L-Tryptofan – Sérotonín v tabletkách (recenzia)

Stres a nervozitaL-Tryptofan – Sérotonín v tabletkách (recenzia)

Brainway L-Tryptofan je prírodný prípravok, ktorý zvyšuje produkciu sérotonínu. Tento hormón je dôležitý pre zdravý spánokpsychické zdravie.

Čo to je?


Tryptofán je pre ľudské telo základná aminokyselina. Môžete ho nájsť buď vo voľnej prírode – v bežných potravinách – alebo v špecializovaných prípravkoch, ako je napríklad prípravok Brainway L-Tryptofan.

Asi sa teraz pýtate:

Prečo by som si mal kúpiť tento prípravok, keď môžem túto aminokyselinu získať jednoducho z potravín?

Existujú dva hlavné dôvody:

Prvý dôvod je úplne pragmatický – ľudské telo si nedokáže vytvoriť spomínanú aminokyselinu samo.

Druhý dôvod je ešte pragmatickejší – v potravinách (napríklad v tvarohu, rybách alebo banánoch) sa nachádza iba v malom množstve.

 

Špecializovaný prípravok Brainway, o ktorom sa dočítate v tejto recenzii, obsahuje významne väčšie množstvo tryptofánu ako spomínané potraviny. Ak by ste chceli rovnaké množstvo tryptofánu z potravín, museli by ste naraz zjesť napríklad pár kíl banánov, čo je zrejme nereálne.

Prípravok je založený na prírodnej báze, vďaka čomu nemá žiadne vedľajšie účinky.

Užívaním tryptofánu sa v tele zvýši produkcia serotonínu, tzv. hormónu šťastia.

Serotonín sa vo veľkej miere podieľa na tom, akú má človek náladu a na spánkovom procese.

Prešli sme rôzne slovenské eshopy a našli pre vás výživové doplnky s obsahom L-Tryptofanu. Nech sa páči.

Brainway L-Tryptofan – účinky


Čo vďaka účinnému zloženiu prípravku získate? Tryptofán:

 • zabezpečuje vyššiu tvorbu hormónu serotonínu
 • dodáva človeku fyzickú a psychickú energiu (zdroj)
 • odstraňuje problémy so spánkom
 • zároveň redukuje každodenný stres a napätie
 • priaznivo ovplyvňuje náladu
 • je odpoveďou na otázku, ako sa zbaviť „depky“ (depresívnej nálady)
 • v spojitosti s užívaním prípravku Brainway L-Tryptofan neboli objavené žiadne vedľajšie účinky


  NÁŠ TIP 

L-Tryptofan odporúčame zakúpiť od overeného predajcu. Predídete tak zbytočným komplikáciam a nebezpečným napodobeninám. Zobraziť predajcu

Zloženie


Prípravok Brainway L-Tryptofan sa skladá výlučne z tryptofánu.

Teda, ak to chcete úplne dopodrobna, tak z tryptofánu a želatínového obalu tabletky. Žiadne ďalšie látky neobsahuje.

Tryptofán má na ľudské telo priaznivé účinky. Pretože tryptofán je základná aminokyselina, ľudské telo na ňu nezvykne vykazovať alergické reakcie.

Dávkovanie a užívanie


 • užívajú sa 1-3 tabletky denne, v čase medzi jedlami
 • nemá vedľajšie účinky, napriek tomu neodporúčame prekračovať dennú odporúčanú dávku
 • v prípade, že užívate lieky, ktoré sú odporúčané neurológom alebo psychiatrom, konzultujte užívanie prípravku Brainway L-Tryptofan s príslušným odborníkom, aby ste sa vyhli prípadným kontraindikáciám

Brainway L-Tryptofan: cena


l-tryptofan skusenosti recenziaBrainway L-Tryptofan je voľne dostupný výživový doplnok, ktorý môžete kúpiť v každej dobrej lekárni alebo internetovej lekárni, čo vaše možnosti podstatne rozširuje.

V čase písania recenzie (14.4.2023) sa prípravok dal kúpiť na internete už od 7,89 €. Balenie prípravku obsahuje 60 tabletiek.

Upozornenie


Brainway L-Tryptofan je ideálne skladovať na  bezpečnom a suchom mieste, mimo dosahu detí pri teplote do 25 °C. Brainway L-Tryptofan nie je určený na užívanie pre deti, tehotné a dojčiace ženy (pokiaľ lekár nerozhodol inak).

Hodnotenie zákazníkov


Aké majú skúsenosti iní zákazníci s prípravkom Brainway L-Tryptofan? Presvedčte sa sami.

[divider style=’centered‘]

[divider style=’centered‘]

 

Brainway L-Tryptofan: výhody a nevýhody


Výhody

 • prírodné zloženie prípravku
 • zlepšuje spánok, v dôsledku čoho má človek viac energie
 • pozitívne ovplyvňuje náladu
 • nemá žiadne vedľajšie účinky

Nevýhody

 • nie je vhodný pre každého (neurologickí pacienti)

Moje hodnotenie


Na záver recenzie Vám v krátkosti zhrniem, prečo sa mi zdá užívanie tohoto prípravku vhodné.

Vďaka tomu, že prípravok obsahuje aminokyselinu tryptofán, sa začne vo vašom tele vo väčšom množstve produkovať tzv. serotonín.

Ľudia sérotonín vyhľadávajú, keď majú problémy so spánkom (skoré budenie, ťažké zaspávanie), ale vyhľadávajú ho aj tí, ktorí mávajú depresívnejšie stavy alebo vysokú pracovnú vyťaženosť.

Kombinácia dobrého spánkuvyššej hladiny serotonínu Vám zabezpečí počas dňa dobrú náladu a budete ľahšie zvládať nielen pracovné prekážky.

Bude to tak preto, lebo budete mať viacej energie a to predovšetkým kvôli dobrej nálade.

A nehľadá toto spojenie dnes každý? Vraví sa, že šťastie si za peniaze človek nekúpi, no vďaka tryptofánu sa zdá byť k šťastiu o malý krôčik bližšie.

L-Tryptofan

l-tryptofan recenzia cena

Cena: od 13,39€

Obsah balenia: 60 kapsúl

Hodnotenie: Kvalitný výživový doplnok 

L-tryptofán trochu odbornejšie


L- tryptofán je po chemickej stránke kyselina 2-amino-3- (-3-indolyl) propánová. Parí medzi esenciálne aminokyseliny.

To znamená, že si ich náš organizmus nevie sám vytvoriť, ale prijíma ich z potravy. L -tryptofan je jedna z dvoch foriem tryptofánu: L-Tryptofán a D-Tryptofán.

D-Tryptofán je pre telo nevyužiteľný a navyše toxický, takže sa ďalej zmieňujeme len o „L“ forme, ktorá je z týchto dvoch tiež jediná predávaná.

Ďalej sa môžete stretnúť s 5-HTP (5-hydroxytryptofan) s mierne odlišnými účinkami, ktorý sa vyskytuje najmä na americkom trhu.

Aký je mechanizmus účinnosti tryptofánu?


Tryptofán sa v krvnom obehu mení na serotonín. Mení sa na neho tak, že sa skrze mozgovú bariéru dostane do mozgu, kde sa na neho za prítomnosti pyridoxínu (vitamínu B6) premení. Serotonín je biologicky aktívna látka.

Má význam ako prenášač nervových vzruchov v centrálnom nervovom systéme.

Tu sa podieľa na procesoch, ktoré ovplyvňujú našu náladu a psychický stav vôbec.

Pretože je zodpovedný za prenos nervových vzruchov, tak jeho nedostatok spôsobuje zmenu nálady, depresiu, poruchy spánku, podráždenosť vedúce až k agresivite. Serotonín môže ovplyvňovať v niektorých prípadoch aj vznik a priebeh migrény.

Serotonín a jeho dôležitosť


Zmeny v metabolizme serotonínu môžu hrať úlohu aj pri vzniku závažných psychických porúch, ako je schizofrénia či maniodepresívna psychóza.

Nedostatok serotonínu môže byť spôsobený aj nedostatočným príjmom tryptofánu z potravy či jeho zlým vstrebávaním.

Väčšinou je to zdravotný problém starších ľudí, ale trpia tým aj mladší ľudia pri chorobách tráviaceho ústrojenstva či pri konzumácii alkoholu. L-tryptofán býva odporúčaný ako doplnok liečby u ľudí s určitými psychickými problémami (strach, vnútorný nepokoj, úzkosť). Tu je ale treba poznamenať, že ľudia užívajúci psychofarmaká sa musia o použití L-tryptofánu najprv poradiť s ošetrujúcim lekárom.

Taktiež preto je odporúčaný aj ako doplnok pri liečbe bolesti hlavy.

Melatonín a vitamín B3


Vyššie uvedeným mechanizmom pôsobenia môže pomôcť aj pri procese odvykania od fajčenia či pitia alkoholu. Rovnako hrá úlohu v metabolizme dôležitého hormónu – melatonínu.

Melatonín je hormón, ktorý ovplyvňuje biologické rytmy, konkrétne cyklus spánku. Jeho množstvo v tele (tiež závislé aj na množstvo prijatého tryptofánu) určuje kvalitu spánku aj regeneračných procesov prebiehajúcich v spánku.

Organizmus ďalej vytvára z tryptofánu vitamín B3, ktorý sa vyskytuje v dvoch formách: ako kyselina nikotínová alebo ako amid tejto kyseliny – nikotínamid.

Ďalšie účinky na telo a myseľ


Vitamín B3 ovplyvňuje činnosť srdca a sprostredkovane sa podieľa na regulácii krvného tlaku. Spolupôsobí pri tvorbe energie v bunkách.

Ovplyvňuje metabolizmus tukov a cukrov. Aj vďaka nemu máme zdravú čistú pokožku a funguje nám dobre nervová sústava, srdce aj tráviaci systém.

Pomáha znižovať hladinu krvného cukru na normálne hodnoty.

Ďalej sa podieľa na vzniku látky acetyl koenzým A, ktorá je dôležitou látkou v tzv. krebsovom cykle. Kedy dochádza k tvorbe telesnej energie. Krvným obehom sa pohybuje vo väzbe na krvnú bielkovinu, albumín nie voľne ako väčšina aminokyselin.

Riziká užívania tryptofánu


Pozor si treba dávať na prebytok tryptofánu. Z prípadného prebytku tryptofánu sa totiž v hrubom čreve vytvára tyramín, čo je biogénne amin pôsobiaci uvoľnenie noradrenalínu, ktorý zužuje mozgové cievy a tým vyvoláva migrénu, proti ktorej chce pacient paradoxne užiť práve tryptofán.

Spočiatku bol tryptofán používaný samostatne (proti bolestiam), ale potom sa zistilo, že pri predávkovaní môže spôsobovať poškodenie pečene či rakovinu žlčníka či hrubého čreva.

L-tryptofán nesmú užívať ľudia trpiaci rakovinou, ktorí trpia nedostatočnou funkciou pečene či obličiek (dôvodom je vznik Eozinofilno-myalgického syndrómu, EMS), ktorý môže byť veľmi nebezpečný.

Ako zvýšiť hladinu serotonínu v tele


Na záver vám prinášame 7 prirodzených spôsobov, ako si zvýšiť hladinu serotonínu v tele:

1. Doprajte si dostatok odpočinku


Spánok poskytuje telu príležitosť na osvieženie a k príprave na nasledujúci deň. Nedostatok spánku naopak narušuje produkciu hormónov a môže byť príčinou zníženého množstva serotonínu. Väčšina ľudí potrebuje najmenej 7 hodín kvalitného spánku, aby sa mohli cítiť čo najlepšie.

Vytvárajte si podmienky pre dobrý nočný odpočinok tým, že pred spaním obmedzíte svoju aktivitu a hodinu pred zaspaním stlmíte svetla.

Tiež je dobré si hodinu pred spánkom brať potravinové doplnky, ktoré obsahujú napríklad vápnik, horčík alebo tryptofán, aby ste tým podporili produkciu melatonínu, ktorý je vlastne nočnou formou serotonínu.

2. L-tryptofán


Serotonín v potrave neprenikne stenou oddeľujúcou krvné riečisko od mozgu, a tak ani do ciest centrálneho nervového systému.

Avšak do mozgu prenikne aminokyselina tryptofán, z ktorej si mozog vyrába serotonín. Zdrojom tryptofánu môžu byť nielen doplnky stravy, ktoré túto aminokyselinu obsahujú, ale aj niektoré potraviny. Tie si v stručnosti predstavíme na konci článku.

3. Cvičenie


Pravidelné cvičenie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako prirodzene podporiť tvorbu neurotransmiterov.

Dokonca aj ľahké cvičenie v podobe jogy alebo každodennej prechádzky býva veľmi účinné. Mnohí by sa mali uistiť, že to s cvičením nepreháňa, aby tak zabránili vyčerpávaniu zložiek, ktoré sprevádzajú naše dobré pocity.

Vaším cieľom by malo byť okolo 30 – 60 minút stredne intenzívnej telesnej aktivity v priemere 3 – 5x týždenne. V tréningovom pláne by mali byť vyvážene zastúpené techniky stimulujúce srdce a zvyšujúce odolnosť.

4. Slnečné svetlo a fototerapia


Dostatočné množstvo slnečného svetla podporuje tvorbu serotonínu. Tým má vplyv aj na dobrú náladu a dodáva nám potrebnú životnú energiu. Fototerapia, liečba svetlom, je realizovaná na mnohých klinických pracoviskách.

Fototerapia prispieva k zvýšenej produkcii serotonínu pri jeho nedostatku, najmä v zimnom období, kedy je prirodzene menej slnečného svetla. Fototerapia môže vďaka schopnosti zvýšiť produkciu serotonínu zlepšiť aj nepríjemné prejavy depresívnych syndrómov.

5. Vyvážený príjem potravy


Produkcia neurotransmiterov, ako je serotonín, je závislá na stálom príjme kvalitnej výživy.

Pravidelné, vyvážené jedlá a desiaty poskytujú vášmu mozgu to, čo potrebuje k vytváraniu dobrých pocitov. Doprajte svojmu telu rôznorodé prírodné jedlá, medzi ktoré určite patrí čerstvé ovocie a zelenina. Zbavte sa alebo aspoň obmedzte priemyselne spracované a rafinované potraviny.

Pokúste sa do každého jedla začleniť zdravé proteíny a tuky, aby ste utlmili výkyvy hladiny cukru v krvi, čo napomáha aj k vyváženej produkcii hormónov.

6. Rozchodnica ružová


Zvýšiť produkciu serotonínu môžu pomôcť aj bylinky, napríklad rozchodnica ružová. Táto rastlina obsahuje účinné látky rosavin a salidrosidov (glykozidy), ktoré zvyšujú hladinu serotonínu v mozgu.

7. Zdravé tuky


Tuky sú nevyhnutné pre zabezpečenie produkcie hormónov a neurotransmiterov. Bez dostatočného príjmu tukov je pre telo nereálne vyprodukovať dostatočné množstvo serotonínu. Nepodliehajte preto diétam, ktoré úplne vyraďujú tuky zo stravy.

Namiesto toho naopak jedzte zdravé tuky, ktoré vám budú prinášať dobré pocity. Vhodné sú oleje z olív a ľanového semena.

Dávajte prednosť organickým olejom v nepriehľadných nádobách, ktoré sú označované ako nerafinované alebo lisované za studena, resp. panenské. Tie bývajú totiž najkvalitnejšie. Medzi ďalšie vynikajúce voľby patrí maslo a kokosový olej, pretože nasýtený tuk pomáha zužitkovať esenciálne mastné kyseliny.

8. Vitamíny a minerály


Všetky vitamíny radu B sú dôležité pre získanie energie a k produkcii serotonínu. Tieto výživové doplnky sú rýchlo využívané v prípadoch stresovej záťaže. Viac vitamínu B môžete získať konzumáciou celozrnnej stravy, čerstvej zeleniny a mliečnych výrobkov.

Odporúčajú sa aj kvalitné potravinové doplnky, ktoré vyrovnávajú prípadné deficity, spôsobené nevyváženou stravou.

A pretože všetky vitamíny zo skupiny B pôsobia súbežne synergickým spôsobom, je veľmi vhodné si vybrať niektorý B komplex, ktorý obsahuje optimálne množstvo všetkých zložiek.

Dôležitý je tiež vápnik a horčík. Medzi dva prirodzené spôsoby, ako ich získavať, patrí mliečne výrobky a orechy. Pre mnoho ľudí býva prínosné aj užívanie kvalitných potravinových doplnkov.

Potraviny zlepšujúce produkciu serotonínu v tele


Na úplný záver vám prinášame niekoľko kvalitných potravín na zlepšenie produkcie serotonínu v tele:

 • Vajcia – Podľa nedávneho výskumu, proteín vo vajciach môže výrazne zvýšiť hladiny tryptofánu v tele. Určite nevynechajte žĺtky! Sú mimoriadne bohaté na tryptofán a tyrozín, ktoré zásadným spôsobom prispievajú k antioxidačným vlastnostiam vajec.
 • Syr – je ďalším veľkým zdrojom tryptofánu. Ideálny recept kombinuje čedar syr s vajcami a mliekom, ktoré sú tiež dobrým zdrojom tryptofánu.
 • Ananás – je hlavným zdrojom bromelainu, proteínu, ktorý môže znížiť vedľajšie účinky chemoterapie, a podľa niektorých výskumov aj potláča kašeľ.
 • Tofu – sójové výrobky sú bohatým zdrojom tryptofánu. Pomocou tofu môžete nahradiť akýkoľvek proteín v jedálničku. To z tofu robí vynikajúci zdroj tryptofánu pre vegetariánov a vegánov.
 • Losos – losos je ryba bohatá na tryptofán.
 • Orechy a semená – vyberte si orechy a semená podľa chuti, pretože všetky orechy a semená obsahujú tryptofán. Štúdie ukazujú, že ak zjete hrsť orechov denne, môže to znížiť riziko rakoviny, srdcových chorôb a dýchacie ťažkosti. Sú tiež dobrým zdrojom vlákniny, vitamínov a antioxidantov.
4.2/5 - (25 votes)

3 Komentáre

 1. Pri gúglení o tryptofane som našiel nasledovné:
  „Užívanie tryptofánu sa spája s rozvinutím vážnych zdravotných problémov, napríklad toxicita pečene a mozgu, tiež so syndrómom eozinofilia myalgia (EMS), čo sú potenciálne smrteľné ochorenia, ktoré postihujú kožu, krv, svaly a orgány. Práve kvôli takýmto varovaniam boli v roku 1989 zakázané výživové doplnky s tryptofánom.“

  viete sa mi k tomu vyjadriť?

  Ďakujem.

 2. Dobrý deň, Robert. Ďakujem za otázku. Áno, na túto informáciu som pri písaní článku narazil. Pri detailnejšom prieskume som zistil, že išlo o mylnú informáciu. V USA bol predaj tryptofánu zakázaný až do roku 2005. Konkrétne išlo o chybu vo výrobnom procese, ktorú spôsobila firma Showa Denko K.K. Výrobky boli kontaminované a následne spôsobovali závažné zdravotné problémy. Čiže to nebolo spôsobené tryptofánom ale inou prímesou. Výživové doplnky, ktoré momentálne ponúkajú lekárne v EÚ a tým pádom aj na Slovensku sú dôkladne overené a zdravotne nezávadné.

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu