Momentálna situácia si žiada opatrenia, na ktoré sme v minulosti neboli zvyknutí. Koronavírus zamiešal nielen so zdravotníctvom. Podpísal sa i na našich bežných zvykoch. Priniesol so sebou zvýšenú hygienu i opatrenia v podobe nosenia ochranných pomôcok, ktoré majú zamedziť chaotickému šíreniu. Veľmi diskutovanou témou sa stal i antibakteriálny gél na ruky.
Obsah článku
- Kde najvýhodnejšie zakúpiť antibakteriálny gék?
- 1 Dokáže antibakteriálny gél naozaj ničiť baktérie a vírusy?
- 2 Aké je ideálne zloženie antibakteriálneho gélu?
- 3 Je antibakteriálny gél lepší ako mydlo?
- 4 Je možné prehnať to s používaním antibakteriálneho gélu?
- 5 Ako často by sme teda mali používať antibakteriálny gél?
Kde najvýhodnejšie zakúpiť antibakteriálny gék?
Antibakteriálny gél je práve teraz nedostatkovým produktom, ktorý sa nenachádza na pultoch našich obchodov. Jeho podstatu sme si začali uvedomovať až vtedy, keď bol úplne vypredaný. A predsa by nám v dnešnej situácii mohol naozaj pomôcť.
Mnoho ľudí si antibakteriálny gél automaticky zamieňa s umývaním rúk. Tak však antibakteriálny gél nefunguje. Predstavuje prvú pomoc pri špinavých rukách, keď sa vo Vašej blízkosti nenachádza čistá tečúca voda. Je skvelou alternatívou na výlety do prírody. Rovnako super je mať ho vždy po ruke v kabelke či školskej taške. Dnes Vám prezradíme odpovede na 5 najčastejších otázok o antibakteriálnych géloch.
1 Dokáže antibakteriálny gél naozaj ničiť baktérie a vírusy?
Samozrejme, dokáže. Väčšina dezinfekčných antibakteriálnych gélov na ruky je postavená na alkoholovej báze. Ako účinná látka sa v ich prípade najčastejšie používa etanol, menej často izopropanol. Samozrejme, v ich zložení objavíme i ďalšie zložky, ktoré predstavujú napríklad látky na zahustenie či esenciálne oleje dodávajúce tú správnu vôňu.
Je to však naozaj tak?
Áno i nie. Množstvo produktov je testovaných na umelých kultúrach či povrchoch, ktoré len vzdialene pripomínajú ľudskú pokožku. Pokožka však reálne nepredstavuje hladký povrch a navyše počas dňa vylučuje i množstvo látok a mazu. Tento fakt antibakteriálnemu gélu v celkom podstatnej miere komplikuje prácu.
Samozrejme, samotný antibakteriálny gél neráta ani s hrubými nečistotami, ktoré predstavujú dokonalú živnú pôdu pre rozvoj choroboplodných zárodkov. Antibakteriálny gél môže byť skutočne účinný – ale len v prípade, že ho nenanášate na ruky, ktoré sú očividne pokryté hrubými nečistotami. V tom prípade sú jeho schopnosti značne obmedzené a pravdepodobne neodstráni požadované množstvo baktérií či vírov.
2 Aké je ideálne zloženie antibakteriálneho gélu?
Dnes žiadame od kozmetických produktov jednoducho príliš. Musia mať krásny obal, príjemne voňať a nezabúdame ani na prírodné zloženie, ktoré nedráždi pokožku. Problémom je, že antibakteriálny gél nie je kozmetický prípravok. Predstavuje niečo ako prvú pomoc v boji za čisté ruky.
Prírodný antibakteriálny gél, ktorý je postavený na báze aloe vera jednoducho nikdy nebude tak účinný ako jeho dvojča, ktoré má vo svojom zložení alkohol. Ale pozor! Ani s obsahom alkoholu to nie je také jednoduché.
Podľa WHO je dokonca možné vyrobiť si domáci antibakteriálny gél už z troch ingrediencií. Pomôžu vám etanol (lieh), peroxid vodíka a glycerín. Celý recept nájdete na našich stránkach v článku Čo je to dezinfekcia?
3 Je antibakteriálny gél lepší ako mydlo?
Nie, nie je. Pri mydle nezohráva účinnú časť len jeho chemické zloženie. Pri umývaní rúk sú tiež dôležité:
- Tečúca voda (odstráni mechanické nečistoty a spóry plesní)
- Správna technika umývania rúk (nezabúdať na priestory medzi prstami)
- Trenie (vytvára penu, ktorá rovnako zohráva nemalú úlohu)
Antibakteriálny gél si vyhraďte len v prípade, že nemáte prístup k tečúcej vode a mydlu, ktoré Vám umožnia poriadne si umyť ruky.
4 Je možné prehnať to s používaním antibakteriálneho gélu?
Ako sa už dávno hovorí, všetkého veľa škodí a rovnako to platí i v prípade nadmerného umývania rúk alebo používania antibakteriálneho gélu. Nedokážeme žiť v bubline, kde je náš život dokonale izolovaný od baktérií či vírusov. Vždy budú tvoriť prirodzenú súčasť nášho prostredia. Dokonca hrajú nezanedbateľnú úlohu v našom trávení.
Samozrejme, momentálne sa nachádzame v situácii, kedy je používanie ochranných pomôcok nevyhnutné.
Naša pokožka sa dokáže sama účinne brániť proti narušiteľom z vonkajšieho prostredia. Na jej povrchu sa nachádza maz, ktorý má protektívny účinok a zároveň sa podieľa i na regenerácii. Umývanie rúk a antibakteriálny gél na báze alkoholu sa starajú o odstraňovanie mazu a tým sa pokožka nadmerne vysúša. Tento krok môže viesť ku krehnutiu pokožky a prasknutiu. Malé ranky predstavujú vstupnú bránu pre baktérie do nášho organizmu.
5 Ako často by sme teda mali používať antibakteriálny gél?
Ako často je dostatočne často? Ako sa vyhnúť nadmernému používaniu antibakteriálnych gélov? Neexistuje univerzálne odporúčanie, ktoré by Vám presne určilo, ako často je dostatočne často. Na druhej strane však odporúčame použiť antibakteriálny gél pri návštevách:
- Reštaurácie a stravovacieho zariadenia (je vhodné mať čisté ruky pred jedlom)
- Nemocniciach (nehovoríme len o tom, že nemocnice sú plné nebezpečných baktérií i vírov – i Vy môžete byť nositeľmi choroboplodných zárodkov, a preto dbajte v nemocniciach na zvýšenú hygienu, aby ste nepredstavovali nebezpečenstvo pre pacientov)
- Pohotovosť a návšteva u lekára
- Vždy po návšteve obchodu (najmä, keď platíte v hotovosti)
Je samozrejmosťou, že s hygienou by ste to v žiadnom prípade nemali preháňať. I nadmerná hygiena oslabuje imunitný systém. Ale brať veci na ľahkú váhu sa jednoducho nevypláca.