Parazity sú bežnou súčasťou nielen sveta okolo nás ale i našich organizmov. Od najjednoduchších foriem, ktoré predstavujú jednobunkové organizmy, až po všeobecne vnímané červy.
Hovorí sa, že každý človek si nesie svojich vlastných parazitov a v podstate neexistuje organizmus, ktorý by parazitmi nebol napadnutý.
Obsah článku
- Aké nebezpečenstvo predstavuje parazit pre človeka?
- Mrľa ľudská – základná charakteristika
- Ako prebieha rozmnožovanie mrle ľudskej?
- Prečo sú vajíčka mrle ľudskej nebezpečné?
- Na akých miestach je možné nakaziť sa mrľou ľudskou?
- 5 najčastejších príznakov prítomnosti mrle v organizme
- Ako prebieha diagnostika?
- Ako prebieha liečba mrle ľudskej?
- Prečo je mrľa ľudská nebezpečná?
- Mrľa ľudská u tehotných žien – môže poškodiť zdravie plodu?
Aké nebezpečenstvo predstavuje parazit pre človeka?
Jednobunkové parazity sú bežnou súčasťou organizmu.
Čo však parazitické červy? Ich prítomnosť by človek nemal v žiadnom prípade podceňovať.
Stoja za vznikom a rozvojom nielen akútnych, ale i chronických ochorení a trvalá prítomnosť v organizme človeka môže mať fatálne následky.
Existuje celá rada voľne dostupných liekov, ktoré vám môžu v boji s parazitmi pomôcť.
My sa vám pokúsime priblížiť jedného z najčastejšie sa vyskytujúcich parazitických červov v našich podmienkach. Mrľa ľudská patrí do rovnakej skupiny ako mrľa detská, ale tento druh sa primárne vyskytuje u dospelých ľudí. Mimo ohrozenia však nie sú ani deti.
Čo všetko o nej vieme? Aký dopad má výskyt mrle ľudskej u dospelých na zdravie ich organizmu?
Mrľa ľudská – základná charakteristika
Mrľa ľudská patrí do radu hlístovcov (Oxyurida) a parazituje v hrubom čreve človeka. Tento druh patrí medzi výnimočný druh parazitických červov z dôvodu svojho rozmnožovania.
Vo väčšine prípadov červy parazitujúce v tráviacej sústave človeka využívajú toto prostredie len ako prostredie medzihostiteľa.
Väčšina červov nie je schopná rozmnožovať sa v tomto prostredí, ale výnimku tvoria práve spomínané mrle a tiež pásomnica. Mrľa ľudská parazituje u detí i u dospelých. Obrázky mrle ľudskej zobrazujú približne 1,5 centimetra dlhého červa viditeľného voľným okom.
Ako prebieha rozmnožovanie mrle ľudskej?
- V hrubom čreve sú vo väčšine prípadov prítomné obe pohlavia, samčie i samičie
- Dochádza k oplodneniu samičiek mrle ľudskej
- V noci migruje samička mrle ľudskej do oblasti konečníka
- V oblasti konečníka dochádza ku kladeniu obrovského množstva vajíčok
- Prítomnosť vajíčok vyvoláva podráždenie oblasti konečníka a dochádza k svrbeniu
- Prostredníctvom škrabania sa vajíčka dostávajú pod nechty
- Dochádza k opätovnej nákaze i nákaze ostatných ľudí
- Dospelí jedinci mrle sú viditeľní a dostávajú sa von z organizmu spolu so stolicou
Rôzne druhy mrlí sú rozšírené medzi všetkými skupinami stavovcov – postihnuté živočíchy sa trú oblasťou konečníka o zem či rôzne predmety a zamorujú vajíčkami celé okolie
Prečo sú vajíčka mrle ľudskej nebezpečné?
Vajíčka mrle ľudskej patria medzi mimoriadne odolné tak, ako vajíčka ostatných parazitov parazitujúcich na ľudskom tele. Problémom je, že i po prebehnutí účinnej liečby dochádza ku ich zachyteniu a pretrvaniu na:
- Posteľnej bielizni
- Oblečení
- Kľučkách v celej domácnosti
- Vypínačoch
- Ostatných plochách, s ktorými prišiel postihnutý do kontaktu počas svojej nákazy
Z tohto dôvodu sa nákaza v mnohých domácnostiach neustále a cyklicky opakuje i po prebehnutí niekoľkých cykloch liečby.
Po celej liečbe je nevyhnutné celú domácnosť vyčistiť a vydezinfikovať, rovnako vyprať všetko oblečenie a posteľnú bielizeň.
Na akých miestach je možné nakaziť sa mrľou ľudskou?
V mnohých prípadoch prevláda názor, že výskyt parazitov je dominantou zanedbaných domácností. Táto domnienka je však čisto nezmyselnou fámou, ktorá sa nezakladá na pravde. Nákaze parazitmi je veľmi jednoduché podľahnúť.
Deti sa najčastejšie nakazia mrľou detskou alebo mrľou ľudskou na pieskovisku a pri olizovaní predmetov, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom prostredí. U dospelých dochádza často k nákaze kvôli zanedbaniu hygieny alebo sa parazitom nakazia od detí doma. Oba prípady sú veľmi bežné a je potrebné zohľadniť ich i pri liečbe parazita.
Problémom a zdrojom nákazy môže byť i neumyté ovocie a zelenina.
Na nich sa vajíčka mrle môžu objaviť najmä v prípade, že počas rastu plodín dochádza k hnojeniu rastlín fekálnym hnojivom. V prípade, že nie je ovocie či zelenina dostatočne umyté či tepelne spracované, nákaza je na svete.
5 najčastejších príznakov prítomnosti mrle v organizme
V mnohých prípadoch prebieha ochorenie a nákaza mrľou ľudskou bez akýchkoľvek viditeľných príznakov. Medzi tie najčastejšie sa však radí:
- Svrbenie konečníku – prebieha najmä vo večerných hodinách v posteli
- Nespavosť – súvisí s neodbytným svrbením
- Nechutenstvo spojené s neodbytnou chuťou na sladké
- Bolesť brucha
- Ekzém či infekcia spôsobená častým škriabaním a následným podráždením pokožky
Ako prebieha diagnostika?
Diagnostika i liečba je v prvom rade v rukách lekára. Za najdôležitejší nález sa považujú vajíčka v oblasti konečníka. Ako je možné ich získať? Lekár na oblasť konečníka (ktorý nie je umytý!) prilepí špeciálnu priesvitnú pásku. Pacient má pásku na sebe po dobu približne jedného dňa.
Ak sú po jej odlepení a mikroskopickom vyšetrení jasne viditeľné vajíčka, je to nezvratný dôkaz výskytu tohto parazita v hrubom čreve.
Ako prebieha liečba mrle ľudskej?
Prvým krokom je rozhodne nasadenie liekov proti parazitickým ochoreniam. O výbere vhodného produktu rozhodne lekár. Je potrebné preliečiť celú rodinu alebo kolektív detí, pretože v opačnom prípade dochádza k šíreniu parazitov a cyklickému opakovaniu nákazy. Okrem užívania liekov je však potrebné:
- Vyprať posteľnú bielizeň i pyžamo každý deň
- Dôležité je žehlenie na vysokej teplote – účinne ničí vajíčka
- Vyprať všetko oblečenie i hračky, s ktorými prišiel pacient do kontaktu
- Vyčistiť celú domácnosť a všetky plochy, na ktorých sa mohli vajíčka zachytiť
Odporúča sa prať oblečenie, spodnú bielizeň i posteľnú bielizeň pri vysokej teplote. Vhodné je tiež žehlenie na vysokej teplote. Oboma týmito spôsobmi zabezpečíte dvojitú ochranu proti ďalšiemu šíreniu a prežívaniu vajíčok.
Prečo je mrľa ľudská nebezpečná?
Hlavným problémom každého črevného parazita je ochudobňovanie ľudského organizmu o živiny. Parazitické ochorenia spôsobujú, že u pacientov dochádza k podvýžive, ktorá má za následok:
- Nedostatok energie
- Nedostatočná výživa orgánov a ich následná spomalená činnosť
- Nedostatočná výživa mozgu
- Zastavenie rastu u detí
Medzi ďalšie komplikácie sa môžu zaradiť infekcie či ekzémy, ktoré sú spôsobené častým škrabaním pokožky a následnými jemnými poraneniami.
Jedným z odporúčaní, ktoré je vhodné dodržať je ostrihať si nechty hneď po diagnostikovaní ochorenia.
Tento krok zamedzí zachytávaniu ďalších vajíčok pod nechty. Zároveň zamedzíte poraneniu pokožky a minimalizujete riziko vzniku infekcie.
Mrľa ľudská u tehotných žien – môže poškodiť zdravie plodu?
Tehotné ženy sú častou obeťou mrle ľudskej. K ich nákaze väčšinou dochádza od malých detí, ktoré nimi často trpia. Je dôležité si uvedomiť, že v prvom trimestri nie je možné mrľu ľudskú liečiť prostredníctvom liekov na predpis.
Lieky na predpis obsahujú silnú kombináciu látok, ktoré by mali na plod fatálny účinok.
V tomto prípade sa tehotné ženy môžu spoľahnúť na overené recepty starých mám, ktoré obsahujú napríklad častú konzumáciu cesnaku, cibule či medvedieho cesnaku. Samotný parazit však plodu neublíži.
Neexistuje žiadna cesta, prostredníctvom ktorej by sa vajíčka či dospelé jedince mohli dostať až k samotnému plodu.
K liečbe mrle ľudskej u tehotných žien je však možné pristúpiť po ukončení prvého trimestra. Je dôležité podstúpiť celú liečbu.
Nedostatočná liečba totiž môže spôsobiť nákazu novorodenca pri pôrode. Ak liečba neprebehla úspešne, v tomto prípade často prichádza na rad cisársky rez.