Stres – Čo to je, ako ho zvládať a ako sa ho zbaviť?

Stres a nervozitaStres - Čo to je, ako ho zvládať a ako sa ho...

Vedeli ste o tom, že stres nám za istých okolností vlastne pomáha?

Áno, je to tak, ale iba v prípade, že je to stres krátkodobý. Vtedy nás v tom pozitívnom zmysle dokáže vyburcovať, až tak, že sme často schopní  podať nadľudské výkony a vyriešiť mnohé životne dôležité situácie.

Ak sme však stresovým faktorom vystavený dlhodobo, hrozí nám riziko vyčerpania, ktoré môže mať za následok poškodenie nášho psychického i fyzického zdravia.

Stres a nervozita


Stres ide ruka v ruke s nervozitou a úzkosťou. Všetko sú to stavy, ktoré dlhodobým pôsobením môžu mať naozaj zničujúci dopad na naše zdravie.

Snažte sa preto zo svojho života eliminovať faktory, ktoré by vám takýto nekomfort spôsobovali. Vieme, že niekedy sa ľahko povie, ale ťažšie koná.

Ako teda bojovať proti stresu?

Prečítajte si náš článok, dozviete sa, ako sa zbaviť nervozity a úzkosti a ponúkneme vám zaručené techniky na odbúranie dlhodobého stresu.

Možno nie každá vám bude vyhovovať, ale tú svoju si zaručene nájdete.

Ak si náš život dokážeme často vedome znepríjemňovať, tak je logické, že si ho vieme aj vedome spríjemňovať. Stačí len chcieť a vedieť, ako na to!

stres a nervozita

Čo je nervozita, úzkosť a stres?


Zo skúsenosti vieme, že mnohí z nás považujú tieto názvy za synonymá.

Myslia si teda, že všetky  pomenúvajú jedno a to isté, len rôznymi názvami. Že pomenúvajú stav našej psychickej nepohody.

To je názor laika. Nie je to však celkom pravda. Pozrime sa na jednotlivé názvy očami odborníka.

Čo teda v odbornej praxi znamenajú a aké sú ich prejavy?


Nervozita

Je stav, kedy sa človek nedokáže na nič sústrediť, môže mať výkyvy nálad či poruchy vnímania. Vyplýva buď z psychických príčin, alebo má fyziologický podklad.

Za psychické príčiny sa považujú psychicky náročné situácie alebo vypäté momenty v živote človeka, v prípade fyziologických podnetov ide o príčiny chorobné, kedy sa za nervozitou môže skrývať nejaké iné ochorenie.

Vnútorná nervozita môže prerásť do dlhodobej a chronickej formy, kedy je vážne ohrozené zdravie človeka.

Úzkosť

Je negatívny emocionálny stav, ktorý vzniká pôsobením vonkajších podnetov.

Tieto podnety človek nedokáže prijať a prekonať ich. Príčinou vzniku môžu byť ako psychologické, tak i fyziologické faktory.

Človek je v stave neustáleho napätia a nepokoj osobnosti existenčne zasahuje jeho psychický, fyzický i spoločenský aspekt. Príznaky úzkosti, ako aj jej sprievodné fyzické symptómy, negatívne ovplyvňujú celý jeho život.

Stres

Je psychický stav človeka, ktorý sa cíti byť pod určitým tlakom.

Ak sa nahromadí a začína byť nezvládnuteľný, telo sa začne brániť a mobilizovať sa na obrannú reakciu. Istá dávka stresu je pre naše telo prospešná, pokiaľ je však organizmus stresom zaťažený dlhodobo, treba sa mať na pozore.

Príznaky, príčiny ako aj dôsledky stresu sú vynikajúco popísane v tomto článku. Hlavne kvôli zameraniu nášho článku pridávame odkaz a odporúčame prečítať.

Naučte sa zbaviť sa stresu

Stresových faktorov je všade vôkol nás neskutočne veľa.

Naozaj je niekedy ťažké zvládnuť ich a človek môže mať chvíľky, kedy je bezradný, má pocit, že na jeho pleciach je toho veľa, nevie svoju situáciu riešiť a nevidí z nej východisko.

To východisko však vždy existuje.

Tak, ako sa v živote učíme mnohým novým veciam, tak sa musíme naučiť aj to, ako sa psychickej nepohody zbaviť alebo jej predchádzať.

stres a nervozita

Ponúkame overené techniky, ktorými sa zbavíte stresu a váš život bude pekný a plnohodnotný


Spánok

Organizmus si potrebuje aj oddýchnuť, preto chodievajte spať včas a doprajte si dostatok výdatného spánku. Dospelý človek by mal spať 6 – 8 hodín.

V spánku oddychuje telo i myseľ, preto sa snažte pred spaním na nič nemyslieť. Všetko počká do rána.

Dýchanie

Naučte sa zhlboka dýchať do „brucha“. Dá sa to tak, že budete pozorovať, vnímať a ovládať svoje dýchanie. Uvoľnite sa, rovno sa posaďte, ruku si položte na brucho a zatvorte oči.

Pomaly sa zhlboka nadýchnite nosom a preciťujte, ako dych prúdi cez vaše brucho až k vrcholu hlavy. Hlboké dýchanie znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak, a tým eliminuje stres.

Meditácia

každodenná niekoľkominútová meditácia pomáha zmierňovať úzkostné stavy a nervozitu. Ponúkame vám návod na jednoduchú meditáciu: Nájdite si chvíľku a miesto, kde nebudete nikým a ničím rušení.

Rovno sa posaďte, chrbát je vystretý, nohy sú v sede prekrížené. Ruky si položte na kolená, prsty bruškami spojte k sebe.

Zatvorte oči, v mysli si sformulujte nejakú krátku pozitívnu vetu, napríklad Cítim sa príjemne / Mám sa rada / Odpočívam a čerpám energiu.

Zamerajte svoju pozornosť na svoj hlas a túto vetu nahlas alebo potichu opakujte. Jednu ruku si položte na brucho a vetu, ktorú opakujete sa snažte synchronizovať s vaším dychom.

Na nič pritom nemyslite, iba na to, čo hovoríte a ako dýchate. Mali by ste pocítiť súlad. Všetky ostatné rušivé myšlienky nechajte okolo seba voľne plynúť.

Pokiaľ si v takomto meditovaní zvyknete na istú pravidelnosť budete voči stresu odolnejší.

Kúpeľ

Doprajte si horúci kúpeľ aspoň raz za týždeň, pridajte do vody kúpeľnú soľ a len tak ležte aspoň hodinu.

Nad ničím nerozmýšľajte, nechajte svoje myšlienky voľne plynúť.

Aromaterapia

Je od nepamäti nápomocná pri liečbe fyzických i psychických problémov.

Zadovážte si domov aromalampu.

Je to vynikajúci pomocník pri domácej relaxácii, ktorý vám v kombinácii s tými správnymi vonnými olejmi pomôže upokojiť myseľ, nervy a vytvoriť si pohodu.

Odporúčame použiť vonné oleje, ktoré sú nápomocné pri zlepšovaní psychického stavu a povzbudení ducha. Napríklad levanduľový esenciálny olej bojuje proti nespavosti, pomáha pri nervovom vypätí a duševnom nepokoji.

Jazmínový olej je účinný antidepresívny pomocník, ktorý posilňuje sebadôveru.

Pri úzkostných poruchách oceníte bergamotový olejolej z pomaranča navodzuje pocity šťastia.

Hudba

Počúvajte relaxačnú hudbu. Hudba pôsobí blahodarne pri akejkoľvek nerovnováhe.

Skúste sa pokojne usadiť a započúvať sa do jej príjemných tónov. Uvidíte, že dokonalá muzikoterapia dokáže z hlavy razom odplaviť všetok stres i pochmúrne myšlienky.

Na internete nájdete relaxačné nahrávky, ako je napríklad hudba prírody, mora a čajok alebo bambusovej píšťalky.

Smiech

Smejte sa nahlas. Smiech odľahčuje psychickú záťaž, znižuje hladinu kortizolu, čo je jeden z hlavných stresových hormónov a zvyšuje hladinu endorfínov – hormónov šťastia. Znižuje všetky faktory, ktoré prispievajú k smutnej nálade a navodzuje pocity pohody.

Čítanie

Pri čítaní obľúbenej literatúry sa telo dostáva do veľmi uvoľneného stavu. Tým, že sa sústredíte na dej a postavy čítanej knihy, zabúdate na to, čo vás trápi.

Môžete siahnuť aj po tzv. motivačnej literatúre, ktorá vám v závislosti od zvolenej problematiky môže pomôcť nájsť východisko zo zložitej životnej situácie.

Hobby

Nájdite si nejakého koníčka. Trávte svoj voľný čas zmysluplne.

Venujte sa ručným prácam, kúpte si antistresové omaľovánky, vytvorte si kvetinovú záhradku, pestujte črepníkové kvetiny, zadovážte si nejakého domáceho miláčika – mačku, psíka, andulku.

Všetky aktivity, ktoré budete robiť s láskou, budú pre vašu duševnú pohodu prospešné.

Strava

Zaraďte do svojho jedálnička zdravé potraviny, čerstvú zeleninu a ovocie.

Snažte sa konzumovať potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín.

Obsahuje ich najmä špenát, losos, strukoviny, orechy a avokádo. Jedzte pravidelne, výdatne, ale neprejedajte sa. Obmedzte mastné vyprážané jedlá, sladené nápoje, sladkosti a cukrovinky.

Vitamíny

Doprajte svojmu telu najmä vitamín C, ktorý prispieva k správnej funkcii psychiky a nervového systému. Nesiahajte hneď po tabletách, vymeňte ich za ovocie, ktoré tento vitamín obsahujú, napríklad grep, pomaranč, čučoriedky či marhule.

Banány sú zdrojom ďalšieho dôležitého a zdraviu prospešného vitamínu, ktorým je horčík.

Tento minerál pomáha znižovať stres a nervozitu. Ovocie môžete jesť buď čerstvé, alebo si ho odšťavte a pite vždy čerstvú ovocnú šťavu.

Bylinkový čaj

Naučte sa piť bylinkové čaje, využite ich liečivé schopnosti. Upokojujúce účinky má levanduľový čaj, ktorý vám pomôže pookriať na duši v prípade, že sa cítite smutne, ba až depresívne.

Pri nervozite, strese a nepokoji vám zaručene pomôže medovkový čaj.

Čaj z valeriány lekárskej zasa podporí vašu duševnú a psychickú pohodu.

 Výživové doplnky

Niektoré živiny je telu potrebné dodať aj prostredníctvom tabliet, samozrejme, v primeranom množstve.

Zadovážte si napríklad esenciálnu aminokyselinu Brainway L-Tryptofan.

Jeho zloženie zvyšuje syntézu serotonínu (hormónu šťastia), priaznivo pôsobí proti poruchám nálady a napomáha psychickému uvoľneniu.


stres a nervozita  Náš TIP

Trápi vás stres, nervozita a nedostatok energie? Pozrite si nasledujúci článok s kvalitným zložením a recenziami. Nech sa páči! Zobraziť článok

Pohyb

Doprajte si každý deň aspoň 30 minútový pohyb. Je to úžasný pomocník pri každej psychickej záťaži.

Pomáha zmierňovať stavy úzkosti, pretože v tele naštartuje biochemické procesy, pri ktorých sa do organizmu uvoľňujú tie správne látky.

Stačí, ak pôjdete na prechádzku, vybehnete párkrát hore a dolu schodmi alebo niekam, kam zvyčajne chodíte autom skúsite prejsť pešo.

Cvičenie

Pravidelné cvičenie v akejkoľvek podobe sa vám pozitívne odrazí nielen na fyzickom, ale i psychickom zdraví.

Zajazdite si na bicykli, plávajte, cvičte jogu alebo si len tak zacvičte doma podľa seba.

Rozdelenie času

Rozumne a efektívne si zadeľte svoj čas. Snažte sa plniť si svoje povinnosti priebežne, nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu.

Z nahromadených a nedokončených povinností pramení len nervozita a stres.

Spoločnosť blízkych ľudí

Spoločnosť rodiny, kamarátov a blízkych ľudí je vynikajúci antistresový faktor.

V spoločnosti milých ľudí zabudnete na problémy a družná komunikácia vás privedie na iné myšlienky.

Nezanedbávajte váš sociálny život, stretávajte a rozprávajte sa, pokiaľ možno naživo, s vašimi blízkymi čo najčastejšie. Telefonujte si a zdieľajte s nimi vaše každodenné prežívanie. Snažte sa udržať si s nimi silné vzťahy.

Vďačnosť

Buďte vďační aj za maličkosti a svoju vďačnosť dajte druhým, ale i sebe najavo. Pocit vďačnosti odvracia negatívne myšlienky a obavy.

Ak ste za niečo vďační, neskrývajte to, dajte voľný priechod svojim emóciám a vyjadrite, čo cítite.

4.3/5 - (11 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu