Chrípka a očkovanie na Slovensku v číslach (2026): sezóna, kraje a EÚ

1,24 milióna respiračných ochorení za sezónu a zaočkovaných len 5,8 % ľudí, seniorov najmenej v EÚ. Pozrite si, ako sa začína sezóna 2026/2027.

RedakciaRedakcia Aktualizované 3. novembra 2026 9 min čítania

Chrípka na Slovensku zasiahla v sezóne 2025/2026 menej ľudí ako rok predtým. Lekári hlásili 1 238 116 akútnych respiračných ochorení, čo bolo o 21 % menej než v sezóne 2024/2025. Chrípky a chrípke podobných ochorení bolo 157 865, takže pri čítaní štatistík treba odlíšiť hlásenia lekárov od laboratórne potvrdenej chrípky.

Očkovanie zostáva slabé. V sezóne 2025/2026 bolo zaočkovaných 5,8 % populácie a vo veku nad 59 rokov 11,2 %, hoci Slovensko bolo v zaočkovanosti starších ľudí na poslednom mieste v EÚ počas 3 po sebe idúcich sezón. Nová sezóna 2026/2027 sa medzitým začala a prvé týždne už ukazujú rast.

Najdôležitejšie čísla

  • 1 238 116 ARO nahlásili lekári v sezóne 2025/2026, čo znamená pokles o 21 % oproti predchádzajúcej sezóne (ÚVZ SR).
  • 157 865 chrípok a chrípke podobných ochorení tvorilo 12,7 % všetkých ARO, keďže nejde o laboratórne potvrdenú chrípku (ÚVZ SR).
  • 5,8 % populácie bolo zaočkovaných proti chrípke, pričom použitých bolo 312 543 dávok (ÚVZ SR).
  • 11,2 % ľudí nad 59 rokov malo očkovanie, hoci odporúčaný cieľ pre starších a chronicky chorých je 75 % (ÚVZ SR).
  • 3 sezóny po sebe malo Slovensko najnižšiu zaočkovanosť starších ľudí v EÚ(ECDC 2024).
  • 14 pacientov zomrelo pri SARI, nikto zo zomrelých nebol očkovaný proti chrípke ani proti COVID-19 (ÚVZ SR).
  • 1 281 škôl a škôlok prerušilo vyučovanie, čo je o 54,8 % menej než v sezóne 2024/2025 (ÚVZ SR).
  • 41 421 ARO hlásili lekári v 43. týždni 2026, keď sa sezóna 2026/2027 už rozbiehala (ÚVZ SR).
Infografika: chrípka a očkovanie na Slovensku v číslach 2026, sezóna, úmrtia, školy a zaočkovanosť v EÚ
Infografika: navratkuzdraviu.sk. Ilustrácia v hlavičke vytvorená pomocou AI

1. Ako silná bola sezóna 2025/2026

1 238 116 je počet akútnych respiračných ochorení, ktoré lekári nahlásili v chrípkovej sezóne 2025/2026. Skratka ARO zahŕňa širšiu skupinu respiračných ochorení, takže neoznačuje iba chrípku. Hlásenia lekárov preto nie sú to isté ako laboratórne potvrdená chrípka.

Graf najvyššej týždennej chorobnosti na respiračné ochorenia v sezónach 2017/2018 až 2025/2026
Zdroj: ÚVZ SR. Graf: navratkuzdraviu.sk

Sezóna bola slabšia než tá pred ňou. Počet ARO klesol o 342 040, teda o 21 %, zatiaľ čo chrípky a chrípke podobných ochorení bolo 157 865. Tvorili 12,7 % všetkých ARO a ich počet sa znížil o 28,1 %, čo potvrdzuje aj vyhodnotenie sezóny ÚVZ SR.

Ukazovateľ 2025/2026 Zmena
Akútne respiračné ochorenia 1 238 116 o 342 040 menej, pokles o 21 %
Chrípka a chrípke podobné ochorenia 157 865 o 28,1 % menej
Podiel chrípky a chrípke podobných ochorení na ARO 12,7 % –
Porovnanie s vrcholom sezóny 2023/2024 51 798 chorých v 5. týždni 2026 menej než 70 633 chorých v 5. týždni 2024
Porovnanie s vysokou chorobnosťou z posledných sezón 2 092,6 na 100 000 v 51. týždni 2025 menej než 4 940,6 na 100 000 v 7. týždni 2018

Priebeh mal 2 vlny, no celoštátna epidémia nebola. Prvý vrchol prišiel v 51. týždni 2025, keď ochorelo 53 318 ľudí a chorobnosť dosiahla 2 092,6 na 100 000. Druhý vrchol nasledoval v 5. týždni 2026, keď bolo 51 798 chorých a 1 965,2 na 100 000, no práve vtedy bolo najviac chrípke podobných ochorení aj zatvorených škôl.

2. Kto ochorel a kde

Najviac ARO pripadlo na Prešovský kraj. Nitriansky a Bratislavský kraj boli veľmi blízko, zatiaľ čo Žilinský kraj mal najnižšiu krajskú chorobnosť. Do ARO patrí aj bežné prechladnutie, preto ochorenia podobné chrípke ÚVZ sleduje osobitne.

Rodič meria chorému dieťaťu teplotu teplomerom

Deti do 5 rokov boli najviac zaťaženou skupinou. Ochorelo 279 577 detí, kým ľudia nad 60 rokov mali chorobnosť 25 309,74 na 100 000; komplikácie zasiahli 46 645 chorých, teda 3,8 %, najčastejšie ako zápal prinosových dutín.

Laboratóriá ÚVZ potvrdili chrípku v 274 vzorkách, z ktorých 99,3 % bol typ A, a sekvenovanie našlo 86 vzoriek variantu A/H3N2 subclade K, ktorý médiá nazývali superchrípka. ÚVZ v decembri 2025 doplnil, že nič nenasvedčuje závažnejšiemu priebehu.

Kraj alebo skupina Chorobnosť na 100 000
Prešovský kraj, ARO 55 620,6
Nitriansky kraj, ARO 55 324,5
Bratislavský kraj, ARO 55 148,1
Žilinský kraj, ARO 43 799,6
Nitriansky kraj, chrípke podobné ochorenia 13 097,3
Košický kraj, chrípke podobné ochorenia 3 792,3
Deti do 5 rokov, ARO 161 463,8
Ľudia nad 60 rokov, ARO 25 309,74

3. Ťažké prípady, úmrtia a školy

Ťažké prípady sa sledujú ako SARI. V sledovaných nemocniciach ich bolo 51 a chrípka A sa potvrdila v 41 prípadoch. Zomrelo 14 pacientov, čo je 27,5 % zo SARI prípadov, pričom chrípka A bola potvrdená u 13 z nich.

Graf počtu škôl a škôlok, ktoré prerušili vyučovanie pre chorobnosť v troch sezónach
Zdroj: ÚVZ SR. Graf: navratkuzdraviu.sk

Riziko sa sústredilo najmä vo vyššom veku. Najviac prípadov aj úmrtí bolo vo veku nad 65 rokov, 12 zo 14 zomrelých malo rizikový faktor a nikto zo zomrelých nebol očkovaný proti chrípke ani proti COVID-19. SARI sa neporovnáva priamo s hláseniami ARO, keďže ide iba o hospitalizovaných pacientov zo sledovaných nemocníc.

Sezóna Zatvorené zariadenia
2023/2024 1 998
2024/2025 2 839
2025/2026 1 281

V sezóne 2025/2026 prerušilo vyučovanie 1 281 škôl a škôlok: 788 materských, 476 základných a 16 stredných. Bolo to o 54,8 % menej než v sezóne 2024/2025. Škola preruší vyučovanie, ak chýba viac ako 20 % detí, takže tento údaj ukazuje skôr prevádzkový dopad chorobnosti než počet potvrdených chrípok.

Eurostat sleduje inú štatistiku: úmrtia, pri ktorých bola chrípka príčinou smrti. Slovensko malo 35 takých úmrtí v roku 2019, 1 v roku 2021, 11 v roku 2023, 45 v roku 2024 a 97 v roku 2025. Štandardizovaná úmrtnosť v roku 2023 bola 0,24 na 100 000, kým EÚ mala 1,8 na 100 000; pri najnižšej zaočkovanosti v EÚ to však nie je dôkaz, že chrípka zabíja na Slovensku menej, pretože zdroj, ktorý by rozdiel vysvetlil, nie je. Úmrtia SARI a príčiny smrti sú rôzne systémy a nesčítavajú sa.

4. Očkovanie: Slovensko posledné v EÚ

Najčastejšie sa spomína 5,8 %. Tento podiel vyjadruje celú populáciu, ktorá mala očkovanie proti chrípke v sezóne 2025/2026, pričom oproti roku predtým pribudlo 33 355 zaočkovaných ľudí. Dôležitejší je však vek nad 59 rokov, kde zaočkovanosť dosiahla 11,2 %, keďže odporúčania sledujú túto skupinu prísnejšie.

Graf zaočkovanosti proti chrípke u ľudí nad 65 rokov v krajinách EÚ v roku 2024
Zdroj: Eurostat, 2024. Graf: navratkuzdraviu.sk

Použitých bolo 312 543 dávok. Nevyužitých zostalo 13 153 dávok, teda 4 %, takže vakcín nechýbalo. Ak sa držíme odporúčania WHO, podľa ktorého má byť zaočkovaných aspoň 75 % starších a chronicky chorých ľudí, Slovensko by pri úrovni 11,2 % potrebovalo zaočkovať približne 6,7× toľko ľudí nad 59 rokov. ÚVZ SR spája očkovanie ľudí nad 65 rokov s až 60 % znížením hospitalizácií pre zápal pľúc a chrípku a až o 68 % menej úmrtí.

Európske porovnanie je tvrdé. Správa ECDC o zaočkovanosti ukazuje, že Slovensko skončilo v skupine starších ľudí na dne EÚ v sezónach 2021/2022, 2022/2023 a 2023/2024, s hodnotami 13 %, 12 % a 12 %. Medián EÚ bol v sezóne 2023/2024 na úrovni 45,7 %, kým Dánsko dosiahlo 78 % a cieľ 75 % splnili iba Dánsko a Írsko.

Krajina Zaočkovanosť 65+ (2024)
Slovensko 11,0 %
Poľsko 12,2 %
Maďarsko 19,5 %
Česko 24,58 %
EÚ 45,49 %

Pri senioroch sa miešajú 3 čísla. ÚVZ SR pracuje so sezónou 2025/2026 a vekom nad 59 rokov, kde vychádza 11,2 %. ECDC porovnáva starších ľudí v sezónach a pri Slovensku píše 12 % za sezónu 2023/2024. Eurostat používa vek 65+ a kalendárny rok 2024, takže vychádza 11,0 %; v jeho rade malo Slovensko 14,1 % v roku 2014 a 11,5 % v roku 2019.

5. Čo ukazuje začiatok sezóny 2026/2027

Začiatok sezóny 2026/2027 bol mierny, no už merateľný. V 43. týždni 2026 lekári hlásili 41 421 ARO, teda 1 635,9 na 100 000, čo bolo o 2,7 % viac ako týždeň predtým. Chrípke podobných ochorení bolo 4 080 podľa týždenného hlásenia ÚVZ SR.

Žena s nádchou si utiera nos vreckovkou

Sezóna sa sleduje od 40. do 18. týždňa. Laboratóriá zatiaľ potvrdili chrípku A/H1pdm09 iba v jednom prípade. Viac o prevencii nájdete v kategórii Prevencia vírusových a bakteriálnych ochorení aj pri téme koronavírus.

Ukazovateľ 43. týždeň 2026
ARO 41 421
Chorobnosť ARO 1 635,9 na 100 000
Týždňová zmena ARO o 2,7 % viac ako týždeň predtým
Chrípka a chrípke podobné ochorenia 4 080
Prerušené vyučovanie 25 zariadení
Laboratórny nález chrípky chrípka A/H1pdm09 v 1 prípade
Rámec sezóny 40. až 18. týždeň
Vakcíny pre sezónu trivalentné vakcíny; nosová vakcína pre deti od 2 do 18 rokov
Odporúčaný čas očkovania od októbra do konca novembra

Súhrnná tabuľka

Ukazovateľ Hodnota Rok Zdroj
Akútne respiračné ochorenia (ARO) 1 238 116, pokles o 21 % 2025/2026 ÚVZ SR
Chrípka a chrípke podobné ochorenia 157 865, 12,7 % ARO 2025/2026 ÚVZ SR
Prvý vrchol sezóny 53 318 chorých, 2 092,6 na 100 000 51. týždeň 2025 ÚVZ SR
Najvyššia krajská chorobnosť ARO Prešovský kraj, 55 620,6 na 100 000 2025/2026 ÚVZ SR
Najviac chrípke podobných ochorení Nitriansky kraj, 13 097,3 na 100 000 2025/2026 ÚVZ SR
SARI 51 hospitalizácií, 14 úmrtí 2025/2026 ÚVZ SR
Prerušené vyučovanie 1 281 zariadení, pokles o 54,8 % 2025/2026 ÚVZ SR
Zaočkovanosť populácie 5,8 %, 312 543 dávok 2025/2026 ÚVZ SR
Zaočkovanosť nad 59 rokov 11,2 % 2025/2026 ÚVZ SR
Odporúčaný cieľ očkovania 75 % starších a chronicky chorých 2026/2027 WHO/ÚVZ SR
Zaočkovanosť 65+ v EÚ porovnaní Slovensko 11,0 %, EÚ 45,49 % 2024 Eurostat
Štart novej sezóny 41 421 ARO, 4 080 chrípke podobných ochorení 43. týždeň 2026 ÚVZ SR

Metodika a zdroje

Každý údaj má svoj rozsah. ARO, chrípke podobné ochorenia, SARI, zaočkovanosť a príčiny smrti patria do odlišných evidencií, takže ich nepočítame dokopy. Ak ide o náš prepočet, označujeme ho priamo pri údaji, aby bolo jasné, kde končí publikovaná štatistika a kde začína odvodenie, ktoré je už náš výpočet.

Čo sme vystopovali

  • Pri očkovaní rozlišujeme celú populáciu, ľudí nad 59 rokov a európsku kategóriu 65+, pretože tieto rady nemajú rovnaký vekový základ.
  • Eurostat používa kalendárny rok, kým chrípková sezóna pracuje s prelomom rokov; preto údaje neprepisujeme medzi systémami.
  • Pri školách berieme zatvorenie ako prevádzkový dopad. Pokles oproti sezóne 2024/2025 počítame ako náš prepočet so základom 2 839 zariadení.
  • Úmrtia pri SARI a úmrtia s chrípkou ako príčinou smrti nesčítavame, keďže ide o rozdielne evidencie.

Aktualizované: október 2026. Článok aktualizujeme raz ročne.

Ako citovať

Pri citovaní uveďte názov článku, web navratkuzdraviu.sk a priamy odkaz na stránku, aby bolo jasné, odkiaľ pochádzajú použité údaje. Infografiku aj grafy môžete prevziať, ak pod ne pripojíte odkaz na tento článok.

„Zdroj: navratkuzdraviu.sk, Chrípka a očkovanie na Slovensku v číslach (2026), https://www.navratkuzdraviu.sk/chripka-ockovanie-slovensko-statistiky/“

Ohodnoťte post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *