Antibiotiká na Slovensku sa v roku 2024 užívali takmer presne v priemere EÚ. Spotreba dosiahla 20,4 dennej dávky (DDD) na 1 000 obyvateľov denne, kým priemer EÚ bol 20,3, takže rozdiel je minimálny. Rozpätie pritom začína Holandskom s 9,8 a končí Gréckom s 29,9, zatiaľ čo Slovensko je v rebríčku 28 krajín 15. Ak sa číslo prepočíta na bežný deň, antibiotikum užíva približne 2 % ľudí, teda asi každý 50.
Zloženie liečby vyzerá horšie. Antibiotiká WHO Access, ktoré sú prvou voľbou a majú užšie spektrum, tvoria iba 38,6 % spotreby. Tento podiel je najnižší v celej EÚ a EHP, kým európsky cieľ do roku 2030 je aspoň 65 %. Rezistencia pritom rastie: infekcie krvi klebsielou odolnou voči karbapenémom pribudli od roku 2019 o 235 %. Európsky deň antibiotík pripadá každý rok na 18. novembra.
Najdôležitejšie čísla
- 20,4 DDD na 1 000 obyvateľov denne dosiahla spotreba antibiotík; priemer EÚ bol 20,3 (ECDC, ESAC-Net 2024)
- 2 % ľudí, teda asi každý 50., užíva antibiotikum v ktorýkoľvek deň podľa prepočtu spotreby (ECDC, ESAC-Net 2024)
- 38,6 % spotreby tvoria antibiotiká WHO Access, čo je najmenej v EÚ a EHP (ECDC 2024)
- 15,0 bol pomer širokospektrálnych k úzkospektrálnym antibiotikám v ambulanciách, priemer EÚ bol 4,6 (ECDC 2024)
- 55,9 % vzoriek Klebsiella pneumoniae bolo odolných voči cefalosporínom 3. generácie (ECDC, EARS-Net 2024)
- 235 % bol nárast infekcií krvi klebsielou odolnou voči karbapenémom od roku 2019 (ECDC 2024)
- 46 % Slovákov vie, že antibiotiká nezabíjajú vírusy; priemer EÚ bol 50 % (Special Eurobarometer 522)
- 20 % Slovákov by ukončilo liečbu, keď sa cíti lepšie, najviac v EÚ (Special Eurobarometer 522)

1. Koľko antibiotík spotrebujeme
Hodnota Slovenska je 20,4 DDD na 1 000 obyvateľov denne. Priemer EÚ dosiahol 20,3, takže celkový objem spotreby Slovensko nevyčleňuje z európskeho stredu. Rozdiely medzi krajinami sú však veľké, keďže Holandsko má 9,8 a Grécko 29,9. Po zoradení 28 krajín je Slovensko na 15. mieste. Prepočet na ľudí hovorí, že v bežný deň užíva antibiotikum približne 2 % populácie.

Vývoj sa zlomil po roku 2020. Spotreba antibiotík klesla z 24,2 v roku 2015 na 14,4 v roku 2020, no potom sa vrátila nad hranicu 20 DDD. Ak má Slovensko splniť cieľ 17,6 v roku 2030, musí oproti roku 2024 ubrať 13,7 %, hoci od roku 2019 spotreba stúpla o 5 %. Keďže žiadna krajina EÚ svoj cieľ ešte nedosiahla, nejde iba o slovenské zlyhanie.
Väčšina používania zostáva mimo nemocníc, pretože ambulancie a lekárne tvoria 95 % spotreby, teda 19,3 DDD, kým priemer EÚ je 18,8. Nemocnice majú 1,12 DDD, čo je pod hodnotou EÚ 1,67; nižšie sú iba Holandsko a Maďarsko.
| Rok | DDD na 1 000 obyvateľov denne |
|---|---|
| 2015 | 24,2 |
| 2019 | 19,3 |
| 2020 | 14,4 |
| 2021 | 16,0 |
| 2022 | 20,8 |
| 2023 | 20,1 |
| 2024 | 20,4 |
| cieľ 2030 | 17,6 |
NCZI počíta balenia. ECDC pracuje s dennými dávkami. Podľa NCZI Slováci v roku 2024 spotrebovali takmer 5 miliónov balení antibiotík, asi o 3 % menej ako rok predtým; v roku 2015 to bolo 5,6 milióna, v roku 2020 3,4 milióna a v roku 2022 5,4 milióna. ECDC však v denných dávkach ukazuje medziročný nárast o 1,5 %. Keďže balenie nie je dávka, na porovnanie s EÚ slúži DDD.
2. Problém nie je koľko, ale aké
Slovensko nie je extrém v množstve. Ak sa pozeráte iba na celkovú spotrebu, krajina vyzerá približne pri európskom priemere, no štruktúra predpisovania ju posúva na okraj rebríčka. OECD píše o priemernom objeme, kým ECDC pri zložení ukazuje slabé miesto: málo liekov prvej voľby a veľa širokospektrálnych.

Najnižší podiel skupiny WHO Access je slovenský unikát v EÚ a EHP. Ide o antibiotiká, ktoré sú prvou voľbou a majú užšie spektrum; ich podiel klesol z 42,4 % v roku 2019 na 38,6 % v roku 2024, hoci cieľ do roku 2030 je aspoň 65 %. Širokospektrálne antibiotiká preto vystupujú ako hlavný rozdiel, pretože ambulantný pomer 15,0 je 3,3× vyšší než priemer EÚ.
| Ukazovateľ | Slovensko | EÚ |
|---|---|---|
| WHO Access v spotrebe | 38,6 % | 60,3 % |
| Pomer širokospektrálne/úzkospektrálne v ambulanciách | 15,0 | 4,6 |
| Nemocničná spotreba | 1,12 DDD na 1 000 obyvateľov denne | 1,67 DDD na 1 000 obyvateľov denne |
Penicilíny ukazujú, že slovenský problém je osobitý aj historicky. Už v roku 2019 boli najčastejšou skupinou v každej krajine okrem Slovenska, takže nejde iba o výkyv jedného roka. Keď k tomu pripočítate, že vyšší ambulantný pomer široko- k úzkospektrálnym liekom mali v roku 2024 len Maďarsko, Cyprus a Malta, Slovensko sa odlišuje najmä skladbou liečby.
3. Rezistencia: baktérie, na ktoré lieky nezaberajú
Rezistencia už zasahuje pacientov. V EÚ a EHP podľa odhadu ECDC zomiera na rezistentné infekcie viac ako 35 000 ľudí ročne, takže nejde iba o laboratórne percentá, ale o situácie, pri ktorých bežná liečba nemusí stačiť.

Slovensko je pri viacerých baktériách nad priemerom EÚ. Najviac to vidno vo vzorkách z krvi a likvoru, ktoré patria medzi klinicky vážne nálezy, hoci samotné percentá nepopisujú všetky infekcie v populácii. Pri pseudomonáde odolnej voči karbapenémom je slovenský podiel až 2,5-krát vyšší ako v EÚ.
| Baktéria a odolnosť | Slovensko | EÚ |
|---|---|---|
| Klebsiella pneumoniae odolná voči karbapenémom | 13,1 % | 11,3 % |
| Klebsiella pneumoniae odolná voči cefalosporínom 3. generácie | 55,9 % | 32,9 % |
| MRSA | 19,3 % | 14,2 % |
| E. coli odolná voči cefalosporínom 3. generácie | 24,6 % | 16,0 % |
| Pseudomonas aeruginosa odolná voči karbapenémom | 39,8 % | 15,9 % |
| Enterococcus faecium odolný voči vankomycínu | 26,3 % | 16,5 % |
Najsilnejší varovný údaj sa týka klebsielly odolnej voči karbapenémom. Infekcie krvi stúpli z 0,52 na 1,74 na 100 000 obyvateľov, čo je nárast o 235 % a zároveň 3,5× viac než slovenský cieľ 0,5 na rok 2030. Pri MRSA incidencia klesla o 34,7 % a cieľ je formálne splnený, no tento výsledok treba čítať opatrne, pretože počet hlásiacich laboratórií kolísal. Dáta pokrývajú odhadom 53 % populácie.
4. Čo o antibiotikách vedia Slováci
Eurobarometer 522 ukazuje slabšie znalosti aj rizikové návyky. Antibiotiká užilo za rok 31 % Slovákov, čo bolo piate najvyššie číslo v EÚ, zatiaľ čo európsky priemer dosiahol 23 %. Ak je liek predpísaný správne, dôležité je aj to, aby pacient liečbu svojvoľne neskrátil.

Problém vidno pri otázke na vírusy. Správnu odpoveď, že antibiotiká vírusy nezabíjajú, označilo 46 % Slovákov, kým priemer EÚ bol 50 %. Pri vírusových ochoreniach, medzi ktoré patrí aj prechladnutie, preto môže nesprávne očakávanie viesť k tlaku na predpis, hoci samotný údaj nehovorí, kto liek naozaj predpísal. Podrobnosti prináša Eurobarometer 522.
| Otázka | Slovensko | EÚ |
|---|---|---|
| Užili antibiotiká za posledný rok | 31 % | 23 % |
| Vedia, že antibiotiká nezabíjajú vírusy | 46 % | 50 % |
| Ukončili by liečbu, keď sa cítia lepšie | 20 % | najviac v EÚ |
COVID-19 bol na Slovensku najčastejším dôvodom užitia antibiotík. Týkal sa 24 % užívateľov antibiotík, hoci koronavírus je vírusové ochorenie.
5. Plány a ciele do roku 2030
Ciele do roku 2030 sú merateľné. Pri celkovej spotrebe nejde o pád na európske minimum, pretože žiadna krajina EÚ svoj národný cieľ ešte nedosiahla, no slovenská spotreba musí klesnúť z 20,4 na 17,6 DDD. Ak sa má trend otočiť, nestačí sledovať iba počet receptov; rozhoduje aj výber lieku, ktorý má pri bežných infekciách častejšie zostať v skupine WHO Access.

Plánovanie má slabé miesto. Národný akčný plán proti antimikrobiálnej rezistencii pokrýval roky 2019–2021 a novší dokument chýba, takže verejné ciele stoja najmä na európskom monitoringu. Širší kontext nájdete v kategórii Prevencia vírusových a bakteriálnych ochorení. Európsky deň antibiotík pripadá na 18. novembra.
| Cieľ | Slovensko dnes | Cieľ 2030 |
|---|---|---|
| Celková spotreba antibiotík | 20,4 DDD na 1 000 obyvateľov denne; od roku 2019 nárast o 5 % | 17,6 DDD, teda o 13,7 % menej oproti roku 2024 |
| Podiel WHO Access | 38,6 %, najmenej v EÚ a EHP | aspoň 65 % |
| Klebsiella pneumoniae odolná voči karbapenémom, infekcie krvi | 1,74 na 100 000 obyvateľov; 3,5× cieľa | 0,5 na 100 000 obyvateľov |
| MRSA, incidencia | 3,27 na 100 000 obyvateľov, pokles o 34,7 %; hlásenie laboratórií kolísalo | 4,51 na 100 000 obyvateľov |
Súhrnná tabuľka
| Ukazovateľ | Hodnota | Rok | Zdroj |
|---|---|---|---|
| Celková spotreba antibiotík na Slovensku | 20,4 DDD/1 000 obyvateľov/deň; EÚ 20,3 | 2024 | ECDC, ESAC-Net |
| Poradie Slovenska v spotrebe | 15. z 28 krajín | 2024 | ECDC, ESAC-Net |
| Cieľ celkovej spotreby | 17,6 DDD/1 000 obyvateľov/deň | 2030 | ECDC |
| Spotreba mimo nemocníc | 19,3 DDD; 95 % spotreby | 2024 | ECDC |
| Nemocničná spotreba | 1,12 DDD; EÚ 1,67 | 2024 | ECDC |
| WHO Access antibiotiká | 38,6 %; EÚ 60,3 % | 2024 | ECDC |
| Cieľ WHO Access | aspoň 65 % | 2030 | ECDC |
| Pomer širokospektrálne/úzkospektrálne v ambulanciách | 15,0; EÚ 4,6 | 2024 | ECDC |
| Spotrebované balenia antibiotík | takmer 5 miliónov | 2024 | NCZI |
| Klebsiella pneumoniae, cefalosporíny 3. generácie | 55,9 % odolných vzoriek; EÚ 32,9 % | 2024 | EARS-Net |
| Klebsiella pneumoniae, karbapenémy, infekcie krvi | 1,74/100 000 obyvateľov; cieľ 0,5 | 2024/2030 | ECDC |
| Slováci, ktorí vedia, že antibiotiká nezabíjajú vírusy | 46 %; EÚ 50 % | 2022 | EB 522 |
Metodika a zdroje
Porovnávame najmä denné dávky, nie počet balení. Keďže balenie nie je dávka, údaje NCZI používame na domáci vývoj spotreby, no pri porovnaní s EÚ pracujeme s metodikou DDD. Vlastné výpočty v texte označujeme ako náš prepočet, najmä pri poradí krajín, odstupe od cieľov a násobkoch oproti priemeru alebo cieľovej hodnote.
- ECDC: ESAC-Net 2024
- ECDC: spotreba antibiotík 2019
- ECDC: EARS-Net 2024
- ECDC: súhrn krajín 2024
- Eurobarometer 522
- NCZI: tlačová správa o antibiotikách
- OECD: Country Health Profile 2025
Čo sme vystopovali
- Oddelili sme objem spotreby od štruktúry predpisovania, pretože priemerné množstvo môže zakryť slabší výber typov liekov.
- Porovnali sme údaje NCZI a ECDC, keďže balenia a denné dávky môžu ukazovať rozdielny medziročný smer.
- Pri rezistencii sme sledovali aj pokrytie dát, ktoré pri slovenských hláseniach nepredstavuje celú populáciu.
- Ciele do roku 2030 sme čítali oproti aktuálnemu stavu, aby bolo jasné, kde ide o splnený cieľ a kde o odstup od neho.
Naposledy aktualizované: október 2026. Článok aktualizujeme raz ročne.
Ako citovať
Ak citujete údaje z článku, uveďte názov článku, web navratkuzdraviu.sk a priamy odkaz, aby si čitateľ vedel overiť kontext čísel. Infografiku aj grafy môžete prevziať, ak pod ne pripojíte odkaz na túto stránku.
Zdroj: navratkuzdraviu.sk, Antibiotiká na Slovensku v číslach (2026), https://www.navratkuzdraviu.sk/antibiotika-slovensko-statistiky/