Ako sa zbaviť akné – 6 jednoduchých tipov!

ChorobyAko sa zbaviť akné - 6 jednoduchých tipov!

Akné je pohromou nielen tínedžerov, ale často trápi aj dospelých. A aj keď vo väčšine prípadov nejde o zdravie ohrozujúce vyrážky, táto chybička krásy vie narobiť riadnu šarapatu so sebavedomím človeka. Receptov, ako sa akné zbaviť, je neúrekom.

Ktoré z nich fungujú a ktoré sú iba stratou času a peňazí?

Túto zásadnú otázku si dnes zodpovieme. Prinášame vám niekoľko racionálnych (a odôvodnených) tipov, ako si s nepríjemným akné poradiť raz a navždy.

Ak sa chcete zbaviť akné pomocou krémov, prinášame vám prehľad tých najkvalitnejších krémov, ktoré vám pomôžu v boji proti akné.

Ako sa zbaviť akné alebo poznaj svojho nepriateľa


Aby sme s týmto nepriateľom vedeli účinne bojovať, musíme si o ňom čosi naštudovať. Bez znalosti prvotnej príčiny je totiž náročné bojovať s následkami. Čo to teda akné vlastne je?

Acne vulgaris je jedno z najčastejších ochorení kože, ktoré aspoň raz v živote postihne viac než 80% populácie. Len pre zaujímavosť, je rozšírenejšie než bežná chrípka a v medicínskom názvosloví by sme ho mohli označiť aj za pandémiu. Vďakabohu, že nie je nákazlivé (v pravom slova zmysle).

Najvýraznejším prejavom akné sú vyrážky. Tie vznikajú zablokovaním vývodov mazových žliaz, čo následne vedie k ich zápalu.

Na pokožke sa tak objavujú neestetické a nezriedka aj bolestivé vriedky, najčastejšie počas puberty. Akné sa zvykne tvoriť najmä v tzv. t-zóne, ktorú tvorí čelo, nos, brada a priľahlá pokožka.

Vyrážkam však neujdú ani ramená či chrbát.

Ako sme spomínali, akné je symptomatické predovšetkým pre pubertiakov. U väčšiny ľudí zmykne medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, vyrážky však môžu obťažovať aj starších ľudí. Veľa v takýchto prípadoch zaváži životný štýl, hygiena, ale aj genetika. O tom však viac neskôr.

Prítomnosť akné sa odrazí predovšetkým na psychike človeka. Ten trpí v dôsledku vyrážok zníženým sebavedomím a vyhýba sa spoločenským situáciám.

Po nešetrnom vytlačení vriedkov, prípadne ich škrabaní, olupovaní a podobne, zvyknú na ich mieste ostávať jazvy. Predovšetkým akné na tvári je v tomto ohľade rizikové.

Je dôležité spomenúť si tiež príčiny vzniku tohto ochorenia.

Ide predovšetkým o:

  • hromadenie baktérií, roztočov a kvasiniek na pokožke a v póroch, najmä v dôsledku nedostatočnej hygieny
  • dedičnosť
  • hormóny a ich zvýšená tvorba, obzvlášť v puberte a u dievčat a žien počas menštruácie
  • chronický stres a psychická námaha
  • užívanie niektorých druhov liečiv, prípadne anabolických steroidov
  • fajčenie, pitie alkoholu či konzumácia drog

A teraz už sľubované tipy, ako sa zbaviť akné.

 

Dôsledná hygiena


Práve nedostatočnými hygienickými návykmi si človek zvykne privodiť problémy s akné. Zásady, ktorých sa treba držať, pritom vôbec nie sú zložité.

V prvom rade ide o čistotu rúk. Počas dňa je náročné vyhnúť sa dotykov tváre a práve tu často tkvie kameň úrazu. Práve takto totiž človek prenáša baktérie z miesta na miesto.

Vaše ruky by mali byť čisté a suché (pozor, nie vyschnuté a popraskané!).

K tomu vám postačí aj obyčajné mydlo.

ako sa zbavit akne hygiena

Trošku iné to je s pokožkou na tvári. Tu môže byť prehnané umývanie kontraproduktívne.

Vysušená pleť nemá živiny, nedokáže sa brániť a nevyzerá zdravo. Tvár je potrebné udržiavať čo najčistejšiu, ale všetko s rozumom.

Ideálne je umývať si pleť dvakrát, nanajvýš trikrát denne a to s pomocou antibakteriálneho mydla. Ľudia s citlivejšou pokožkou môžu siahnuť aj po špeciálnych prípravkoch.

Náš TIP

Kvalitná micelárna voda od značky Bioderma.

Je vhodná na problematickú pleť a každodenné umývanie pleti. Jej výhodou je, že nedráždi oči.

Bylinky


Nie je žiadnym tajomstvom, že to najzdravšie z našej prírody človek nájde v lesoch, na lúkach a záhradách. Bylinky používajú ľudia už od nepamäti a to pri liečbe ochorení každého druhu. Dermatologické problémy nie sú výnimkou.

Logickou voľbou spomedzi byliniek sú tie, ktoré majú výrazný protizápalový účinok.

Na miesta s výskytom akné sa odporúča aplikovať odvar či maska z nich. Lokálny účinok byliniek pomáha znižovať začervenanie, odmasťuje, eliminuje zápal a pôsobí preventívne pred ďalším vznikom vyrážok.

Repík lekársky, resp. výluh z neho, je známy svojimi čistiacimi účinkami.

Horúcou vodou zaliať, nechať vychladnúť a natierať na poškodené miesta možno aj zelený čaj (nie však sáčkový), bazu, ďatelinu, petržlenovú vňať či žihľavové listy. Ak vám je bližšie použitie masky, tak zmiešajte rozdrvený rumanček s medom (prípadne bielym jogurtom) a nanášajte.

Prírodná liečba akné je minimálne tak dôležitá, ako využívanie chemických prípravkov.

Racionalizácia výživy


Nielen ťažké a mastné jedlá sú postrachom pre ľudí s citlivou pleťou. Viacero potravín a jedál má negatívny vplyv na tvorbu akné a iba dôslednou racionalizáciou vášho jedálnička docielite dlhodobú zmenu.

Čomu sa vyhýbať? Ako sme už naznačili, ťažkým, mastným a vyprážaným jedlám.

Tvorbu akné zvykne stimulovať aj zvýšená konzumácia štipľavých potravín a korenín, mliečne výroby s vyšším obsahom tuku, hovädzie mäso, údeniny, biely cukor, biela múka, čokoláda, čierny čaj či káva.

Nie je však nevyhnutné úplne ich vylúčiť z jedálnička (okrem tých nezdravých), niektorým ľuďom postačí ich príjem jednoducho obmedziť.

Naopak, je potrebné zvýšiť príjem potravín obsahujúcich vitamíny A, B a C (predovšetkým zelená zelenina, z ovocia marhule, citrusy, z ďalších potravín napríklad ryby) a z minerálov tých, ktoré sú bohaté na zinok (napríklad pšenica, prírodná ryža, strukoviny, žĺtky).

racio strava

Práve tieto živiny totiž pôsobia preventívne proti vzniku akné, zmierňujú jeho priebeh a prispievajú k zdravej pokožke.

Samozrejmosťou je dodržiavať pitný režim, predovšetkým v podobe čistej vody, dopĺňanej v menšej miere minerálkami (ale zvládnuť sa to dá aj bez nich). Rôzne limonády, džúsy a ochutené nápoje zvyknú obsahovať pridaný cukor, ktorý sám o sebe môže prispieť k vzniku akné.

Nefajčiť, nepiť


Tu ani veľmi nie je potrebné rozpisovať sa. Fajčenie má na pokožku veľmi zlý vplyv, pretože neúmerne urýchľuje jej starnutie. Odoberá jej kyslík a živiny, pleť tak pôsobí matne a nezdravo, zvyšuje sa riziko zápalov. To vedie, samozrejme, aj k tvorbe vyrážok.

Podobné je to aj s alkoholom. Ten telo odvodňuje, čo sa odrazí aj na pokožke, ktorej začnú chýbať nutrienty, čím sa stáva náchylnejšou aj na rôzne dermatologické defekty. Vrátane akné.

Negatívny vplyv drog (aj na pokožku) nie je potrebné zdôrazňovať.

Domáca prvá pomoc


Aj domáce recepty na akné majú svoje zastúpenie v našom texte. Niekedy aj to, čo nájdete v chladničke, špajze či skrinke môže zabrať pri problémoch s vyrážkami.

Med sme v tomto texte už spomínali. Dokáže pokožku hydratovať a zvláčňovať, čo je v boji proti akné veľmi dôležité. Na navlhčenú pleť postačí nanášať tenkú vrstvu medu každé ráno a večer a pri pravidelnom praktizovaní začne akné ustupovať.

Výborným bojovníkom proti pupákom je aj kokosový olej, ktorý okrem hydratácie pôsobí tiež antibakteriálne.

 Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať kokosový olej na akné? Odporúčame vyskúšať napríklad kokosový olej od Advance Nutraceutics. Má skvelú cenu a taktiež kvalitu. Viac info

Okrem toho aj príjemné vonia. Podobnými vlastnosťami sa môžu popýšiť aj ďalšie esenciálne oleje, napríklad pomarančový, mätový, bergamotový, eukalyptový či čajovníkový. Tie sú vhodné aj na ošetrenie miest s jazvami.

Účinný je tiež domáci peeling. Ako hrubú zložka je ideálna buď morská soľ, prípadne pravý hnedý cukor.

Hydratovať pomôže pridaný med a pleť prečistí zopár kvapiek esenciálneho oleja, vanilkového extraktu či nadrobno rozdrvené bylinky.

Laser a lieky


Riešením je tiež obrátiť sa na dermatologických odborníkov a podrobiť sa laserovému vypaľovaniu problematických miest, prípadne nechať si predpísať silné lieky, ktoré vznik akné môžu potlačiť.

Takýto postup však odporúčame až vtedy, ak nič predtým nezabralo.

Ak máte skutočne drastické akné, odporúčame navštíviť kožného lekára. Jednotlivé ambulancie môžete nájsť napríklad v tomto katalógu.

Zobraziť ambulancie

Jednak ide o finančne náročné položky, na ktoré navyše organizmus nemusí zareagovať očakávaným spôsobom.

Predtým určite odporúčame vyskúšať niektorý z vyššie spomínaných spôsobov.

Firmy Vichy ponúka voľne dostupné krémy a gély na zmiernenie akné. Prinášame vám výber tých najpredávanejších. Nech sa páči.

4.4/5 - (7 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu