Kožné ochorenia sú celkom bežná vec. Na niektoré vám postačí liečivá masť a problém je minulosťou. Sú však aj také, ktoré s vami kráčajú po celý život a musíte zmeniť veľa zaužívaných návykov, aby ste dokázali eliminovať ich príznaky.
Psoriáza alebo lupienka oberá o sebavedomie až 100 miliónov ľudí po celom svete. Hovorí sa o nej aj ako o „chorobe duše“.
Ona totiž nezasiahne iba vašu kožu, ale aj vašu psychiku. Mnohí pacienti trpia pocitom menejcennosti, hanbia sa a stav môže úplne rozvrátiť osobný aj pracovný život postihnutého.
Zaujímavé je, že ju zvyčajne dostanete do vienka už pri narodení, no prebudí sa až na základe nejakého podnetu, a to najčastejšie v období dospievania. Začiatky psoriázy ovplyvniť nedokážete, no vhodnými opatreniami sa dá jej priebeh dobre korigovať. Výsledky však závisia aj od typu ochorenia a častí tela, ktoré zasiahla.
Niekto má psoriázu vo vlasoch a na tvári, no môže byť pokojne rozšírená po celom tele.
Čo je psoriáza, ako vyzerá a čo vyžaduje jej liečba, to sú veci, ktoré ľudí zaujímajú najviac. Preto sme sa rozhodli, že tomuto ochoreniu budeme venovať viac pozornosti a pripravili sme recenziu, v ktorej sa dozviete o psoriáze všetko podstatné.
Obsah článku
Čo to je?
Psoriáza je chronické zápalové ochorenie, ktoré vzniká ako dôsledok autoimunitnej poruchy organizmu.
To znamená, že imunita začne bojovať proti vám. Pomýlené biele krvinky sa obrátia proti zdravým kožným bunkám. Tie sa začnú rýchlejšie deliť a vytvárať kožné útvary. Je to akoby zrýchlený proces tvorby nových buniek, pri ktorom však nestíhajú dozrievať.
Ložiská majú typické ružové až striebristé šupiny, svrbia a praskajú.
Bohužiaľ, je jedným z najviac sa vyskytujúcich kožných ochorení. Okrem kože môže zasiahnuť dokonca aj nechty a kĺby. Tiež zvyšuje riziko vzniku aterosklerotického kardiovaskulárneho ochorenia a metabolického syndrómu.
Podľa miesta výskytu a vzhľadu ložísk sa rozlišuje niekoľko foriem psoriázy:
- Ložisková psoriáza – alebo psoriáza vulgaris sa vyskytuje až u 90 % pacientov. Charakteristickými znakmi sú symetricky rozložené šupinaté ložiská sfarbené dočervena. Objavujú sa na horných a dolných končatinách, a to špeciálne v oblasti lakťov a kolien. Ďalej postihujú oblasť krížov, zadku, ba dokonca aj intímne zóny. V spojitosti s chorobou je známy takzvaný „skalp“, kedy je zasiahnutá oblasť vlasovej pokožky. Rozsah poškodení je pritom vysoko individuálny.
- Erytrodermálna psoriáza – má postupný alebo akútny nástup. Tento typ psoriázy je charakteristický tvorbou erytémov čiže červených zapálených ložísk lokalizovaných po celom tele – tvár, končatiny, trup aj nechty. Inak sú prítomné všetky bežné prejavy, vrátane svrbenia.
- Guttánová psoriáza – nazývaná aj erupčná, objavuje sa u 30 % prípadov pred 20 rokom života. Výskyt nie je taký častý a postihuje 2 % psoriatických pacientov. Na koži sa tvoria akoby malé kvapky veľkosti 0,5 až 1,5 cm, a to v hornej oblasti trupu a na najbližších častiach končatín. Často naznačuje náchylnosť na vírusovú infekciu horných dýchacích ciest alebo streptokokovú faryngitídu. Zvykne sa objaviť 1 až 2 týždne pred vznikom spomínaných ochorení.
- Pustulózna psoriáza – je úplne iná ako predchádzajúce typy. Tvoria sa pri nej malé pľuzgieriky, ktoré sa odborne nazývajú pustuly a lokalizované bývajú na chodidlách a dlaniach. Eviduje sa u 10 % psoriatických pacientov a je klasifikovaná ako sprievodná komplikácia psoriázy vulgaris. Príčinou môže byť napríklad náhle vysadenie určitých liekov.
Ako psoriáza vzniká?
Predispozíciu na vznik psoriázy v sebe niekto nosí od narodenia.
Nie vždy sa však zdedené gény prejavia a určité riziko hrozí aj deťom, ktorých rodičia psoriázu nemali. Pravdepodobnosť v tomto prípade je 10 – 12 %.
Samotný vznik psoriázy je podmienený nesprávnou imunitnou reakciou. Existujú však ďalšie faktory, ktoré ochorenie prebudia alebo zhoršia jeho priebeh.
- Ochorenia – u detí a mladistvých sú častým spúšťačom bakteriálne alebo vírusové infekcie. Najčastejšie ide o streptokokovú angínu, no príčina môže mať aj hormonálny charakter.
- Stres – dlhodobá, ale aj akútna psychická záťaž má veľmi negatívny dopad na imunitu a môže vyprovokovať vznik ohorenia s viditeľnými príznakmi. Rovnako zhoršuje samotný priebeh ochorenia. Ako príklad slúžia deti žijúce v nestabilnom prostredí, ktoré sú často vystavené nadmernému emočnému vypätiu.
- Nesprávna životospráva – ovplyvňuje všetko, čo sa deje v našom tele, a teda aj vznik psoriázy a jej priebeh v neskorších štádiách. Fajčenie, alkohol, drogy, sklony k prejedaniu sa a obezita sú v rámci tohto ochorenia veľmi nebezpečné, no ovplyvniteľné.
- Lieky – niekedy lekár nevie s istotou určiť či psoriázu vyvolal liek, alebo ochorenie, na ktoré bol predpísaný. V súčasnosti medicína už pozná viac ako 200 liekov, ktoré sú jasnou príčinou. Ide napríklad o lieky ako betablokátory, nesteroidné antiflogistiká, lieky na infekčné ochorenia či ACE inhibítory.
- Poranenia a infekcie kože – niekedy stačí iba malá rana na koži a psoriáza je na svete. Trenie oblečenia, vpich po injekcii, poštípanie hmyzom, akupunktúra, plošný tlak, ale aj tetovanie spadajú do skupiny spúšťačov. Ďalej tu máme zápaly a infekcie kože vyvolané baktériami alebo kvasinkami. Vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu a spáleniny od slnka tvoria samostatnú kategóriu vonkajších vplyvov.
Ako sa psoriáza lieči?
Liečba psoriázy je celoživotný proces, ktorý prechádza štádiom intenzívnej liečby, pri ktorej sa používa lokálna systémová liečba alebo fyzikálna terapia, prípadne ich kombinácia.
Potom tu máme domácu liečbu a nevyhnutné režimové opatrenia, ktoré musíte zaviesť do svojho života.
Vaše prvé kroky by teda mali smerovať najskôr k lekárovi, ktorý určí diagnózu a navrhne správny postup liečby.
Intenzívna liečba
Prebieha pod dohľadom lekára, ktorý indikuje vhodné lieky a postupy v závislosti od stavu pacienta.
- Lokálna liečba – je najstarší typ terapie, pri ktorej sa nasadzujú prípravky na odstránenie šupín z ložiska. Ide o lokálne kortikoidy a premasťujúce prípravky, retinoidy – deriváty vitamínu A, ako aj deriváty vitamínu D3. Lieky majú podobu mastí, krémov alebo olejov, ktoré pôsobia priamo na postihnutú oblasť.
- Systematická liečba – pri nej ide o lieky v podobe tabletiek alebo injekcií. Zasahujú do celého tela, preto sa odporúčajú iba v najťažších štádiách psoriázy. Klasické antipsoriatiká sa používajú už od začiatku 70. rokov a lekári s nimi majú bohaté skúsenosti. Tabletky sa užívajú dlhodobo, je však nevyhnutné sledovanie pacienta s cieľom zachytiť nežiaduce účinky, ktoré sa týkajú hlavne pečene, obličiek a kostnej drene. V snahe eliminovať vedľajšie účinky antipsoriatík boli vyvinuté biologiká, ktoré spájajú účinnosť s bezpečnosťou. Blokujú zápalový proces v koži postihnutej psoriázou a potláčajú imunitný systém. Pre orgány nie sú toxické a sledovanie pacienta nie je také úzkostlivé. Pred liečbou biologikami musí lekár vylúčiť kontraindikované ochorenia, ako je napríklad tuberkulóza.
- Fyziologická terapia – pri nej sa najčastejšie využíva UV žiarenie a fototerapia. Je však potrebné, aby liečba prebiehala pod dozorom lekára, ktorý vie určiť intenzitu žiarenia tak, aby bolo riziko vzniku kožných nádorov čo najnižšie a výsledok bol čo najefektívnejší. Nakoľko je naša krajina bohatá na termálne pramene, balneoterapia je ďalšou obľúbenou metódou, ktorá sa odporúča ako doplnková liečba psoriázy. Kúpele so špecializáciou na kožné ochorenia sú napríklad v Smrdákoch.
Domáca liečba
Pod pojmom domáca liečba myslíme voľne dostupné lieky a prírodné prípravky zlepšujúce stav postihnutej kože.
- Lieky – majú zvyčajne formu masti, krému, oleja alebo prísady do kúpeľa. Jednoducho sa nanášajú a väčšina z nich sa rýchlo vstrebáva. Účinok je viditeľný za krátky čas, no je potrebné brať do úvahy možné vedľajšie účinky, a to kvôli koncentrovanejšiemu zloženiu aktívnych látok.
- Prírodné prípravky – obsahujú extrakty z rastlín a bylín, ktoré majú upokojujúce, protisvrbivé, protizápalové a antibakteriálne účinky. Často sú doplnené aj o účinnejšie látky, ako je napríklad ichtyol. Sú vhodné na ošetrovanie kože postihnutej psoriázou, ale účinné sú aj pri suchej popraskanej pokožke. Výhodou je, že riziko vedľajších účinkov je minimálne a väčšina je vhodná aj pre deti a tehotné ženy. Nie sú však náhradou za plnohodnotnú liečbu a slúžia skôr ako vhodná starostlivosť o postihnutú kožu.
Režimové opatrenia
To však býva pre niektorých ľudí ten najťažší bod. Podstúpiť intenzívnu liečbu a ošetrovať postihnuté miesta je jedna vec, no zmeniť zaužívaný spôsob života, to je už iná šálka kávy.
Musíte si však uvedomiť, že každý rizikový faktor, ktorý môžete ovplyvniť, je zásadným krokom pre úspešnú liečbu alebo prevenciu.
- Stravujte sa zdravo – strava je pravdepodobne spojená so všetkým, čo sa s naším telom deje a prostredníctvom nej sa dá ovplyvniť mnoho problémov, vrátane psoriázy. Odborníci na výživu aj lekári odporúčajú zdravú a vyváženú stravu bohatú na bielkoviny, zdravé tuky, vlákninu a vitamíny B a D3. Mali by ste konzumovať veľa ovocia, zeleniny, rýb, chudého mäsa, celozrnné obilniny a orechy. Svoj význam majú aj probiotiká, ktoré sú dôležité pre črevnú mikroflóru. Môžete ich prijímať v kyslo – mliečnych výrobkoch alebo ako doplnky výživy. Vyprážané jedlá, ťažké jedlá a rafinovaný cukor by mali byť pre vás tabu. Preháňať by ste to nemali ani s mliečnymi produktmi a lepkom.
- Skončite so zlozvykmi – fajčenie, drogy, alkohol a prejedanie sa sme už spomenuli ako možné spúšťače ochorenia, no nemyslite si, že ak už u vás psoriáza prepukla, môžete im holdovať naďalej. Týchto nerestí sa okamžite zbavte, pretože môžu zhoršovať jej priebeh.
- Nestresujte sa – aj keď sa to povie ľahko, snažte sa stres zredukovať na minimum. Vyhýbajte sa emočne náročným situáciám, problémy riešte s chladnou hlavou a pokojne vyskúšajte aj relaxačné cvičenia na odbúranie stresu. Ak je hlavným zdrojom vášho stresu práca, zmeňte ju. Nie iba kvôli psoriáze, ale aj pre vašu spokojnosť.
- Hýbte sa – pravidelný aktívny pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu prospeje vášmu telu a prevetráte si hlavu. Zvýšená cirkulácia krvi spôsobí lepšie prekrvenie pokožky, ktorá sa tým stáva zdravšia a odolnejšia.
Pár slov na záver
Psoriáza je rozšírená po celom svete a predstavuje jedno z tých ochorení, ktoré priamo zasiahnu život pacienta.
Pocity menejcennosti, vyhýbanie sa spoločnosti, a to nehovoriac o posmeškoch okolia, sú bolestivé pre každého človeka.
Aj keď sa nedá vyliečiť úplne, vhodnými liečebnými postupmi, starostlivosťou o kožu a režimovými opatreniami sa dá jej stav výrazne ovplyvniť a nikto nemusí čo i len tušiť, že trpíte „nejakou“ psoriázou.
Chce to však poriadnu dávku trpezlivosti, disciplíny a sebazapretia. Výsledok však určite stojí za to a dôkazom bude váš úsmev na tvári.
Zdroje informácií: