Späť

Ľanový olej

Ľanový olej

Ľanový olej

Ľanový olej obsahuje dve esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo človeka nie je schopné samo vyprodukovať a podobne ako vitamíny a minerály ich môže získať iba prostredníctvom stravy.

Tento olej obsahuje esenciálnu linoleovú kyselinu (omega-6), ktorá je nevyhnutná pre telo. Na rozdiel od väčšiny ostatných olejov obsahuje najväčšie množstvo ďalšej esenciálnej mastnej kyseliny - alfa-linolénovú kyselinu.

Ľan je tiež najbohatším zdrojom rastlinných chemikálií s antivírovými, fungicídnimi, baktericídnimi a protirakovinovými vlastnosťami, ktorým sa hovorí lignany.

 

Ľanové semiačka obsahujú 100-násobné množstvo lignanov oproti akejkoľvek inej rastlinnej potrave. Ľanové semienka sú najbohatším zdrojom rastlinných látok lignanov, ktoré majú protibakretiálne, protirakovinové, protivírusové schopnosti.

 

Ľan pôsobí protizápalovo: Mastné nenasýtené kyseliny omega-3 majú tiež protizápalové účinky. Redukujú rozsah pôsobenia a pomáhajú zlepšiť podmienky pri zápalových ochoreniach pokožky, čriev, či močových ciest.

 

Ľan potláča kardiovaskulárne choroby: Infarkty a mozgové mŕtvice sú v západnom svete najčastejšou príčinou úmrtí. Strava, fajčenie a nedostatok pohybu predstavujú známe rizikové faktory. Bolo zistené, že mastné nenasýtené kyseliny omega-3 v ľane znižujú riziko infarktov a mozgových mŕtvic hneď niekoľkými spôsobmi.

okrem toho znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov, zvyšuje množstvo prospešného cholesterolu (HDL), pričom hladina škodlivého cholesterolu (LDL) klesá.

pomáha pri reumatických zápaloch u pacientov s reumatickou artritídou redukuje krehkosť, opuchy a neohybnosť kĺbov

-  pomáha pri cukrovke typu 2 a upravuje niekoľko ochorení ľadvín

zlepšuje symptómy pacientov so sklerózou multiplex

-  pomáha pri rakovinových ochoreniach

 

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom.

 

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×