Posledné dni okolo nás vládne situácia, na ktorú sme neboli pripravení. Nový koronavírus neútočí len na ľudský organizmus ale postihuje i rodinné vzťahy, ekonomiku a vyvoláva paniku. Pozitívnou správou je, že sa pomalými krokmi približujeme k účinnej liečbe, ktorú môže predstavovať remdesivir (antivirotikum pôvodne vytvorené na liečbu eboly, ale prišlo sa na to, že veľmi dobre zaberá i na SARS). Našou najväčšou nádejou je momentálne dodržiavať preventívne opatrenia, medzi ktoré jednoznačne patrí i dezinfekcia.
Obsah článku
Kde je možné zakúpiť dezinfekciu?
Čo to dezinfekcia je?
Dezinfekcia najčastejšie predstavuje látky vo forme roztoku alebo gélu, ktoré sa vyznačujú antibiotickými a antivirotickými účinkami.
Čo to vlastne znamená? Tento typ roztokov predstavuje prostredie, v ktorom sa nedokážu organizmy a vírusy množiť ani ďalej existovať.
Štruktúra vírusu je navrhnutá tak, že vo vnútri sa nachádza genetická informácia, ktorá preniká do bunky a na povrchu je kapsida.
Kapsida predstavuje obal genetickej informácie vírusu, ktorý je tvorená zmesou lipidov a proteínov. Vďaka dezinfekčným prostriedkom dochádza k zničeniu obalu. Genetická informácia vírusu nedokáže existovať a dochádza k jej absolútnemu zničeniu.
Existuje niekoľko rôznych druhov dezinfekcie, ktoré sa líšia od miesta svojho využitia.
Momentálne sa najčastejšie stretávame s dezinfekciou na ruky, ktorá je dostupná vo forme antibakteriálnych gélov. Do tejto kategórie však môžeme zaradiť i antibakteriálne mydlá.
Druhou kategóriu je dezinfekcia ústnej dutiny a s tou sa veľmi často stretávame pri problémoch s ďasnami alebo pri zubnom kaze. Siahneme po nej najčastejšie v prípadoch ochorení, ako je napríklad zápal ďasien. Poslednou a nemenej dôležitou je dezinfekcia na rany. V dnešnom článku Vám predstavíme každý typ dezinfekcie a poradíme i to, ako sa vyrovnať s momentálnym nedostatkom dezinfekcie.
Dezinfekcia na ruky
Posledné dni trpíme akútnym nedostatkom dezinfekčných prostriedkov na ruky. Predtým než nastala situácia spájaná s koronavírusom boli dezinfekcie na ruky dostupné v mnohých variantoch.
Hoci najčastejšie sa stretávame s gélom, veľmi obľúbené sú tiež dezinfekčné peny. Dezinfekcia na ruky predstavuje množstvo produktov: prírodné produkty, produkty s vôňou všetkých možných kvetov a plodov a ešte oveľa viac ďalších.
Etylalkohol, etanol alebo tiež bežné označenie lieh je látka, v ktorej baktérie nedokážu spoľahlivo prežívať a vírusom nedovoľuje existovať. Minimálny obsah alkoholu v dezinfekcii na ruky by sa mal pohybovať v rozmedzí 60%-72%.
Nelámeme palicu ani nad prírodnými dezinfekciami, ktoré sa pýšia prívlastkom bez alkoholu. V och prípade tvorí aktívnu látku miesto alkoholu aloe vera. Odborníci sa zhodujú, že dezinfekcia postavená na zložkách prírodného pôvodu dokáže redukovať a hubiť určitú časť choroboplodných zárodkov.
Rozhodne to však nie je dosť na to, aby sme ju mohli porovnávať s účinným hubením baktérií a vírusov prostredníctvom alkoholových dezinfekcií.
Počas bežných dní môže byť táto dezinfekcia účinná ak ju používame len ako ochranný prostriedok, kým si neumyjeme ruky. Počas momentálneho stavu je však potrebné používať skutočne účinnú dezinfekciu, ktorá ochráni Vaše zdravie.
V podstate nezáleží na tom, po akej značke dezinfekcie na ruky siahnete. Podstatné je, aby obsah alkoholu bol minimálne 60%. Ruky dezinfikujte nasledovne:
- Naneste dostatočné množstvo dezinfekčného prostriedku na ruky
- Ruky musia byť po nanesení dostatočne vlhké, akoby ste ich do prostriedku namočili
- Dostatočne dezinfikujte oblasť dlaní, dajte si však záležať i na oblastí medzi prstami
- Nechajte ruky v pokoji približne 15 sekúnd, aby mohla dezinfekcia dostatočne pôsobiť
- Následne si umyte ruky mydlom a vodou hneď, ako je to možné
Prečo je umývanie rúk účinnejšie ako používanie dezinfekčného gélu?
Dezinfekcia na ruky je skvelým výmyslom, ktorý nám momentálne uľahčuje situáciu. Na druhej strane je však len doplnkom pravidelného umývania rúk. Mnohé údaje ukazujú, že dezinfekcia na báze alkoholu ničí 99,99% baktérií a choroboplodných zárodkov. Odborníci sa však zhodujú, že pravidelné umývanie rúk je však stále účinnejšou variantou. Pýtate sa prečo?
Vďaka tomu môžu byť odstránené nielen choroboplodné zárodky a baktérie, ktoré prežijú kontakt s antibakteriálnym gélom. Medzi zástupcov, ktoré často prežijú kontakt s etanolom patrí napríklad Giardia alebo nonavírus.
Tečúca voda však umožňuje spláchnuť tieto zárodky a rovnako zabraňuje, aby sa baktérie mohli účinne prichytiť o pokožku a zostať na nej. Rovnako dôležitá ako tečúca voda a antibakteriálne mydlo je však i naša technika správneho umývania rúk. Správna technika umožňuje vyčistiť všetky záhyby na rukách.
Okrem odstraňovaniu živých organizmov však pri čistení rúk tečúcou vodou, dochádza i k odstraňovaniu mechanických nečistôt a spór plesní. Tie na našich rukách uviaznu po každom pobyte vonku. Špinavé ruky predstavujú dokonalú živnú pôdu pre rozvoj choroboplodných zárodkov.
Základnou otázkou je – ako si správne umyť ruky?
- Umiestnite ruky pod prúd tečúcej vody – nezáleží na tom či je studená alebo teplá
- Poriadne namydlite ruky, nezabúdajte na oblasť medzi prstami
- Ruky mydlite aspoň 20 sekúnd – účinnou pomôckou je spievanie ľubovoľnej piesne, pomocou ktorej budete vedieť správne odhadnúť interval
- Opláchnite ruky vodou (v záujme šetrenia nezabúdajte na vypnutie vody pri mydlení)
- Ruky si nezabudnite osušiť, mokré ruky stále predstavujú ideálne miesto pre ďalšie množenie baktérií – ideálne sú čisté hygienické utierky, čistý uterák (ak nemáte k dispozícii ani jednu z týchto vecí, môžete použiť i sušič rúk, ale ten je v mnohých prípadoch sám zdrojom baktérií)
Dezinfekcia na rany – ako funguje?
Naše telo predstavuje dokonalý systém, ktorý sa bráni infikovaniu choroboplodnými zárodkami z vonkajšieho prostredia.
Prvú líniu obrany predstavuje naša pokožka. Za bežných okolností predstavujú vstupnú bránu infekcie naše sliznice.
To je jeden z dôvodov, prečo by sme sa momentálne nemali vo vonkajšom prostredí dotýkať svojich očí, úst a nosa. Každý z týchto priestorov predstavuje ideálne miesto, vďaka ktorému dokáže koronavírus preniknúť do organizmu.
Veľmi častou dezinfekciou na rany je roztok 3% kyseliny boritej. Ak však nemáte po ruke kyselinu boritú, využite roztok akejkoľvek kyseliny.
Kyselina je dôležitá, pretože podľa odborníkov kyslé prostredie pomáha kontrolovať stav infekcie v rane.
Použiť tak môžete i kyselinu octovú a v najkrajnejších prípadoch dokonca šťavu z citróna alebo limetky. Tieto roztoky sú však prípustné naozaj iba v prípade krajnej núdze. Snažte sa mať vždy po ruke účinnú dezinfekciu.
Pre správne hojenie rany je rovnako potrebné udržiavať ranu neustále vlhkú. Je dokázané, že vlhké prostredie pomáha nastoliť rýchlejšiu obnovu poškodeného tkaniva. Rovnako zabraňuje nekróze tkaniva.
Dezinfekcia ústnej dutiny
Ústna dutina tvorí úplne prvý oddiel tráviacej sústavy a k prvému štiepeniu živín dochádza práve tu. Zdravie našich úst ovplyvňuje systém celého organizmu.
Počas každého dňa sa na povrchu našich zubov vytvára zubný plak tvorený baktériami, ktoré spoľahlivo poškodzujú zubnú sklovinu. Medzi základné pomôcky na jeho odstraňovanie patrí zubná kefka a pasta. To je však len začiatok.
Plak je totiž možné odstrániť hlavne mechanickým čistením. V prípade, že sa plak neodstraňuje, dochádza k zapáleniu ďasien, poškodeniu zubov a vzniku zubného kazu, ktorý môže postupne prerásť až do zápalu kosti.
Dezinfekcia ústnej dutiny je často predávaná vo forme kvapiek, ktoré môžete jednoducho aplikovať na postihnuté miesto, na ktorom sa objavil zápal ďasna. Skvelou voľbou je i v prípade, že sa vo vašich ústach objavili otvorené ranky alebo afty.
Pôvod aftov do dnešného dňa nedokážeme spoľahlivo vysvetliť, ale vznikajú veľmi často po oslabení imunitného systému. Po prasknutí aftu je dobrým nápadom miesto vydezinfikovať. Otvorená rana je v ústnej dutine veľkým lákadlom pre celé spektrum baktérií. Snažte sa im vyhnúť a použite dezinfekciu.
Dezinfekcia ústnej dutiny je často obohatená napríklad o výťažky z bylín a čajovníku. Odporúčané použitie dezinfekcie sa vzťahuje najmä na rany a zápaly v oblasti ústnej dutiny. Dezinfekcia však môže byť nápomocná i v prípade zápalov hltanu.
Ako vyrobiť domácu dezinfekciu bezpečne a jednoducho?
Dezinfekcia je momentálne absolútne nedostatkovým tovarom, ktorý nie je možné zohnať na pultoch obchodných domov.
Neprepadajme však panike, dezinfekciu na ruky, ktorá nám pomôže chrániť sa pred vírusom, dokážeme vyrobiť i doma.
Samotná WHO informuje na oficiálnych stránkach o možnosti vytvoriť domácu dezinfekciu na ruky. Ak nie ste náročný na vône a esencie, určite Vám postačí základný recept, ktorý obsahuje tri ingrediencie:
- 830 ml liehu (etanol)
- 15 ml glycerínu
- 42 ml peroxidu vodíka
Z predpísaného množstva získate jeden liter domácej dezinfekcie na ruky, ktorá bude mať gélovú konzistenciu, na ktorú sme bežne zvyknutí.
Táto dezinfekcia Vám momentálne pomôže rovnako dobre ako bežne dostupné výrobky, ktoré však momentálne nie sú k dispozícii.
Opakujeme však, že len na dezinfekciu nie je vhodné sa spoliehať. Po každej prechádzke či nákupoch si nezabudnite poriadne umyť ruky antibakteriálnym mydlom.
Rovnako sa snažte minimalizovať kontakt rúk s časťami tváre, ako sú nos, oči a ústa. Myslite na to, že prevencia je momentálne najlepším krokom, ktorý môžeme urobiť.
Do domácej dezinfekcie na ruky môžete pridať i ďalšie ingrediencie. Ak máte doma k dispozícii čajovníkový olej, pridajte ho k vašej gélovej zmesi. Čajovníkový olej príjemne vonia a okrem toho sa sám vyznačuje účinkami proti množenie baktérií, plesní a výskytu vírusov. V prípade, že disponujete i gélom z aloe vera, smelo ho do zmesi prispievajte. Gél zabraňuje nadmernému vysúšaniu rúk.
Nič sa však nedeje ani v prípade, že stavíte na základný recept. Podstatné je dodržiavať všetky preventívne opatrenia.