Kolostrum – Je vhodné pre deti? + účinky

ImunitaKolostrum - Je vhodné pre deti? + účinky

V dobách našich babičiek a prababičiek bola koza či krava neoddeliteľnou súčasťou každého statku a dvora.

Ľudia už vtedy vedeli, že práve mlieko má na ich organizmus veľmi priaznivý vplyv. Pili ho preto v oveľa väčšom množstve než ľudia v dnešnej dobe. Málokto však vie, že už odjakživa ľudia konzumovali aj kolostrum, ktoré je tiež známe pod názvom mledzivo.

A práve kolostrum je tekutina, ktorá obsahuje veľké množstvo unikátnych a účinných látok.

Tie sú pre ľudský organizmus veľmi prospešné a pomáhajú mu s celým radom problémov.

Najlepšie kolostrum – TOP 5

Biologické zlato

Kolostrum je často označované za biologické zlato.

Prečo je to tak?

Prvých päť dní po pôrode produkujú cicavce  mlieku podobnú tekutinu, ktorá v sebe obsahuje rad biologicky aktívnych látok.

Kolostrum je niečo ako nositeľ informácie. Veľká nesúrodá skupina rôznych imunitných látok a informačných molekúl. Tie organizmu odovzdávajú informáciu, ako má imunitný systém správne fungovať.

Zloženie kolostra

Vyššie spomenutými biologicky aktívnymi látkami sú predovšetkým:

 • Imunoglobulíny IgG, IgA, IgM, IgE
 • Laktoferín
 • Vitamíny v ich prirodzenej forme
 • Minerály
 • Prirodzené rastové faktory

Každá z týchto zložiek si zaslúži trochu viac priestoru, preto vám ich v krátkosti priblížime:

 • Imunoglobulíny – jednoducho povedané, sú to protilátky zodpovedné za odolnosť.
 • IgG neutralizuje baktérie a toxíny v krvi a lymfatickom systéme.
 • IgM zase zachytáva a viaže vírusy nachádzajúce sa v obehovom systéme.
 • IgA slúži na ochranu slizníc a kože, neutralizuje antigény na povrchu slizníc.
 • IgE transmituje látky z krvi a aktivizuje antialergénne reakcie.
 • Laktoferín – proteín, ktorý napomáha pri eliminácii vírusov a škodlivých baktérií. Transportuje tiež železo do červených krviniek.
 • Rastové faktory – ich úlohou je najmä stimulácia rastu, ale pomáhajú tiež pri liečení starších zranení kože, svalov a iných tkanív. Podieľajú sa aj na tvorbe svalovej hmoty.
 • Vitamíny – v kolostre sú bohato zastúpené tieto vitamíny: B1, B2, B6, B12, E, A, C.
 • V kolostre je tiež obsiahnutý PRP faktor (Proline – Rich – Polipeptides), ktorý pôsobí ako regulátor činnosti žliaz. Bolo dokázané, že upravuje vylúčenie príznakov alergií aj chorôb spojených s poruchami imunitného systému. PRP dokáže pribrzdiť nadmernú produkciu lymfocytov.

Všetky tieto látky pomáhajú nášmu telu obnoviť a posilniť imunitu (obranyschopnosť organizmu).

Vďaka tomu sa môžeme vyhnúť veľkej škále ochorení.

Kolostrum je vhodné užívať ako prevenciu, ale aj pre skrátenie doby rekonvalescencie, ak už choroba prepukla.

Zdravotné účinky kolostra

Kolostrum má na organizmus človeka širokú škálu pozitívnych účinkov.

Medzi tie najvýznamnejšie patria účinky, ktorými kolostrum:

 • posilňuje imunitný systém, vďaka čomu je organizmus posilnený a lepšie sa bráni pred ochoreniami
 • zmierňuje prejavy kožných ochorení ako napríklad lupienky, ekzémov a iných
 • podporuje hojenie po operáciách či úrazoch
 • pomáha pri rekonvalescencii po onkologickej liečbe
 • udržuje v rovnováhe imunitný systém, a teda má významnú úlohu pri liečbe autoimunitných ochoreniach (alergia, roztrúsená skleróza, celiakia, astma a ďalšie)
 • má protiinfekčný a protizápalový efekt
 • napomáha pri ochoreniach srdca a cievneho systému
 • podporuje regeneráciu poškodených buniek, ciev a srdca, napomáha zabrániť vzniku aterosklerózy či mierni jej prejavy a následky
 • napomáha pri regenerácii po športe, umožňuje zachovať správnu imunitu aj pri intenzívnej fyzickej námahe
 • brané je ako pomocník proti únave, stresu a pri prepracovaní

A čo mláďatá?

Kolostrum bezpochyby odjakživa patrí novonarodeným mláďatám. Ak sa im nedostane dostatočného množstva kolostra do pár hodín po pôrode, môže byť ich život v ohrození alebo si ponesú následky po celý život.

Vždy sa dbá na to, aby sa ako prvé po pôrode dosýta napilo mláďa, až potom farmár časť mledziva odoberie. Ďalej sa už od rovnakej kozy alebo kravy mledzivo daný rok neodoberá.

Tým sa zabezpečí kvalitná výživa mláďaťa v jeho ranom veku a prospešný rast.

Pri výbere kolostra by si mal kupujúci zistiť, odkiaľ mledzivo kupuje a či výrobca dbá na to, aby došlo k prvému napitiu mláďaťa mledzivom. Tiež by malo byť kolostrum odobraté najneskôr do 12 hodín po pôrode, kedy je zastúpenie účinných látok najvyššie.

Čo vplýva na kvalitu kolostra?

Bolo zistené, že zvieratá, ktoré sa nepasú, majú celkovo horší imunitný systém. To sa prejavuje väčším sklonom k ​​infekciám, a tiež sa u týchto zvierat objavujú vírusové ochorenia, ktoré sa u pasúcich jedincoch nevyskytujú. Práve vďaka pastve sa do kolostra dostávajú látky, ktoré sa nachádzajú v bylinách a vonkajších porastoch.

Koza alebo krava si sama z byliniek vyberá to najlepšie, a tak sa prospešné látky dostanú prirodzenou cestou až do kolostra.

V rôznych častiach Slovenskej republiky sa vyskytujú mimo bežných rastlín tiež niektoré druhy bylín a tráv, ktoré v iných oblastiach nerastú a tie prenášajú do kolostra svojej prospešné látky.

Po odobratí kolostra farmárom a po jeho následnom prevezení do výroby, sa kolostrum nehomogenizuje, neodtučňuje ani tepelne neupravuje. Pasterizáciou by sa totiž rapídne znížil v kolostre obsah aktívnych látok. Z dôvodu, že kolostrum nie je tepelne ošetrené, je z každej odobratej dávky mledziva zaslaná vzorka na laboratórne vyšetrenie. Po získaní kladných výsledkov sa kolostrum ďalej spracováva.

Pri klasickom či sprejovom sušení dochádza k degradácii účinných látok. Preto niektoré firmy používajú pre sušenie kolostra najšetrnejšiu metódu, a to sušenie mrazom (lyofilizáciu).

Pred začatím samotného procesu sušenia mrazom je kolostrum šokovo zmrazené na -30 °C. Ďalej sa prechádza k samotnej lyofilizácii. K tomuto sušenia dochádza vo vákuu pod nízkym tlakom a teplotou pri -60 °C.

Voda obsiahnutá v kolostre priamo sublimuje (teda sa rovno vyparuje).

Pri sušení s využitím tepla dochádza k degradácii účinných zložiek. Pri lyofilizácii však k degradácii týchto látok nedochádza.

Aký druh kolostra si vybrať?

Na trhu sa dá nájsť hneď niekoľko značiek kolostra, a to od rôznych predajcov. Preto je naozaj veľmi  dôležité, zistiť si, akým spôsobom bolo kolostrum danej značky spracované a či si zachovalo čo najväčšie množstvo prospešných látok.

Najčastejšie sa na trhu ponúkajú dva druhy kolostra. Ide o kozie a kravské kolostrum. Oba typy sú pre človeka veľmi vhodné, no majú svoje špecifiká.

Kozie kolostrum obsahuje väčšie množstvo vitamínu D, ktorý je významný pre silné kosti a správne fungovanie imunity. Tiež má o 30 % väčšie zastúpenie vápnika, čo je významné pre dobrú činnosť svalov a reguláciu srdcového rytmu. Kozie kolostrum je navyše vhodné pre ľudí s alergiou na mliečnu bielkovinu.

Niektorí odborníci tvrdia, že kravské kolostrum dokáže úspešnejšie nahradiť ľudské kolostrum. Rovnako tak dokáže nahradiť aj kolostrum ostatných cicavcov. Obsahuje totiž všetky imunitné a rastové faktory, ktoré sa v ich mledzive nachádzajú.

Táto skutočnosť je aj dôvodom, prečo ich môžu iné cicavce vrátane človeka bez problémov a s úspechom užívať. V kravskom kolostre je obsiahnutých  miliónkrát viac imunitných informácií než v ľudskom. Obsahuje 30 – 40x vyššiu koncentráciu obranných látok než sa nachádza v ľudskej krvi.

Kolostrum je vhodné pre dospelých aj deti

Kolostrum by sme odporučili každému, kto chce svojmu telu pomôcť pri zdravotných problémoch. Je tiež skvelou prevenciou. Hodí sa prevažne pre deti, ktoré sú často vystavené epidémiám v školách a škôlkach.

Z legislatívnych dôvodov výrobca odporúča kolostrum podávať deťom starším ako 3 roky.

Ak chcete podporiť tiež svoje športové výkony, je kolostrum vhodné aj pre športovcov. Mnoho profi športovcov má s ním veľmi pozitívne skúsenosti a na jeho konzum nedajú dopustiť.

Najdôležitejšie sú imunoglobulíny

Každý predajca sa u kolostra zameriava hlavne na to, kedy bol vykonaný jeho odber.

Najdôležitejšiu úlohu hrá zachovanie imunoglobulínov po celú dobu výroby. Ak sú totiž tieto látky počas výroby zlikvidované, sú tieto doplnky stravy neúčinné.

Ako teda spoznať, že sú imunoglobulíny v kolostre zachované?

Zisťuje sa to imunodifúziou, čo je špeciálny proces, ktorý zisťuje v kolostre prítomnosť imunoglobulínov. Imunodifúziu vykonávajú špecializované laboratóriá. Ich zistenia by potom mali byť zverejnené na obaloch konkrétnych výrobkov a v podobe rôznych certifikácií.

Je tekuté kolostrum účinnejšie?

Na trhu je kolostrum dostupné v dvoch variantoch:

 • v tobolkách
 • v tekutej forme

Rozdiel je však iba vo forme podávania, inak je ich účinok úplne rovnaký. Tekuté kolostrum sa podáva najmä deťom a seniorom.

Rozdiel je však v cene.

Tekuté kolostrum je drahšie, a to hlavne z dôvodu, že jeho výroba je nákladnejšia. Tvrdenia o vyššej účinnosti tekutého kolostra tak patria skôr medzi marketingové ťahy než pravdivé fakty.

Samozrejme, ak vám vyhovuje tekutá forma pred tobolkovou, je to úplne v poriadku a investíciou do nej neurobíte žiadnu chybu.

Umelé kolostrum

Kolostrum nemožno nahradiť umelými prostriedkami. Aj napriek masívnemu rozvoju vedy ho v posledných rokoch ho nie je možné synteticky (umelo) vyrobiť. Všetky pokusy smerované k umelému vytvoreniu kolostra boli neúspešné. V konečnom dôsledku bolo vždy konštatované, že prirodzené kolostrum je nenahraditeľné.

Kolostrum preto môžeme charakterizovať aj ako látku, ktorá novorodencovi pomáha prežiť prvé dni vo svete plnom vírusov a baktérií.

Hodnota kolostra nebola po mnoho rokov dostatočne docenená aj napriek tomu, že o jeho účinkoch vedeli už staroveké civilizácie. Až prednedávnom bolo preukázané, že jeho účinky majú zásadný význam, a to nielen pre život novorodenca.

V rámci výskumu bolo urobených mnoho štúdií, ktoré sa zaoberajú ďalšími možnosťami jeho praktického využitia. V súčasnosti je už neodškriepiteľne preukázané, že kolostrum nemusí byť látkou určenou výhradne novorodencom v prvých dňoch života. Môže byť človeku prospešné po celý život.

kravy a kravské kolostrum

Skúste kolostrum aj vy!

Vzhľadom na skutočnosť, že kolostrum je úplne prírodnou látkou, pôsobí v súlade s biologickými predpokladmi človeka. Jeho použitie je tak bezpečné aj v dlhodobejšom horizonte a nevyvoláva žiadne nepriaznivé vedľajšie príznaky.

Hodnota kolostra je vzhľadom k jeho výnimočnosti neporovnateľná s akýmkoľvek iným produktom, ktorého funkciou má byť posilnenie imunity.

Na záver je našou povinnosťou povedať, že aj napriek nespornej výnimočnosti kolostra ho nemožno chápať ako náhradu indikovaných liekov či lekárskej starostlivosti. Žiadna látka nie je vo svojich účinkoch samospasiteľná a nevyrieši všetky problémy.

Aj to najkvalitnejšie kolostrum nie je všeliek, ale doplnok stravy, a tak by malo byť aj chápané.

Najlepšie výrobky obsahujúce kolostrum

Na základe nášho článku ste určite usúdili, že kolostrum má na zdravie človeka skvelé účinky. Ako ale vybrať ten najlepší prípravok s jeho obsahom? Urobili sme to za vás a prinášame vám 5 najlepších prípravkov obsahujúcich kolostrum.

VIRDE KOLOSTRUM FORTE 500 mg


60 kusov
Skladom
od 15,99 €

 • Virde Kolostrum Forte sme do nášho výberu vybrali kvôli kvalite jeho zloženia.
 • Každá kapsula tohto doplnku výživy obsahuje 500 mg silného bovinného (kravského) kolostra.
 • Bovinné kolostrum má výhodu v tom, že obsahuje veľa imunoglobulínov.
 • V prípade tohto prípravku ide konkrétne o ich 30-percentný podiel.

Kolostrum Synermune 30 kapslí


30 kusov
Skladom
od 11,80 €

 • Nie každý vyhľadáva tak veľké dávky kolostra, ako nájdeme v predchádzajúcom prípravku.
 • Niektorí ľudia skôr hľadajú prípravok s miernejším pôsobením.
 • Presne pre takýchto užívateľov je tu prípravok Synermune, ktorý v jednej kapsule obsahuje 75 mg kravského kolostra.

Colostrum ADVANCE


90 kapsúl
Skladom
od 14,49 €

 • Alternatívou k prípravku Virde Kolostrum Forte je tento doplnok výživy, ktorý obsahuje 440 mg kravského kolostra v jednej pilulke.
 • Toto kolostrum má navyše jasný pôvod.
 • Pochádza totiž z farmárskeho chovu v Českej republike.
 • Získava sa tu kolostrum vysokej kvality, a to navyše v ekologicky vyhovujúcom prostredí.
 • Výrobný proces je v súlade s certifikáciou ISO, ktorý zaručuje vysokú mieru biologicky hodnotných látok obsiahnutých v tomto produkte.

EDENPharma KOLOSTRUM


30 kusov
Skladom
od 12,99 €

 • Ak hľadáte kolostrum, ktoré by dokázalo zmierniť zápal v tele a zlepšovať stav vašich alergií, možno by bolo dobrým nápadom siahnuť po prírodnom kolostre v prípravku EDENPharma Kolostrum.
 • Jedna dávka tohto prípravku obsahuje až 1 000 mg pravého a vysoko kvalitného kolostra.

Pharma Activ Kolostrum


60 kapsúl
Skladom
od 10,00 €

 • Posledný výrobok nášho výberu sa vyznačuje výborným pomerom ceny a kvality.
 • Za približne 10 eur tak môžete mať doplnok výživy obsahujúci 270 mg vysoko kvalitného kolostra v jednej kapsule.
3.9/5 - (38 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu