Ak máte malé dieťatko, pravdepodobne hľadáte prostriedok na ošetrovanie zaparenín, ktoré sú pre deti v dojčenskom veku typické. Na správnej adrese ste aj v prípade, ak sú vaším problémom preležaniny alebo mokvajúce rany.
V našom článku sa budeme venovať spomínaným kožným defektom a predstavíme vám aj prípravok na ich liečbu.
Vybrať si môžete buď prípravok Imazol krémpasta so širokým záberom účinkov alebo Imazol Plus na liečbu hubových plesní, ktoré sa radi uhniezdia v priestore medzi prstami.
V prípade, že ste o tomto kréme ešte nepočuli alebo váhate, či stojí za vyskúšanie, veríme, že naša recenzia bude pre vás užitočná.
Dozviete sa všetky dôležité informácie o prípravku Imazol krémpasta, vrátane jeho ceny. Vlastný názor si nakoniec vytvoríte sami na základe reálnych skúseností s jeho používaním.
Obsah článku
Kde najvýhodnejšie zakúpiť Imazol?
Čo to je?
Imazol krémpasta je biela dermálna pasta na vonkajšie použitie, ktorá je primárne určená na liečbu plienkovej dermatitídy a preležanín.
Obsahuje účinnú látku klotrimazol, ktorý vykazuje široké spektrum účinkov.
Vďaka tomu je pasta vhodná aj na liečbu a ošetrovanie rôznych kožných problémov infekčného aj neinfekčného pôvodu.
Je bezpečný pre tehotné ženy a poradí si aj s plesňami a zápalmi kože.
Kto je výrobca?
Imazol vyrába francúzska spoločnosť Laboratoires Galderma.
Firma sa špeciálne zameriava na oblasť dermatológie. Vyvíja prípravky určené na liečbu akné, psoriázy, rosacey (ružovky) a podobne.
Ako držiteľ ocenenia asociácie medicínskeho marketingu pôsobí na trhu od roku 1981. Prostredníctvom svojho sortimentu pomáha ľuďom vo viac ako 70 krajinách po celom svete.
Držiteľom rozhodnutia je Bailleul Laboratoires so 65 ročnými skúsenosťami v oblasti dermatológie a podpory zdravia, špeciálne žien a detí.
Ide teda o seriózne spoločnosti, ktoré sú zárukou kvalitných produktov.
Detská dermatitída – problém ukrytý v plienkach
Zapareniny sa zaraďujú medzi kožné ochorenia, ktoré sa objavujú na miestach, kde dochádza k treniu kože. Najčastejšie ide o oblasť vnútorných stehien, podpazušia, rozkroku, zadku a ženského poprsia. Trenie, teplo a vlhkosť v týchto miestach spôsobujú podráždenie a vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií, kvasiniek a húb.
Špecifická forma zaparenín je plienková dermatitída, ktorá často postihuje deti v dojčenskom veku. Názov ochorenia je veľmi výstižný, nakoľko sa problém objaví v oblasti ukrytej pod plienkou. Zasiahnutá pritom môže byť aj časť bruška, ktorá je v priamom kontakte s plienkou.
To, že má vaše dieťa zapareniny, spozorujete nielen na stave pokožky, ale aj na jeho správaní. Dieťa je nepokojné, plače, zle spí a odmieta jesť.
Podobná reakcia môže vzniknúť aj u dospelých pri kontakte s určitou látkou.
Existuje množstvo faktorov, ktoré podnietia vznik plienkovej dermatitídy. Toto sú najčastejšie z nich:
- Trenie – tesná plienka a oblečenie dráždia pokožku, môžu vzniknúť malé ranky a následná infekcia
- Baktérie a kvasinky – vlhko a teplo v citlivých oblastiach tela láka mikroorganizmy, ktoré sa rýchlo množia a spôsobujú problémy
- Nedostatočná hygiena – ak sa plienka pravidelne nevymieňa alebo v nej dieťa po vykonaní potreby zostáva dlho, stolica a moč dráždia kožu. Tá je potom náchylná na infekciu.
- Alergia – zapareniny môžu vzniknúť aj pri pokožke citlivej na určitý druh materiálu, pracieho prostriedku alebo kozmetického prípravku
Samostatnú kategóriu predstavuje seboroická dermatitída, ktorá zasahuje aj oblasť tváre, vlasovú pokožku a krk. Je charakteristická žltkastými šupinami s bledoružovým podkladom na väčších plochách kože.
Preležaniny – ako výsledok dlhého ležania
Preležaniny sa odborne nazývajú dekubity a vážne ohrozujú stav pacienta pripútaného na lôžko. Sú typické najmä u starších ľudí, ktorých koža stráca pevnosť, je mäkká a krehká.
Dlhodobo vyvíjaný tlak na kožu zastavuje prietok krvi, jemné cievy sa uzatvoria a tkanivá nemajú kyslík. Následne odumierajú bunky a dochádza k odumieraniu kože, tkaniva a postihnuté môžu byť aj svaly, kosti a šľachy.
Dekubity sa dokážu tvoriť aj v krátkom čase. Prispievajú k tomu nasledovné faktory:
- Únik moču a zvýšené potenie – moč a pot narúšajú štruktúru kože a tá ľahko podľahne infekcii.
- Hmotnosť – obézni ľudia majú zníženú pohyblivosť, váha tela vyvíja väčší tlak na kožu a polohovanie je zložitejšie. Na druhej strane chudí pacienti nemajú dostatočnú tukovú vrstvu, ktorá by chránila kožu pred tlakom.
- Ochorenia – cukrovka, poruchy mozgovej činnosti, vysoký krvný tlak, poškodenie miechy, ale aj psychické ochorenia zvyšujú riziko vzniku preležanín.
Účinky
Imazol krémpasta má vďaka obsahu klotrimazolu výrazné antibakteriálne a antimykotické účinky a používa sa v týchto prípadoch:
- liečba infekčných ochorení pokožky lokálneho charakteru spôsobená kvasinkami, baktériami, hubami alebo grampozitívnymi baktériami
- ošetrovanie mokvajúcej kože ako dôsledok preležanín a zaparenín alebo ako samostatný problém, napríklad mokvajúci ekzém
- liečba zápalov kože pri plienkovej dermatitíde u detí, ako aj pri zapareninách u dospelých
Zloženie
V 1g Imazolu krémpasta sa nachádza 10 mg klotrimazolu v podobe imidazolového derivátu.
- Klotrimazol je antimykotikum objavené v roku 1969 a patrí na zoznam základných liekov Svetovej zdravotníckej organizácie. Bežne sa používa na liečbu zaparenín, aftov, vaginálnych infekcií a plesňových ochorení. Ako liečivo je súčasťou krémov, liekov na perorálne užívanie a vaginálnych tabliet. Klotrimazol môže byť kombinovaný aj s ďalšími účinnými látkami, no najlepšie výsledky sa ukazujú pri používaní krémov s čistým obsahom liečiva. Účinkuje tak, že blokuje rast buniek Candida alebo mení priepustnosť stien fungálnych buniek. Týmto spôsobom dochádza k zastaveniu množenia mikroorganizmov alebo k ich usmrteniu. Liečba klotrimazolom je časovo ohraničená.
Pomocné látky
- tekutý parafín, cetylalkohol a stearylalkohol, glycerolmonostearát, polysorbát, oktyldodekanol, dihydrát edetanu disodného, butylhydroxyanizol, fenyletylalkohol, oxid titaničitý, čistená voda
Užívanie a dávkovanie
- vždy používajte tak, ako je uvedené v príbalovom letáku, ak lekár neurčí inak
- Imazol je určený výhradne na vonkajšie použitie. Aplikujte iba na čistú a suchú kožu.
- krém aplikujte 2x denne na postihnutú pokožku, ideálne ráno a večer. Ošetrené miesto má byť 10 minút nezakryté.
- na úplné vyliečenie a prevenciu pred opakovanou infekciou je potrebná dostatočne dlhá liečba, ktorá by však bez porady s lekárom nemala trvať dlhšie ako 1 mesiac
Cena
Imazol krémpast kúpite bez lekárskeho predpisu v lekárni aj na internete.
Na našom trhu je k dispozícii iba jedna veľkosť balenia, ktoré vám vystačí na celú odporúčanú dobu používania pri aplikácii na menšie plochy.
Cena je primeraná a peňažné rozdiely nie sú veľké. Samozrejme, pri kúpe viac kusov sa oplatí preskúmať ponuku jednotlivých predajcov.
My odporúčame stránku dr.max.sk, kde Imazol krémpasta 30 g stojí 2, 99 € a Imazol Plus 30 g 3,12 €.
Upozornenie
- nepoužívajte v prípade alergie na niektorú z obsiahnutých látok
- doteraz nie sú známe žiadne kontraindikácie v súvislosti so súčasným užívaním iných liekov a používaním Imazolu. Ak momentálne užívate nejaké lieky, odporúča sa povedať o nich lekárovi alebo lekárnikovi.
- Imazol sa môže používať aj počas tehotenstva a dojčenia
- obsahuje cetylalkohol a stearylalkohol. Tieto látky môžu pri použití vyvolať kožné reakcie vo forme kontaktnej dermatitídy.
- butylhydroxyanizol obsiahnutý v kréme môže vyvolať podráždenie očí a slizníc, vtedy je nutné používanie prerušiť
- riziko vedľajších účinkov je pomerne nízke. Ojedinele sa objavuje podráždenie kože a veľmi zriedkavo vzniká kontaktná senzibilizácia, ktorá je známa ako ekzém.
- uchovávajte mimo dosahu detí a po otvorení spotrebujte do 4 týždňov. Buďte ohľaduplní k životnému prostrediu a nespotrebované balenie vráťte do lekárne.
Výhody a nevýhody
Záverečné zhodnotenie
Imazol je dobre známy u nás a rovnako s ním majú skúsenosti aj naši českí susedia.
Recenzie potvrdzujú, že je výborným prípravkom na ošetrovanie nielen detských „zadočkov“, ale aj tých dospeláckych. Veľa ľudí ho hodnotí ako najlepší v porovnaní s inými prípravkami na dermatologické problémy.
Vyhovuje aj ľuďom s citlivou pleťou so sklonom k alergiám a podľa príspevkov účinkuje naozaj rýchlo.
Užívatelia upozorňujú, že krém je potrebné dôkladne rozotrieť, pretože môže zanechať stopy na oblečení. Aj toto je príklad, prečo je potrebné prečítať si príbalový leták ešte predtým, ako začnete používať akýkoľvek liek. Výrobca odporúča nechať ošetrené miesto nezakryté aspoň 10 minúť. Dodržte tento postup a nebudete mať „hlavu v smútku“ z mastných škvŕn.
Ak máte vy alebo vaše dieťa zapareniny, staráte sa o človeka so sklonom k preležaninám alebo vás trápia mokvajúce rany, Imazol je vhodnou, účinnou a dostupnou pomocou.
Prehľad