Peroxid vodíka – Použitie (recenzia)

DezinfekciaPeroxid vodíka - Použitie (recenzia)

Hľadáte vhodnú dezinfekciu rán, prostriedok na bielenie zubov alebo na odstránenie baktérií zo zeleniny a ovocia?

Vaša stará mama by vám s istotou odporučila peroxid vodíka a z rukáva by vytiahla hneď niekoľko domácich trikov na jeho využitie.

Snáď najbežnejší dezinfekčný prostriedok je takmer v každej lekárničke a používa sa už celé generácie.

Peroxid vodíka objavil v roku 1818 Louis Jacques a počas tohto obdobia ľudia prišli na rôzne spôsoby jeho využitia.

Je to netoxická kyselina, ktorá nedráždi dýchacie cesty ani citlivé oči a nájde ju dokonca aj v roztokoch na kontaktné šošovky.

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí používajú peroxid vodíka zásadne na dezinfekciu rán, prípadne na výplach ústnej dutiny alebo uší.

Bola by však škoda, keby ste o ňom nezistili viac.

V našej recenzii sa dozviete, čo je peroxid vodíka a na čo všetko sa dá použiť. Tiež získate prehľad o jeho základných účinkoch, cene a aké sú reálne skúsenosti s jeho používaním.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Peroxid vodíka?

Čo to je?


Peroxid vodíka 3 % je liek vo forme roztoku určený na priame použitie.

Odporúča sa na čistenie rán, vredov, ako výplach ústnej dutiny alebo kloktadlo.

Vďaka svojim účinkom má však široké využitie nielen z medicínskeho hľadiska.

S obľubou sa používa na kozmetické účely a osvedčil sa aj pri údržbe domácnosti.

Pri dodržaní predpísaných indikácií sa môže peroxid vodíka používať bez obmedzení. Avšak v prípade častých výplachov ústnej dutiny sa môžu dostaviť vedľajšie účinky, ktoré odznejú po ukončení používania.

Kto je výrobca?


V našich lekárňach môžete nájsť hneď niekoľko značiek roztoku peroxidu vodíka.

My sme sa zamerali na výrobok od domáceho výrobcu VULM s.r.o., ktorý je zároveň držiteľom rozhodnutia aj dodávateľom prípravku Peroxid vodíka 3 % pre slovenský trh.

História farmaceutickej spoločnosti nadväzuje na Výskumný ústav liečiv Modra, ktorý bol založený v roku 1972. Dnes je  VULM s.r.o. súkromný podnik s obchodným zastúpením vo viacerých krajinách Európy a svoje pôsobenie rozširuje aj za jej hranice.

Spoločnosť sa nezameriava iba na výrobu, ale aj na vývoj liekov, liečiv a zdravotných pomôcok.

Svoj sortiment rozširuje o kozmetické prípravky a výživové doplnky.

Na čo všetko sa používa?


 • Dezinfekcia – peroxid vodíka je všeobecne najčastejšie používaný dezinfekčný prípravok. Vyčistíte ním rany a vredy. Avšak pri častom použití môže narušiť zdravé tkanivo a spomaliť hojenie. Preto sa jeho použitie odporúča ako prvotné ošetrenie. Schopnosť ničenia mikróbov môžete využiť aj pri dezinfekcii chladničky, kuchynského náčinia alebo sanity v kúpeľni a WC. Perfektne vyčistí zrkadlá bez zanechania šmúh. Pridajte 1,5 dcl peroxidu vodíka do umývačky riadu a výsledkom bude perfektne čistý riad aj samotné zariadenie.
 • Starostlivosť o ústnu dutinu – peroxid vodíka je nápomocný pri miernych infekciách ústnej dutiny a stomatitíde, osvieži dych a má bieliaci účinok na zuby. Stačí zmiešať malé množstvo roztoku s čistou vodou a použiť ho ako výplach alebo kloktadlo. Pre žiarivý úsmev zmiešajte peroxid vodíka so sódou bikarbónou a máte domácu zubnú pastu, ktorá vás vyjde na pár eur. Použil niekto vašu zubnú kefku? Nevyhadzujte ju. Stačí, keď ju namočíte do peroxidu vodíka a všetky choroboplodné zárodky sú preč.
 • Mykóza – ak vás trápi pleseň na nohách a nechtoch, urobte si roztok z peroxidu a vody v pomere 1:3. Oplachujte ním chodidlá a pleseň bude onedlho minulosťou.
 • Potraviny – odstráňte baktérie z ovocia a zeleniny jednoducho a spoľahlivo. Ponorte ich do čistej vody a pridajte 1/4 šálky peroxidu. Čisté ovocie a zeleninu nezabudnite opláchnuť. Rovnako ho môžete použiť aj pri pečení mäsa. Urobte si špeciálnu marinádu z vody a peroxidu vodíka v pomere 5:1, nechajte v nej mäso odpočívať pol hodinu, opláchnite a pripravte podľa svojej chuti. Pokrm vás prekvapí svojou jemnosťou a mäkkosťou.

A pokračujeme…

 • Kozmetika – snáď neexistuje človek, ktorý by nevedel, že peroxid sa používa na zosvetlenie vlasov. V tomto prípade však neexperimentujte doma, ale zájdite do kaderníckeho salónu. Peroxid zriedený s vodou vám môže pomôcť vyriešiť problém s akné.
 • Záhrada – polievaním rastlín roztokom peroxidu vodíka a vody v pomere 1:3 zabezpečíte dostatočný prísun kyslíka ku koreňom a zničíte plesne v pôde. Rovnako zničí pleseň aj na listoch rastlín.
 • Pranie – krásne vybieli vašu bielizeň, odstráni škvrny a vyčistí aj samotnú práčku. Stačí pridať 1 dcl peroxidu vodíka do prania. Na odolné škvrny, napríklad od krvi, aplikujte peroxid vodíka priamo na znečistené miesto, nechajte pôsobiť 1 minútu a vydrhnite v studenej vode.
 • Kontaktné šošovky – nebojte sa použiť peroxid vodíka aj na kontaktné šošovky. Rozkladá proteíny, ktoré na nich vznikajú v dôsledku obrannej reakcie očí.

Účinky


 • dezinfekčné
 • antibakteriálne
 • mierne hemostyptické a hemostatické účinky – pri lokálnych poraneniach zastavuje krvácanie (posilňuje steny ciev)
 • bieliace účinky

Zloženie


Peroxid vodíka 30 % (10 g/100 g roztoku)

 • predstavuje binárnu zlúčeninu vodíka a kyslíka zo skupiny peroxidov. Molekuly tejto látky sú zložené z atómov kyslíka, pričom na každom z nich je atóm vodíka, vďaka čomu vzniká činidlo so silnou oxidáciou. Má formu kvapaliny, ktorá je bezfarebná, nemá špecifický zápach a môže sa miešať s vodou v neobmedzenom množstve. 3 % roztok sa používa na medicínske účely ako dezinfekcia alebo prostriedok na zastavenie krvácania. Technický peroxid vodíka našiel využitie v priemysle. Ako netoxická kyselina môže spôsobiť popáleniny alebo poleptaniny, preto sa na výplach ústnej dutiny používa riedený s vodou podľa inštrukcií výrobcu. Je určený iba na vonkajšie použitie.

Pomocné látky

 • metylparabén, propylparabén, čistená voda

Používanie a dávkovanie


 • pri používaní roztoku postupujte podľa inštrukcií uvedených v príbalovom letáku
 • ošetrovanie rán a vredov: neriedený roztok aplikujte na postihnuté miesto niekoľkokrát denne
 • výplach a kloktanie: podľa odporúčania výrobcu použite riedený roztok peroxidu vodíka s čistou vodou v pomere 1:1

Cena


Peroxid vodíka 3 % značky VULM je riadne registrovaný liek a zoženiete ho v každej lekárni aj na internete.

Vybrať si môžete z dvoch veľkostí balenia. Ako ste mali možnosť zistiť, liek má naozaj široké využitie, preto nemajte strach siahnuť po výhodnom väčšom balení.

Oba varianty nájdete na stránke známej lekárne dr.max.sk.

Peroxid vodíka 3 % 100 g kúpite za 1,39 € a Peroxid vodíka 3 % 1000 g za 7,99 €.

Peroxid vodíka
peroxid vodíka

100 g
Skladom
1,39 €
(platí ku dňu 5.9.2019)

Upozornenie


 • nepoužívajte v prípade, že sa u vás prejavila precitlivenosť na niektorú z obsiahnutých zložiek
 • nepoužívajte vnútorne. Môže spôsobiť vážne problémy ako napríklad poleptanie sliznice.
 • na výplach ústnej dutiny alebo ako kloktadlo používajte iba riedený roztok
 • pri dodržiavaní predpísaných inštrukcií výrobcu je prípravok bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy
 • vedľajšie účinky: dlhodobé používanie v ústnej dutine môže spôsobiť podráždenie bukálnej sliznice a hypertrofia filiformných papíl jazyka. Nežiaduce reakcie zmiznú po ukončení používania.
 • fľaštičku s roztokom ihneď po použití dôkladne uzatvorte, aby ste zabránili prípadnej kontaminácii
 • peroxid vodíka reaguje na teplo, svetlo, ióny, ťažké kovy a oxidovateľné organické látky tak, že sa rozkladá, pričom sa z neho uvoľňuje kyslík
 • skladujte mimo dosahu detí v pôvodnom obale na tmavom a suchom mieste pri teplote do 25 °C. Nepoužívajte po uplynutí dátumu exspirácie a nespotrebované balenie vráťte do lekárne.

Výhody a nevýhody


 • tradične používaná dezinfekcia
 • univerzálne využitie
 • bezfarebný, neparfumovaný a nedráždivý prípravok
 • vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy
 • nízka cena a dobrá dostupnosť

 • pri používaní je nutné striktne dodržiavať inštrukcie dané výrobcom
 • pri nevhodnom skladovaní môže dôjsť k znehodnoteniu prípravku

Záverečné zhodnotenie


Ako sa zdá, peroxid vodíka môžete využiť na 100 spôsobov. Avšak vždy majte na pamäti, že všetkého veľa škodí, a teda ani s používaním tohto známeho prípravku to netreba preháňať.

Ak dodržíte predpísané inštrukcie a nebudete po ňom siahať denne, môže zlepšiť váš vzhľad i zdravotný stav. Samozrejme, pri použití v domácnosti sa vôbec nemusíte obmedzovať a jednoduchým spôsobom sa zbavíte baktérií, plesní aj škvŕn na textile.

Peroxid vodíka je na trhu už naozaj dlho a stále dokáže čeliť konkurencii modernejších dezinfekčných prípravkov, ktoré kombinujú zmes viacerých látok.

Ľudia naň nedajú dopustiť pri čistení rán a liečbe zápalov v ústnej dutine.

Ako ukazujú recenzie, dobre poznajú aj jeho ďalšie možnosti použitia.

Peroxid vodíka používajú aj pri praní na oživenie farieb oblečenia a odstránenie škvŕn. Pravidelne ním dezinfikujú domácnosť a mnohým pomohol aj s plesňami.

Užívatelia zo skúseností odporúčajú kúpu väčšieho balenia, ktoré je cenovo výhodnejšie.

Peroxid vodíka v sebe spája výhody rýchleho účinku, jednoduchej aplikácie, širokého využitia a dobrej ceny. Kúpite ho bez predpisu a pri správnom používaní a skladovaní môžete čerpať všetky spomenuté benefity bez nežiaducich účinkov.

Prehľad


Zdravie

Priaznivé účinky.

Cena

Nízka cena a ľahká dostupnosť.

Kvalita

Kvalitné zloženie.

Zameranie

Prípravok so širokým zameraním.

Hlavné výhody

 • Univerzálne využitie
 • Kvalitné zloženie

 • Lieči zápaly ústnej dutiny
 • Vhodný aj na dezinfekciu domácnosti

Záverečné hodnotenie

peroxid vodíka

Ohodnoťte post

2 Komentáre

 1. Dobrý deň,
  peroxid vodíka 3% sa doporučuje pár kvapiek pridať ku koloidnému striebru, čím sa zvýši jeho potencnosť hlavne pri liečení koronavíru.
  Taktiež som videl pred pár dňami video jedného známeho ruského liečiteľa, ktorý ho často pije s vodou a veľmi chváli.
  Dôležité je samozrejme, aby neobsahoval konzervanty.
  Je tento peroxid v lekárňach MAX bez akýchkoľvek iných chemikálií?

 2. Dobrý deň, bohužiaľ tieto neoverené „recepty“ na liečbu vírusov a ochorení nemôžeme podporovať. Môžu ale nemusia byť účinné. Odporúčame preto konzultovať ich s lekárom alebo farmaceutom. Pri peroxide vodíka je v upozorneniach uvedené aby nebol užívaný vnútorne. Odporúčame to dodržať!!!

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu