Späť

Psyllium (Plantago Psyllium, Skorocel Indický)

Psyllium (Plantago Psyllium, Skorocel Indický)

Psyllium (Plantago Psyllium, Skorocel Indický)

 

Psyllium (Skorocel indický) je rastlina s nenápadnými kvetmi, vyskytujúca sa hlavne v Indii, ktorej osemenia - vyčistené obaly semien, je využívané v indickej ajurvéde ako zdroj čisto prírodnej rozpustnej vlákniny, už vyše 2 tisíc rokov.

Psyllium má schopnosť absorbovať do seba značné množstvo vody, čím v čreve dokáže zväčšiť svoj objem. Spolu s vodou na seba naviaže aj emulgované čiastočky tuku a cholesterolu, čím sa zníži denný energetický príjem a zvýši ochrana organizmu pred veľkým množstvom cholesterolu. To je výhodné najmä pre osoby trpiace aterosklerózou, hypercholesterolémiou, hyperlipidémiou alebo obezitou.


Tým ako Psyllium v čreve napučí sa zväčší črevný obsah, ktorý prečistí steny hrubého čreva a preventívne bráni vzniku rakoviny hrubého čreva. Počas tohto procesu psyllium do seba vstrebe časť toxických látok, odstraňuje usadeniny, a problematické úseky sa stávajú priechodnejšie.

Vďaka svojej mimoriadnej účinnosti sa psyllium javí ako najobľúbenejšie vláknina, pretože nielenže znižuje výskyt zápchy, ale pomáha aj pri znižovaní hmotnosti, detoxikuje organizmus a zlepšuje celkový zdravotný stav.

Pravidelná konzumácia pomáha zachovať zdravie črevného traktu. Organizmus získa viac energie, zlepší sa vstrebávanie rôznych živín, zbaví sa nepríjemných plynov, nadúvaniu a toxických látok. Vláknina pri zvýšenom príjme znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, čo preukázali mnohé medicínske výskumy.

 

psyll

Psyllium a liečebné účinky

Okrem očistenie organizmu sa psyllium používa ako podpora pri zdravom chudnutí.

Psyllium sa ďalej odporúča užívať pri problémoch so zápchou, hnačkami, nadúvaním, hemoroidoch, opuchoch, akné, alergií, astmy, únave, strese, migrénach, artróze, dne a srdcových problémoch.

Ako prevencia sa odporúča tam, kde hrozí vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov, črevných polypov, žlčových a močových kameňov, cievnych problémov, sklerózy a kŕčových žíl.

 

• obmedzuje chuť k jedlu a pocit hladu

• priaznivo ovplyvňuje cholesterol a hladinu cukru

• čistí tráviace ústrojenstvo  

• napomáha regulovať zažívanie

• prispieva k redukcii hmotnosti

 

Dostatočný pitný režim

Pri užívaní Psyllia je potrebné po celý deň dbať na správny prísun tekutín.

Dôležité je veľa zvýšiť pitný režim. Dostatočné množstvo tekutín napomáha vyplavovaniu škodlivých látok z tela. Všeobecne je nutné pri užívaní vlákniny vypiť minimálne 2 litre tekutín denne, inak môže vláknina spôsobovať zápchu, črevné problémy a namiesto chudnutia by to mohlo mať opačný efekt.

 

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom.

 

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×