Sladké drievko – Jeho účinky, pestovanie a čaj

ImunitaSladké drievko - Jeho účinky, pestovanie a čaj

Zdravie ľudskej populácie je dlhodobo ohrozené nepriaznivými vplyvmi prostredia, v ktorom žijeme. Prispieva k tomu aj fakt, že väčšina z nás sústreďuje svoju pozornosť viac na pracovné či rodinné povinnosti.

Točíme sa v nekonečnom kruhu a na starostlivosť o náš organizmus nám jednoducho nezostáva čas.

Pritom existuje celý rad darov prírody, ktoré dokážu opraviť porušený imunitný systém, a tým predísť vzniku ochorení, ktoré nás odstavia na viac ako jeden deň.

Majú blahodarné účinky na krehké ženské telo počas menštruácie a niektoré sú ešte aj lahodiace chuťovým pohárikom.

Všetky tieto účinky sa skrývajú v jedinej šálke čaju zo sladkého drievka.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť sladké drievko?

Čo to je?


Sladké drievko je vlastne koreň rastliny sladovky hladkoplodnej (Glycyrhiza Glabra), ktorá pochádza z Ázie.

Produkt je typický zaujímavou sladkastou chuťou často podporenou pelendrekom. Obsahuje účinné látky, ktoré majú liečivé vlastnosti. Pôsobia antibakteriálne, antivírusovo, protizápalovo, tlmia bolesť a majú močopudné účinky.

Extrakt zo sladkého drievka pomáha ženám pri menštruačných bolestiach a je výborný na posilnenie imunity v chrípkovom období. Poradí si aj s nádchou, kašľom, prospeje pokožke aj vašej pečeni.

Vďaka obsahu vzácnych látok sa stalo obľúbené aj v kozmetickom priemysle a ako účinná zložka sa pridáva do zubných pást alebo ústnych vôd.

Glycyrrhiza glabra rastlina sladkého drievka
Glycyrrhiza glabra – Sladké drievko

Sladké drievko nájdete aj tam, kde by ste to nečakali


Sladké drievko je známe po celom svete skôr ako pelendrek alebo lékorice. Pelendrek predstavuje zahustený a spracovaný extrakt z koreňa sladovky hladkoplodnej.

Veľký úspech má jeho použitie v cukrárstve, a tá nezvyčajná chuť, ktorú ste v detstve cítili v sladkostiach, mohlo byť práve sladké drievko. Keď si s kamarátmi pripíjate „na zdravie“, tak je to doslova. Sladké drievko je totiž obľúbená prímes pridávaná do likérov a alkoholických nápojov.

Vedeli ste, že za peknou penou na pive sa skrýva práve sladké drievko? Zvykne sa do neho pridávať ako peniaca zložka.

Tým vás však nemotivujeme k zvýšenému požívaniu podporných nápojov, radšej uprednostnite jeho zdravšiu podobu, a to vo forme čaju.

V minulosti sa často používalo aj v technickom priemysle, a dokonca je ešte aj dnes využívané na úpravu chuti tabaku. Farmaceutický priemysel naplno využíva liečivé účinky obsiahnutých látok, ktoré pretvára do formy čaju, sirupov alebo tabletiek na cmúľanie.

Ako prospieva konzumácia sladkého drievka nášmu zdraviu?


 • Posilnená imunitalátky obsiahnuté v sladkom drievku posilňujú našu imunitu, a tým aj obranyschopnosť organizmu proti vírusom a baktériám, a to najmä v období chrípok a prechladnutí. Konzumácia sladkého drievka sa odporúča ako vhodná prevencia, ktorá nie je pre organizmus žiadnou záťažou.
 • Ľahšie dýchanie – pri pretrvávajúcich problémoch s dýchaním, astme alebo alergiách môže byť sladké drievko veľmi nápomocné. Privádza do tela bronchodilatanciá, ktoré prispievajú k lepšiemu inhalovaniu, a tým aj ľahšiemu dýchaniu. Môže byť použité ako expektorans proti kašľu a na uvoľňovanie hlienov.
 • Gastritída – sladké drievko pomáha pri prvotných príznakoch gastritídy, ako je nadúvanie, bolesť brucha a nevoľnosť. Upokojuje žalúdok a tlmí zápal. V tomto prípade funguje ako prvotné protiopatrenie pred návštevou lekára.
 • Žalúdočné vredy – podobne ako pri gastritíde, aj v tomto prípade slúži sladké drievko ako prvá pomoc na úľavu od bolesti. Zároveň má schopnosť zabíjať množiace sa baktérie a ochromiť ranu.
 • Nadobličky – stres vedie k nahromadeniu kortizolu v nadobličkách. Tie sú zaťažené a klesá ich funkčnosť. Sladké drievko prispieva k regulácii kortizolu a podporuje funkciu orgánov. Znížená funkcia nadobličiek môže spôsobiť vznik depresie a pravidelné užívanie sladkého drievka môže byť nápomocné pri jej liečbe.
 • Záha – ak máte ťažkosti so zažívaním a často vás páli záha, sladké drievko by ste mali mať vždy poruke ako domáce liečivo.
 • Zdravé zuby – vďaka prirodzeným antibakteriálnym, protizápalovým a protiplesňovým účinkom bude konzumáciou sladkého drievka vaša ústna dutina čistá. Predídete vzniku zubného kazu a povlaku. Dokonca ho môžete použiť ako kloktadlo pri bolesti zubov.
 • Rakovina – podľa výskumov má koreň sladkého drievka antiproliferačný účinok pri rozvoji rakovinových buniek prsníka
 • Obezita – flavonoidy obsiahnuté v sladkom drievku znižujú tvorbu tukového tkaniva na bruchu a rovnako aj úroveň triglyceridov.

Účinky


Sladké drievko má vďaka obsahu významných látok nasledujúce účinky:

 • posilňuje imunitu a chráni pred voľnými radikálmi
 • predchádza vzniku chrípky, prechladnutia a pomáha ich liečiť
 • má antibakteriálne, detoxikačné a antiseptické účinky
 • reguluje hladinu estrogénu v tele
 • znižuje menštruačné problémy a prejavy menopauzy
 • podporuje trávenie, pravidelnú stolicu a prečisťuje tráviaci trakt
 • môže pomôcť pri nízkom krvnom tlaku, mierne ho zvyšuje
 • je prevenciou vzniku srdcových ochorení
 • podporuje dýchanie, odstraňuje kašeľ a uvoľňuje nahromadené hlieny
 • upokojuje, odstraňuje stres, dodá telu energiu a dobrú náladu

Zloženie


Koreň zo sladovky hladkoplodnej obsahuje tieto zdraviu prospešné látky:

Glycyrizín – organická bezfarebná zlúčenina rozpustná v alkohole a vode tvorená z cukrovej a necukrovej zložky. Dodáva sladkému drievku jeho sladkú chuť. Je veľmi prospešný pre tráviace ústrojenstvo. Podporuje ho, prečisťuje, a zároveň zabraňuje zvyšovaniu pH, teda prekysleniu organizmu. Glycyrizín prirodzene podporuje obranyschopnosť organizmu a má protizápalové účinky.

Kumarín – zlúčenina nachádzajúca sa v telách rastlín. Vyznačuje sa silnou arómou pripomínajúcou vôňu sena. Vo farmaceutickom priemysle sa látka používa na výrobu liečiv. Najvýznamnejšie účinky kumarínu sú rozťahovanie ciev, zmierňovanie kŕčov, posilnenie srdca, podpora vstrebávania vápnika, a tiež pôsobí proti vysokej zrážanlivosti krvi.

Triesloviny – rastlinné polyfenoly so schopnosťou zrážať bielkoviny, alkaloidy a viazať kolagén. Majú antibakteriálne, protizápalové a antivírusové účinky, chránia telo pred parazitmi a podporujú tvorbu žalúdočných štiav. Ich detoxikačné účinky sa často využívajú pri otravách niektorými alkaloidmi a ťažkými kovmi.

Éterické oleje – prchavé, aromatické látky získavané z rastlín. Často sa používajú v kozmetike na výrobu parfémov, pri aromaterapii do vonných esencií a farmaceutický priemysel ich využíva na výrobu liečiv. Majú upokojujúce účinky na organizmus a pôsobia na ľudskú psychiku.

Sacharidy – patria medzi primárne metabolity prirodzene sa nachádzajúce v každom živom organizme. Sú zdrojom energie, stavebnou jednotkou, súčasťou enzýmov, hormónov a biologických membrán.

Užívanie a dávkovanie


 • sladké drievko je dostupné v čerstvej alebo sušenej forme na prípravu čaju
 • môžete ho užívať vo forme cukríkov a sirupov proti kašľu
 • špecializované predajne ponúkajú tinktúru zo sladkého drievka

Čaj zo sladkého drievka


 • 1 – 5 g koreňa sladkého drievka zalejte 2,5 dcl viacej vody, nechajte lúhovať 5 – 8 minút alebo zalejte studenou vodou, priveďte k varu a nechajte chvíľu povariť. Čaj pite ešte teplý, pričom môžete skonzumovať aj pevné časti.
 • užívajte maximálne 3 šálky denne po dobu jedného mesiaca, potom sa odporúča prestávka, a následne môžete v kúre pokračovať.

Tinktúra


 • na vnútorné užívanie sa odporúča 2 – 5 ml, a to maximálne 3 x denne
 • koncentrát rozmiešajte vo vode, čaji, ovocnej alebo zeleninovej šťave a vypite
 • pri vonkajšom použití aplikujte na postihnuté miesto a nechajte vstrebať do kože

Sladké drievko a jeho cena


Čaj zo sladkého drievka zakúpite v špecializovaných predajniach alebo na internete.

Cena sa líši v závislosti od druhu výrobku, veľkosti balenia, výrobcu a predajného miesta. Sladké drievko koreň 50 g kúpite momentálne najvýhodnejšie na stránke babkinobchod.sk za 1,33 €.

V prípade záujmu o extrakt sa cena pohybuje v okolí 1 €.

Sladké drievko

sladké drievko

 50 g, 150 g a 1000 g
Výhodná cena
 1,60 – 14,70 €
(platí ku dňu 13.3.2019)

Upozornenie


 • pri prekročení 20 g denne môže dôjsť k nasledujúcim komplikáciám: bolesti hlavy, letargia, svalová slabosť, zvýšený krvný tlak, poruchy vylučovania moču, narušenie rovnováhy minerálov v krvi (nadmerná strata draslíka), poruchy srdcového rytmu, príp. zástava srdca
 • sladké drievko ani jeho extrakt nemôžu užívať tehotné ženy a ľudia s nasledujúcimi zdravotnými problémami: zelený zákal, vysoký krvný tlak, poruchy srdcového rytmu a obličiek, cirhóza pečene alebo po mozgovej príhode
 • uvedené odporúčané dávky sa užívajú 4 – 6 týždňov, následne je potrebné terapiu prerušiť na rovnako dlhý čas alebo znížiť dávky na menej ako polovicu
 • sladké drievko môže mať vplyv na účinky súčasne užívaných liekov: orálne antibiotiká, lieky na cholesterol, heparín, warfarín athiazidové diuretiká

sladké drievko

Výhody a nevýhody


 • prírodný produkt bez použitia chémie
 • vďaka obsahu liečivých látok má sladké drievko veľa pozitívnych účinkov
 • môže byť nápomocné pri rôznych zdravotných komplikáciách
 • má príjemnú sladkú chuť

 • nevhodný pre tehotné ženy a ľudí s niektorými zdravotnými problémami

Záverečné zhodnotenie


sladké drievkoSladké drievko považujem za jeden z mnohých zázrakov, ktoré nám ponúka príroda, preto sa netreba báť po ňom siahnuť.

Svoje zdravotné ťažkosti sa vždy snažím primárne riešiť alternatívnou medicínou, ktorá je pre organizmus prirodzená a nezaťažuje ho.

Povedzme si úprimne, že chémie sa do nášho tela dostane viac ako dosť z prostredia a prostredníctvom spracovaných potravín.

Prečo by sme ho mali zaťažovať ešte viac, keď existujú aj iné spôsoby, ako si udržať zdravie čo najdlhšie?

Robím si pravidelnú mesačnú kúru s odvarom zo sladkého drievka a pociťujem, že mi pomáha pri mojich dlhodobých tráviacich ťažkostiach.

Z diskusií a recenzií som sa dozvedela, že sladké drievko je ľuďom dobre známe a prekvapilo ma, koľko informácií o ňom majú. Odporúčajú ho ako najlepší prostriedok na žalúdočné vredy a liečbu herpesu.

Zachytila som vyjadrenia o jeho pozitívnych účinkoch pri rakovine pečene, zápaloch pošvy, a dokonca pri podpornej liečbe AIDS.

Tieto informácie však vyplývajú čisto z diskusií užívateľov, ktorí neuvádzajú vedecké fakty, ktoré by potvrdili tieto tvrdenia.

Či už sú pravdivé, alebo nie, koreň zo sladkého drievka má aj bez nich na organizmus množstvo dokázaných priaznivých účinkov.

A ak by bola iba polovica z nich pravdivá, neprišlo  by o status „elixíru života“

Prehľad


Zdravie

Kvalitný doplnok stravy s rôznym využitím.

Cena

Výhodná cena produktu a rôzne balenia na výber.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na širokú oblasť.

Hlavné výhody

 • Kvalitné účinky
 • Výhodná cena produktu

 • Dobrá dostupnosť produktu
 • Rôzne balenia na výber

Záverečné hodnotenie

sladké drievko

4.2/5 - (8 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu