Kokosové mlieko – Všetko, čo potrebujete vedieť

ImunitaKokosové mlieko - Všetko, čo potrebujete vedieť

kokosové mliekoKokos býva často synonymom exotiky, súčasťou lahodného drinku, ktorý si človek užíva niekde na pláži.

Toto ovocie s tvrdou škrupinou je v našich končinách ešte stále relatívnym cudzincom, no jeho účinky na zdravie mu postupne zvyšujú renomé.

Kokosové mlieko je totiž nesmierne bohaté na rôznorodé živiny a prospešné látky.

Netreba ho teda pridávať len do svetoznámej piña colady, ale urobiť z neho stabilnú súčasť svojho jedálnička.

V tomto texte sa dozviete, prečo ide o naozaj rozumný nápad. Príjemné čítanie!

Najlepšie kokosové mlieka na našom trhu

Čo je to kokosové mlieko?


Než sa však pustíme do (zaslúžených) chvál na túto potravinu, zadefinujme si základné pojmy.

Je potrebné vnímať  rozdiel medzi kokosovou vodou a kokosovým mliekom. Prvá menovaná tekutina sa prirodzene nachádza v tomto ovocí a vytečie, akonáhle otvoríte jeho škrupinu.

Mlieko je súčasťou dužiny orecha a je ho tam tým viac, čím je kokos zrelší. Mladšie plody majú, naopak, väčší podiel vody. Samotná dužina je tiež zdrojom strúhaného kokosu, ale aj smotany, múky a oleja, z ktorých každý člen rodiny je nesmierne zdravý.

Aj keď sa na Slovensku s týmto orechom zoznamujeme pomerne pomaličky (ale isto), vo svete ide o známeho pána na holenie.

Kokosové mlieko je po stáročia využívané v kuchyni rôznych národov, počnúc Karibikom, cez juhovýchodnú Áziu, až po Madagaskar a africké pobrežie. Robia sa z neho dezerty, omáčky či polievky, „korení“ sa ním a fermentáciou z neho vzniká alkohol.

Kokosové palmy teda netvoria len vhodnú kulisu pre pohľadnice, sú tiež pôvodcom tohto všestranného ovocia, ktorému je ťažké odolať.

Zloženie kokosového mlieka


V úvode sme spomínali v kokose obsiahnuté látky, poďme si o nich teda povedať niečo viac. A nedajte sa oklamať jeho lahodnou chuťou, ide o ozajstnú živinovú bombu.

Kokosové mlieko je bohatým zdrojom nasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny laurovej.

Ide o zdravé tuky, ktoré prispievajú k prevencii kardiovaskulárnych ochorení, nie k ich vzniku.

Okrem toho obsahuje kokos aj kyseliny listovú a pantoténovú, polyfenoly, antioxidanty, vitamíny skupiny B, vitamíny C, E, K, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok, draslík či sodík. A obrovské množstvo stopových prvkov, z ktorých každý svojou mierou prispieva k utužovaniu zdravia. (zdroj)

Kľúčovým z tohto hľadiska je nielen počet prospešných látok, ale aj ich pomerné zastúpenie a vzájomné interakcie.

Takýto koktejl živín je totiž veľmi účinným spôsobom plošného zlepšenia zdravotného stavu človeka, o čom si viac povieme v ďalšej časti.

Účinky


Zdravotné účinky kokosového mlieka je možné rozdeliť do niekoľkých skupín.

Dôležité sú predovšetkým  preventívne, vyživujúce a stimulujúce vplyvy tohto lahodného nápoja. Nie je však potrebná žiadna podrobná kategorizácia, postačí vymenovať prospešné účinky kokosového mlieka formou zoznamu:

 • podporuje imunitný systém človeka a učí ho brániť sa záťažovým situáciám
 • detoxikuje organizmus a pomáha vyplavovať škodlivé látky
 • protizápalové, antibakteriálne a antivirálne účinky
 • pomáha regulovať hladinu cholesterolu v tele
 • podporuje tvorbu krvi a znižuje vysoký tlak
 • udržiava cievy elastické a čistí ich od usadenín
 • prispieva k zdravej funkcii srdca a obehového systému tela, čím predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam a ťažkostiam
 • pozitívne vplýva na hladinu cukru v krvi, potláča vlčí hlad a chute na sladké, mastné a iné nezdravé jedlá
 • stimuluje trávenie, zlepšuje vyprázdňovanie a pomáha pri zápche
 • zefektívňuje spaľovanie energie a urýchľuje rast svalovej hmoty
 • svojím plošným vplyvom na tráviaci trakt je vhodným pomocníkom pri snahách o zhodenie nadbytočných kíl
 • čistí obličky a močovody
 • stimuluje nervový systém, potláča únavu a človeka energizuje
 • spevňuje kosti a predchádza ich rednutiu, čiže pôsobí preventívne proti osteoporóze, ale aj artritíde a iným degeneračným ochoreniam kĺbov
 • hydratuje pokožku a bráni jej nadmernému vysušovaniu
 • prispieva k pevnosti a elasticite vlasov i nechtov

Viac info o kokosovom mlieku

Kokosové mlieko predstavuje výbornú alternatívu pre ľudí, ktorí z rozličných dôvodov nemôžu/nechcú piť živočíšne mlieka (intolerancia laktózy, alergia, nechuť, vegánstvo).

Navyše zo zdravotného hľadiska ide o koncentrovanejšiu potravinu s oveľa viditeľnejším účinkom. To však neznamená, že na mlieko zo zvierat by ste mali úplne zanevrieť, jeho kokosová alternatíva je ale ideálnym doplnkom.

Pri takomto slušnom zozname blahodarných vplyvov je až ťažké uveriť, že nimi oplýva taký chutný nápoj, akým kokosové mlieko nepochybne je. Má to však aj jedno „ale“.

Je ním vyšší kalorický obsah, preto to s konzumáciou mliečka netreba preháňať – aby jeho účinky neboli kontraproduktívne voči zamýšľanému posilneniu zdravia.

V akej podobe si teda tento chutný zázrak dopriať? Jednoznačná odpoveď neexistuje, tú správnu cestu si dokáže nájsť každý sám.

Kokosové mlieko – užívanie a cena


Jediné, na čo si pri výbere kokosového mlieka je potrebné dávať pozor, je jeho zloženie.

Vyhýbajte sa rôznym dochuteným variantom, s pridanými sladidlami a podobnými látkami. Vašou prioritou by mal byť  čo najprirodzenejší produkt, lisovaný za studena.

Takéto mlieko bolo zohriate iba na úroveň, kedy umierajú baktérie, no nezničia sa zdraviu prospešné látky obsiahnuté v ňom.

Je možné pridávať ho do rôznych jedál – omáčok či polievok, koláčov, pudingov ale aj smoothies či ovocných šalátov, ochuťte si ním kávu.

Kokosové mlieko je výbornou náhradou smotany.

Dôležité je nepreháňať to. Štvrtina až polovica šálky je maximálne množstvo, ktoré by ste pri príprave pokrmu (alebo pri priamej konzumácií) mali užiť. Samozrejme, je možné dopriať si aj viac, no pri dlhodobom užívaní sa to neodporúča.

Cena kokosového mlieka je o čosi vyššia než pri štandardných živočíšnych mliekach. Je to pochopiteľné, minimálne  vzhľadom na jeho vplyvy na zdravie a taktiež exotickosť samotného orechu, ktorý v našich končinách prirodzene nenájdete.

Vybrali sme pre vás najlepšie kokosové mlieko v plechovke, v prášku a aj klasické mlieko v krabici. Nech sa páči.

Aj napriek tejto skutočnosti  ide o cenovo prijateľnú potravinu.

Táto investícia sa navyše niekoľkonásobne vráti v podobe zlepšenia zdravotného stavu, čiže ide o naozaj malú daň s vysokou rentabilitou. Platí to však iba pri dlhodobom (no racionálnom) užívaní.

Na záver dodávame iba varovanie, že kokosovému mlieku by sa mali vyhýbať ľudia, ktorí na toto ovocie majú alergiu.

Tí si, bohužiaľ, budú musieť nájsť inú alternatívu. Ak však do tejto skupiny ľudí nepatríte, určite dajte kokosovému mlieku šancu, ide o nenahraditeľnú investíciu do zdravia.


kokosové mlieko  NÁŠ TIP 

Dočítali ste celý článok? Chcete kvalitné kokosové mlieko za fajn cenu? Vyskúšajte napríklad kokosové mlieko Ecomil. Chcem to vyskúšať

4.5/5 - (8 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu