Dnes si spojenie „Made in China“ spájame prevažne s masovou a lacnou výrobou a najmä v negatívnych súvislostiach.
Avšak nie všetko, čo k nám príde z najľudnatejšej krajiny sveta, je nekvalitné a tuctové. Minimálne jeden pôvodne čínsky export má celosvetové uznanie.
Počuli ste už o Ginkgo Biloba?
Obsah článku
Základné informácie o rastline
Ginkgo biloba, ako znie jeho zvučnejšie označenie, je strom, ktorý má svoje korene ešte v prvohorách.
Ide o tzv. živú fosíliu a vo všeobecnosti jednu z najstarších známych rastlín na svete.
Ginkgo biloba je známe predovšetkým vďaka svojim nezanedbateľným účinkom na zdravie, o ktorých si čo-to povieme aj v tomto texte.
Pozostatky tohto stromu sa našli už v skamenelinách z permu, teda posledného geologického útvaru prvohôr (konkrétne išlo o vzorky staré cca 270 miliónov rokov).
Ako jedna z mála rastlín sa ginkgo vyskytuje v pôvodnej podobe dodnes, aj keď prirodzene rastie už iba v malej hornatej oblasti v Číne.
Vďaka ľudskej aktivite ho však nájdeme po celom svete, od Japonska až po Lučenec.
Ginkgo má významný kultúrny status, keďže je jedným z národných symbolov Čínskej ľudovej republiky, oficiálnym stromom Tokia a posvätnou rastlinou ako v budhizme, tak aj v konfucionizme.
Okrem iného ide tiež o veľmi rezistentnú rastlinu, ktorá sa vyznačuje odolnosťou voči klimatických zmenám a dožíva sa niekedy aj viac než 2 000 rokov. Prejdime ale k tomu najdôležitejšiemu – ako na nás ginko biloba vplýva? Medzi blahodárne účinné látky obsiahnuté v ginku patria fenolové a mastné kyseliny, bielkoviny, flavonoidy, ginkgolidy, diterpény, draslík, fosfor, horčík, sodík a vitamíny A, B a C. Nehovoriac o stopových množstvách ďalšieho kvanta minerálov. Zoznam jeho priaznivých vplyvov na ľudské zdravie je naozaj úctyhodný (zdroj). Nakoniec, posúďte sami: Čo poviete, má tento pomerne nenápadný strom peknú vizitku? Ginkgo biloba má účinky, aké by mu mohla závidieť nejedna rastlina. Nepochybne aj to je dôvod, prečo sa dodnes teší obľube. Je obľúbené medzi laickou verejnosťou, tak aj v radoch lekárov, liečiteľov, výživových poradcov, špecialistov a ďalších odborníkov. Najcennejšou časťou stromu sú listy, ktoré obsahujú najväčší podiel účinných látok. Tie sa v nich tvoria však až po zhruba 30 rokoch rastu, čiže v našich končinách nájdeme skôr ginkgo pestované na okrasu. Extrakt z listov je preto pomerne vyhľadávanou a vzácnou komoditou. Dnes ho nájdeme v rozličných podobách, či už vo forme tabliet, čajov, rôznych tinktúr a olejčekov, prípadne kvapiek a kapsúl. V každom jednom prípade je však dôležité držať sa pribalových informácií a letákov, podobne ako pri akýchkoľvek iných výživových doplnkov. Ako sme už spomínali, na Slovensku sa stretávame prevažne s okrasným ginkgom. Darí sa mu aj v našich končinách, ide o pomerne nenáročnú rastlinu, ktorú môžete mať pokojne aj doma. Informácie k pestovaniu ginka dvojlaločného dostanete ako v záhradníckych potrebách, tak na internete. Ako je to ale s nežiadúcimi účinkami? Je potrebné mať sa pred niečím na pozore? Rizikovou skupinou sú ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi. Tú u nich môže ginkgo ešte viac zhoršiť, preto by sa o jeho užívaní bezpodmienečne mali poradiť s lekárom. Ak človek nemá zdravotné komplikácie podobného charakteru, tak funguje princíp zdravého rozumu. Kto to s užívaním ginka nebude preháňať, ten sa nemusí ničoho báť. Ak sa pri užívaní ginka človek predsa len stretne s nepriaznivými vplyvmi na svoje zdravie, mal by sa v prvom rade poradiť s lekárom. U niektorých jedincov sa môže vyskytnúť zriedkavá intolerancia, ktorú je ale vopred nemožné odhaliť. Najčastejšie nájdete ginkgo vo forme rôznych kapsúl alebo tabliet. Jedno balenie sa pohybuje v cenovom rozmedzí od 7 do 17€. Vybrali sme pre vás najkvalitnejšie produkty s obsahom Ginkgo biloba. Obsiahnuté látky a účinky na zdravie
Podoby a pestovanie ginka
Nežiaduce účinky Ginkgo biloba
Ginkgo biloba a jeho cena