Cholesterol na Slovensku: o svojom vysokom cholesterole vie 11 % ľudí nad 15 rokov, v EÚ 13,8 %. Toto číslo však nehovorí o skutočnom výskyte, iba o ľuďoch, ktorí diagnózu poznajú.
Merať sa pritom dávame často. Za posledných 5 rokov si cholesterol skontrolovalo 93,0 % ľudí nad 15 rokov a za posledný rok 57,0 %, kým nikdy ho nemeralo 4,3 %. Spotreba liekov na cholesterol pritom od roku 2016 stúpla o viac ako tretinu, no cieľové hodnoty dosiahne len menšina rizikových pacientov.
Najdôležitejšie čísla
- 11,0 % ľudí nad 15 rokov uviedlo vysoký cholesterol, kým priemer EÚ bol 13,8 % (Eurostat, EHIS 2019).
- 93,0 % ľudí si dalo cholesterol zmerať za posledných 5 rokov, takže meranie je častejšie než v EÚ (Eurostat, EHIS 2019).
- 133,1 DDD na 1 000 obyvateľov denne dosiahla spotreba liekov na cholesterol v roku 2024 (OECD Health Statistics).
- 36,5 % predstavuje nárast spotreby týchto liekov od roku 2016 (OECD Health Statistics).
- 1,68× vyššiu spotrebu liekov na cholesterol malo Česko oproti Slovensku (OECD).
- 61,4 mil. € dosiahla úhrada za lieky na cholesterol v roku 2025, čo bolo o 17,8 % viac než predtým (NCZI).
- 29,9 % pacientov s veľmi vysokým rizikom dosiahlo cieľovú hodnotu LDL cholesterolu (Fábryová a Nemcová, Vnitřní lékařství 2019).
- 17 300 ľudí môže mať familiárnu hypercholesterolémiu a úmrtnosť na ICHS bola 3,4× vyššia než v EÚ (Eurostat; NCZI; prepočet).

1. Koľko Slovákov vie o vysokom cholesterole
Sebahlásený vysoký cholesterol malo 11,0 % ľudí nad 15 rokov. V zisťovaní Eurostat EHIS ide o zvýšené tuky v krvi a údaj stojí na vlastnej výpovedi. Číslo preto zachytáva ľudí, ktorí o diagnóze vedia, nie celý skutočný výskyt.

Slovensko vyšlo pod priemerom EÚ. V tomto ukazovateli bolo 20. z 26 krajín EÚ, hoci susedné štáty sa líšili: Česko malo 13,8 %, Maďarsko 13,2 % a Poľsko 9,4 %. Najvyššie hodnoty mali Portugalsko 23,5 %, Fínsko 22,5 %, Chorvátsko 19,9 % a Rakúsko 18,5 %.
| Skupina | Slovensko | EÚ |
|---|---|---|
| Spolu | 11,0 % | 13,8 % |
| Muži | 9,5 % | 13,4 % |
| Ženy | 12,4 % | 14,2 % |
| 35–44 rokov | 2,2 % | 5,6 % |
| 55–64 rokov | 18,2 % | 21,6 % |
| 65+ | 27,4 % | 28,5 % |
Podľa vzdelania sa podiel výrazne líši. Vysoký cholesterol uviedlo 15,4 % ľudí so základným vzdelaním, 11,5 % so stredným a 7,1 % s vysokoškolským vzdelaním.
Aj tu ide o znalosť diagnózy. Rozdiel preto môže súvisieť aj s tým, kto o svojich hodnotách vie, a nie iba s laboratórne zisteným stavom.
2. Merať sa dávame, výsledky nepoznáme
Kontroly cholesterolu sú časté. Eurostat pri meraniach rizikových faktorov píše, že za posledný rok ich malo 57,0 % ľudí nad 15 rokov, čo je mierne nad priemerom EÚ. Krvný tlak si v rovnakom období dalo skontrolovať 64,0 % ľudí, takže cholesterol za ním nezaostáva výrazne.

Dlhší horizont rozdiel zväčší. Za posledných 5 rokov malo cholesterol meraný 93,0 % ľudí, kým v EÚ to bolo 83,3 %. Ak sledujete, koľko ľudí môže o svojich hodnotách reálne vedieť, toto číslo je dôležité, pretože vysoký cholesterol pozná ako svoj problém iba 11,0 % ľudí nad 15 rokov.
| Meranie cholesterolu | Slovensko | EÚ |
|---|---|---|
| Za posledný rok | 57,0 % | 55,3 % |
| Za posledných 5 rokov | 93,0 % | 83,3 % |
| Nikdy | 4,3 % | 12,6 % |
Sebahlásených 11,0 % má úzky význam. Neznamená to, že vysoký cholesterol má iba 11,0 % Slovákov, ale že toľko ľudí o diagnóze vie a nahlásilo ju v zisťovaní. Hoci na webe koluje tvrdenie, podľa ktorého má zvýšený cholesterol 70 % Slovákov alebo jeden z troch, primárna štúdia s takým meraním nie je k týmto číslam dohľadateľná. Meraný výskyt v populácii Slovensko v dostupných zdrojoch nemá, preto tieto čísla nepoužívame.
3. Lieky na cholesterol: rastieme, ale menej ako susedia
Spotreba liekov na cholesterol na Slovensku stúpa. V skupine C10, kde sú hlavne statíny, ukazuje OECD Health Statistics nárast z 97,5 DDD v roku 2016 na 133,1 DDD v roku 2024. To je zvýšenie o 36,5 %, pričom samotný rok 2024 pridal 13,2 %.

DDD je technická jednotka, nie skutočne predpísaná dávka. Hodnota 133,1 DDD na 1 000 obyvateľov denne by orientačne zodpovedala tomu, že štandardnú dennú dávku lieku na cholesterol by mohlo denne užívať približne 13 % obyvateľov. V rebríčku 31 krajín OECD je Slovensko na 19. až 20. mieste, kým Česko má 1,68× vyššiu spotrebu.
| Krajina | DDD na 1 000 obyvateľov denne (2024) |
|---|---|
| Dánsko | 252,5 |
| Fínsko | 246,0 |
| Česko | 223,7 |
| Spojené kráľovstvo | 214,8 |
| Poľsko | 169,7 |
| Nemecko | 162,3 |
| Taliansko | 133,1 |
| Slovensko | 133,1 |
| Maďarsko | 130,9 |
| Rakúsko | 82,9 |
Rad OECD má v roku 2016 zlom. Spotreba v dátach OECD klesla zo 152,0 DDD v roku 2015 na 97,5 DDD v roku 2016, keď OECD pri tomto roku označuje zmenu metodiky. Nejde teda o pokles užívania statínov o tretinu, takže trend je počítaný od roku 2016.
4. Koľko stoja lieky na cholesterol
Náklady rástli rýchlejšie než počet balení. Podľa NCZI, spotreba liekov 2025 stúpla celková spotreba liekov na cholesterol z 3 234 772 balení v roku 2024 na 3 407 161 balení v roku 2025, teda o 5,3 %. Úhrada však narástla z 52 151 816 € na 61 416 313 €, čo znamená zvýšenie o 17,8 %.

Pri receptoch s úhradou z verejného poistenia sa v roku 2025 vydalo 3 331 633 balení. Spolu išlo o 60 957 689 €, z čoho poisťovne zaplatili 54 172 885 € a pacienti 6 784 804 €. Doplatky tak tvorili 11,1 %. Prečo úhrady rástli rýchlejšie ako počet balení, NCZI neuvádza.
Bez receptu sa predalo iba 770 balení, takže hlavná časť spotreby zostáva viazaná na predpis. Lieky na srdce a cievy boli v roku 2025 najčastejšie predpisovanou skupinou, približne 27 miliónov balení.
| Ukazovateľ | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Celková spotreba liekov na cholesterol | 3 234 772 balení | 3 407 161 balení |
| Celková úhrada | 52 151 816 € | 61 416 313 € |
| Vydané na recept s úhradou z verejného poistenia | – | 3 331 633 balení |
| Úhrada poisťovní | – | 54 172 885 € |
| Doplatky pacientov | – | 6 784 804 € (11,1 %) |
| Predaj bez receptu | – | 770 balení |
5. Liečba v praxi a dedičný cholesterol
Slovenská observačná štúdia bola malá. Sledovala 150 pacientov s vysokým a veľmi vysokým rizikom, takže jej výsledky neopisujú celú populáciu, no ukazujú rozdiel medzi predpísanou liečbou a dosiahnutím cieľových hodnôt. Ak riešite vlastné hodnoty, praktický postup nájdete aj v texte ako znížiť cholesterol.

LDL cholesterol zostal problémom aj pri častej liečbe statínom. Jedna zo spoluautoriek štúdie pracovala vo farmaceutickej firme Amgen, takže pri čítaní výsledkov je fér vnímať aj tento konflikt záujmov. Familiárna hypercholesterolémia je samostatná téma, pretože pri nej nejde iba o životný štýl, ale o dedičnú poruchu.
| Ukazovateľ | Hodnota |
|---|---|
| Slovenská observačná štúdia | 9 pracovísk, 150 pacientov, 12 mesiacov |
| Skupina pacientov v štúdii | vysoké a veľmi vysoké riziko |
| Pacienti so statínom | 98 % |
| Cieľová hodnota LDL cholesterolu pri vysokom riziku | 12,5 % pacientov |
| Cieľová hodnota LDL cholesterolu pri veľmi vysokom riziku | 29,9 % pacientov |
| Kardiovaskulárna príhoda počas sledovania | 27,3 % pacientov |
| Konflikt záujmov | spoluautorka pracovala vo firme Amgen |
| Výskyt familiárnej hypercholesterolémie podľa metaanalýzy v PubMed | 0,32 % populácie, teda 1 z 313 ľudí |
| Výskyt pri ischemickej chorobe srdca | 1 z 31 ľudí |
| Výskyt pri predčasnej ischemickej chorobe srdca | 1 z 15 ľudí |
| Krajiny s publikovaným výskytom | 17 zo 195 krajín |
| Odhad pre Slovensko | približne 17 300 ľudí |
| Rozpätie odhadu pre Slovensko | 14 100–21 100 ľudí |
| Slovenský register | počet nezverejňuje |
Celoslovenský genetický prieskum z rokov 2011–2015 vyšetril 235 nepríbuzných ľudí s podozrením na familiárnu hypercholesterolémiu. Genetická príčina sa potvrdila u 103 z nich, teda pri 43,8 %, pričom 86,4 % potvrdených prípadov malo mutáciu génu LDLR.
6. Cholesterol a choroby srdca
Pri srdci treba oddeliť súvislosť od dôkazu príčiny. V roku 2023 bola úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca na Slovensku 340,14 na 100 000, zatiaľ čo priemer EÚ bol 100,39. Ide o 3,4-násobok, ktorý ukazuje výrazne horší obraz v dátach o srdcovo-cievnych diagnózach, no sám nehovorí, akú časť rozdielu tvorí cholesterol. Širší prehľad nájdete v texte choroby srdca a ciev na Slovensku v číslach.
Metabolizmus tukov sa objavuje aj pri diabete. Porucha metabolizmu tukov bola v roku 2024 najčastejšou novozistenou sprievodnou chorobou diabetikov, s hodnotou 39,8 na 1 000. Súvislosti s cukrovkou ukazuje prehľad cukrovka na Slovensku v číslach.
Súhrnná tabuľka
| Ukazovateľ | Hodnota | Rok | Zdroj |
|---|---|---|---|
| Sebahlásený vysoký cholesterol na Slovensku | 11,0 % | 2019 | Eurostat EHIS |
| Priemer EÚ pri sebahlásenom vysokom cholesterole | 13,8 % | 2019 | Eurostat EHIS |
| Meranie cholesterolu za posledný rok | 57,0 % | 2019 | Eurostat EHIS |
| Meranie cholesterolu za posledných 5 rokov | 93,0 % | 2019 | Eurostat EHIS |
| Spotreba liekov na cholesterol | 133,1 DDD na 1 000 obyvateľov denne | 2024 | OECD |
| Nárast spotreby liekov na cholesterol od roku 2016 | 36,5 % | 2016–2024 | OECD |
| Spotreba v Česku oproti Slovensku | 1,68× | 2024 | OECD |
| Celková spotreba liekov na cholesterol | 3 407 161 balení | 2025 | NCZI |
| Celková úhrada za lieky na cholesterol | 61 416 313 € | 2025 | NCZI |
| Pacienti s veľmi vysokým rizikom v cieli LDL | 29,9 % | 2019 | VL |
| Odhad familiárnej hypercholesterolémie na Slovensku | približne 17 300 ľudí | 2024 | prepočet z metaanalýzy |
| Úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca | 340,14 na 100 000 | 2023 | Eurostat |
Metodika a zdroje
Oddeľujeme sebahlásenú diagnózu, merania, spotrebu liekov a náklady na liečbu, pretože každý údaj opisuje inú časť problému. Vlastné dopočty označujeme ako náš prepočet, aby bolo jasné, kde ide o odvodenú hodnotu a nie priamo publikované číslo.
- Eurostat: EHIS 2019, chronické choroby
- Eurostat: EHIS 2019, meranie rizikových faktorov
- OECD: spotreba liekov C10
- NCZI: Spotreba liekov 2025
- Beheshti a kol., J Am Coll Cardiol 2020
- Gabčová a kol., Physiol Res 2017
- Fábryová a Nemcová, Vnitřní lékařství 2019
- NCZI: Zdravotnícka ročenka 2024
Čo sme vystopovali
- Pri OECD počítame trend až od roku 2016, keďže pri tomto roku je označená zmena metodiky. Pokles zo 152,0 DDD v roku 2015 na 97,5 DDD v roku 2016 preto neberieme ako reálny prepad užívania.
- DDD používame len ako technickú jednotku. Náš prepočet pri hodnote 133,1 DDD na 1 000 obyvateľov denne vychádza približne na 13 % obyvateľov, ktorí by mohli denne užívať štandardnú dávku.
- Tvrdenia, že zvýšený cholesterol má 70 % Slovákov alebo jeden z troch, nepoužívame, pretože primárnu štúdiu s takým meraním sme nenašli.
- Odhad familiárnej hypercholesterolémie je náš prepočet: 5 419 451 obyvateľov / 313 = približne 17 300 ľudí, s rozpätím 14 100 – 21 100.
Naposledy aktualizované: október 2026. Článok aktualizujeme raz ročne.
Ako citovať
Ak citujete údaje z článku, uveďte názov článku, web navratkuzdraviu.sk a priamy odkaz na stránku, aby si čitateľ vedel dohľadať kontext a metodiku. Infografiku aj grafy môžete prevziať, ak pod ne doplníte aktívny odkaz na túto stránku.
Zdroj: navratkuzdraviu.sk, Cholesterol na Slovensku v číslach (2026), https://www.navratkuzdraviu.sk/cholesterol-slovensko-statistiky/