Vitamíny pre vašu pleť: Ktoré z nich by mali byť súčasťou vášho jedálnička?

Na pleťVitamíny pre vašu pleť: Ktoré z nich by mali byť súčasťou vášho...

Mnoho ľudí sa sústredí predovšetkým na výživu pleti zvonku. Tú pokožke zaistíte najmä kvalitnými krémami, sérami alebo napríklad maskami. Avšak pleť potrebuje výživu predovšetkým zvnútra. Ktoré vitamíny by nemali chýbať na vašom tanieri?

Vitamín C

Vitamín C sa aktuálne teší vysokej obľube vo svete kozmetického priemyslu. Veľmi obľúbené je napríklad sérum na pleť s vitamínom C. A prečo je práve tento mikronutrient tak populárny? Má vysoké antioxidačné vlastnosti, čím bojuje proti poškodeniu kože. Vitamín C tiež zvyšuje produkciu kolagénu a zmierňuje viditeľné známky starnutia.

Príjem dostatočného množstva vitamínu C najlepšie zaistíte konzumáciou najrôznejších potravín. Medzi najobľúbenejšie patria citrusové plody, ako napríklad citrón, pomaranč alebo grep. Málokto však vie, že najvyššia koncentrácia vitamínu C je v šípkach.

Vitamín E

Ďalším populárnym vitamínom v oblasti starostlivosti o pleť je vitamín E. Ten má tiež antioxidačné schopnosti, ktoré chránia bunkové membrány kože pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho tiež zohráva úlohu v prevencii aterosklerózy, kardiovaskulárneho ochorenia či Alzheimerovej choroby. V neposlednom rade urýchľuje liečenie spálenín.

A ktoré potraviny sú bohaté na vitamín E? Túto blahodarnú živinu nájdete napríklad v pšeničných klíčkoch, orechoch, sóji, masle alebo v rastlinných olejoch. Stačí, keď niektoré z týchto potravín zaradíte do jedálnička a razom budete mať o prísun vitamínu E postarané.

Beta-karotén

Beta-karotén je provitamín, z ktorého si ľudský organizmus dokáže sám vytvoriť vitamín A. Pravdepodobne ste o ňom počuli v súvislosti s opaľovaním. Možno ale netušíte, že telo premenu beta-karoténu na vitamín A ovláda úplne automaticky. Pokiaľ budete mať v tele nedostatok vitamínu A, potom si ho telo premení práve z beta-karoténu, ktorý najčastejšie prijíma vo forme ovocia či zeleniny.

Zdrojom beta-karoténu je napríklad mrkva, marhule alebo napríklad mango. A aké sú účinky beta-karoténu? Do tretice aj tento provitamín je dôležitým antioxidantom. Zároveň pomáha ku krásnemu opáleniu a červenooranžový pigment beta-karoténu dodáva pleti jemne žiarivý odtieň.

Tip: Než pred dovolenkou použijete samoopaľovací krém, skúste zvýšiť prísun beta-karoténu.

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu