Ašvaganda - Ashwagandha (Withania somnifera)

Ašvaganda - Ashwagandha (Withania somnifera)
Withania opojná, Vitánia spavá, Zimná čerešňa, Indický ženšeň
Ašvaganda je poloker, ktorý dorastá do výšky 1 až 1,5 metra. Rastie predovšetkým v Indii, severnej Afrike a na Blízkom východe. Malé žltozelené kvety majú priemer okolo jedného centimetra. Oranžový až červený guľatý plod tvorí lesklá bobule veľkosti hrozienka. Na liečebné účely sa využíva koreň.
Jej používanie je známe už niekoľko tisíc rokov a je považovaná za veľmi dôležitú bylinu v systéme Ajurvédskej medicíny. Podľa tisícročných ayurvédskych skúseností pravidelné užívanie Withanie omladzuje, upevňuje duševné zdravie a vitalitu človeka.
Ašvaganda obsahuje flavonoidy a mnoho ďalších aktívnych látok zo skupiny withanolidov. V priebehu uplynulých dvadsiatich rokov sa robili rôzne vedecké štúdie, ktoré preukázali jej protizápalové, protinádorové, antistresové, antioxidačné vlastnosti a schopnosť posilňovať myseľ a omladzovať organizmus. Rad pokusov na zvieratách skúmali účinky withanolidu na imunitný systém a dokonca aj rakovinu. Ašvaganda je tiež využívaná ako dobrý pomocník pri slabostiach mysle a tela.
Ašvaganda účinky
Preukázané liečivé vlastnosti:
• antioxidant so silným ochranným účinkom
• stimuluje aktiváciu buniek imunitného systému - lymfocytov a fagocytov
• pôsobí proti následkom stresu a celkovo posilňuje dobrú kondíciu, dôležité tonikum a adaptogén
• posilňuje normálne funkcie mozgu
• zmenšuje stavy úzkosti
Vo vedeckom zdravotníckom centre fakulty farmakológie na Univerzite v Texase bola vykonaná štúdia, ktorej výsledky preukázali, že výťažky z ašvagandy účinkujú podobne ako GABA receptory, čo môže byť dôvodom jej pôsobenia proti úzkostiam. GABA (kyselina gama-aminomaslová) je inhibičný (upokojujúci) neurotransmiter v mozgu. Zmenšuje aktivitu neurónov a zabraňuje nadmernému dráždeniu nervových buniek. Prílišná aktivita neurónov môže spôsobovať nepokoj a nespavosť, ale GABA bráni excitáciu nadmerného množstva nervových buniek v mozgu, pomáha zaspať, zlepšuje náladu a zmenšuje stavy úzkosti. Ašvaganda sa tradične používala na vyrovnanie nálad u pacientov s poruchami správania.
Ašvaganda je využívaná a doporučována manažérom, či inak psychicky zaťaženým jedincom, ktorí trpia úzkosťou, stresom a nervozitou. Ašvaganda pôsobí ako sedatívum. Tlmí záchvaty a blahodárne pôsobí na spánok. Neovplyvňuje centrálny nervový systém (CNS), jej účinky pôsobia v spánku, nie cez deň, kedy je potrebná jasná myseľ. Pomenovanie uspávajúca si vyslúžila tým, že urýchľuje zaspávanie - ešte než si ľahnete do postele, už spíte - za letu.
O tejto rastline sa tiež všeobecne vie, že pôsobí protizápalovo, je prevenciou pred nádorovými ochoreniami (účinku sa dočkáme pri užívaní väčšieho množstva), a pomáha pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách.
Je vhodná aj pre páry snažiace sa o potomka, pretože užívanie tejto rastliny napomáha lepšiemu prekrveniu malej panvy a tým pádom zvyšuje plodnosť. Pre oboch partnerov je Ašvagandha vhodné afrodiziakum, nehľadiac na to, že má omladzujúce účinky.
Užívať Ašvagandu by mali starší ľudia, jedinci s veľkou záťažou napr. v práci a ľudia po chorobách. Dodáva energiu, podporuje imunitu, očisťuje pamäť a pomáha pri artritíde. Harmonizuje vysoký krvný tlak, pri používaní tinktúry sa javí ako antibiotikum.
Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom.