Zariaďujete sa? Používanie trvalo udržateľných materiálov vám zlepší život

MagazínZariaďujete sa? Používanie trvalo udržateľných materiálov vám zlepší život

Možno ste už postrehli, že v dobe, ktorú práve žijeme, sa už nestačí spoliehať len na základné vlastnosti produktov, ku ktorým patrí kvalita, estetika, funkčnosť či cena. Jednotlivé produkty by mali rešpektovať aj spoločenské a ekologické aspekty ich výroby, čo sa potom automaticky  odzrkadlí nielen na našom lepšom živote, ale aj trvanlivosti jednotlivých položiek v ňom.

Aké sú najväčšie výhody používania trvalo udržateľných materiálov pri bývaní?

Zlepšenie zdravia

Možno ste už o tom počuli, že vnútorný vzduch je až päťkrát viac znečistený ako ten vonkajší. Rôzne interiérové materiály, ako sú farby, čistiace prostriedky, nábytok a koberce, často obsahujú toxíny, ktoré znečisťujú vnútorné prostredie a vplývajú tak na našu osobnú pohodu a zdravie.

Pozitívny vplyv na naše zdravie majú naopak udržateľné materiály, ktorým je napríklad drevo, kameň, sklo alebo kov, z ktorého sa vyrába naozaj všeličo, napríklad aj pevný regál do garáže.

Práve výber takýchto menej alebo vôbec toxických materiálov môže pomôcť kvalitu vnútorného ovzdušia zlepšiť, pretože sa už v tak veľkej intenzite nevystavujeme chemikáliám spojeným so zdravotnými problémami a netrpíme možnými bolesťami hlavy, astmou či inými respiračnými ochoreniami. Kvalita vnútorného ovzdušia tiež ovplyvňuje kognitívne funkcie a pracovný výkon, takže vďaka ohľaduplnému výberu doplnkov interiéru môžeme byť dokonca produktívnejší.

Zníženie odpadu

Napriek tomu, že sa v našom bezprostrednom okolí väčšinou nenachádza, veľký dopad na naše pohodlie a osobný život má aj čoraz väčšie množstvo odpadu. Len za jeden rok ho každý z nás vyprodukuje viac ako pol tony. Stavebný priemysel v Európe je zodpovedný za 34,7 % celkového odpadu.

Tým, že sa pri výrobe, stavbe, ale aj zariaďovaní domova rozhodujeme pre obnoviteľné zdroje a materiály, negatívny vplyv škodlivého odpadu môžeme eliminovať. Spomínaný kovový regál je odolný voči vode, ohňu aj mechanickému poškodeniu, takže vám dlho vydrží a pritom si zachováva svoj príjemný estetický vzhľad hodiaci sa nielen do industriálneho štýlu.

Aj zelené budovy minimalizujú odpad tým, že využívajú obnoviteľné zdroje a materiály. V domácnostiach a kanceláriách môže pomôcť znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu aj využitie opakovane použiteľných alebo recyklovateľných obalových materiálov.

Zníženie hluku

Trvalo udržateľné materiály vám môžu uľahčiť bývanie aj tým, že ho ochránia pred vplyvom nadmerného hluku. Hlasné zvuky akéhokoľvek charakteru môžu ovplyvniť nielen pohodu človeka, ale aj jeho zdravotný stav.

WHO uvádza, že dlhodobé vystavenie nadmernému hluku môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, od stresu a slabšej koncentrácie až po závažnejšie zdravotné problémy, ako sú kardiovaskulárne ochorenia a strata sluchu. Prírodné materiály, ako ľan alebo recyklované celulózové vlákna, majú podobné tepelné izolačné vlastnosti ako tradičné materiály, pričom vykazujú aj dobré vlastnosti pohlcujúce zvuk. Okrem toho sú veľmi často aj ľahké, odolné, neškodné pre zdravie a dostupné za výhodné ceny.

Trvácne materiály znižujú aj náklady na svoju údržbu a potrebu častej výmeny. Udržateľné budovy tiež efektívnejšie hospodária s vodou a energiou, čo prispieva k ďalším úsporám. Ak je trvalo udržateľne a ekologicky zariadený celý domov alebo firma, môžete dosahovať dokonca lepšie výsledky práce a produktivity.

Fungovanie v budovách s ekologickým certifikátom, ktorý sa dnes stáva pri stavbe objektov už povinnosťou, môže podľa prieskumov zlepšiť vašu produktivitu, pracovný výkon a celkovú pohodu. Viacerými výskumami sa tiež zistilo, že obyvatelia „zelených budov“ majú vyššie skóre kognitívnych funkcií, lepšiu kvalitu spánku a zdravší život.

Ak sa teda chcete cítiť dobre a fungovať bez problémov, zvážte to, akými materiálmi sa obklopujete a ako ich výroba vplýva na naše celkové prostredie a spoločnosť. Ak pred plastom a nábytkom plným lepidla a iných chemických látok uprednostníte klasické čisté drevo, kameň, betón, sklo, prírodné textilné vlákna alebo kov, časom zistíte, že práve takéto bývanie bude oázou pokoja, v ktorej je radosť žiť či pracovať.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot/Adobestock.com

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu