktoré je detská pokožka citlivá.
Na detských opaľovacích krémoch sú vždy upozornenia, ktorá sa obracajú na minimálny vek dieťaťa.
Tie najmladšie treba pred UV lúčmi chrániť vhodným oblečením. Pokiaľ deti v útlom veku trávia na priamom poludňajšom slnku príliš času, zvyšuje sa u nich v neskoršom veku náchylnosť k rakovine.
Ako správne opaľovací krém používať
Názory, že opaľovací krém stačí naniesť ráno, sú úplne mylné. Aj keď sa na obaloch tvrdí, že ochrana proti UV lúčom vydrží celý deň, opak je pravdou.
Pre dostatočný účinok opaľovacieho krému by dospelý človek mal pri aplikácii na celé telo použiť množstvo zodpovedajúce šiestim čajovým lyžičkám.
Fungujú opaľovacie krémy vo vode?
Vodeodolné opaľovacie krémy chránia aj pri kúpaní alebo nadmernej fyzickej aktivite. V tomto prípade však platí, že je lepšie používať odolnejšie krémy ako spreje.
Tie sa ľahšie zmyjú a neúčinkujú tak dlho. Ideálne je znovu použiť opaľovací krém zhruba po deväťdesiatich minútach pobytu vo vode.
Slnečné žiarenie a najrizikovejšie krajiny
Poriadne množstvo krémov s vysokou hodnotou SPF si pribaľte, ak sa vydáte do Austrálie. Ozónová vrstva je v tejto časti južnej pologule najslabšia a prepúšťa najviac škodlivého UV žiarenia.
V týchto oblastiach je aj vychádzanie bez opaľovacieho krému veľmi rizikové.
Aj v Slovenskej republike pri krátkom pobyte na slnku lekári odporúčajú používať opaľovacie krémy. Oproti vyššie zmienené krajine ale bude úplne stačiť opaľovací krém s ochranným faktorom 15.
Zhrnutie – Ako vybrať opaľovací krém?
Na trhu je obrovské množstvo najrôznejších prípravkov na opaľovanie. Nešetrite na nich, ide o vaše zdravie.
Riaďte sa svojím inštinktom, vôňou krému a niekoľkými radami:
- Číslo ochranného faktora voľte podľa Vášho fototypu kože, dĺžky pobytu na slnku a destinácie (do exotických krajín faktor 40 a vyšší).
- Okrem SPF by mal krém obsahovať aj UVA PF, teda ochranu pred UVA žiarením.
- K vode voľte vodeodolné prípravky.
- Prípravok by mal byť fotostabilný a termostabilný – tzn. jeho účinnosť by nemalo narušiť slnko ani vysoké teploty.
- Kontrolujte použiteľnosť a tiež dobu použiteľnosti po otvorení.
Neviete si poradiť s kúpou kvalitného opaľovacieho krému alebo spreja? Pozrite si nasledujúce produkty. Zaujmú vás skvelou cenou a hlavne kvalitou! Zobraziť produkty
Náš TIP
Ako dlho sa môžem opaľovať?
Najprv je potrebné zistiť svoj fototyp. Každá pokožka má vlastnú ochrannú dobu, tj. dobu, ktorú môže stráviť na slnku bez ochrany, bez toho aby došlo k jej poškodeniu:
- Fototyp 1 – 5-10 minút
- Fototyp 2 – 10-20 minút
- Fototyp 3 – 15-25 minút
- Fototyp 4 – 25-35 minút
Keď vynásobíme dobu vlastnej ochrany pokožky ochranným faktorom, dostaneme dobu, po ktorú sa môžeme opaľovať bez rizika spálenia.
Napr. som fototyp 2 a mám krém s ochranným faktorom 25 – 25 x 10 = 250 – pod ochranou faktora budem teda minimálne 250 minút.
Ako správne používať opaľovacie krémy?
Aplikujte krém minimálne 15 minút pred opaľovaním.
Nanášajte dostatočne silnú vrstvu a dbajte na rovnomerné rozotrenie.
Ak sa chcete opaľovať, použite aspoň faktor 15, nižšie faktor v podstate nemá zmysel.
Voľte radšej vodeodolné prípravky.
Ak ste na slnku dlhšie, zopakujte natretí každé cca 2 hodiny.
Po opaľovaní sa osprchujte a ošetrite pokožku prípravkom po opaľovaní.
Ako správne skladovať opaľovacie krémy?
Opaľovacie krémy sú prispôsobené na to, že ich budete nosiť so sebou na pláž, ale je lepšie nechávať krém pokiaľ možno v tieni napr. V taške alebo pod slnečníkom.
Doma krém skladujte pri izbovej teplote, v tme a predovšetkým dbajte na dôsledné zatváranie viečka, aby ste zamedzili prístupu vzduchu.
Nepoužívajte prípravky s uplynulou dobou použiteľnosti!
Zdravie Chránia vašu pokožku. Cena Výhodná cena produktov. Kvalita Kvalitné a overené zloženie produktov. Zameranie Krémy a mlieka zamerané na ochranu proti slnku. Hlavné výhody opaľovacích krémov Záverečné hodnotenie