Brusnice – Ich cena, pestovanie a účinky

ImunitaBrusnice - Ich cena, pestovanie a účinky

Brusnice sú veľmi obľúbené ovocie s množstvom blahodárnych účinkov na ľudské zdravie. Nezáleží na tom či ich vyhľadávate kvôli ich skvelej chuti alebo liečivým účinkom. Poďme si toto skvelé ovocie bližšie priblížiť.

Čo to je?


Brusnice patria medzi bobuľovité ovocie malých a plazivých rastlín rodu Vaccinium. Brusnica, tiež známa aj ako Vaccinium oxycoccus sa vyskytuje v bažinatých oblastiach v Severnej Amerike, Ázii a v severnej a strednej Európe.

Stonky brusnicových rastlín sú drsné. Listy sú stále zelené, oválne a menej ako 1,2 cm dlhé. Brusnice dozrievajú v septembri, kedy sú približne vo veľkosti ríbezlí a majú kyslú chuť.

Brusnica americká (Vaccinium macrocarpon) sa nachádza vo voľnej prírode vo väčšine severovýchodných častí Spojených štátov. Tento druh brusnice je robustnejší a má väčšie okrúhle, podlhovasté alebo hruškovité bobule, ktoré sa líšia od ružovej až po tmavočervenú farbu.

Sú veľmi zdravé kvôli vysokému obsahu živín a antioxidantov, pričom polovica hrnčeka obsahuje len 25 kalórií.


  NÁŠ TIP 

Jamieson Cranberry je výživový doplnok s obsahom brusnicového extraktu. Je ekvivalentom 10g čerstvých brusníc. Viac info

Vitamíny a minerály v brusniciach sú spojené s nižším rizikom infekcií močových ciest a prevenciou pred niektorými typmi rakoviny.

Účinne posilňujú imunitný systém a znižujú vysoký krvný tlak.

Obsahujú tiež proantokyanidíny (PAK), antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať viacerým ochoreniam.

Vzhľadom k tomu, že poskytujú výborný zdroj vitamínu K, ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky na riedenie krvi, by mali brusnice konzumovať extra.

Pestovanie


Brusnice sa často zamieňajú s čučoriedkami, ktoré rovnako patria do triedy Ericaceae ako aj brusnice. Tie sú jedinečné nielen svojimi účinkami, ale i spôsobom, akým rastú.

Brusnice sa pestujú vo veľmi nízko položených vinohradoch, ktorým sa darí na piesčitých pôdach v kombinácii s rašelinou. Vynikajúco sa im darí vo vlhkých oblastiach, ako sú napríklad trávnaté alebo zalesnené močiare, rašeliniská a iné typy mokradí.

Sušené brusnice


sušené brusnice cena recenzia hodnoteniePri výbere sušených brusníc by ste sa mali dať pozor na niekoľko skutočností. Medzi výhody brusníc v sušenej forme patrí pohodlná manipulácia a jednoduché skladovanie. Tiež si zvyčajne zachovávajú výraznú vôňu a nádhernú chuť.

Medzi ich najväčšie nevýhody patrí prípadné vysoké množstvo pridaného cukru a môže dôjsť aj k významnej strate živín.

 


susene brusnice cena recenzia skusenosti  NÁŠ TIP 

Pri výbere sušených brusníc odporúčame siahnuť po nesladených brusniciach! Sú zdravšie a chutnejšie. Vyskúšať nesladené brusnice

Brusnice účinky


Brusnice vzbudzujú omnoho menšiu pozornosť ako jej ostatní členovia rodinky Ericaceae, kam patria tiež čučoriedky. V skutočnosti sú však brusnice veľmi bohaté na veľké množstvo nutričných živín, ktorých množstvo sa odhaduje až na niekoľko desiatok.

 Nutričné látky identifikované v brusniciach podporujú celkové zdravie človeka. Väčšina týchto látok vykazuje okrem iných zdravotných výhod aj antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

V minulosti sa brusnice využívali najmä na liečbu žalúdočných ťažkostí, ochorení močového mechúra a obličiek.

Medzi hlavné pozitívne účinky brusníc patrí:

Kardiovaskulárny systém

V našom kardiovaskulárnom systéme sa môžu objaviť dva nežiadúce stavy, a to prítomnosť oxidačného stresu a chronický zápal. Oba tieto stavy sú rizikovým faktorom pre rôzne chronické kardiovaskulárne ochorenia.

Brusnice poskytujú množstvo zdravotných prínosov pre kardiovaskulárny systém. Brusnice sú primárnym zdrojom antioxidantov a účinných protizápalových látok. Sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu C, vitamínu E, vitamínu K a dobrým zdrojom minerálneho mangánu, medi a kyseliny pantoténovej.

Vitamín C

Vitamín C je silný prírodný antioxidant, ktorý dokáže blokovať viaceré škody spôsobené voľnými radikálmi. Tiež zlepšuje vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov, posilňuje imunitný systém a pomáha pri výrobe kolagénu, ktorý zlepšuje hojenie rán.

Vláknina

Vysoký príjem vlákniny súvisí s nižšou mierou rizika rozvoja viacerých ochorení, vrátane koronárnych ochorení srdca, mŕtvice, hypertenzie, cukrovky, obezity a niektorých gastrointestinálnych ochorení.

Vitamín E

Vitamín E je antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý sa výrazne podieľa na imunitnej funkcii. Môže pomôcť zabrániť alebo oddialiť chronické ochorenia spojené s voľnými radikálmi, ako je napríklad Alzheimerova choroba alebo artritída.

Viaceré štúdie poukázali, že pravidelnou konzumáciou brusníc môžete zvýšiť celkovú antioxidačnú kapacitu v krvnom riečisku. Efektívne tiež znižujú celkovú hladinu cholesterolu v krvi.

Brusnice pomáhajú znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení vrátane aterosklerózy.

Infekcie močových ciest

Brusnice sú najznámejšie vďaka svojej schopnosti veľmi efektívne predchádzať infekciám močových ciest najmä u pacientov, u ktorých sa infekcie často opakujú.

Vysoká hladina antioxidantov a proantokyanidínov v brusniciach zabraňuje priľnutiu baktérií na steny močových ciest, a tým zabraňuje vzniku infekcií. (zdroj)

Rakovina

Výživné látky v brusniciach môžu spomaliť progres nádoru a tiež sú účinné pri liečbe rakoviny prostaty, pečene, prsníkov, vaječníkov a hrubého čreva.

Zuby a ďasná

Proantokyanidíny zabraňujú usádzaniu baktérií na zuboch a môžu byť tiež prospešné pri prevencii viacerých ochorení ďasien.

Obličky

Brusnice odstraňujú škodlivé toxíny z obličiek, čím sa ich funkcia výrazne zlepšuje. Zabraňujú tiež voľným radikálom a baktériám, ktoré spôsobujú rozličné ochorenia obličiek.

Imunitný systém

Brusnice posilňujú imunitný systém vďaka prítomnosti antioxidantov. Zabraňujú šíreniu infekcií a tiež pôsobia proti chorobám.

Nevýhody a riziká


Konzumácii brusníc by sa mali vyhnúť ľudia, ktorí užívajú lieky na znižovanie krvného tlaku, warfarín alebo liek Coumadin.

 Nadmerný príjem brusníc môže viesť k zvýšenému krvácaniu.

 Výrobky z brusníc môžu viesť k vyššej exkrécii oxalátu v moči, čo by mohlo viesť k tvorbe obličkových kameňov.

Treba sa preto držať overeného príslovia: „Všetko s mierou!“

Ďalšie zdravotné výhody


Medzi ďalšie výhody brusníc patrí tiež regulácia cukru v krvi, pretože v čerstvej forme obsahujú veľmi nízke množstvo cukru.

Výrazne pomáhajú pri zmiernení stresu a udržujú vaše oči zdravé a silné.

Brusnicový čaj


Pitie brusnicového čaju pomáha predchádzať vzniku vredov a iných chorôb, ako je napríklad zápal ďasien. Tento čaj tiež pomáha redukovať hmotnosť a vyplavovať toxíny z tela. Strata hmotnosti je výsledkom organických kyselín prítomných v brusnicovom čaji.


brusicovy caj na mocove cesty cena recenzia skusenosti  NÁŠ TIP 

Medzi najkvalitnejšie brusnicové čaje patrí bylinný čaj od Fyto Nephrosal. Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Zobraziť overený obchod

Účinne pomáha aj pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi a zabraňuje vzniku niektorým kardiovaskulárnym ochoreniam.

Ženy, ktoré pravidelne trpia menštruačnými bolesťami, pociťujú úľavu pri pití tohto čaju. Tiež funguje ako čistiaci prostriedok tela, ktorý vyplavuje baktérie z močového traktu.

Pitiu tohto čaju by sa však mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy.

4.6/5 - (13 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu