Autolekárnička – Koľko stojí a čo musí obsahovať?

MagazínAutolekárnička - Koľko stojí a čo musí obsahovať?

Väčšina vodičov sa považuje za zodpovedných, jazdí podľa predpisov a kladie dôraz na bezpečnosť spolujazdcov a účastníkov cestnej premávky. Niektorí však zabúdajú, že k zodpovednosti patrí aj povinná výbava automobilu. Priznajte sa, koľkokrát ste si na ňu spomenuli až pred povinnou návštevou STK?

Nezávisle od toho, či ste práve kúpili nové auto alebo máte starého dobrého „kamoša na kolesách“, vašou povinnosťou je zabezpečenie povinnej výbavy a jej pravidelná kontrola. Budete tak vždy pripravení na neočakávanú situáciu na cestách a vyhnete sa prípadnej pokute. Autolekárnička je súčasťou výbavy, na ktorú sa zabúda pomerne často.

Možno máte aj vy v kufri auta ešte nerozbalenú lekárničku s „prešvihnutou“ expiračnou dobou.

Pamätáte si ešte čo autolekárnička obsahuje a viete koľko teraz stojí? Všetko si povieme v nasledujúcej časti nášho článku zaostrenej na povinnú výbavu auta autolekárničku.

Čo to je?

Autolekárnička patrí do povinnej výbavy vozidiel. Zo zákona vyplýva povinnosť pre každého majiteľa motorového vozidla, zabezpečiť kompletnú a funkčnú výbavu  zodpovedajúcu predpisom. Obsah autolekárničky pre osobné automobily predpisuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky číslo 143/2009.

Vyžaduje sa pravidelná kontrola obsahu ako aj dátumu exspirácie. Nekompletná alebo stará autolekárnička je pri policajnej kontrole sankcionovaná pokutou a pri STK je hodnotená ako chyba stupňa A až B.

Lekárničky sa delia podľa druhu vozidla, pre ktoré sú určené na motolekárničky, autolekárničky pre osobnú a nákladnú dopravu a autolekárničky pre hromadnú dopravu.

Prečo je autolekárnička povinnou výbavou vozidla?

Na cestách denne dochádza k mnohým nehodám. Všeobecne je cestná doprava považovaná za najviac rizikový spôsob cestovania z pohľadu počtu nehôd. Autolekárnička vo vozidle má teda svoje opodstatnenie.

Má zabezpečiť prvú pomoc v prípade poranenia, a to ako posádke vozidla, tak aj iným účastníkom dopravnej nehody. 

Kedy je potrebná výmena autolekárničky

Povinnosť výmeny autolekárničky po uplynutí dátumu exspirácie robí už dlho vrásky na čele mnohým vodičom. V prípade, že túto lehotu neustriehnete, policajt vám pri kontrole „naparí“ pokutu vo výške 100 €, v tom lepšom prípade to môže byť 50 €. Problém nastane aj pri technickej kontrole, ktorou vozidlo bez platnej autolekárničky jednoducho neprejde.

Dobrá správa je, že po novom majú byť autolekárničky bez označenia dátumu spotreby a nebudú podliehať kontrolám.

Podmienkou však zostáva jej kompletný a nepoužitý obsah bez poškodenia. Podnetom na úpravu zákona je fakt, že vybavenie autolekárničky nestráca vplyvom času svoje vlastnosti.

Nakupovanie stále nových lekárničiek je teda považované za neekonomické a spôsobuje len zbytočné plytvanie materiálom. Ministerstvo dopravy spolu s ministerstvom zdravotníctva plánujú zaviesť zmeny do platnosti už tento rok. Kým nedôjde k oficiálnym legislatívnym zmenám, sme stále povinní dodržiavať pôvodný zákon.


autolekárnička  Náš TIP

Rozhodli ste sa zakúpiť novú autolekárničku? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi nevyhovujúcimi produktami. Zobraziť v obchode

Čo musí autolekárnička obsahovať?

Ako sme už spomenuli, obsah autolekárničky je predpísaný zákonom. Tomu sa musia podrobiť aj výrobcovia, ktorých produkty musia spĺňať všetky kritériá.

Povinnosťou vodičov je následná kontrola obsahu autolekárničky, dopĺňanie použitých alebo výmena poškodených zdravotných pomôcok a po uplynutí dátumu exspirácie výmena celej lekárničky.

Obsah autolekárničky pre osobné automobily je rozdelený do 4 modulov podľa špecifického určenia.

Modul č. 1 – pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu

 • rúško resuscitačné s ventilom, 1 kus
 • izotermická fólia 220 x 140 cm alebo 200 x 150 cm, 1 kus
 • 2 páry vyšetrovacích rukavíc, minimálna veľkosť L
 • utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, samostatne zabalené, 4 kusy
 • nožnice určené pre zdravotníctvo, celokovové so zaoblenými hrotmi, ostré, minimálna dĺžka 15 cm, 1 kus
 • zatváracie špendlíky s minimálnou dĺžkou 4 cm, 6 kusov

Modul č. 2 – malé rany, odrenín

 • náplasť s vankúšikom (rýchloobväz) 4 cm x 8 cm, 10 kusov
 • tampóny s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom alebo utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom na ošetrenie drobných rán, samostatne zabalené, 8 kusov
 • gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 7,5 x 7,5 cm), 2 balenia po 5 kusov
 • náplasť hladká textilná, 2,5 cm x 5 m, lepivosť minimálne 7N/25 mm, 1 kus

Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny

 • obväz hotový sterilný s kompresom, minimálna šírka obväzu 10 cm, minimálne rozmery kompresu 10 cm x 10 cm, minimálna dĺžka obväzu 120 cm, savosť kompresu minimálne 800 g/m2, 2 kusy
 • gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 10 x 10 cm), 2 balenia po 5 kusov
 • ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 10 cm x 5 m, 1 kus
 • ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 6 cm x 5 m, 1 kus

Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov

 • elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 10 cm x 4 m, 2 kusy
 • elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 6 cm x 4 m
 • trojrohá šatka textilná, rozmery najmenej 96 x 96 x 136 cm, 2 kusy

Zdroj: https://www.povinnavybava.sk/lekarnicky/

Aj obal autolekárničky podlieha predpisom

Predpisy týkajúce sa obalu platia pre vozidlá osobnej, nákladnej aj hromadnej dopravy:

 • obal má zabezpečiť vhodné uloženie a spôsob uchovávania povinného obsahu lekárničky, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu
 • materiál obalu má byť nepremokavý, odolný voči prachu a teplotným rozdielom v rozmedzí –20 °C až +60 °C
 • povrchová úprava má zabezpečiť aby vonkajšie označenie lekárničky ako jej neoddeliteľná súčasť, zostalo na jej povrchu počas celej doby používania
 • predpísaná farba obalu je oranžová. Na lícnej strane lekárničky v strede obalu je umiestený rovnoramenný biely kríž s minimálnou veľkosťou 7 cm, u motolekárničiek je to veľkosť 4 cm

Čo je karta prvej pomoci?

Každá nová autolekárnička musí mať kartu prvej pomoci, vyrobenú z vodeodolného a prachuvzdorného materiálu.

Predstavuje jednoduchý návod s grafickým vyobrazením na poskytnutie prvej pomoci.

Predná strana karty obsahuje informácie o číslach tiesňových liniek, všeobecné pokyny na zvládnutie situácie a piktogramy výkonov zachraňujúcich život.

Na zadnej strane sa nachádza popis jednotlivých úkonov pri ošetrovaní rôznych úrazov a poranení.

Použitie autolekárničky

 • keď potrebujete ošetriť malé rany a odreniny
 • v prípade vzniku popálenín a krvácania
 • na provizórne ošetrenie zlomenín a poranenia kĺbov
 • na osobnú ochranu pri poskytovaní prvej pomoci inej osobe

Cena

Autolekárničky nie sú drahou záležitosťou, nakoľko slúžia na dlhšie obdobie. Štandardná cena sa pohybuje okolo 10 €.

Pri výbere však buďte obozretní a nakupujte iba u overeného predajcu, ktorý je zárukou, že autolekárnička spĺňa všetky predpisy stanovené platnou vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Náš tip pre vás je internetová stránka  najlekaren.eu, kde kúpite D.A.S. AUTOLEKARNICKU s reflexnou páskou za 7,48 €.

autolekárnička

1 kus
Skladom
8,90 €
(platí ku dňu 23.9.2019)

Upozornenie

 • podľa platnej vyhlášky MZ SR je autolekárnička po uplynutí dátumu exspirácie neplatná
 • vykonávajte pravidelnú kontrolu obalu a obsahu autolekárničky. Použitý alebo poškodený sortiment je potrebné vymeniť za nový.
 • karta prvej pomoci, ako povinná výbava autolekárničky, nemusí byť súčasťou jej obsahu pri kúpe a je potrebné ju do autolekárničky doplniť 

Výhody autolekárničky

 • môže zachrániť život vám, spolujazdcovi alebo inému účastníkovi nehody
 • obsahuje všetky základné pomôcky na ošetrovanie rán a poranení
 • zabezpečuje aj vašu ochranu pri podávaní prvej pomoci postihnutej osobe
 • nízka cena

 • je potrebné dávať si pozor na dátum spotreby

 Záverečné zhodnotenie

Veľa majiteľov vozidiel považuje autolekárničku iba za akúsi nutnosť, s ktorou majú iba starosti. Takýto názor však môže mať iba človek, ktorý mal šťastie a zatiaľ ju nebol nútený použiť. Cestná doprava je nevyspytateľná a denne dochádza ku kolíziám, ale aj k vážnym dopravným nehodám, pri ktorých ide o záchranu ľudského života.

Ak ste niekedy zažili podobnú situáciu, dobre viete, že autolekárnička má svoje opodstatnenie. Je prvou vecou po ktorej automaticky siahnete pri vzniku menších poranení alebo poskytovaní prvej pomoci pri vážnejších zraneniach. O výbere autolekárničky sa nedá veľa diskutovať.

Musí spĺňať predpísané kritéria upravené vyhláškou MZ SR. Tomu zodpovedajú aj recenzie ku konkrétnym modelom. Keď lekárnička spĺňa všetky normy, nedá sa ju ohodnotiť inak, ako na 100 %.

Malé rozdiely spočívajú v dizajnovom prevedení, pri ktorom musia byť zachované predpísané parametre.

Môžete sa rozhodnúť pre pevný plastový obal alebo mäkký obal  vyrobený z nepremokavého textilu oranžovej farby. Tiež si nezabudnite overiť, či lekárnička obsahuje aj kartu prvej pomoci, ktorá musí byť jej súčasťou. Môže sa stať, že lekárničku ani nerozbalíte, hodíte ju do auta a pri náhodnej cestnej kontrole zistíte, že kartu nemáte.

Plánované zmeny vo vyhláške upravujúcej povinnosť výmeny autolekárničky po uplynutí dátumu exspirácie, potešia nejedného vodiča. Upozorňujeme však, že zákon ešte nie je v platnosti a vyžaduje sa dodržiavanie zaužívaných pravidiel.

V reálnych situáciách však nie je dôležitý dátum ani obal lekárničky, ale jej obsah. Preto nezabúdajte pravidelne kontrolovať kompletnosť a stav jej sortimentu. Nikdy neviete, čo sa môže stať a kedy budete autolekárničku naozaj potrebovať.

Prehľad


Záverečné hodnotenie

autolekárnička

3.7/5 - (8 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu