Najlepšie probiotiká pre ženy a deti – TEST

TrávenieNajlepšie probiotiká pre ženy a deti - TEST

Probiotiká. Hovorí vám to niečo? V dnešnom článku sa pozrieme na účinky týchto dobrých baktérií. Presne tak, dobrých baktérií!

Baktérie nemusia byť vždy len zlé. Dokážu napraviť rovnováhu v tráviacom trakte, podporiť imunitu a vyriešiť ďalšie zdravotné ťažkosti.

Vybrať si ten správny produkt nemusí byť vždy ľahké, a preto sme si pre vás pripravili prehľad tých najlepších probiotík na našom trhu.

Čo sú to probiotiká?


Začneme pekne od začiatku, nie každý totiž vie čo sú to probiotiká. Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré sú prospešné pre naše zdravie, najmä pre tráviaci systém.

Baktérie a kvasinky? Presne tak! Zvyčajne máme baktérie zafixované ako pôvodcov chorôb. Naše telo je však plné baktérií, ako dobrých, tak aj zlých. (zdroj)

Probiotiká sa často nazývajú „dobré“ alebo „užitočné“ baktérie, pretože pomáhajú udržiavať náš tráviaci trakt zdravý a funkčný.

Probiotiká môžeme nájsť napríklad vo výživových doplnkoch alebo v potravinách, ako napríklad jogurt. Môže sa stať, že vám pri tráviacich ťažkostiach váš lekár odporúčí zaradiť do jedálnička jogurty so živými kultúrami. Presne to sú probiotiká.

Touto cestou ich síce môžete prijať, avšak nie dostatok. Preto sú vhodnejšie výživové doplnky, ku ktorým sa dostaneme neskôr.

Náš výber TOP 5 probiotík

Typy probiotík


Veľké množstvo druhov baktérií je klasifikovaných ako probiotiká. Každý z nich má rôzne výhody, ale väčšina pochádza z dvoch skupín. Ideálne je zájsť za vašim lekárom a zistiť, to, ktorá skupina alebo typ probiotík je pre vás najvhodnejší.

Lactobacillus – Laktobacily

Ide pravdepodobne o najčastejšie probiotikum. Môžete ho nájsť napríklad v jogurtoch a iných fermentovaných potravinách. Pomáha napríklad pri hnačke (zdroj) a taktiež pomáha ľuďom, ktorí nedokážu tráviť laktózu.

Bifidobacterium – Bifidobaktérie

Nachádza sa v niektorých mliečnych výrobkoch. Môže pomôcť zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS) a niektorých ďalších stavov.

Ako fungujú a čo v našom tele robia?

Vedci a výskumníci sa ešte aj v dnešnej dobe snažia zistiť to, ako presne fungujú probiotiká. Nie je to na 100% jasné. Avšak s určitosťou vieme, že existuje niekoľko spôsobov, ktorými vás probiotiká dostanú späť do formy.

Môže to byť napríklad:

 • Keď prídete o „dobré“ baktérie vo vašom tele, napríklad po liečbe antibiotikami, probiotiká môžu pomôcť nahradiť a doplniť dobré baktérie.
 • Pomôžu vyvážiť vaše „dobré“ a „zlé“ baktérie, aby vaše telo pracovalo tak, ako má.
 • Dokážu podporiť produkcia vitamínu B12, butyrátu a vitamínu K2
 • Podporujú tvorbu enzýmov, ktoré ničia škodlivé baktérie
 • Stimulujú sekréciu IgA a regulačných T-buniek, ktoré podporujú imunitu

Odborníci na trávenie súhlasia, že rovnováha črevnej flóry by mala byť približne 85% dobrých baktérií a 15% zlých baktérií.

najlepsie probiotika na travenie

Probiotiká a ich účinky


Ako sme už vyššie spomenuli, dobré baktérie alebo probiotiká majú veľké množstvo priaznivých účinkov na náš organizmus.

Využívajú sa najmä na hnačku, zápchu, syndom dráždivého čreva, podporu imunity a iné ťažkosti spojené s tráviacim ústrojenstvom.

Poďme sa pozrieť na tie najlepšie účinky probiotík:

 • Podporujú zdravie tráviaceho traktu
 • Znižujú odolnosť voči antibiotikám
 • Môžu podporiť chudnutie (zdroj)
 • Môžu podporiť liečbu mentálnych ochorení (zdroj)
 • Podporujú imunitný systém a potláčajú zápal
 • Udržiavajú zdravú a peknú pokožku
 • Potláčajú alergiu na jedlo (u malých detí)
 • Potláčajú vážne choroby u novorodencov
 • Znižujú krvný tlak
 • Podporujú liečbu cukrovky
 • Priaznivo vplývajú na zdravotný stav pečene

Slušný zoznam účinkov, nemyslíte? A to zďaleka nie je všetko.

Probiotiká sú jednoducho veľmi zdraviu prospešné. Najnovšie štúdie preukázali, že sú vhodné na liečenie nasledujúcich chorôb a ťažkostí:

 • Hnačky, ktoré sa vyskytujú prevažne v detstve
 • Syndróm dráždivého čreva
 • Zápaly hrubého čreva
 • Crohnova choroba
 • Oslabenosť imunitného systému
 • Atopický ekzém
 • Bakteriálna vaginálna infekcia
 • Stukovatenie pečene


  Náš TIP

Chcete kvalitné probiotiká? Vyskúšajte Biopron 9 Premium. Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu ako napríklad Dr.Max.sk. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Viac info

Ako sa užívajú?


Ak užívate probiotické prípravky iba preventívne, to znamená, bez toho, že ste sa liečili antibiotikami alebo vám to nariadil lekár je dobré užívať ich nalačno a ideálne 30 minút pred jedlom.

Ak užívate probiotické prípravky spolu s antibiotikami (po dohode s lekárom) je potrebné dodržovať odstup minimálne niekoľko hodín (2 hodiny). Pri kratšom odstupe môžu antibiotiká zničiť baktérie nachádzajúce sa v probiotikách.

Následne, po skončení liečby je dobré probiotiká užívať dlhodobejšie.

Dlhodobejšie užívanie probiotík môže posilneniť imunitný systém a zabezpečiť ďalšie zdravotné benefity.

Probiotiká je treba užívať dlhodobejšie aj z toho dôvodu, že sa v organizme nedokážu udržať na trvalo. Preto je dôležité vydržať určitú dobu.

Netreba však zabúdať na dodržiavanie odporúčania lekára a výrobcu! Predídete tak nežiádúcim účinkom.

Probiotiká pre ženy


probiotiká biopron premiumŽeny majú oveľa viac nepríjemných problémov ako muži. V každom veku môže ženu prekvapiť veľmi nepríjemné ochorenie ako napríklad vaginóza alebo vaginálna mykóza.

Nepríjemné príznaky ako napríklad svrbenie, pálenie, zápach a nepríjemné výtoky sú nepríjemnou súčasťou týchto ochorení.

Tieto ochorenia vznikajú aj vtedy, keď sa bakteriálna rovnováha prikloní na tú negatívnu stranu. V zdravej vagíne sa nachádza okolo 50 druhov baktérií.

Ak je žena zdravá, prevažujú u nej hlavne laktobacily. V prípade ochorenia sa rovnováha naruší a začnú prevažovať choroboplodné baktérie. Správne zvolené probiotiká môžu pomôcť zbaviť sa týchto ochorení.

Pre ženy odporúčame napríklad prípravok Biopron Premium. Obsahuje vysoké množstvo živých kultúr.

Konkrétne v dennej dávke, čiže v 2 kapsulách sa nachádza až 9 kmeňov baktérií: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactococcus lactis ssp. Lactis, Streptococcus thermophilus.

Probiotiká pre deti


probiotikáProbiotiká pre deti sa užívajú taktiež pri tráviacich ťažkostiach. Existuje niekoľko kmeňov, ktoré sú pre detský organizmus prospešné.

Pomáhajú napríklad pri tráviacich ťažkostiach alebo pri ekzéme, dokážu taktiež podporiť imunitu, potlačiť zápal a hnačku. Niektoré redukujú detskú koliku, hnačku alebo iné infekcie.

Výskumníci vykonali štúdiu počas, ktorej skúmali to, aký má vplyv dojčenie na novorodencov. Materské mlieko je totiž veľmi významným zdrojom probiotík. U veľkej časti detí, ktoré boli dojčené,a tým pádom mali vysoký obsah probiotík v organizme, bol zistený znížený výskyt detskej (kojeneckej) hnačky.

V neskoršom veku prichádza dieťa do kontaktu stále s väčším množstvom nebezpečných baktérií. Je preto veľmi dôležité aby malo dostatočné zastúpenie dobrých baktérií. Tie je možné dostať do organizmu dieťaťa prostredníctvom vhodných probiotických prípravkov.

Medzi kvalitné probiotické prípravky pre deti a bábätká patrí napríklad Probio-fix Imun Baby.

Obsahuje Lactobacilus rhamnosus a Bifidobacterium animalis subsp. lactis. Užíva sa 6 kvapiek denne.

Je vhodný pre dojčatá od narodenia do približne 3 rokov. Pred používaním fľaštičku dôkladne pretrepte.

Ako vybrať ten správny probiotický prípravok?


Kvalitné probiotiká by mali hlavne obsahovať dostatok živých kultúr. Ide minimálne o 1010 baktérií na hmotnosť 1 gramu prípravku.

Dôležité je taktiež aby obsahovali správnu kombináciu jednotlivých kmeňov baktérií. Najvhodnejšie je v prípravkoch kombinovať laktobacily a bifidobaktérie, ktoré spolu dokážu fungovať a nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky.

V neposlednom rade je treba povedať aby ste si dávali pozor na neoverené výživové doplnky. Môžu byť zdraviu nebezpečné. Vždy preto kupujte prípravky len od overených predajcov a lekárnií.

Ktoré probiotiká sú najlepšie?


Dostali ste sa až sem a stále neviete, ktoré probiotiká sú najlepšie na trhu? Pripravili sme si pre vás prehľadnú tabuľku, v ktorej nájdete kvalitné výživové doplnky.

Stačí si vybrať. Nech sa páči.

3.5/5 - (22 votes)

2 Komentáre

 1. Ja mám ten biopron a som s ním veľmi spokojná. Odporučil mi ho môj gynekológ asi minulé leto ak sa dobre pamätám, trápili ma vtedy nepríjemné problémy. Odvtedy ho beriem a som spokojná. Musím si zaklopať.

 2. Taktiež musím pochváliť biopron…Mám tiež pre malú biopron baby ktory som zakupila po odporucani doktorky a sme velmi spokojné 🙂

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu