Späť

Chioská masticha (Pistacia lentiscus var. Chia)

Chioská masticha (Pistacia lentiscus var. Chia)

 

Chioská masticha

 

Masticha z Chiosu je živica zo stromu Pistáciovník mastixový, ktorý možno nájsť na gréckom ostrove Chios. Mastichový strom  (Pistacia lentiscus var. Chia) je stále zelený ker. Dosahuje výšku 2 - 3 metre, výnimočne až 5 metrov.

 

Príprava mastichového stromu a zhromažďovanie živice je veľmi náročná práca, ktorá začína v zime, kedy je potrebné pripraviť pôdu a prerezávať konáre. Pokračuje sa v júni s čistením pôdy pod stromami. Pôda sa čistí bežnou metlou alebo s improvizovanou kefou, ktorá je vyrobená z tymianu a šalvie alebo iných divokých rastlín. Vyrovnanie sa vykonáva bielym práškom z rozomletého kameňa, ktorý sa rozprestrie pravidelne tak, aby tvoril hladký povrch.

Po prípravných prácach sa koncom júla vykonávajú zárezy. Zárezy dlhé 10-15 mm a hĺboké 2-3 mm sa vykonávajú do kôry stromov pomocou špeciálnych nástrojov, ale najdôležitejším nástrojom je "kentitiri" malý špicatý železný nástroj.
Zárez sa vykonáva skoro ráno raz týždenne po dobu 6-8 týždňov.

Masticha vyteká z tohto zárezu z kôry stromu. Kvapky padajú na pripravenú pôdu pod stromami, kde musia zostať 15 až 30 dní v závislosti na poveternostných podmienkach, aby stuhli.

Masticha použitie a účinky                   Chioská masticha

Od staroveku bola masticha známa pre svoje liečebné hodnoty; posledné vedecké výskumy potvrdzujú to, čo v gréckej ľudovej medicíne vždy platilo, že Chioská Masticha je prospešná pre všetky druhy žalúdočných problémov vrátane vredov a že žuvanie je dobré aj pre ďasná a zuby.

 

Masticha má vďaka obsahu 80 účinných látok mnoho užitočných vlastností.

 

▪ redukuje pálenie záhy ▪ zmierňuje bolesti žalúdka a zápal žalúdka ▪ podporuje činnosť hrubého čreva ▪ pôsobí antibakteriálne ▪ pôsobí antisepticky

▪ redukuje helikobakter pylori ( Helikobakter pylori je baktéria, ktorá sa usadzuje v oblasti žalúdka a dvanástnika, kde spôsobuje mnohé zdravotné problémy. Helikobakter stojí za žalúdočnými ťažkosťami počnúc bolesťami žalúdka cez rôzne zápalové a vredové ochorenia tráviaceho traktu až po rakovinu žalúdka.)

Za tento pozoruhodný a nečakaný objav, že zápaly žalúdka aj žalúdočné vredy spôsobuje infekcia, ktorú vyvoláva baktéria Helicobacter pylori obdržal v roku 2005 Barry James Marshall spoločne s Robinom Warrenom Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu. http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Barry_Marshall&prev=search

 

Helicobacter pylori liečba: Ochrana pred Helicobacter pylori

Štúdie vykonané na Nottingham Universite potvrdili fakt, že masticha dokáže potlačiť a prípadne aj úplne redukovať Helicobacter pylori, pôvodcu žalúdočných vredov. Pravdepodobne v súčasnosti neexistuje iná substancia s podobným účinkom.

Rozsiahly výskum, ktorý bol vykonaný na Chioskej Mastiche v posledných rokoch dokazuje, že má široké spektrum antimikrobiálnych vlastností a je účinný proti kvasinkám a plesniam spôsobujúcich ochorenia vrátane Candida albicans.

Bolo tiež zistené, že slúži ako ochrana proti poškodeniu čriev od liekov, ako je aspirín.
Masticha má tiež vplyv na správnu funkciu pečene, kedy stimuluje ich detoxikačnú činnosť.

 

Masticha kedy užívať:

▪ proti bolesti žalúdka

▪ proti zažívacím ťažkostiam

▪ proti vredom

▪ proti oxidácii LDL (cholesterolu) a tým ovplyvňuje výskyt aterosklerózy ako prirodzený antioxidant významne redukuje baktériu Helicobacter pylori

 


Zaujímavé stránky a články: Chioská masticha

http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/masticha-vonava-a-zazracna-pryskyrice

 

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom.

 

 

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×