Epsomská soľ – Čo to je a kde ju kúpiť?

Detoxikácia organizmuEpsomská soľ - Čo to je a kde ju kúpiť?

Vaňa plná teplej vody, z ktorej stúpa horúca para. Toto je predstava takmer každého z nás po namáhavom tréningu, absolvovaní túry v zlom počasí alebo po hektickom dni v práci.

Určite si aj vy do kúpeľa radi pridáte vonné esencie, penu alebo soľ. Oddych v teplej vode predsa nie je iba balzamom pre namáhanú myseľ, ale pridaním tých správnych prísad môže ozdraviť vašu pokožku, uvoľniť svaly a detoxikovať organizmus.

Morská či himalájska soľ sú všeobecne známe, no nie sú jediným produktom prírody s fantastickými účinkami na ľudské telo.

Počuli ste už niekedy o epsomskej soli?

V prípade, že nie, určite nie ste jediní. Táto prírodná látka, aj napriek svojej dlhej histórii, nie je v súčasnej dobe veľmi prezentovaná. Nás teda rozhodne zaujala, a to najmä svojimi účinkami. Naše zistenia si však nenecháme len pre seba a s radosťou sa s vami o ne podelíme.

Prezradíme vám, prečo stojí za vyskúšanie, kde ju kúpite a koľko za ňu, v prípade záujmu, zaplatíte.

Kde najvýhodnejšie kúpiť Epsomskú soľ?

Čo to je?


Epsomská soľ je prírodnou formou soli horčíka.

Z chemického hľadiska ide o zlúčeninu nazývanú síran horečnatý. Najčastejšie sa používa ako prísada do kúpeľa. V tejto forme sa najlepšie vstrebáva cez pokožku a dopĺňa telu dôležité látky, prevažne horčík. Tento minerál je pre náš organizmus veľmi dôležitý a prospešný.

Pomáha regulovať aktivitu enzýmov, znižuje zápal a podporuje funkciu svalov a nervov.

Vďaka tomu môže byť epsomská soľ nápomocná pri rôznych ochoreniach, zdravotných problémoch a prospieva aj kráse. Má tiež  silné detoxikačné účinky. Vyniká teda svojím prínosom v starostlivosti o krásu, ako aj pri zlepšovaní zdravotného stavu.

Kúsok z histórie…


Ak ste o epsomskej soli nikdy nepočuli, povieme vám najskôr niečo z jej histórie. Pôvodne pochádza z mesta Epsom, ktoré sa nachádza v anglickom grófstve Surrey.

Práve tu sa získava z prameňa, ktorý vyviera z vrstiev poréznej kriedy a neporéznej hliny v regióne známom ako Epsom Downs. V roku 1618 ju náhodne objavil miestny hospodár, ktorý si všimol, že jeho kravy nechcú piť vodu zo studne.

Dôvodom bola jej horká chuť, ktorá prezradila svetu jej liečivé účinky soli, ktorú obsahovala.

Neskôr sa zistilo, že je veľmi nápomocná pri kožných ochoreniach a  Epsom sa stal  jedným z prvých kúpeľných miest.

Ako prospieva epsomská soľ našej pokožke?


 • Odumretá koža – počas roka stratíme približne 3 kg odumretej kože. Väčšinu prachu u vás doma dokonca tvorí vaša vlastná odumretá pokožka a slúži ako krmivo pre roztoče. Možno vám to príde absurdné, no je prirodzené že naše telo „vyrába“ neustále nové bunky. Tie staré im potom zákonite musia urobiť miesto, takže odumierajú a odlupujú sa. Takýmto spôsobom sa naša vonkajšia vrstva kože neustále obnovuje. Aby ste sa zbavili mŕtvych buniek a čiastočky kože putovali do odtoku vo vani a nie na koberec, použite peeling z epsomskej soli.
 • Akné – epsomská soľ je vďaka antimikrobiálnym účinkom výborná pri problémoch s akné. Zbaví kožu odumretých častí, vyhubí škodlivé baktérie a hĺbkovo vyčistí póry.
 • Pokožka hlavy – soľ pomáha odstraňovať z tela toxíny, čistí vlasovú pokožku a vlasom dodáva väčší objem. Zároveň pohlcuje prebytočnú mastnotu a môže byť riešením vašich problémov s mastnými vlasmi.
 • Zápaly a podráždená pokožka – vďaka obsahu síranu horečnatého môže pomôcť liečiť rany a zmenšiť opuchy spojené s výronmi a modrinami. Obklad zo soli zmierňuje reakcie pokožky pri bodnutí komárom, rovnako pôsobí aj pri spálenej koži, ba dokonca je schopná udržiavať jednotný tón pleti.

epsomská soľ Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Epsomskú soľ? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

A čo zdravotné benefity?


 • Bolesť hlavy – počas kúpeľa s epsomskou soľou sa uvoľňujú svaly krku, ramien a chrbtice, čím sa zníži alebo úplne odstráni bolesť hlavy.
 • Srdce a krvný obeh – horčík udržiava zdravé srdce a pôsobí ako prevencia srdcových ochorení a mŕtvice. Zlepšuje krvný obeh a udržuje optimálnu pružnosť tepien.
 • Svalové kŕče – epsomská soľ môže pomôcť pri svalových kŕčoch a uľaviť od bolesti svalov pri ich preťažení. Horčík podporuje uvoľnenie svalov a hojenie tým, že eliminuje bolesť a znižuje zápal.
 • Hladina cukru v krvi – pravidelný príjem soli s obsahom horčíka a síranu môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Tak znižuje riziko vzniku cukrovky a zlepšuje celkové denné energetické hladiny.
 • Zápcha vnútorné užívanie epsomskej soli môže fungovať aj ako pomoc pri zápche alebo iných tráviacich ťažkostiach. Horčík je všeobecne pokladaný za jednu z najlepších prírodných látok na zmiernenie zápchy. Zmäkčuje totiž stolicu, a tým prispieva k priechodnosti čriev.
 • Opuchnuté nohy – kúpeľ s epsomskou soľou je ako balzam pre unavené a opuchnuté nohy. Nielenže zjemňuje pokožku, je dokonca schopný odstrániť aj zápach chodidiel.

Účinky


Epsomská soľ môže mať vďaka vysokému obsahu síranu horečnatého nasledujúce účinky:

Zloženie


Síran horečnatý

Je silne hygroskopický a po spojení s kryštálovou vodou získava formu heptahydrátu (MgSO4 7H2O) nazývaného epsomská soľ.

Vnútorne sa používa ako preháňadlo s cieľom čistenia organizmu.

Jeho vonkajšie použitie vo forme kúpeľnej soli prináša nášmu telu prínos v podobe upokojenia organizmu, zmiernenia migrény, bolesti kĺbov, a tiež zamedzuje zadržiavaniu vody v tele.

Vzhľadom k poklesu hladiny horčíka v ľudskom organizme ako reakcie na stres, je epsomská soľ niekedy považovaná za prostriedok na odbúranie stresu a podporu dobrej nálady.

Zaujímavosťou je, že v Česku je súčasťou niektorých minerálnych vôd, konkrétne Šaratice a Zaječickej horkej.

 • Horčík – je druhým najdôležitejším minerálom v našom tele a jeho prítomnosť je potrebná pre každú bunku. Ako súčasť mnohých metabolických procesov je niekedy nazývaný aj ako „minerál vnútorného pokoja“. Táto minerálna látka je dôležitá pre udržanie zdravia a správnej funkcie organizmu a pomáha pri nadmernej fyzickej a psychickej záťaži. Magnézium sa z tela vyplavuje, preto je potrebné jeho dopĺňanie z prírodných zdrojov alebo doplnkov stravy. Hypomagnezémia (nedostatok horčíka) spôsobuje rôzne zdravotné komplikácie a je najčastejšou nediagnostikovanou poruchou elektrolytov v tele.
 • Síran – je biela alebo bezfarebná kryštalická látka odvodená od kyseliny sírovej. Vykazuje dobrú rozpustnosť vo vode. V prírode sa vyskytuje v nerastoch. Ako podvojná látka kysliny sírovej, napríklad síran amonno-železitý, vytvára kamenec. Sírany majú všestranné využitie najmä v priemysle, kde sa využívajú ako hnojivo, dezinfekčný prostriedok, preháňadlo alebo produkt na výrobu kúpeľných solí.

Užívanie a dávkovanie


 • Soľ je určená na vonkajšie i vnútorné užívanie. Na vnútorné užívanie používajte iba takú soľ, ktorá má na obale informáciu o možnosti vnútorného užívania. Rovnako sa odporúča konzultovať túto formu užívania s ošetrujúcim lekárom.
 • Všeobecné odporúčané používanie soli je 2 až 3x týždenne, pokiaľ príbalová informácia neurčuje inak.
 • Niekoľko typov na používanie epsomskej soli pri riešení konkrétnych problémov:
 • Zdravie nôh – pridajte 1/2 šálky soli do nádoby s teplou vodou a namočte si do nej nohy. Zmiernite tak bolesti nôh, zmizne nepríjemný zápach a pokožka bude jemná na dotyk.
 • Liečba zápchy –v pohári s čistou vodou rozmiešajte 1 čajovú lyžičku soli a obsah pohára vypite. Síran horečnatý má schopnosť pritiahnuť vodu do čreva, ktorá tak zvlhčí stolicu a uľahčí jej prechod črevami.
 • Liečba zápalu kože a uštipnutia –v 1/2 pohára horúcej vodou rozpustite 1 lyžicu soli, urobte si obklad a priložte na postihnuté miesto. Pred aplikáciou na kožu nechajte vychladnúť.

Cena


Epsomská soľ je na našom trhu k dispozícii na vonkajšie i vnútorné užívanie.

Pri kúpe soli na užívanie zvnútra buďte obozretní a nakupujte iba produkt s jasným označením spôsobu použitia.

Soľ kúpite v lekárni, drogérii, v obchodoch so zdravými potravinami a, samozrejme, aj na internete. Rozpätie cien je veľmi široké. Cena závisí od značky, veľkosti balenia, ale aj predajného miesta.

Môže vás vyjsť na zopár eur alebo zaplatíte trojnásobok. My odporúčame nákup na stránke prezdravie.sk, kde momentálne kúpite Epsomskú soľ 1 kg za primeranú cenu 7,80 €.

epsomská soľ

1000 g
Skladom
7,80 €
(platí ku dňu 16.5.2019)

Upozornenie


 • dodržujte odporúčané pokyny o užívaní soli uvedené v príbalovom letáku alebo na obale produktu
 • na vnútorné užívanie používajte iba produkt v potravinárskej kvalite
 • nie sú dostupné žiadne informácie o vedľajších účinkoch
 • skladujte v pôvodnom obale alebo dobre uzavretej nádobe na suchom mieste

Výhody a nevýhody


 • čisto prírodný produkt s vysokým obsahom horčíka
 • môže mať veľa pozitívnych prínosov pre zdravie
 • prospieva aj kráse, býva súčasťou kozmetických výrobkov
 • umocní pocit uvoľnenia a relaxácie pri teplom kúpeli

 • široké rozpätie cien

Záverečné zhodnotenie


Zatiaľ čo kozmetický priemysel tlačí na trh prípravky s obsahom chémie, tie prírodné sa často nedostanú do povedomia spoločnosti.

A to je škoda! Soli majú všeobecne na organizmus veľmi pozitívne účinky a môžu nám pomôcť pri rôznych „neduhoch“. Epsomská soľ možno nie je taká známa, no určite drží krok so svojimi populárnejšími súkmeňovcami.

Pozoruhodné sú jej účinky v rôznych oblastiach. Môže vám pomôcť so zápalmi, uvoľní bolesť zo stuhnutých svalov a ešte aj vyčistí pleť. A to všetko počas toho, ako ležíte vo vani!

Spokojní sú aj ľudia, ktorí ju vyskúšali. Recenzie ukazujú 100 % spokojnosť. A ešte niečo navyše. Je vraj dobrá aj na ničenie buriny. Tým sa len rozširuje pole jej pôsobnosti a spôsob využitia.

Ak chcete vyskúšať niečo z prírody, Epsomská soľ by určite mala byť na vašom zozname možností.

Prehľad


Zdravie

Prípravok so zameraním na zlepšenie zdravia.

Balenie

Rôzne balenie produktu na výber.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na širokú oblasť.

Hlavné výhody

 • Rôzne balenia na výber
 • Široké spektrum účinkov

 • Zameraná na širokú oblasť
 • Výhodná cena

Záverečné hodnotenie

epsomská soľ

3.3/5 - (24 votes)

1 komentár

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu