Ryžová diéta – Skúsenosti a jednotlivé fázy

ChudnutieRyžová diéta - Skúsenosti a jednotlivé fázy

Sú diéty, ktoré sú menej reštriktívne, ale aj tie náročnejšie na disciplínu a vôľu človeka.

A práve tá druhá menovaná skupina často zahŕňa nutričné programy, ktoré sú naozaj efektívne. Pretože ako ináč dosiahnuť vytúženú hmotnosť, ak nie poctivým dodržiavaním pravidiel a prísnou stravovacou morálkou?

Do tejto kategórie patrí aj tzv. ryžová diéta.

Už z názvu je jasné, aká potravina bude hrať prím. Aj napriek zjavnej jednoduchosti má však ryžová diéta svoje špecifiká a zásady, ktoré je potrebné dodržiavať, ak chcete schudnúť  a detoxikovať svoj organizmus.

Čítajte ďalej a dozviete sa, ako na to.

Základné informácie o diéte


Ryža patrí medzi najrozšírenejšie jedlá na svete a značnú popularitu má aj v našich končinách. Je dostupná, chutná, zdravá a hodí sa k mnohým pokrmom.

Diéta postavená na jej systematickej konzumácií teda nie je materiálne náročná. Pozor, hovoríme o hnedej, celozrnnej ryži! Tá rozšírenejšia, biela, je z nutričného hľadiska menej vhodná.

ryžová diéta celozrnná ryža

Korene ryžovej diéty siahajú ešte do prvej polovice minulého storočia, jej základy položil už v roku 1939 lekár Walter Kepmner.

Pôvodne malo ísť o účinnú liečbu vysokého tlaku, no v súčasnosti ide o vyvážený nutričný program, určený primárne pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. Plynúcimi dekádami sa diéta mierne menila, až nadobudla dnešné kontúry.

Systém nie je postavený len na výhradnej konzumácií ryže, ale aj na obmedzení tukov, soli, sodíka a zvýšení príjmu vlákniny.

Podrobnejšie informácie o konkrétnych náležitostiach diéty sa dočítate v ďalej časti textu.

Bielkovinová diéta – KetoMIX

ketomix-dieta-recenziaKetoMIX je účinná diéta založená na jednotlivých balíčkoch. Nemusíte sa stresovať s prípravou jednotlivých jedál, všetko máte pripravené dopredu.

Stačí si vybrať plán, ktorý chcete. V ponuke sú rôzne plány. Vyskúšajte napríklad ketónovú diétu na 3 týždne.

Obsahuje spolu 105 porcií. To znamená, že denne budete jesť 5 jedál.

Ako funguje ryžová diéta?


Vyššie sme spomínali, že jadrom tejto diéty je hnedá, nelúpaná, celozrnná ryža. Pri výrobe jej bieleho variantu sa stráca veľa zdraviu prospešných látok, medzi nimi aj vitamíny a minerály.

Hnedá ryža má tiež nižší glykemický index, sacharidy v nej sa teda v krvi štiepia pomalšie, človek tak ostane dlhšie sýty a nepotrebuje jesť až tak často.

Táto diéta je špecifická aj tým, že si možno svojvoľne upraviť jej trvanie.

Štandardne totiž ide o prísny celomesačný ryžový režim, avšak nie veľa jedincov vo svojom úsilí zotrvá tak dlho.

Častejšie sa teda stretávame s týždňovou diétou, prípadne inou alternatívou. V rámci zachovania efektivity však neodporúčame kratší než sedemdňový nutričný program.

Jedálniček tejto diéty je veľmi jednoduchý. Okrem ryže zahŕňa tepelne upravovanú a čerstvú zeleninu a postupne aj strukoviny.

 Žiadna soľ, žiaden alkohol, žiadne mäso, žiadne sladkosti a iné moderné škodliviny.

Načrtnime si modelovú 7-dňovú ryžovú diétu, pozostávajúcu zo štyroch fáz:

  • prvá fáza (1. – 2. deň) – človek môže jesť iba ryžu, radšej v menších porciách, no nie viac, ako päťkrát za deň
  • druhá fáza (3. – 4. deň) – ku ryži pribudne tepelne upravená zelenina (dusená, resp. varená), ktorá tvorí zhruba 25% konzumovanej stravy
  • tretia fáza (5. – 6. deň) – k zelenine a ryži si môžete dopriať aj strukoviny, zastúpené maximálne 10% z celkového jedálnička
  • štvrtá fáza (7. deň) – je individuálna, človek nech si sám vyberie, ktorá z predošlých troch fáz mu vyhovovala najviac a tú si na jeden deň zopakuje; je možné mierne navýšiť zastúpenie zeleniny a strukovín v jedálničku

V každej fáze je potrebné dôsledne dodržiavať pitný režim – v podobe čistej vody, nie minerálok, vhodné nie sú ani čaje (okrem bylinkových, ale aj tie iba v obmedzenej miere), alkohol a sladené nápoje už vôbec nie.

Výhody ryžovej diéty a jedálniček


ryžová diétaPrimárnym účelom ryžovej diéty býva u väčšiny ľudí chudnutie. Nejde však o jedinú motiváciu.

Je všeobecne známe, že ryža patrí medzi najzdravšie a energeticky najhodnotnejšie potraviny, jej pravidelná a systematická konzumácia má teda viacero zdraviu prospešných vlastností. Avšak, musí byť správne pripravená. Pozrite si – ako správne pripraviť ryžu.

Poďme si ich vymenovať:

  • celozrnná ryža stimuluje spaľovanie tukov a tým dokáže nabudiť celý metabolizmus človeka, ktorý tak pracuje efektívnejšie aj v budúcnosti
  • pohlcuje soli a toxíny v tele, patrí medzi najlepšie potraviny na očistu organizmu, pretože všetky škodliviny pomáha vyplavovať von
  • znižuje cholesterol v krvi, reguluje krvný tlak, odkysľuje organizmus
  • prospieva kostiam, nechtom, pokožke aj vlasom
  • má pozitívny vplyv na duševnú rovnováhu a dobrú náladu človeka
  • pomáha pri liečbe ochorení tráviaceho traktu, ale aj kardiovaskulárneho systému

Ako vidieť, ryža je naozaj univerzálnou potravinou, ktorá by mala tvoriť bežnú súčasť jedálnička človeka aj bez toho, aby ho k tomu viazala diéta.

Čo sa týka vzorového jedálnička,  nejde o nič komplikované.

Už na základe opísaných fáz týždňovej diéty je vidieť, že  okrem ryže si toho človek veľa dopriať nemôže. Poďme si ale vymenovať druhy zeleniny a strukovín, ktoré tvoria vhodný doplnok jedálnička.

Zo zeleniny ide predovšetkým o tieto druhy: ružičkový kel, zeler, mrkva, kapusta, petržlen, cvikla, brokolica, karfiol, reďkovka, pór, tekvica, cvikla, kaleráb, uhorky, šalát či špargľa.

Čo sa týka strukovín, štandardom pri ryžovej diéte je fazuľa, možno však pridať aj hrach, šošovicu, či sójové bôby.

Pre tých, ktorí nechcú schudnúť až toľko (a tak rýchlo), je tu menší ťahák v podobe kuracieho mäsa, ktorého menšie porcie možno zaradiť do druhej a tretej fázy.

Rovnako to je aj s tvrdým syrom a ovocím, najmä ak si bez týchto potravín neviete predstaviť svoj jedálniček.


  Náš TIP

Poznáte bielkovinovú diétu KetoMIX? Ide o skvelý spôsob chudnutia. Stačí vám vaša pevná vôľa a kilogrami pôjdu dolu! Chcem viac info

4.4/5 - (8 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu