CholesterolNajlepší Matcha čaj – TOP 4

Japonský čaj Matcha má nezameniteľnú farbu, chuť aj vplyv na naše zdravie. Tento jemný prášok z dužiny čajových lístkov je bohatý na vitamíny a antioxidanty.

Je tiež výborným zdrojom energie. S našimi tipmi ľahko rozoznáte originálny čaj od neoriginálneho a dozviete sa, ako čaj Matcha pripraviť a skladovať.

Najlepší matcha čaj – TOP 5

Mletý čaj

Matcha znamená v preklade z japončiny doslova „mletý čaj“. Pripravuje sa z mladých lístkov čajovníkov, ktoré sú zatieňované.

Tým je podporená tvorba chlorofylu, vďaka ktorému má čaj svoju charakteristickú farbu. Čaj je bohatý na vlákninu, katechíny a aminokyseliny.

Odporúča sa predovšetkým ako zdroj energie a celkovej fyzickej i psychickej pohody.

Asi každý bude súhlasiť, že ide o zdraviu veľmi prospešný čaj. Ako si však vybrať kvalitný Matcha čaj?

Podľa popredných odborníkov na čaj je potrebné sústrediť sa na týchto 5 základných oblastí:

 • jedinečný pôvod
 • jemná chuť
 • správna farba
 • certifikácia
 • skladovanie

Jedinečný pôvod

Originálny čajový prášok Matcha vždy pochádza z Japonska a dodávateľ to tiež musí doložiť.

matcha prášok

Rovnako ako pri víne, aj pri čaji sú ponúkané rôzne triedy kvality. Okrem japonského pôvodu je dôležité dodržiavanie tradičných spôsobov výroby.

Jemná chuť

Ani trpký, ani horký.

Správny čaj Matcha má jemnú, sviežu a ľahko sladkastú chuť. Sladkú chuť čaju dodávajú rastlinné vlákna a aminokyseliny L-theanín.

V Matcha čaji vyššej kvality by mal byť obsah L-theanínu aspoň 19,5 mg na jeden gram čaju.

Ak je pripravený nápoj horký, tak zrejme nejde o Matcha čaj, ale o powdered green tea.

Ten je na rozdiel od Matcha čaju vyrobený z rozomletých celých čajových listov a nie len z ich dužiny.

Správna farba

Jediná správna farba vysokoakostného Matcha čaju je smaragdovo zelená. Žltohnedý odtieň majú čaje nižšej kvality. Nevábne zafarbenie môže spôsobiť aj nešetrné skladovanie.

Sýta a jasná farba je znamením, že bol čaj správne pestovaný aj spracovaný. Zelené sfarbenie je dôkazom vysokého obsahu chlorofylu a živín. Ani po príprave sa farba čaju príliš nemení.

Iba po dlhšom státí sa môžu čajové častice usadiť na dne, vďaka čomu je farba nápoja menej sýta.

Certifikácia

Aby bolo možné zaručiť legitimitu a kvalitu predávaného BIO japonského čaju, potrebuje dovozca splniť hneď niekoľko legislatívnych procesov.

Patrí medzi ne:

 • platný BIO certifikát
 • certifikát o nulovom výskyte radiácie
 • špecifikácia produktu (teda tzv. „rodný list“ čaju)
 • chemická analýza vrátane nutričného zloženia čaju
 • systém analýzy rizík a stanovenie kritických kontrolných bodov (tzv. HACCAP)
 • rozbor pesticídov a doloženie pôvodu čaju

Ide o zložitý proces, no ak dovozca dokáže všetky jednotlivé body splniť, potom sa zákazníkovi dostane do rúk Matcha čaj tej najvyššej kvality.

metlička s matcha čajom

Skladovanie

Skladovanie nie je dôležitým bodom len u vás doma, ale aj u predajcu.

Čaj musí byť vždy skladovaný:

 • v nepriesvitných obaloch
 • bez prístupu svetla
 • v suchu a chlade

Ak je Matcha čaj zle skladovaný, aj u toho najlepšieho dôjde k nepríjemnému zníženiu kvality.

Čím skôr Matcha čaj skonzumujete, tým viac chuti aj vône si budete môcť dopriať. Menšie balenia sú preto lepšie voľbou.

Jednoduchý návod na prípravu

Ak si chcete vychutnať naozaj dobrý Matcha čaj, potrebujete ho pripraviť správnym spôsobom.

Prinášame vám preto jednoduchý návod na klasickú prípravu teplého japonského čaju.

Obsah dvojgramového balenia Matcha čaju zalejeme 300 ml horúcej vody s teplotou asi 65 až 70 stupňov Celzia.

Po zaliatí vodou dôkladne rozmiešame. Skvelým pomocníkom je napríklad ručný šľahač mlieka (plastový). Matcha čaj môžeme dochutiť medom alebo limetkou.

Čaj Matcha možno pripraviť aj za studena s mliekom alebo ho možno pridať do ovocných koktailov.

Široké využitie má aj pri pečení. Uplatnenie pri pečení nájde napríklad v:

 • bábovkách
 • roládach
 • sušienkach
 • sladkých omáčkach

Výhodou je svieža zelená farba, ktorú Matcha čaj pokrmu dodá. Skvelou správou je, že na zafarbenie pokrmu a pridanie zdravých látok postačí aj malé množstvo čajového prášku.

Tradičný čaj = svetový čaj

V posledných rokov už neplatí, že konzumácia čaju Matcha je výhradne iba japonskou záležitosťou. Každým rokom sa zvyšuje informovanosť medzi ľuďmi o tomto tradičnom čaji.

Dnes je tak možné objednať si a zakúpiť Matcha čaj takmer z ktorejkoľvek časti sveta.

V minulosti totiž Matcha bola dostupná len pre príslušníkov vyšších japonských vrstiev. Išlo teda o pomerne exkluzívny výrobok.

V súčasnej dobe si Matchu môže zakúpiť naozaj každý a navyše si môže vyberať z niekoľkých rôznych tried tohto čaju. Zaujíma vás, akými kritériami sa pri výbere čaju riadiť?

Teraz si teda povieme, aké sú najdôležitejšie zásady pri výbere Matcha čaju.

matcha čaj

Ako si vybrať ten najlepší Matcha čaj?

Je zrejmé, že neexistuje len jediné odporúčanie, ktoré by bolo univerzálne.

Našich 5 základných zásad sme už uviedli vyššie v texte. Teraz sa na celú problematiku pozrieme trochu detailnejšie.

Rôzne triedy čaju znamenajú rôzne chute

Na trhu je v súčasnej dobe ponúkané mnoho rôznych tried spomínaného čaju. Platí však pravidlo, že je vhodné vyberať Matchu v čo najvyšších triedach.

Výnimkou by bol prípady, kedy Matchu chceme využívať v kuchyni pri varení či dochucovaní rôznych pokrmov a dezertov. Avšak nemali by sme z toho vyvodiť záver, že Matchu nižšej triedy by človek nemal piť.

Treba však brať na vedomie, že Matcha nižšej triedy bude mať horkastú chuť. Niektorí ľudia však práve túto horkú chuť preferujú a siahnu radšej po Matcha čaji nižšej triedy.

Navrhujeme nakupovať Matchu u takého predajcu, ktorý má v ponuke rôzne druhy čajov. Odlišuje teda medzi druhmi určenými na pitie a druhmi určenými na varenie.

matcha prášok

Názov napovie veľa

Názov Matcha čaju nám môže dosť napovedať ohľadom jeho kvality. Je všeobecne známe, že japonskí výrobcovia v dnešnej dobe predávajú až desiatky rôznych druhov spomínaného čaju a tieto druhy často nazývajú rôznymi poetickými názvami.

Preto ak práve vyberáme Matchu, je určite vhodné sa na tieto názvy zamerať. Je totiž pravidlom, že na konci každého názvu je uvedená dôležitá informácia. Tá nám napovie, o aký druh čaju ide a aké má charakteristiky.

Ak teda na konci názvu konkrétneho čaju je obsiahnuté spojenie „no mukashi„, ide o jednu z najvyšších tried čaju. Tento druh je určený predovšetkým pre prípravu koichi, čo je hustý čaj matcha.

V prípade, že v názve čaju je obsiahnuté slovné spojenie „no shiro„, ide o nižšiu triedu. Tento Matcha čaj je vhodné použiť pri príprave tzv. riedkeho čaju. Z tejto nižšej triedy si teda môžete pripraviť vynikajúci nápoj zvaný usucha, čo je variant  Matcha čaju.

Venujte pozornosť farbe

Ak sa budete venovať pri výbere Matcha čaju tiež odlišnostiam v zafarbení prášku, budete schopní rozpoznať rozdiely v čaji. Farbe Matcha prášku sme sa venovali už vyššie.

No stojí za to, túto informáciu rozobrať trochu detailnejšie.

 • Nižšie triedy čaju Matcha sa vyznačujú skôr žltými odtieňmi, sú teda vhodné primárne na použitie v kuchyni.
 • Vyššie triedy čaju Matcha sú sfarbené do sviežej sýtozelenej farby a sú vhodné na použitie pri tradičnom čajovom obrade.

To znie jednoducho, však? V skutočnosti je ale veľmi ťažké vyberať Matchu podľa farby prášku.

Dôvodom je skutočnosť, že čaj Matcha sa môže veľmi rýchlo kaziť. Platí to najmä vtedy, ak na naň  pôsobí vzduch alebo svetlo. Preto každý kvalitný predajca tento čaj dodáva zabalený v uzavretom balení, čím sa zabráni prístupu kyslíka a svetla.

Matcha čaj vs. káva

Vďaka svojim povzbudzujúcim účinkom je často Matcha čaj prirovnávaný ku káve. Pôvod týchto povzbudzujúcich účinkov nájdeme v zložení čaju.

Matcha čaj totiž obsahuje kombináciu L-theanínu a teofylínu. L-theanín dokáže pozitívne vplývať na relaxáciu. Látka zvyšuje aktivitu alfa vĺn v mozgu, ktoré sú špecifické pre stavy hlbokého uvoľnenia. Najlepšie na tom je, že L-theanín dokáže vytvoriť príjemné stavy relaxácie bez navodenia ospalosti.

Druhá významná látka v zložení zeleného čaju je teofylín. Táto látka sa svojimi účinkami podobá na kofeín. Matcha vďaka nej získava svoje povzbudzujúce účinky.

Oproti káve má čaj výhodu v tom, že poskytuje dlhotrvajúce posilnenie a povzbudenie. Účinky Matcha čaju trvajú od 3 do 6 hodín. Pre porovnanie, účinky kávy trvajú približne pol hodiny. Po náraste energie, ktorý vám káva poskytne, nasleduje jej pokles a únava. Toto však nie je prípad Matcha čaju, ktorý svoje účinky dodá bez akéhokoľvek “hangoveru”.

Matcha čaj navyše disponuje množstvom antioxidantov, vitamínov a minerálov.

Ako sami vidíte, Matcha čaj (a zelený čaj vo všeobecnosti) je výbornou alternatívou ku káve. Jeho konzumáciu možno odporúčať psychicky vyťaženým ľuďom. Benefity čaju však prinesú veľa dobrého každému.

matcha čaj

Najlepšie Matcha čaje

Čaj je bezpochyby obľúbeným nápojom. Predajcovia to veľmi dobre vedia, a tak sa na trhu môžeme stretnúť so stovkami rôznych druhov a typov. Aby sme vám uľahčili výber Matcha čaju, pripravili sme pre vás ponuku, v ktorej vám prinášame 5 najlepších Matcha čajov dostupných na našom trhu.

BIO Super MATCHA čaj extrakt


40 g
Skladom
10,99 €
(platí ku dňu 15.10.2019)

 • Niekedy je všetko, čo potrebujete poriadne silný čajový extrakt.
 • Presne taký je BIO Super Matcha čaj.
 • Obsahuje niekoľkokrát viac antioxidantov ako bežný čaj. V porovnaní s bežnými čajmi káže zlepšiť sústredenie a pamäť v omnoho vyššej miere. Vyberte si tento produkt, ak chcete niečo, čo vás naozaj „nakopne“.

Proteínový nápoj Matcha Tea


7 porcií
Skladom
15,10 €
(platí ku dňu 15.10.2019)

 • Čo by ste povedali na spojenie antioxidačných účinkov Matcha čaju a proteínového fitness drinku?
 • Možno budete prekvapení, keď zistíte, že niečo také reálne existuje.
 • Tento unikátny proteínový čaj obsahuje viac ako 60 g bielkovín na 100 g hmotnosti a predstavuje samozrejmú výbavu každého milovníka čaju, ktorý navyše športuje a chce si budovať kvalitnú svalovú hmotu. Výrobok sa skvele hodí na keto diétu.

BIO Matcha Tea Harmony 60 g


60 g
Skladom
11,20 €
(platí ku dňu 15.10.2019)

 • Tento čaj s poetickým názvom Harmony obsahuje veľké množstvo L-theanínu. Táto látka spôsobuje jeho nezameniteľnú sladkastú chuť.
 • Nie je to však iba chuť, pre ktorú je táto látka cenená. Ide totiž o látku schopnú navodiť hlbokú relaxáciu bez toho, aby sa telo dostalo do stavu ospalosti. Tento čaj preto odporúčame ľuďom, ktorí trpia na akútne následky stresu.
 • Je naozaj skvelou pomocou každému, kto sa cíti vyťažene.

Allnature Matcha Tea Premium


250 g
Skladom
14,00 €
(platí ku dňu 15.10.2019)

 • Ak si chcete vychutnať svoj obľúbený Matcha čaj v prémiovej kvalite, potom je tento výrobok pre vás jasnou voľbou.
 • Nielenže ide o čaj najvyššej kvality, ale navyše neobsahuje žiadne konzervanty a iné chemické látky.
 • Ide o bio kvalitu v pravom slova zmysle. BIO Matcha Tea Harmony je skvelou voľbou pre ozajstných milovníkov tejto čajovej pochúťky.
4.2/5 - (9 votes)

1 komentár

 1. Matchu pijem pravidelne. Neviem si ju vynachváliť. Som veľká „čajíčkarka“ 😀 . Chvíľu mi trvalo zvyknúť si na jej chuť, ale je fakt super.

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu