Mydlo sprevádza našu civilizáciu už po dlhé storočia. Nikto z nás nevie, kedy vzniklo prvé mydlo. Je možné, že zmienky sa nachádzajú už v Biblii a to by robilo z mydla jeden z najstarších kozmetických prípravkov nášho sveta. Všetko však závisí na rôznych variáciách prekladov. Možno ležal jeho pôvod už v ríši starých Sumerov. Dnes už nik nevie.
Obsah článku
TOP 5 kvalitných mydiel
Ako vzniklo?
Dnes však predpokladáme, že prvé mydlo poznali už starí Rimania a Gréci, aj keď si v ich kultúre nenašlo svoje pevné postavenie. Na každodennú očistu používali vonné oleje, ktorým pripisovali rôzne účinky na plodnosť či vnímavosť. Mydlo, ak skutočne v ich dobách existovalo, malo skôr svoj význam v zdravotníctve.
Prvé zmienky o mydle nachádzame v listinách, ktoré pochádzajú z 12. storočia a zapísali sa v obchodných tajomstvách cechu.
Mydlo poznali i prví americkí osadníci. Vyrábali ho zo zmesi popola zo spáleného dreva a živočíšneho tuku. Ich mydlo malo konzistenciu marmelády a bolo určené na každodennú očistu. Živočíšny tuk sa používal i na výrobu sviečok.
Postupom času prišli výrobcovia na to, že ak v procese varenia pridajú ku zmesi tuku a popola soľ, ich mydlo stvrdne a bude možné ho oveľa lepšie skladovať. Netrvalo dlho a mydlo začínalo predstavovať viac ako len nevyhnutný prostriedok na osobnú hygienu. Prvé arómy, ktoré sa začali do jeho receptúry pridávať, pochádzali z levandule a rasce. Postupne sa pridali i ďalšie aromatické byliny a ich kombinácie.
Menila sa i samotná receptúra mydla.
Na juhu však začali ľudia nahrádzať živočíšny tuk olivovým olejom, ktorý vynikal charakteristickou arómou a vyznačoval sa skvelými hydratačnými účinkami. Je však pravda, že produkty z tej doby sa používali častejšie na pranie ako na osobnú hygienu.
Situácia sa začala meniť a mydlo získavalo stále stabilnejšie postavenie v kozmetickom priemysle.
Postupne sa objavovali nové prísady, ktoré mali i skrášľujúce účinky.
Dnes poznáme mydlo rôznych druhov. Často sa stretávame s tuhým i tekutým, veľmi populárne sú i antibakteriálne mydlá. Postupne sme od mydla prešli v osobnej hygiene k pohodlným sprchovým gélom, mydlo má však stále výnimočné postavenie.
Ako mydlo vzniká?
Vo svojej chemickej podstate je dnes mydlo zmesou hydratovaných draselných či sodných solí vyšších karboxylových kyselín. Výroba mydla predstavuje zložitý proces, ktorý celé desaťročia prechádza zlepšovaním. Dnes je možné vyrobiť si mydlo i doma. Jednoduché prísady a proces umožňujú vytvoriť mydlo, ktoré je často venované ako darček.
Zaujíma Vás ako jednoducho vyrobiť domáce mydlo, ktoré môžete využiť na osobnú hygienu? Na výrobu mydla budete potrebovať:
- 1 kg mydlovej hmoty (je odporúčaná najmä pre začiatočníkov, ktorí s výrobou mydla práve začínajú)
- Vôňu (odporúčame voliť arómy, ktoré sú postavené na prírodnej báze, obľúbená je napríklad levanduľa, ktorá je aromatická a má upokojujúce účinky)
- Farbivo (rovnako voľte prírodnú farbu, je vhodné ju do procesu zakomponovať najmä ak má mydlo predstavovať darček)
- Peelingové zrniečka (môžete a nemusíte ich použiť, peelingové zrniečka jednoducho vytvoríte z najemno rozomletých škrupín vlašských orechov, zrniek kávovej usadeniny alebo z hrubo namletého cukru)
- Formičky (experimentujte a vytvorte napríklad tvar zákuskov)
Postup výroby
- Mydlovú hmotu umiestnite do hrnca a na miernom plameni nechajte roztopiť
- Z jemne vychladnutej hmoty odoberte časť, do ktorej zamiešate požadovanú farbu
- Až potom primiešajte tento kúsok do celej zmesi
- Môžete pridať vhodnú vôňu a peelingové zrniečka
- Celú hmotu nalejte do vhodných formičiek a nechajte približne 24 hodín stuhnúť
- Po uplynutí danej doby môžete mydlo smelo používať
Ako funguje mydlo?
Hoci sa s mydlom stretávame každý deň, len veľmi málo si uvedomujeme jeho fungovanie a účinnosť. Každá molekula mydla sa skladá z dvoch častí:
- Hydrofilná časť – rozpúšťa sa vo vode a predstavujú ju práve soli
- Hydrofóbna časť – vo vode sa nerozpúšťa a predstavuje ju tuk alebo olej (dnes najmä rastlinný pôvod)
Mydlo je určené predovšetkým na to, aby dokázalo zatočiť s mastnotou. A tak pri jeho nanesení na mastnú škvrnu alebo mastné vlasy či pokožku, dôjde k naviazaniu tukovej hydrofóbnej časti na mastnotu. Hydrofilná časť molekuly je naopak priťahovaná vodou a tak dochádza doslova k vytiahnutiu mastnoty a pohlteniu mydlom.
Ak do vody pridáme mydlo, jeho hydrofilné časti budú smerovať do vody, hydrofóbne sa budú snažiť orientovať smerom, kde sa voda nenachádza. Mydlá predstavujú povrchovo aktívne látky.
Tento jav je možné sledovať – vytvorí sa množstvo bubliniek (pena).
Je všeobecne známym faktom, že pracie prostriedky, ktoré opäť predstavujú mydlo len v inom šate, majú väčší problém fungovať práve v tvrdej vode.
Tvrdá voda je bohatá na minerály a tak zabraňuje mydlu dokonale prejaviť svoju účinnosť.
Z toho dôvodu sa veľmi často odporúčajú prostriedky, ktoré vodu zmäkčujú a umožňujú mydlu peniť.
Prečo sú mydlá účinnejšie ako antibakteriálne gély?
Dnes zažívame obrovský boom antibakteriálnych gélov, umývanie rúk si však stále zachováva svoje pevné postavenie v podobe správneho hygienického návyku.
Pri umývaní rúk nezohráva úlohu len chemické zloženie a schopnosť odstraňovať a hubiť mikroorganizmy.
Mydlo umožňuje vytvoriť penu, ktorá odstraňuje i hrubé nečistoty predstavujúce živnú pôdu pre rast baktérií a existenciu vírusov.
Rovnako dôležitá je tečúca voda, vďaka ktorej sú všetky nečistoty spláchnuté z rúk preč.
5 tipov na skvelé mydlo
Mydlo, ktoré je predovšetkým určené na bežné ručné pranie. Predstavuje prostriedok, ktorý pri starostlivosti o oblečenie používali už naše staré mamy. Spoľahlivo pomáha odstraňovať škvrny z oblečenia a tkaniny. Výhodou je, že neobsahuje zložky dráždiace pokožku a je dostupné za mimoriadne výhodnú cenu. Viac info
Okrem bežných zložiek obsahuje i obohacujúci aktívnu zložku – bahno z mŕtveho mora. Bahno zlepšuje pružnosť pokožky a tiež posilňuje schopnosť regenerácie. Okrem toho samozrejme odstraňuje i odumreté bunky a tak pokožku rozžiari. Je vhodnou voľbou predovšetkým pre problematickú pokožku, pretože pomáha odstraňovať nadbytočný maz. Viac info
Legendárny produkt, ktorý je určené na pranie bielizne. Vďaka účinnému zloženiu stačí i odolné škvrny namydliť hrubou vrstvou Lanzy a nechať pár hodín pôsobiť. Potom oblečenie jemne vyperte a škvrna je preč. Lanza predstavuje zlatú klasiku, ktorú používajú už celé generácie. Mydlo je šetrné k pokožke i tkanine – zabraňuje vyblednutiu farieb i straty pružnosti vlákien. Viac info
Ideálna voľba pre pokožku, ktorá trpí akné. Produkt účinne čistí póry a pomáha odstraňovať nadbytočný maz, ktorý spôsobuje ich upchávanie a vznik nedokonalostí. Jeho použitie je veľmi jednoduché – nanesie sa na navlhčenú pokožku a jemne sa masíruje. Jeho prebytok je odstránený uterákom. Neoplachuje sa. Viac info
Naším posledným tipom na skvelé produkty je mydlo, ktoré je určené na intímnu hygienu. Overená značka prináša produkt, ktorý je možné používať každý deň. Svoje uplatnenie však nájde i pri liečbe gynekologických zápalov, hemoroidov alebo pri uštipnutí hmyzom. Viac info
Mydlo je účinný produkt, ktorý sa stará o každodennú hygienu i čistotu bielizne. Nadmerné používanie však vedie k vysušovaniu pokožky – preto je na mieste opatrnosť.