Bradavice – Ako ich správne odstrániť?

Na pleťBradavice - Ako ich správne odstrániť?

Určite mi dáte za pravdu, že bradavice na našom tele nie sú vôbec vítané. Pôsobia neesteticky a človeku na jeho sebavedomí vôbec nepridajú.

Tobôž nie, ak sa nachádzajú na viditeľnom mieste, napríklad na tvári alebo na krku.

Vtedy máme tendenciu si ich prítomnosť všemožne maskovať, čo je ale veľmi ťažké, a tak hľadáme spôsoby, ako sa bradavíc čo najrýchlejšie zbaviť. Ak sa ich na našom tele vytvorí priveľa, stáva sa z nich estetický a kozmetický problém.

Náš článok vám pomôže zorientovať sa v tejto problematike. Dozviete sa, čo sú bradavice, aké ich druhy poznáme, prečo a na ktorých miestach sa zvyknú najčastejšie objavovať. Poradíme vám tiež, spôsoby ich šetrného odstránenia.

Najlepšie prípravky na bradavice – náš výber

Čo sú bradavice?


Nemýľte si bradavice s kožnými výrastkami.

Kožné výrastky sú mäkké výrastky kože, ktoré sú k nej prirastené tzv. stopkou. Môžu byť aj pigmentové, nemajú však zhubný charakter.

Najčastejšie sa objavujú na miestach, kde sa najviac potíme, napríklad pod pazuchami, na krku alebo v oblasti slabín. Zvyčajne nám prekážajú pri holení alebo nosení retiazky, preto sa ich snažíme z nášho tela čím skôr odstrániť.

kožný výrastok

 Bradavice sú klasifikované ako kožné ochorenie zapríčinené vírusom. Sú to nezhubné výrastky na koži, ktoré spôsobuje ľudský tzv. papilomavírus (HPV).

Práve tento vírus spôsobuje ich rýchle šírenie a prenášanie po celom tele. Z tohto dôvodu je potrebné bradavice čo najrýchlejšie odstrániť. Niektoré často  zmiznú aj samy, niektorým však treba pomôcť.

Ako sa prenášajú?


Vírus môže do organizmu preniknúť buď priamym dotykom, alebo drobným poranením, miestom s ekzémom, rozmočenou alebo inak oslabenou pokožkou.

Zvlášť na pozore by sme sa mali mať na miestach najčastejšieho prenosu bradavíc, ako sú verejné kúpaliská, sauny, sprchy, skrátka miesta, kde sa chodí naboso.

Druhy bradavíc


Jednotlivé druhy bradavíc sa od seba odlišujú veľkosťou, tvarom, farbou i miestom výskytu. Zväčša sa vyskytujú jednotlivo, no môžu tvoriť aj tzv. zhluky, kedy sa ich na jednom mieste vyskytuje viac.

Rozlišujeme tieto druhy bradavíc:

Pravé bradavice

 • Pravé (obyčajné) bradavice – ide o najčastejšie sa vyskytujúci typ bradavíc, ktoré sa prenášajú najmä škrabaním. Objavujú sa u malých detí a u dospievajúcich do veku 20 – 30 rokov. Ako sa objavia, tak zhruba do 2 rokov zvyknú samy vymiznúť.

Vzhľad: tvoria okrúhly mierne vyvýšený pupenec sivastej farby, ktorý je na dotyk tvrdý a má rozpraskaný povrch. Dosahujú veľkosť od 1 mm do 1 cm. Majú tendenciu zväčšovať sa.

Miesta výskytu: najčastejšie sa tvoria na rukách (dlane, okolie nechtov, pod nechtami), ojedinele na tvári a chodidlách nôh

Ploché bradavice

 • Ploché bradavice – spravidla sa vyskytujú vo väčšom množstve, a to najmä u malých detí. Sú veľmi svrbivé, preto si ich deti škrabaním zvyknú rozniesť po celom tele.

Vzhľad: sú to drobné ploché pľuzgieriky ružovkastej farby s hladkým nezdrsneným povrchom s veľkosťou v priemere 1 – 4 mm

Miesta výskytu: najčastejšie je to hlava (jej tvárová časť), krk, členky a zápästia

bradavice

Plantárne bradavice

 • Plantárne bradavice – bývajú rezistentné (odolné) voči liečbe a tie najväčšie bývajú pomerne bolestivé. Časté sú najmä u dospelých, ale môžu sa objaviť aj u detí.
 • Vzhľad: výrastky sú spočiatku drobné a majú hladký povrch. Nachádzajú sa hlbšie v koži, až neskôr sa zväčšia a vystúpia mierne nad jej povrch. Sú stvrdnuté a drsné, často sa okolo nich vytvorí tvrdý prstenec, ktorý pripomína mozoľ. Stred výrastka býva vpadnutý dovnútra a sú na ňom viditeľné drobné červeno – čierne bodky (kapiláry, v ktorých je zrazená krv). Tie v prípade rozškrabania spôsobujú drobné krvácanie.

Miesta výskytu: vyskytujú sa najmä na chodidlách nôh (päta, bruško chodidla), teda tam, kde je pri chôdzi vyvíjaný na nohu najväčší tlak

Nitkové bradavice

 • Nitkovité bradavice – majú schopnosť veľmi rýchlo sa šíriť, pričom vytvárajú väčšie skupinky. Keďže sú stopkovito vystúpené nad úrovňou kože, veľmi ľahko sa dajú nechtiac strhnúť, čo môže vyvolať mierne krvácanie. Vyskytujú sa zväčša len u dospelých.

Vzhľad: majú úzky pretiahnutý tvar, ich povrch býva často tvrdý a zrohovatený

Miesta výskytu: vyskytujú sa najmä na miestach, kde je tenká koža, najčastejšie na krku a tvári v okolí očí a pier

Genitálne bradavice

 • Genitálne bradavice (kondylómy) – patria do skupiny sexuálne prenosných ochorení. Prenášajú sa najmä nechráneným pohlavným stykom alebo prostredníctvom erotických pomôcok. Vírus sa do tela dostane cez malé ranky a trhlinky, ktoré pri pohlavnom styku vznikajú veľmi ľahko. Ohrození sú ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu, fajčiari, drogovo závislí a promiskuitne žijúci jedinci. Ide síce o nezhubné infekčné tkanivové výrastky, ale niektoré z nich sú schopné dostať sa až k jadru kožnej bunky a vyvolať v nej zhubné nádorové bujnenie. Záleží od toho, či sú spôsobené nízko alebo vysoko rizikovým papilomavírusom. Väčšinou sú bezbolestné, ale môžu spôsobovať svrbenie alebo krvácanie po pohlavnom styku.

Zvyčajne sa vyskytujú u mladých ľudí vo veku 20 – 24 rokov, nie sú nezvyčajné aj u starších ročníkov, ich výskyt však vekom klesá.

Vzhľad: ide o drobné mäkké červenkasto sfarbené výrastky, ktoré môžu byť buď ploché, alebo mierne vystúpené nad úroveň kože alebo sliznice. Niektoré sú hladké, iné môžu mať rozbrázdený povrch a svojím vzhľadom pripomínajú karfiol.

Miesta výskytu: vyskytujú sa v okolí vonkajších genitálií a análneho otvoru. U žien sa objavujú na malých a veľkých pyskoch, vo vagíne a na krčku maternice. U mužov je to na žaludi penisu, na predkožke, v okolí semenníkov a v ústí močovej rúry.

Ako sa zbaviť bradavíc


Jestvuje viacero spôsobov, je len na vás, pre ktorý z nich sa rozhodnete. My vám ponúkneme tie najpopulárnejšie, a zároveň najšetrnejšie spôsoby.

Ako prvé uvádzame spôsoby odstránenia bradavíc po domácky.

Cesnak

Vďaka svojmu zloženiu je schopný zabíjať vírusy, baktérie a mykózy. Enzýmy, ktoré obsahuje majú schopnosť bradavice vysušiť.

Jednoducho cesnak ošúpte, pretlačte ho na pastu a naneste na bradavicu. Prelepte náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc.

Proces opakujte, kým bradavica sama neodpadne.

Banánová šupka

Rastlinné enzýmy, ktoré šupka obsahuje majú schopnosť bradavicu postupne rozložiť.

Priložte si čerstvú banánovú šupku vnútornou stranou na bradavicu a prelepte náplasťou.

Aplikujte počas noci, cez deň nechajte bradavicu odkrytú. Proces opakujte, kým bradavica nevymizne.

Oreganový olej

Má silné antimykotické účinky a dokáže liečiť viacero kožných problémov. Na odstránenie bradavíc je ideálnym pomocníkom.

Aplikujte ho na postihnuté miesto, prelepte náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc.

Ak po aplikácii ucítite jemné svrbenie, vydržte to, je to znak toho, že dochádza k hojivému procesu. Viac o oreganovom oleji…

Kokosový olej

Má silné antiseptické účinky.

Bradavicu dokáže odstrániť tým, že je obmedzí prívod živín, a tým ju vysuší.

Aplikujte ho na postihnuté miesto, prelepte náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc. Viac o kokosovom oleji…

Tea tree olej

Je olej z čajovníka austrálskeho a má silné antiseptické, antimykotické a protiplesňové účinky.

Odporúčame aplikovať na bradavice 2 – 4x denne po dobu, kým bradavica nezmizne.

Ideálny je na ploché a obyčajné bradavice. Viac o Tea tree oleji…

Propolisová tinktúra

Nakvapkajte trochu tinktúry na chumáčik vaty a priložte na bradavicu.

Prelepte náplasťou a každý večer na vatu prikvapnite tinktúru, pôsobenie propolisu musí byť nepretržité.

Robte tak až do chvíle, kým vám bradavica sama neodpadne. Viac o propolisovej tinktúre…

Citrón + ocot

Citrón so stredne hrubou kôrou rozrežte, vytlačte z neho šťavu a kôru nakrájajte na drobné štvorčeky.

Namočte ich na 24 hodín do octu. Potom bielou stranou štvorček priložte na bradavicu a prilepte náplasťou.

Nechajte pôsobiť cez noc. Cez deň nechajte bradavicu nezalepenú. V prípade, že bradavica sčernie a svojím vzhľadom pripomína chrastu, neľakajte sa, je to dobré znamenie.

V žiadnom prípade ju však nestrhávajte, počkajte, kým sama neodpadne.

Prípravky na odstránenie bradavíc


Ak sa vám bradavice nepodarilo odstrániť vyššie uvedenými prostriedkami, ponúkame vám prípravky na odstránenie bradavíc, ktoré sú u nás dostupné a môžete ich zakúpiť v každej lekárni alebo na internete.

Lapis tyčinka na odstránenie bradavíc – nazývaný aj čertov kamienok vďaka svojmu zloženiu (97% dusičnan strieborný a 3% dusičnan draselný) odstraňuje dermatózy vírusového pôvodu (bradavice) a zvyšuje hojenie kožných defektov.

EKObalzam – vysoko účinný prípravok na odstraňovanie vírusových bradavíc na akomkoľvek mieste.

Wartner Bradavičník – bradavice pomáha odstraňovať zmrazením. Ide o účinný a rýchly postup, kedy zvyčajne už po prvej aplikácii bradavice miznú.

Názov

LAPIS tyčinka

EKObalzam

WARTNER Bradavičník

Obsah balenia

10 g

50 ml

50 ml

Cena

4,98 €

23,44 €

20,99 €

Hodnotenie
Kúpiť

Doktor Vedov Horský čistotel – extrakt z lastovičníka – odstraňuje bradavičky, suché mozole a papilómy.

Čistotel – lastovičník gél proti mozoľom a bradaviciam.

AltayBio Super Čisté telo – výťažok z lastovičníka – zbavuje bradavíc a papilómov (nepoužívajte ho na pokožku tváre, v oblasti slabín, podpazušia a prsníkov).

Názov

Doktor Vedov Horský čistoteľ

Čistotel - lastovičník gél

AltayBio Super Čisté telo

Obsah balenia

1,2 ml

50 g

3 ml

Cena

4 €

6,60 €

4,90 €

Hodnotenie
Kúpiť

Kedy navštíviť lekára


V prípade, že nemáte trpezlivosť na dlhotrvajúce odstraňovanie bradavíc pomocou rôznych extraktov a prípravkov, zvoľte druhú možnosť a dajte si bradavice odstrániť mechanicky.

V žiadnom prípade to však nerobte hrubou silou, to znamená vyrezaním alebo vypálením, vy sami v domácom prostredí.

Za týmto účelom navštívte najbližšieho kožného lekára alebo dermatológa.

Ten vám urobí odborný zákrok, po ktorom vám na postihnutom mieste zostanú len minimálne alebo žiadne jazvy.

Podľa druhu, veľkosti a charakteru bradavíc môže odborník zvoliť jednu z nasledujúcich metód ich odstránenia:

Odstránenie tekutým dusíkom – kryoterapia – je to osvedčená metóda, ktorej podstatou je zmrazenie tkaniva bradavice na teplotu hlboko pod nulou. Následkom je odumretie časti alebo aj celej bradavice a jej odlúčenie od pokožky. Pri vypaľovaní môžete v mieste aplikácie dusíka pociťovať jemné pálenie a štipkanie. Vo všeobecnosti však ide o veľmi účinnú a dobre znášanú metódu, ktorá je vhodná na všetky druhy bradavíc, okrem genitálnych. Je potrebné ju opakovať, a to približne v dvojtýždňových intervaloch, až kým bradavice nie sú úplne odstránené.

Odstránenie laserom – pri tejto metóde môže lekár zvoliť buď CO2 laserovú evaporáciu (vypálenie) alebo excíziu (vyzeranie) bradavičnatého tkaniva. V oboch prípadoch ide o jednorazový zákrok, pri ktorom je bradavičnaté tkanivo kompletne vybraté na jedenkrát. Ide o veľmi šetrný zákrok, kedy je laserom zasiahnuté len patologické tkanivo. Zdravé tkanivo v okolí bradavice je poškodené len minimálne.

Odstránenie lyžičkovou metódou – exkochleácia  – ide o zákrok, ktorý sa vykonáva po lokálnom umŕtvení postihnutého miesta, pričom sa bradavica špeciálnou ostrou lyžičkou odstráni do hĺbky. Vzniknutá ranka sa nešije, aplikuje sa na ňu antibiotický krém, ktorý urýchľuje hojenie a do dvoch týždňov sa zahojí, pričom v ranke dorastie nové tkanivo.

Chirurgické odstránenie – vyrezanie – túto metódu si vyžadujú najmä bradavice väčších rozmerov, ktorých korene siahajú hlbšie do pokožky. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze a trvá približne 20 minút.

Navštíviť odborníka v prípade, že sa neviete bradavíc zbaviť podomácky, sa oplatí ešte z jedného dôvodu. Lekár totiž odstránené útvary posiela na histologické vyšetrenie, aby zistil typ vírusu a jeho charakter. Vďaka tomu je schopný určiť prípadné riziko vzniku rakoviny a predísť rozšíreniu vírusu v organizme.

Pamätajte si, prevencia je dôležitá!


Bradavice majú schopnosť recidívy, to znamená, že aj po ich odstránení sa môžu časom objaviť znovu.

Na záver vám preto ponúkame niekoľko tipov na to, ako predísť ich prvotnému alebo opätovnému tvoreniu:

 • neohrýzajte si nechty a kožu v okolí nechtových lôžok – dopomôžete si tým k rozširovaniu vírusu z jednej ruky na druhú
 • neškrabte si miesta, na ktorých máte bradavice – škrabaním sa totiž vírus rýchlejšie rozširuje aj na ostatné miesta na vašom tele
 • nerýpte a nešpárajte si ich – môžete si spôsobiť ťažko sa hojace rany
 • vo verejných kúpaliskách, bazénoch, sprchách a saunách noste sandále – vlhké prostredie je pre bradavice živnou pôdou
 • ruky i nohy si po umytí vždy osušte dosucha – zmenšíte tak riziko nakazenia sa
 • užívajte prípravky na posilnenie imunity – pretože výskyt bradavíc je čiastočne spojený práve s imunitným systémom. Jeho správnu aktivitu vám pomôžu udržať prípravky, ako sú napríklad Imunoglukan alebo Dr.Max Hliva Forte dostupné v každej lekárni.
 • odstránenie bradavíc neodkladajte – čím sú bradavice väčšie, tým sa ťažšie a dlhšie odstraňujú
3.8/5 - (13 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu