Ako sa zbaviť čiernych bodiek na nose a tvári?

Na pleťAko sa zbaviť čiernych bodiek na nose a tvári?

Staráte sa poctivo o svoju pleť? Pravidelne navštevujete kozmetičku? Dávate si pozor na to, čo konzumujete? Vrážate do nákupu drahej kozmetiky každý mesiac nemalé sumy peňazí?

Možno odpoviete, áno, presne toto robím, a predsa ich mám… malé nepekné čierne bodky na nose a tvári, ktoré sú na pohľad jasne viditeľné a vôbec mi nepridávajú na mojom sebavedomí. Práve naopak. Trápia ma a neviem sa ich zbaviť.

Pokiaľ máte aj vy tento problém, prečítajte si náš článok a zaručene sa dozviete všetko, čo potrebujete o čiernych bodkách vedieť. Hlavne sa dozviete, ako sa zbaviť čiernych bodiek raz a navždy zbaviť.

Čo sú čierne bodky?


najmiernejšou formou akné a odborne sa im hovorí komedóny. Sú to vlastne upchaté póry (vlasové folikuly), v ktorých sa nachádza prebytočný maz, odumreté bunky či iné nečistoty z povrchu pleti.

Toto všetko tvorí ideálne prostredie pre množenie mikroorganizmov a možné zápaly. Komedóny môžu byť uzavreté alebo otvorené.

Práve tie otvorené po kontakte so vzduchom oxidujú a to podmieňuje ich typicky čierne sfarbenie. (zdroj)

ako sa zbaviť čiernych bodiek

Kde sa vyskytujú?


Najtypickejšou lokalitou ich výskytu sú miesta s najvyššou koncentráciou mazových žliaz. Na tvári je tým miestom práve nos, preto je na ňom ich výskyt najčastejší.

Objavujú sa však aj na iných miestach tváre, napríklad na brade, čele alebo na častiach líc, ktoré sú bližšie k nosu.

Môžu sa však objaviť aj na chrbte, ramenách, v dekolte či v ušiach.

Prečo vlastne vznikajú?


Ich vznik je zapríčinený poruchou tzv. rohovatenia. To znamená, že póry na pokožke sa nedokážu dostatočne uzavrieť, preto nie sú chránené proti usádzaniu špiny a nečistôt do ich vnútra.

Keď sa k tomu pridá zvýšená sekrécia mazových žliaz, problém je na svete.

Pokiaľ sa nezaraďujete medzi ľudí s problémovým typom pleti, ktorí majú na tvorbu čiernych bodiek a akné jednoducho genetický nábeh, potom patríte k tým šťastlivcom, ktorí s čiernymi bodkami bojujú len občas.

Prečo čierne bodky z času na čas potrápia takmer každého?

Dôvodov je viacero.

U ľudí s normálnym typom pleti sa môžu objaviť napríklad v dôsledku hormonálnych zmien počas puberty či v tehotenstve. U žien je to býva aj v období ovulácie alebo počas užívania antikoncepcie. Ich výskyt spôsobuje i nadmerné potenie alebo blokovanie pórov tesným oblečením či kozmetikou.

Bývajú tiež sprievodným javom nesprávnej životosprávy alebo sa objavia v období, kedy je náš organizmus vystavený dlhodobému stresu.

Často si však ich tvorbu spôsobujeme aj zlou domácou starostlivosťou, a to používaním príliš mastných krémov alebo nedostatočným umývaním tváre a čistením pleti.

Ako čierne bodky odstrániť?


Spôsobov na odstránenie je viacero. Niektoré však majú len krátkodobý efekt (napríklad vytláčanie).

Pre dlhodobý efekt je rozhodujúca najmä pravidelná starostlivosť o pleť, správny výber dermatokozmetiky a voľba toho správneho spôsobu zbavenia sa čiernych bodiek.

Mechanické odstraňovanie čiernych bodiek – odstraňovače čiernych bodiek


Ak sa predsa len rozhodnete pristúpiť k svojpomocnému domácemu odstráneniu čiernych bodiek ich vytláčaním, vždy si tvár predtým naparte najlepšie nad nejakým bylinkovým odvarom. Naparovanie pomôže rozšíriť póry a uľahčí vám vytláčanie.

Pracujte s čistými rukami a po skončení procedúry si pleť vydezinfikujte pleťovou vodou alebo čistiacim tonikom, predídete tak možným zápalom.

Mnoho ľudí dáva prednosť kovovému odstraňovaču čiernych bodiek, ktorý má malé očko. Ním sa pritlačí na čiernu bodku a jednoducho sa odstráni. Vhodné je túto metódu používať po horúcom kúpeli, kedy sú póry otvorené a extrakcia tak má ľahší priebeh.

Kovový odstraňovač dostanete kúpiť pomerne lacno, napríklad aj v e-shopoch, a to pod názvom kozmetické očko na odstraňovanie čiernych bodiek.

ako sa zbaviť čiernych bodiek
Kovový odstraňovač čiernych bodiek.

Osvedčenou domácou metódou je aj požitie rôznych druhov náplastí v podobe čistiacich pások, ktoré sú určené na nos a líca.

Pri ich použití postupujte podľa návodu na použitie. Väčšinou všetky fungujú na báze dokonalého priľnutia k vlhkej pleti, niekoľko minútového pôsobenia a následného strhnutia spolu s čiernymi bodkami. Pomocnou a účinnou látkou v nich je kyselina salicylová – osvedčený pomocník v boji proti akné.

Odporúčame vyskúšať čistiace Nivea pásky na čierne bodky, ktoré z pleti odstránia tiež nadbytočnú mastnotu, odumreté bunky i hlboko usadené nečistoty. Intenzívne čistia póry v oblasti T zóny.

Hĺbkové čistenie pleti – domácimi produktmi


Alternatívou ku kozmetickým prípravkom je použitie prírodných surovín, ktoré sú bežne dostupné v každej domácnosti. Ponúkame vám tie najzaužívanejšie účinné spôsoby odstraňovania čiernych bodiek. Stačí len odskúšať a vybrať si ten, ktorý bude najefektívnejší pre vás a vašu pleť.

Pri domácom odstraňovaní čiernych bodiek majte na pamäti, že vždy musíte pracovať na čistej pleti a s čistými rukami.

Ideálne je, ak po skončení čistenia a umytí tváre, svoju pleť ošetríte použitím vhodného hydratačného krému.

Hydratovaná pleť totiž neprodukuje toľko mazu, ako pleť, ktorej je hydratácia odopretá.

  • Zubná pasta + soľ + kocky ľadu – 2 lyžice mentolovej zubnej pasty zmiešajte s 1 lyžicou soli, zmes naneste na postihnuté miesto, nechajte pôsobiť 2 minúty, kým úplne nezaschne, masírovaním a vlažnou vodou zmes opláchnite a vyčistené miesto jemne potrite kockou ľadu.
  • Vaječný bielok – vyšľahajte ho, nechajte pôsobiť 20 minút a zmyte vlažnou vodou.
  • Med + škorica – dohladka vymiešajte lyžicu medu a lyžičku škorice, mäkkým štetcom aplikujte na tvár, nechajte pôsobiť 10 minút a opláchnite vlažnou vodou.
  • Sóda bikarbóna + citrónová šťava – zmes vymiešajte na konzistenciu kašičky, naneste na tvár, nechajte zaschnúť a umyte studenou vodou. Následne pleť hydratujte krémom.
  • Mlieko + mletý muškátový oriešok – sú základom pre vynikajúci domáci peeling. K muškátovému oriešku pridávajte mlieko, kým vám nevznikne pasta, nanášajte ju na tvár a krúživými pohybmi masírujte do pokožky, opláchnite vlažnou vodou.
  • Biely jogurt + pomarančová kôra – do 1 lyžice jogurtu nastrúhajte pomarančovú kôru, vymiešajte na kašičku a masírujte ňou tvár aspoň 3 minúty, opláchnite vlažnou vodou.

Hĺbkové čistenie pleti – kozmetickými prípravkami


Ílová maska – kúpite ju v každej dobrej lekárni alebo na internete. Pre lepší protizápalový účinok odporúčame pred použitím zmiešať s esenciálnymi olejmi. Vynikajúci na hĺbkové vyčistenie pleti je Bentonítový íl, ktorý má tiež schopnosť pohlcovať z pokožky nadbytočný maz, detoxikuje ju, veľmi dobre z nej vyťahuje uhry a iné nečistoty, upokojuje zapálenú pokožku a má chladiaci efekt. Používa sa rozmiešaný vo vode alebo v jablčnom octe. Pomáha aj pri kožných chorobách (ekzém, psoriáza), zlepšuje vzhľad vlasov, účinný je aj pri uštipnutí hmyzom.

Čierna maska – je prírodný produkt, obsahuje zložku aktívneho bambusového uhlia, ktoré pôsobí protizápalovo a je schopné absorbovať nečistoty a toxíny. Maska rieši problém nielen s čiernymi bodkami, ale i s vráskami a mastnotou pleti. Ide o zlupovaciu masku, ktorá po zlupnutí zanecháva pleť čistú a hladkú. Kúpiť ju môžete v lekárni alebo na internete. Odporúčame cenovo dostupnú kórejskú čiernu masku Pilaten.

Peeling – predstavuje čistiaci pleťový prípravok s gélovou či krémovou konzistenciou, ktorý obsahuje drobné mikročastice. Vynikajúci je na odstraňovanie odumretých kožných buniek, ako aj všetkých ostatných nečistôt. Aplikuje sa masážou pleti a výsledkom pravidelného používania je žiarivá a hladká pokožka tváre. Odporúčame cenovo dostupný peeling na odstraňovanie čiernych bodiek BOTANICA od Dr. Maxa.

ako sa zbaviť čiernych bodiek
Čierne bodky môžu vyústiť až do nepríjemného akné.

Chce to čas!


Nech už zvolíte ktorýkoľvek spôsob odstraňovania čiernych bodiek na nose alebo iných častiach tváre, majte na pamäti, že nič nejde ako mávnutím čarovného prútika.

Majte preto trpezlivosť, nevzdajte to po prvotnom neúspechu. Účinky väčšiny procedúr sa dostavia po opakovaných intenzívnych kúrach a pokusoch.

Je všeobecne známe, že problémy dermatologického charakteru si na svoje odstránenie vyžadujú dlhší čas. Preto netreba „hádzať flintu do žita“, možností je dosť, len treba skúšať.

Pamätajte, trpezlivosť ruže prináša a vaša pekná, čistá a dokonalá pleť za to predsa stojí

4.4/5 - (9 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu