Endiex – Proti hnačke – Cena a recenzia

TrávenieEndiex - Proti hnačke - Cena a recenzia

Tráviace ťažkosti a nepríjemné vysedávanie na wc kvôli hnačke si už zažil asi každý a nie raz. Ako však proti nej bojovať?

Endiex je tradičný liek proti hnačku, ktorý väčšina z nás už pozná. Teda každý kto si prežil nepríjemné tráviace ťažkosti. Akútnej hnačky bez vážnejších sprievodných javov sa dokážeme zbaviť aj sami   pomocou lieku Endiex.

Pozor by sme si však mali dať ak ide o silnú hnačku sprevádzanú horúčkou a ďalšími veľmi nepríjemnými spievodnými javmi. V takom prípade by sme určite mali vyhľadať lekára.

V recenzii tohto lieku sa dočítate ako sa zbaviť hnačky a čo ju spôsobuje, bližšie informácie k lieku Endiex a ako presne pôsobí pri týchto ťažkostiach, aké je jeho zloženie a tiež dôležité informácie týkajúce sa správneho užívania a dávkovania.

Cenový prehľad – Endiex

Čo je Endiex?


Liek Endiex sa používa pri liečbe infekčnej hnačky. Pôsobí proti väčšine choroboplodných mikroorganizmov, ktoré vyvolávajú črevné ochorenie. Odolnosť na obsahujúce liečivo nevzniká, preto sa liek môže užívať opakovane. Pôsobí miestne vo vnútornej časti čreva.

Z tráviaceho traktu sa nevstrebáva takže 99% podanej látky zostáva v čreve. Nemá vplyv na normálnu črevnú mikroflóru.

O výrobcovi


 Zentiva je medzinárodnou farmaceutickou spoločnosťou registrovanou v Nizozemsku. Vyvíja, vyrába a predáva generické produkty. Založená bola v roku 1998, ale začiatky tejto spoločnosti siahajú až do 15.storočia. Jej sídlo sa nachádza v Amsterdame.

Portfólio v súčasnosti tvorí 500 produktov a 800 liekových foriem.

Spoločnosť Zentiva je treťou najväčšou a najrýchlejšie rastúcou výrobou generík v Európe. Pokrýva širokú škálu terapeutických oblastí:

 • kardiovaskulárne ochorenia
 • ventrálny nervový systém
 • poruchy gastrointerestinálneho traktu a metabolické poruchy
 • protizápalové lieky a lieky proti bolesti
 • poruchy krvi
 • antiinfektíva
 • urológia
 • respiračné ochorenia

Poslaním spoločnosti Zentiva je zabezpečovať pre pacientov spoľahlivý prístup k hodnotným, cenovo dostupným a vysoko kvalitným, bezpečným a účinným liekom.

Účinky


Endiex sa pomáha pri:

 • infekčných hnačkách rôzneho pôvodu
 • hnačkách neinfekčného pôvodu– napr. pri diétnej chybe, inej súčasne prebiehajúcej liečbe, prítomnosti iného ochorenia alebo nevyhovujúcimi potravinami
 • takzvaných cestovateľských hnačkách– nie je prevenciou týchto hnačiek, ako prevencia sa odporúča dodržiavanie základných hygienických návykov


endiex  Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Endiex? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Zloženie


Účinnou látkou tohto lieku je Nifuroxazid. V každej tvrdej kapsuli je 200 mg tohto liečiva.

Nifuroxazid je lokálne liečivo, ktoré je patentované už od roku 1966 a používa sa pri gastrointestinálnych infekciách. Neabsorbuje sa z tráviaceho traktu a jeho funkciou je to, že inhibuje aktivitu bakteriálnych dehydrogenáz a enzýmov, ktoré sa podieľajú na syntéze proteínov.

  Používa sa pri akútnych bakteriálnych hnačkách bez príznakov celkovej infekcie. Neovplyvňuje mikroflóru tráviaceho traktu.

antibakteriálny účinok a pôsobí bakericídne na väčšinu črevných patogénov, ako napr. Salmonella, Shigella, Vibrio cholerae, Campylobacter a Escherichia coli. Práve tieto patogény sú najčastejšie zodpovedné za vznik akútnych, infekčných hnačkových ochorení.

Ďalšie zložky


predželatínový kukuričný škrob, magnéziumstearát, koloidný bezvodý oxid kremičitý, sodná soľ, kroskarmelózy, mikrokryštalická celulóza, želatína, oxid titaničitý (E171),oxid železitý červený (E172), oranžová žlť (E110), chinolínová žlť (E104)

Zdroje:

Dávkovanie


Endiex má tvrdé želatínové kapsule s vrchnou časťou sýtožltou a spodnou časťou svetlooranžovou, obsahujúca žltý prášok.

Balenie obsahuje zvyčajne 12 alebo 28 tabliet.

Liek je určený pre mužov, ženy a deti od 6 rokov, na liečbu hnačky. Pôsobí proti väčšine choroboplodných organizmov, ktoré ju vyvolávajú.

  Liek sa obvykle podáva v dávke 1 kapsula 4 × denne (najlepšie v pravidelných 6 hodinových časových intervaloch).

  Deti od 6 do 14 rokov užívajú 1 kapsulu 3 × denne.

Užívanie


Liek sa užíva nezávisle od jedla a vždy vcelku. Nezabudnite ho zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Celkovo je veľmi dôležité počas užívania tohto lieku mať dostatočný prísun tekutín, pretože hnačka spôsobuje dehydratáciu organizmu.

Endiex nie je určený na dlhodobú liečbu a nie je prevenciou proti hnačke.

Liečba by nemala trvať dlhšie ako 7 dní! V prípade, že sa príznaky nezlepšia po 3 dňoch liečby (alebo sa zhoršia), je potrebné vyhľadať pomoc lekára ( u ľudí nad 70 rokov dlhšie ako 1 deň).

Vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Pred použitím si pozorne prečítajte príbalovú informáciu.

Cena


Endiex je dostupný bez lekárskeho predpisu vo všetkých lekárniach Dr.Max. 12 kapsulové balenie kúpite za výhodnú cenu 4,39€. V prepočte to vychádza 0,36 € za jednu kapsulu.

ENDIEX

endiex

 12 kapsúl
 Výhodná cena
4,39€
(platí ku dňu 05.11.2018)

Skladovanie


Liek uchovávajte na tmavom a suchom mieste pri teplote do 25°C, mimo dohľadu a dosahu detí. Dodržujte terapeutický režim a v prípade nejasností kontaktuje svojho lekára alebo lekárnika.

Nepoužitý liek vráťte do lekární, pomôžete tak chrániť životné prostredie! Nepoužívajte po dátume exspirácie!

Vedľajšie účinky


Tak ako všetky lieky aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Zaznamenané boli nasledujúce účinky:

 • alergické reakcie ako je kožná vyrážka, žihľavka, angioedém (opuch podkožného tkaniva), anafylaktický šok
 • bolesť hlavy
 • nevoľnosť
 • vracanie
 • zápal pankreasu

S liekom Endiex neboli doteraz zistené žiadne interakcie. O vhodnosti lieku spolu s liekmi s tlmiacimi účinkami na nervový systém sa tiež poraďte so svojim lekárom.

Upozornenie


 Neužívajte Endiex 200 mg ak ste alergický na deriváty nitrofuránu alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek lieku.

Liek nie je určený pre deti do 6 rokov.

Buďte zvlášť opatrný pri užívaní tohto lieku ak máte cukrovku alebo ochorenie obličiek. Tiež ak máte okrem hnačky aj zvýšenú teplotu, vraciate, máte stopy krvi v stolici alebo močíte menej ako obvykle.

 Pri užívaní lieku nepite nápoje s obsahom alkoholu.

Ak ste tehotná, dojčíte alebo plánujete otehotnieť poraďte sa so svojím lekárom predtým, než začnete užívať tento liek. Počas tehotenstva sa neodporúča užívať tento liek.

Liek nijako neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

 Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú tabletu.

Výhody a nevýhody


 • liek sa môže užívať opakovane (nevzniká odolnosť na liečivo nifuroxazid)
 • pôsobí miestne vo vnútornej časti čreva- neabsorbuje sa do krvi
 • neovplyvňuje zloženie normálnej črevnej mikroflóry
 • dostupný bez lekárskeho predpisu
 • má rýchly nástup účinku
 • tradičný liek proti hnačke (výrobca Zentiva)

 • nedá sa užívať ako prevencia proti hnačke

Skúsenosti s užívaním


Endiex je tradičným liekom proti hnačke a mnohí ho považujú za najideálnejší prostriedok, ktorý uľahčí jej prekonávanie. Veľkou výhodou je, že u niektorých zaberá už do 24 hodín, maximálne do 2 dní.

Nie každému však zaberá práve Endiex, niektorí si pochvaľujú liek   Smecta, Imodium Instat a rodičia sa spoliehajú na overenú klasiku a tou je aktívne uhlie – Carbosorb.

Čo by sme mali pri hnačke dodržiavať?


Hnačka je definovaná ako riedka až vodnatá stolica, ku ktorej dochádza častejšie ako 3 až 6x denne. Je to obranný mechanizmus, ktorý zabezpečuje obranu a zbavovanie sa rôznych škodlivých látok, ale aj vírusov a baktérií, ktoré môžu stáť za zápalmi sliznice a tráviaceho traktu. Ak trvá menej ako 4 týždne považujeme ju za akútnu hnačku.

Ak trvá viac, ide o chronickú hnačku.

Akútna hnačka prichádza náhle a je najčastejšie infekčného pôvodu. Vyvolať ju môžu vírusy, baktérie, toxíny baktérií či parazity.

Neinfekčná hnačka je spôsobená najmä otravou potravinami alebo sa tiež vyskytuje pri užívaní antibiotík, po rádioterapii a chemoterapii.

Chronická hnačka je sprevádzaná syndómom dráždivého čreva IBS (zvýšený stres, napätie, zlé stravovacie návyky), ale aj iné chorobné stavy ako sú celiakia, intolerancia laktózy, Crohnova choroba a ďalšie.

Pri hnačke je veľmi dôležité dodržiavať nasledujúce body:

 • dbajte na rehydratáciu– zvýšte príjem tekutín, konzumujte sladké alebo slané nápoje ( z dôvodu nahradenia straty tekutín spôsobenej hnačkou), vhodné sú najmä minerálne vody, sladký čaj, iontové nápoje a slané polievky
 • dodrživajte správny príjem potravy– vynechajte určitý druh potravín ako napr. surovú zeleninu, zelenú zeleninu, ovocie, korenisté jedlá, mrazené jedlá a nápoje
 • obmedziť by ste mali najmä príjem tukov a jesť po menších porciách
 • spočiatku je vhodné konzumovať diétne sucháre alebo ryžový či mrkvový odvar

Naše hodnotenie


Endiex je voľnopredajný liek, na ktorý nepotrebujete lekársky predpis a pôsobí proti choroboplodným mikroorganizmom, ktoré vyvolávajú črevné ochorenia.

  Je vhodný pri hnačkách infekčného, neinfekčného pôvodu a pri takzvaných cestovateľských hnačkách.

Ako veľké pozitívum berieme, že pri jeho užívaní nevzniká odolnosť na liečivo a preto sa môže užívať opakovane. Nevýhodou tohto lieku je, že sa nedá užívať ako prevencia proti hnačke, avšak je vhodným riešením pre každého, kto súrne potrebuje pomoc.

V roku 2017 boli niektoré šarže stiahnuté z trhu. Tohoto sa však nemusíte obávať, všetky šarže, ktoré sú dostupné na našom trhu, sú bez problémové.

Záverečné hodnotenie


Zdravie

Skvelé účinky na zdravie.

Cena

Veľmi prijateľná cena.

Kvalita

Účinné a funkčné zloženie

Zameranie

Úzko zameraný na hnačku.

Hlavné výhody Endiexu

 • Účinné zloženie
 • Jednoduchá aplikácia

 • Skvelé hodnotenie
 • Veľmi účinný proti hnačke

Záverečné hodnotenie

endiex

 

4.2/5 - (17 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu