Nolpaza – Čo to je a aké sú jej účinky? (recenzia)

TrávenieNolpaza - Čo to je a aké sú jej účinky? (recenzia)

Problémy s trávením sú dnes už bežnou súčasťou nášho života podobne ako chrípka alebo prechladnutie. Niekedy sa objavia iba raz za čas, ale inokedy nám môžu spôsobovať dlhodobé ťažkosti.

Myslím, že pre nikoho nie je prekvapením, že to, ako sa stravujeme, si ako prvý  „odskáče“ náš žalúdok. Ak jete nepravidelne, trávite v nesprávnej polohe alebo nedokážete prestať rozprávať aj počas žuvania nedeľného rezňa, nečudujte sa, keď vám trávenie nefunguje správne.

Ak sa k tomu pridá ešte aj stres, je viac ako pravdepodobné, že žalúdočné vredy a pálenie záhy vám čoskoro zaklopú na dvere. Ľudia vo všeobecnosti veľmi neradi menia svoje návyky a už vôbec sa nedokážu vzdať svojich obľúbených jedál. Preto sú tu inhibítory, lieky ktoré vám môžu pomôcť napríklad aj s pálením záhy.

Nolpaza 20 mg je jedným z radu voľnopredajných inhibítorov. Výrobca sľubuje pomoc pri refluxe. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo stojí za jeho účinkom, ako sa užíva, aká je jeho cena a či recenzie potvrdia informácie v príbalovom letáku.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Nolpaza?

Čo to je?


Nolpaza 20 mg je voľne dostupný liek vo forme tabliet, ktorý sa používa na krátkodobú liečbu refluxu a jeho príznakov.

Zaraďuje sa do skupiny liekov s názvom inhibítory protónovej pumpy.

Princíp účinku je založený na znižovaní žalúdočnej kyseliny, čím prináša účinnú pomoc pri pálení záhy.

Pri problémoch so žalúdočnými vredmi, vredmi dvanástnika, a tiež v kombinácii s antibiotikami pri tvorbe vredov kvôli baktérii Helicobacter sa používa Nolpaza 40 mg.

Tento liek je však viazaný na lekársky predpis. Nolpaza je vhodným riešením pre dospelých mužov a ženy so zvýšeným vylučovaním žalúdočnej kyseliny.

Pálenie záhy


Žalúdočné refluxy, alebo odborným termínom pyróza, sú jedným z najčastejších tráviacich problémov a sú bežným javom. Súvisia hlavne s nezdravým životným štýlom a nevhodnými stravovacími návykmi, čo je dnes veľmi rozšírené. Nasledujúce riadky vás oboznámia s prejavmi pálenia záhy, spôsobmi boja s ním a preventívnymi opatreniami.

Prejavy pálenia záhy

Pálenie záhy sa prejavuje nepríjemným pocitom pálenia v hrdle a za hrudnou kosťou, často krátko po konzumácii nevhodného jedla či nápoja.

Súvisí aj s ďalšími tráviacimi problémami ako pocit plnosti, nafukovanie, nevoľnosť, ťažoba v žalúdku a grganie. Intenzita a trvanie sa môže líšiť, a často pretrváva počas noci, čím narušuje spánok.

Príčiny pálenia záhy

Pálenie záhy vzniká v dôsledku refluxu žalúdočnej kyseliny do pažeráka, čo spôsobuje podráždenie sliznice pažeráka. Ak sa tento jav opakuje často, môže to byť príznakom gastroezofageálnej refluxovej choroby (GERD). Medzi ďalšie prejavy GERD patrí kyslá alebo horká chuť v ústach, problémy s prehĺtaním, pocit cudzieho telesa v krku, zápach z úst, zachrípnutie, pretrvávajúci kašeľ, poškodenie zubnej skloviny a ďalšie.

Prispievajúce faktory k páleniu záhy

 • Nezdravý životný štýl a stravovacie návyky
 • Prejedanie sa, nadváha, obezita
 • Nevhodné potraviny a nápoje (káva, alkohol)
 • Fajčenie
 • Dlhodobý stres
 • Užívanie určitých liekov a ochorenia, ktoré ovplyvňujú zvierač pažeráka
 • Tesné oblečenie v oblasti žalúdka
 • Tehotenstvo, najmä v posledných mesiacoch kvôli hormonálnym zmenám a tlaku maternice na žalúdok.

Liečba

Okrem farmakologickej liečby je dôležité aj dodržiavať diétne a režimové opatrenia.

Antacidá

 • Používajú sa na okamžité zmiernenie príznakov pálenia záhy
 • Obsahujú zlúčeniny horčíka, vápnika, hliníka alebo ich kombinácie
 • Neutralizujú žalúdočnú kyselinu a poskytujú rýchlu úľavu
 • Ich účinok trvá len krátko, takže sa musia užívať viackrát denne
 • Treba sa vyhýbať dlhodobému používaniu a nadmernému množstvu, ktoré môže spôsobiť tráviace problémy
 • Nie sú vhodné pre ľudí so závažnými ochoreniami obličiek alebo pre tých, ktorí musia obmedzovať minerály.

Formy antacíd zahŕňajú žuvacie tablety a perorálnu suspenziu.

Ako je to so žalúdočnou kyselinou?


Žalúdočná kyselina je veľmi dôležitá zložka organizmu pri procese trávenia.

Závisí od nej spracovanie prijímanej potravy, ale aj zásobovanie organizmu živinami zo stravy.

Hoci má kyselina žalúdka v tomto ohľade pre organizmus nezastupiteľnú úlohu, môže byť zodpovedná za nepríjemný zdravotný problém.

Dostaví sa prekyslenie žalúdka a tvorba vredov.

 • Prekyslenie žalúdka alebo zvýšená žalúdočná kyselina predstavuje problém s vystúpením tráviacich štiav zo žalúdka nahor. Dostávajú sa do pažeráka, kde spôsobujú pálenie, škrabanie a bolesť za hrudnou kosťou. Vysvetlenie, prečo tieto pocity vnímame práve v pažeráku, je veľmi jednoduché. Žalúdočné steny sú pokryté sliznicou s hlienovitým povrchom. Tento ochranný film je odolný proti pôsobeniu žalúdočných štiav. Pažerák takúto vrstvou nemá, a preto dochádza k ťažkostiam práve pri výstupe žalúdočných kyselín do pažeráka. Tento stav je dobre známy ako pálenie záhy.
 • Vredy na žalúdku alebo dvanástnikové vredy signalizujú poškodenie sliznice žalúdka alebosliznice dvanástnika. Je to dôsledok agresívneho pôsobenia žalúdočných štiav, predovšetkým kyseliny chlorovodíkovej. Túto súvislosť potvrdil prvýkrát nemecký doktor Karl Dragutin, ktorý sa nechal počuť, že „bez kyseliny niet vredu“. Sliznica môže byť poškodená aj baktériou Helicobacter pylori. Baktéria dokáže prekonať ochranné mechanizmy sliznice, napríklad aj hlienovú vrstvu. V dôsledku toho sa zvyšuje uvoľňovanie zápalových metabolitov buniek sliznice. Toxicko-metabolickým pôsobením vzniká zápal žalúdka, ktorý môže viesť k tvorbe vredov.

nolpaza Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Nolpaza? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Ako dochádza k nadmernému vylučovaniu žalúdočnej kyseliny?


Problém nepredstavuje iba samotná tvorba žalúdočnej kyseliny, ale aj jej schopnosť vyjsť z prirodzeného prostredia. Žalúdočná kyselina sa dokáže dostať do iných častí tráviaceho systému, teda aj do pažeráka.

Najčastejšie k tomu dochádza pri poškodení alebo nesprávnej funkcii pažeráka, pri nesprávnom spôsobe konzumácie stravy alebo pri prejedaní sa.

Keď je žalúdok preplnený, kyselina je vytláčaná jeho obsahom do pažeráka.

Aké sú príznaky zvýšenej žalúdočnej kyseliny?


 • kyslá alebo horká chuť v ústach
 • pálenie v hrudi a bolesť za hrudnou kosťou
 • nutkanie na zvracanie, nevoľnosť, nafukovanie, plynatosť
 • digestívne prejavy ako grganie a čkanie

Aké prostriedky vám pomôžu?


Ak je problém s nadmerným vylučovaním žalúdočnej kyseliny krátkodobého charakteru, pacientom odporúčané inhibítory protónovej pumpy. V žalúdku znižujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej.

Intenzita účinku závisí od výšky dávky a pôsobí na základnú aj zvýšenú sekréciu. Medzi takéto lieky patrí aj Nolpaza. Prináša úľavu pri problémoch so žalúdočnou kyselinou vyvolávajúce reflux a nepríjemné sprievodné stavy.

Ak problémy pretrvávajú dlhodobo, odporúča sa návšteva lekára. Samozrejme, že pre zlepšenie stavu by ste mali dodržiavať správnu životosprávu.

Jesť častejšie malé porcie a vyhnúť sa prejedaniu. Tiež vám neprospieva ležanie po jedle, nočné “hodovanie“ a nadváha. K problémom dochádza aj pri zvýšenom tlaku na brušnú dutinu, napríklad nosením tesného oblečenia alebo predkláňaním sa.

Účinky


 • zníženie nadmerného vylučovania žalúdočnej kyseliny
 • efektívna krátkodobá liečba refluxu
 • eliminácia sprievodných príznakov refluxu, ako sú pálenie záhy a digestívne prejavy

Zloženie


Nolpaza 20 mg sú gastrorezistentné svetlohnedastožlté, oválne, mierne dvojito vypuklé tablety, pričom každá obsahuje účinnú látku pantoprazol 20 mg.

Pantoprazol

Definovaný je ako substituovaný benzimidazol so špecifickou blokádou protónových púmp parietálnych buniek, ktorý má schopnosť znižovať sekréciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.

V kyslom prostredí sa mení na aktívnu formu a inhibuje enzým H+, K+-ATPázu vplývajúci na produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.

Príznaky zvyčajne ustúpia do 2 týždňov. Rovnako ako aplikácia iných inhibítorov protónovej pumpy aj liečba pantoprazolom znižuje kyslosť v žalúdku, a tým zároveň stúpa hladina gastrínu. Pantoprazol zvyšuje hladiny gastrínu pri hladovaní.

Pri krátkodobom používaní zvyčajne neprekračuje normálny horný limit. Počas dlhodobej liečby sa vo väčšine prípadov hladiny gastrínu zdvojnásobia. K nadmernému zvýšeniu však dochádza len výnimočne.

Dôsledkom toho sa v ojedinelých prípadoch pri dlhodobej liečbe pozoruje mierne až stredné zvýšenie počtu špecifických endokrinných buniek v žalúdku. Zvýšenie hladiny gastrínu nie je trvalé.

Pomocné látky – manitol, krospovidón (typ B), bezvodý uhličitan sodný, sorbitol (E420), stearan vápenatý v jadre tabliet a hypromelóza, povidón (K25), oxid titaničitý (E171), žltý oxid železitý (E172), propylénglykol, kopolymér MA/EA, laurylsíran sodný, polysorbát 80, makrogol 6000, mastenec.

Užívanie a dávkovanie


 • vždy užívajte tak, ako je uvedené v príbalovom letáku, ak lekár neurčí inak
 • odporúčaná denná dávka pre dospelého je 1 tableta 1x denne
 • na zlepšenie príznakov môže byť potrebné užívanie lieku nasledujúce 2 až 3 dni
 • tablety na nesmú žuť ani drviť, užívajú sa celé a zapíjajú sa vodou na lačný žalúdok
 • ústup ťažkostí sa nedostaví okamžite, po ich odznení má byť liečba ukončená
 • maximálna doba užívania sú 4 týždne

Nolpaza a jej cena


Nolpaza 20 mg môžete kúpiť v najbližšej lekárni alebo pohodlne na internete. Napríklad internetová stránka dr.max má momentálne v ponuke Nolpaza 20 mg 1 x 7 tbl za 4,69 €.

Ak budete hľadať väčšie balenie, môžete navštíviť stránku najlekaren.eu, kde toho času nájdete Nolpaza 20 mg 14 tbl za cenu 6,26 €.

Nolpaza
nolpaza

14 tabliet
Skladom
od 6,26 €
(platí ku dňu 20.4.2024)

Upozornenie


 • liek sa nepoužíva ako prevencia vzniku refluxu a sprievodných príznakov
 • nie je vhodný pre deti a osoby mladšie ako 12 rokov
 • tehotné ženy môžu liek užívať iba v nevyhnutných prípadoch
 • o užívaní lieku počas dojčenia rozhodne lekár. Po porovnaní prínosu a rizika nariadi buď prerušenie dojčenia, alebo liečbu neodporučí. Pantoprazol sa vylučuje do materského mlieka.
 • liek sa nemá užívať v kombinácii s inými liekmi zo skupiny inhibítorov protónovej pumpy alebo H2 – antihistaminík
 • ako všetky lieky, aj tento môže vyvolať vedľajšie účinky. Ak sa u vás prejaví niektorý zo závažných príznakov, prerušte užívanie a vyhľadajte lekára. Za takéto príznaky sa považujú závažné alergické reakcie a kožné reakcie. Môže sa objaviť aj bolesť hlavy, tvorba plynov, hnačka, zápcha, nevoľnosť alebo svrbenie. Ako častý vedľajší príznak sú označené benígne polypy v žalúdku. Viac o vedľajších účinkoch sa dozviete v príbalovej informácii.
 • v prípade, že sa prejavia nežiaduce reakcie, ako sú závrat a vizuálne poruchy, neodporúča sa vedenie vozidla alebo obsluha strojov
 • nepoužívajte po skončení dátumu exspirácie, nespotrebované balenie vráťte do lekárne
 • skladujte mimo dosahu detí v originálnom obale na mieste chránenom pred vlhkosťou

Výhody a nevýhody


 • bez viazanosti na lekársky predpis
 • znižuje tvorbu žalúdočnej kyseliny
 • jednoduché dávkovanie

 • tehotné a dojčiace ženy liek užívajú iba po schválení lekárom
 • nie je určený na dlhodobú liečbu

Záverečné zhodnotenie


Takže teraz už poznáte zloženie i účinky lieku Nolpaza a máte predstavu aj o jeho cene. Je na čase, aby sme tieto informácie porovnali s reálnymi skúsenosťami ľudí.

Na slovenských stránkach nie je veľa príspevkov k tomuto prostriedku, ale u českých susedov nájdete dostatok recenzií. Nolpaza dosahuje u zákazníkov takmer 100 % spokojnosť. Užívatelia sú spokojní s jeho účinkami, ktoré korešpondujú s popisom lieku.

V niektorých prípadoch dokonca prináša rýchlu úľavu, čo je prekvapujúce, keďže výrobca upozorňuje, že účinok sa dostavuje až neskôr.

Užívatelia neuvádzajú žiadne vedľajšie účinky, práve naopak, pocítili výraznú úľavu pri prekyslenom organizme.

Dôveryhodnosť lieku zvyšuje aj obsah pantoprazolu, ktorý je podľa odborníkov účinnou látkou na znižovanie žalúdočnej kyseliny.

Nolpaza je preto vhodnou pomocou pri refluxe a pálení záhy pre každého, kto spadá do skupiny ľudí, ktorí nie sú obmedzení jeho užívaním.

Prehľad


Zdravie

Prípravok s kvalitnými účinkami na trávenie.

Cena

Výhodná cena a veľké balenie.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na úzku oblasť trávenia.

Hlavné výhody

 • Produkt je väčšinou skladom
 • Kvalitné zloženie výrobku

 • Zameraný na úzku oblasť
 • Kvalitné účinky produktu

Záverečné hodnotenie

nolpaza

4.1/5 - (10 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu