Betadine – Použitie roztoku s jódom – (recenzia)

DezinfekciaBetadine - Použitie roztoku s jódom - (recenzia)

Porezali ste sa pri krájaní zeleniny alebo si vaše dieťa odrelo kolená pri páde z bicykla?

Určite viete, že prvou vecou, ktorú máte urobiť, je vyčistiť ranu. Na to však obyčajná voda nestačí. Potrebujete dezinfekčný prostriedok, ktorý zahubí vírusy a baktérie. Dezinfekcia zamedzuje šíreniu infekcie, a tým predchádza vzniku zápalov a hnisaniu povrchových rán na koži.

Všeobecne je povinná pri akomkoľvek plánovanom zásahu do kože. Lekár vám predsa nevpichne injekciu bez toho, aby miesto vpichu najskôr dezinfikoval. Dezinfekčný prostriedok patrí do základnej výbavy nielen každej lekárskej ordinácie, ale aj každej domácej lekárničky.

Antiseptiká využívajú oxidačné a alkalické činidlá, alkoholy či fenoly a ich deriváty. Naozaj je z čoho vyberať. Preto vám bližšie predstavíme prípravok Betadine, ktorý patrí k často používaným dezinfekčným roztokom na alkoholovej báze.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Betadine?

Čo to je?


Betadine je antiseptický roztok, ktorý sa používa na dezinfekciu a vyčistenie rán a pokožky.

Obsahuje aktívnu látku povidón jódovaný a môže sa pochváliť širokým spektrom antimikrobálnej aktivity proti vírusom, baktériám aj plesniam. Prípravok sa často používa aj v nemocniciach na dezinfekciu kože pri podaní injekcie, infúzie alebo pred operáciou.

Okrem roztoku je Betadine k dispozícii aj vo forme masti, ktorá má rovnaké účinky a používa sa hlavne na popáleniny a odreniny.

Niekoľko slov o dezinfekcii

História dezinfekcie nesiaha príliš hlboko do minulosti.

Konkrétne až v roku 1865 francúzsky chemik Louis Pasteur prišiel so zistením, že infekcie vyvolávajú mikróby šíriace sa vzduchom.

Neskôr sa začali prvé experimenty pri operáciách zlomenín s použitím kyseliny karbolovej. Za pomerne krátke obdobie sa dezinfekcia stala nevyhnutnou súčasťou zdravotníctva, chirurgie i potravinárskeho priemyslu. Dezinfekcia je označená ako ošetrenie, ktorého cieľom je zahubenie choroboplodných alebo nežiaducich mikroorganizmov v čo najväčšom počte.

Bezpečná dezinfekcia atiseptikami

Na dezinfekciu sa vo všeobecnosti používajú chemické látky, pričom rozlišujeme dva druhy dezinfekčných prípravkov. Dezinficiens sú prostriedky s obsahom agresívnych zložiek, ktoré ničia mikróby vo vzduchu a na povrchu predmetov tým, že ich umŕtvia a môžu ich poškodiť. Sú to presne tie prípravky, ktoré používate na dezinfekciu v domácnosti.

Tým sa líšia od antiseptík, ktoré nevykazujú možnosť poškodenia a sú používané na lekárske účely. Antiseptikum a dezinficiens sa od seba odlišujú mierou koncentrácie účinnej látky.

Tá určuje intenzitu toxicity a vhodnosť použitia pre človeka.

Existujú aj prírodné antiseptiká, ktoré sa využívajú v ľudovom liečiteľstve a kozmetickom priemysle.

Účinky


Betadine roztok s obsahom jódovaného povidónu sa bežne používa ako:

 • dezinfekcia pokožky pred injekciou, odberom krvných vzoriek, punkciou, biopsiou, transfúziou alebo infúziou
 • predoperačná dezinfekcia kože a sliznice
 • celková alebo čiastočná predoperačná dezinfekcia pacienta vo forme dezinfekčného kúpeľa
 • na dezinfekciu rán, popálenín, škrabancov a odrenín kože
 • na liečbu bakteriálnych alebo plesňových infekcií

Zloženie


Betadine dezinfekčný roztok obsahuje aktívnu látku povidón jódovaný.

Jód sa začal vo veľkom používať na ošetrovanie a prevenciu kožných infekcií v roku 1811.

Je považovaný za vysoko účinný mikrobicídny prostriedok, ktorý rýchlo zabíja baktérie, vírusy, plesne, ako aj tiež niektoré jednobunkové organizmy (prvoky).

Nevýhodou jódu je, že vodné roztoky dráždia miesto aplikácie a poškodzujú okolité tkanivo.

Tento problém bol odstránený objavom jódovaného povidónu.

Jódovaný povidón je komplex jódu a polyvinyl-pyrolidonového polyméru.

Ten zabezpečuje uvoľňovanie jódu určitý čas po jeho aplikácii. Absorpcia jódu je zanedbateľná pri lokálnej aplikácii. Jódovaný povidón sa používa v medicíne ako chirurgické antiseptikum na čistenie kože pri výkone operácií, na liečbu a prevenciu infekcií v ranách, vredoch a popáleninách, na liečbu infekcií preležanín a vredov predkolenia.

V gynekológii je využívaný pri vaginitíde spojenej s kandidózou alebo zmiešanými infekciami.

Okrem roztokov sa používa aj vo forme hydrogélov na báze  karboxymentylcelulózy, polyvinylalkoholu alebo sieťovaného polyakrylamidu. Gél alebo masť sa môžu použiť na krytie rany.

betadine Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Betadine? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Mechanizmus účinku


Voľný jód má na starosti ničenie baktérií a polymér slúži ako zásobník pre jód. Po kontakte s kožou alebo sliznicami sa jód uvoľňuje z polyméru.

Voľný jód reaguje s oxidovateľnými -SH a -OH skupinami aminokyselín enzýmov a štrukturálnych bielkovín mikroorganizmov, čím sú bielkoviny paralyzované alebo zničené.

Väčšina mikroorganizmov je zabitá za menej ako minútu. Najväčší účinok pôsobenia jódu  prebehne do 15 až 30 sekúnd.

Podľa intenzity hnedej farby sa dá pozorovať účinnosť jódu.

Farba počas procesu bledne a na základe jej straty môže byť potrebné opakovanie ošetrenia.

Užívanie a dávkovanie


 • pred tým ako začnete roztok používať, podrobne si prečítajte príbalový leták
 • dezinfekčný prostriedok je určený iba na vonkajšie použitie
 • používa sa ako koncentrovaný roztok alebo ako riedený 10 % roztok v pomere 1:10 alebo 1 % roztok v pomere 1:100
 • na ošetrenie popálenín, dezinfekciu slizníc, pri bakteriálnych alebo plesňových infekciách sa používa vodou riedený 10 % roztok
 • odporúča sa nechať pôsobiť na požadovanom mieste po dobu aspoň 15 – 30 sekúnd
 • roztok sa musí riediť vždy tesne pred jeho použitím. Nariedený roztok sa nemôže uchovávať, preto si vždy pripravte iba potrebné množstvo.
 • v prípade, že si pri aplikácii zašpiníte oblečenie, škvrny odstránite vodou alebo tiosíranom sodným

Indikácia účinnosti: tmavohnedá farba roztoku Betadine znamená, že je v procese pôsobenia, blednúca farba roztoku je príznakom poklesu jeho antimikrobiálnej účinnosti.

Cena


Betadine roztok na dezinfekciu je dostupný v lekárni alebo na internete. Ako všetky lieky a zdravotné pomôcky, tak aj doplnky stravy odporúčame nakupovať iba u overených predajcov.

Zákazníkmi overená sieť lekární Dr.Max má k dispozícii dva varianty prípravku Betadine. Betadine dezinfekčný roztok 100 mg/ml 1 x 30 ml kúpite za 3,79 € a Betadine dezinfekčný roztok 100 mg/ml 1 x 120 ml stojí 7,09 €.

Betadine vo forme dermálnej masti je možné dostať iba na lekársky predpis.

Betadine
betadine

1000 ml
Skladom
19,11 €
(platí ku dňu 10.5.2019)

Upozornenie


 • U pacientov so strumou, uzlíkmi v štítnej žľaze alebo inými neakútnymi ochoreniami štítnej žľazy je potrebné sledovať včasné príznaky hypertyreózy, pretože je u nich vyššie riziko vzniku zvýšenej činnosti štítnej žľazy z podávania vysokého množstva jódu. A to aj po ukončení liečby.
 • Roztok sa nesmie použiť pred scintigrafiou rádiojódom ani po nej. Tiež sa nesmie použiť pri liečbe karcinómu štítnej žľazy rádiojódom.
 • Neodporúča sa použitie u nedonosených novorodencov, novorodencov a dojčiat. V prípade nevyhnutnosti o použití rozhodne lekár.
 • Prípravok nie je určený pre tehotné a dojčiace ženy. Jódovaný povidón je možné aplikovať iba s nariadením lekára, aj to v absolútne minimálnych množstvách. Jód prechádza placentárnou bariérou a je vylučovaný do materského mlieka, preto je citlivosť plodu a novorodenca na jód zvýšená. V žiadnom prípade sa nesmú používať vyššie množstvá jódovaného povidónu počas gravidity a laktácie.
 • Pre všetkých pacientov platí, že použitie jódovaného povidónu má byť obmedzené na minimum kvôli prirodzenej permeabilite (priepustnosti) kože a zvýšenej citlivosti na jód.
 • Nesmie sa používať súčasne s používaním liekov s obsahom alkalických solí, peroxidom vodíka, taurolidínom, tanínom alebo solí striebra a ortuti. Súčasná aplikácia s enzymatickými liečivými látkami na ošetrovanie rán vedie k oslabeniu účinku oboch liekov.
 • Vedľajšie účinky sa vyskytujú zriedkavo. Môžu sa objaviť poruchy imunitného a endokrinného systému, poruchy metabolizmu a výživy, poruchy kože a kožného tkaniva, obličiek a močových ciest alebo úrazy, otravy a komplikácie pri liečebnom postupe.
 • Pri používaní prípravku podľa inštrukcií nemôže dôjsť k predávkovaniu. Pri prekročení dávky sa akútna intoxikácia jódom prejaví abdominálnymi príznakmi (bolesti brucha), anúriou (zástavou tvorby moču), cirkulačným kolapsom, pľúcnym edémom a metabolickými abnormalitami.
 • Uchovávajte v pôvodnom obale mimo dosahu detí, na mieste chránenom pred svetlom, pri teplote do 25 °C.

Výhody a nevýhody


 • obsah jódu, ktorý sa tradične používa na dezinfekciu rán a ošetrovanie kože
 • je používaný aj v nemocničných zariadeniach
 • dostupný bez lekárskeho predpisu
 • na výber z dvoch veľkostí balenia

 • nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy
 • možné zvýšenie rizika vzniku hypertyreózy u ľudí s poruchami štítnej žľazy

Záverečné zhodnotenie


Napriek tomu, že dezinfekčné prostriedky sú bežnou výbavou domácej lekárničky a sú denne používané na medicínske účely, na internete o nich nie je až tak veľa informácií. Aj preto veríme, že naša recenzia bude pre vás prínosom.

Betadine je bežne využívaný na lekárske účely a je jedným zo spôsobov, ako účinne dezinfikovať menšie aj väčšie poranenia kože.

Tých pár stručných reakcií od užívateľov napovedá, že ide o dobrý dezinfekčný prípravok a u užívateľov sa stretáva s takmer 100 % spokojnosťou. Zároveň ho všetci odporúčajú aj ďalším zákazníkom.

Veľkým plus pre tento prípravok je obsah jódovaného povidónu, ktorý sa už dlho používa na dezinfekciu a je pre človeka bezpečný.

Dôležité je tiež spomenúť fakt, že riziko vzniku vedľajších účinkov je pri dodržaní odporúčaného postupu veľmi nízke.

Prehľad


Zdravie

Prípravok zameraný na dezinfekciu.

Cena

Výhodné balenie produktu.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na úzku oblasť.

Hlavné výhody

 • Produkt je väčšinou skladom
 • Kvalitné zloženie výrobku

 • Zameraný na úzku oblasť
 • Výhodná cena a balenie

Záverečné hodnotenie

betadine

5/5 - (2 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu