Rakovina na Slovensku v číslach (2026): výskyt, úmrtnosť a skríning

39 640 nových prípadov rakoviny za rok 2025, diagnózy, kraje, prežívanie a skríning podľa NCZI, NOI a OECD. Pozrite si, v čom Slovensko zaostáva za EÚ.

RedakciaRedakcia Aktualizované 30. októbra 2026 10 min čítania

Rakovina na Slovensku pribudla v roku 2025 u 39 640 ľudí. Toľko nových prípadov zhubných nádorov identifikovalo NCZI, z toho 20 155 u mužov (50,8 %) a 19 485 u žien (49,2 %). Oproti roku 2024 je to o 763 prípadov viac. Denne tak lekári stanovia približne 109 nových diagnóz.

Nižšie nájdete výskyt, najčastejšie druhy rakoviny u mužov a žien, porovnanie s EÚ, úmrtnosť, prežívanie aj účasť na skríningu. Každé číslo má uvedený zdroj, aby ste ho mohli overiť alebo citovať.

Najdôležitejšie čísla

  • 39 640 nových prípadov rakoviny v roku 2025, približne 109 diagnóz denne (NCZI; denný priemer je náš prepočet)
  • 24,0 % nárast vekovo štandardizovanej incidencie od priemeru rokov 1996–2000 do roku 2025 (NCZI)
  • 757 prípadov na 100 000 u mužov na Slovensku oproti 684 v EÚ; u žien 469 oproti 488 v EÚ (OECD a Európska komisia)
  • 33 % vyšší výskyt rakoviny hrubého čreva u slovenských mužov než u mužov v EÚ (ECIS; prepočet)
  • 251,2 úmrtia na 100 000 v roku 2025, čo je pokles o 95 oproti priemeru rokov 1996–2000 (NCZI)
  • 58–59 % pacientov prežíva do 5 rokov od diagnózy v hodnotených rokoch 2017–2020 (NCZI)
  • 48 % cieľovej populácie absolvovalo TOKS pri skríningu hrubého čreva; cieľ je nad 75 % (NOI)
  • 10 % dievčat aj chlapcov bolo plne zaočkovaných proti HPV, v EÚ 57 % dievčat a 51 % chlapcov (OECD)
Infografika: rakovina na Slovensku v číslach 2026, výskyt, prežívanie, úmrtnosť a účasť na skríningu
Infografika: navratkuzdraviu.sk. Zdroje: NCZI, NOI, OECD. Ilustrácia v hlavičke vytvorená pomocou AI

1. Koľko nových prípadov rakoviny pribúda

39 640 nových prípadov zaznamenalo NCZI v roku 2025. Medziročne pribudlo 763 prípadov, takže absolútny počet ďalej rastie. Ide o nové diagnózy za jeden rok, nie o celkový počet onkologických pacientov, ktorí sa na Slovensku liečia.

Graf výskytu rakoviny u mužov a žien na Slovensku a v EÚ, odhad 2022
Zdroj: OECD a Európska komisia, Country Cancer Profile 2025 (ECIS). Graf: navratkuzdraviu.sk

Rast sa líši. Od priemeru rokov 1996–2000 do roku 2025 stúpla ženská miera o 172 na 100 000, kým mužská o 99; aktuálna mužská miera však zostala vyššia, 876,1 oproti 640,2 na 100 000. Európsky systém ECIS odhaduje, že do roku 2040 bude prípadov o 25 % viac ako v roku 2022.

Ukazovateľ Hodnota Rok
Nové prípady a medziročný posun 39 640; +763 oproti 2024 2025
Rozdelenie podľa pohlavia muži 20 155 (50,8 %); ženy 19 485 (49,2 %) 2025
Denný prepočet z ročného súčtu približne 109 nových diagnóz 2025
Vekovo štandardizovaná incidencia spolu 729,1 na 100 000; +24,0 % oproti priemeru 1996–2000 2025
Porovnanie s EÚ podľa ECIS muži 757 vs. 684 na 100 000; ženy 469 vs. 488 na 100 000 2022
Výhľad ECIS +25 % prípadov 2022 – 2040

Čísla za roky 2017 – 2025 sú očakávané prípady. NCZI ich podľa správy o výskyte zhubných nádorov počíta algoritmom z dát zdravotných poisťovní, pretože overený register končí rokom 2016. Pri trendoch sa držte štandardizovanej miery, ktorá podľa NCZI odstraňuje vplyv rozdielnej vekovej štruktúry obyvateľstva.

2. Najčastejšie druhy rakoviny u mužov a žien

Poradie vedú nádory prostaty a prsníka. U mužov je najčastejšia rakovina prostaty, ktorej výskyt sa od konca 90. rokov takmer zdvojnásobil (+95,1 %). U žien je na prvom mieste rakovina prsníka, ktorá za rovnaké obdobie stúpla o 48 %.

Lekárka vyhodnocuje mamografické snímky na monitoroch

Rozdiel medzi pohlaviami je viditeľný pri pľúcach. U mužov rakovina pľúc klesá, no u žien rastie, takže rovnaká diagnóza sa v čase vyvíja opačne. Tabuľka nezahŕňa iné zhubné nádory kože, ktoré sú u oboch pohlaví na prvom mieste a pri ktorých pomáha ochrana pred slnkom. Podrobnejšie členenie nájdete v interaktívnej infografike NCZI.

Diagnóza Muži/Ženy Na 100 000 (2021–2025) Zmena od 1996–2000 Prípady 2025
Rakovina prostaty Muži 154,7 +95,1 % oproti 79,3 4 019
Rakovina hrubého čreva a konečníka Muži 99,6 −12,8 % oproti 114,2 2 181
Rakovina pľúc Muži 72,7 pokles zo 136,0 –
Rakovina prsníka Ženy 121,9 +48 % oproti 82,4 3 855
Rakovina hrubého čreva a konečníka Ženy 54,9 −4,9 % –
Rakovina tela maternice Ženy 38,4 +18,9 % –
Rakovina pľúc Ženy 30,6 takmer +73 % oproti 17,7 –

Záchyt karcinómu prsníka in situ stúpa. V roku 2019 išlo o 270 prípadov, kým v roku 2025 ich bolo 432. Mamografický skríning beží od septembra 2019. In situ znamená veľmi skoré štádium, keď sa nádor ešte nerozšíril.

3. Rakovina hrubého čreva: Slovensko oproti EÚ

Doma trend klesá. Hoci štandardizovaná úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a konečníka klesla od rokov 1996 – 2000 približne o 33 % u mužov aj u žien, v európskom porovnaní zostáva Slovensko vysoko. Kolorektálny karcinóm je preto diagnóza, pri ktorej je rozdiel oproti EÚ najvýraznejší.

Graf najčastejších druhov rakoviny u mužov a žien na Slovensku a v EÚ
Zdroj: OECD a Európska komisia, Country Cancer Profile 2025 (ECIS). Graf: navratkuzdraviu.sk

Najväčší odstup vidno u mužov. Podľa ECIS 2022 mali slovenskí muži 124 prípadov na 100 000, zatiaľ čo hodnota za EÚ bola 93, takže výskyt bol vyšší o 33 %. U žien bol rozdiel menší, no hodnota 62 oproti 58 ešte neznamená, že sa Slovensko vyrovnalo EÚ.

Ukazovateľ Slovensko EÚ alebo poradie
Rakovina hrubého čreva a konečníka, muži, ECIS 2022 124 na 100 000 93 na 100 000
Rakovina hrubého čreva a konečníka, ženy, ECIS 2022 62 na 100 000 58 na 100 000
Odvrátiteľná úmrtnosť do 75 rokov, muži, 2021 32 na 100 000 3. najvyššia v EÚ
Odvrátiteľná úmrtnosť do 75 rokov, ženy, 2021 13 na 100 000 5. najvyššia v EÚ
Vývoj odvrátiteľnej úmrtnosti od roku 2011 pokles rýchlejší ako priemer EÚ –

Juhozápad Slovenska vystupuje najvýraznejšie. Podľa IZA za roky 2015–2022 je úmrtnosť najvyššia v Podunajskej nížine, kde je výskyt o viac ako 20 % vyšší než priemer Slovenska a o 30 % vyšší ako v Bratislavskom kraji. Údaje pochádzajú z Country Cancer Profile 2025 od OECD a Európskej komisie, ktorý preberá analýzu IZA.

4. Úmrtnosť a prežívanie

Úmrtnosť na rakovinu dlhodobo klesá. U mužov sa štandardizovaná miera znížila z 508,4 na 335,8 na 100 000, kým u žien z 239,2 na 196,9 na 100 000; tento vývoj zachytáva správa NCZI. Ak Slovensko porovnáte s EÚ, záver je menej priaznivý, pretože v roku 2021 malo 275 úmrtí na 100 000 a vyššie boli iba Maďarsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Slovinsko. Domáci pokles tak Slovensko z chvosta EÚ zatiaľ nevytiahol.

Mužská úmrtnosť klesala rýchlejšie. Za desať rokov do roku 2021 klesla u mužov o 20 %, kým u žien o 10 %.

Prežívanie sa posúva pomalšie. Do 1 roka od diagnózy stúplo zo 79 % v roku 2016 na 82 % v roku 2024, no pri dlhších intervaloch je posun menší.

Do 3 rokov prežívalo 65 – 66 % pacientov diagnostikovaných v rokoch 2017 – 2022, v poslednom hodnotenom roku 68 %. Do 5 rokov prežíva 58 – 59 % pacientov, hoci pri diagnózach z roku 2020 to bolo iba 56 %.

Diagnóza Prežívanie do 5 rokov
Rakovina semenníka 90 %
Rakovina štítnej žľazy 86 % u mužov; 92 % u žien
Rakovina prsníka 75 %
Rakovina prostaty 70 %
Rakovina pečene 8 % u mužov; 11 % u žien
Rakovina pankreasu 9 %
Rakovina pľúc 12 % u mužov; 23 % u žien

Kraje sa líšia. Za roky 2021–2025 bol celkový výskyt 707,8 na 100 000; najvyššiu hodnotu mal Bratislavský kraj s 793,9 a najnižšiu Prešovský kraj s 631,6. Keď sa porovná 5-ročné prežívanie za roky 2017–2020, Bratislavský kraj mal 63 %, zatiaľ čo Košický kraj 55 %. Ide o rozdiel, ktorý pri čítaní celoslovenského priemeru nevidno.

5. Skríning: koľko ľudí chodí na prevenciu

Organizovaný skríning rakoviny má najväčšiu rezervu pri prsníku. Mamografia dosiahla v roku 2024 pokrytie 17,4 %, hoci potrebná účasť je ideálne nad 75 % cieľovej populácie. Podrobné hodnoty sú v ročenke Národného onkologického inštitútu o skríningoch za rok 2024, ktorá zhŕňa výsledky programov.

Graf účasti na skríningu rakoviny prsníka, hrubého čreva a krčka maternice v roku 2024
Zdroj: Národný onkologický inštitút, Stav onkologických skríningov 2024. Graf: navratkuzdraviu.sk

Pri hrubom čreve je rozdiel medzi pozvánkou a celkovým pokrytím výrazný. Z 282 430 pozvaných prišlo 30 %, no test na skryté krvácanie v stolici absolvovalo 407 726 ľudí, čo je 48 % cieľovej populácie. Väčšina testov teda neprišla cez pozvánku poisťovne, ale napríklad pri preventívnej prehliadke, pri ktorej musí všeobecný lekár test zabezpečiť, ak chce dostať preplatenú prehliadku (OECD).

Pozitívny výsledok malo 8,12 % testov. Kolonoskopiu podstúpilo 52 825 ľudí a polypy odstránili 17 333 ľuďom.

Skríning Cieľová skupina Pozvaní Účasť na pozvánku Pokrytie
Rakovina hrubého čreva a konečníka 50–75 rokov 282 430 ľudí 30 % 48 % cieľovej populácie
Rakovina prsníka ženy 50–69 rokov 129 482 žien (35,8 %) – 17,4 % (62 921 mamografií)
Rakovina krčka maternice ženy 23–64 rokov 290 022 žien 19,36 % 44,52 % za rok; 68,8 % v trojročnom intervale

Očkovanie proti HPV zaostáva ešte viac. V roku 2023 bolo plne zaočkovaných 10 % slovenských dievčat aj chlapcov, kým v EÚ 57 % dievčat a 51 % chlapcov. Hodnotenie komplikuje aj to, že Slovensko nemá skríningový register a dlhodobo chýba aktuálny Národný onkologický register.

6. Rizikové faktory a čo sa dá predísť

Fajčenie sa za 16 rokov takmer nepohlo. Denne fajčí 21 % dospelých (2019), skoro rovnako ako v roku 2003. Slabým miestom sú aj peniaze, pretože na prevenciu rakoviny ide podľa OECD iba 2 % výdavkov na zdravotníctvo.

Žena láme cigaretu na polovicu
Faktor Slovensko Porovnanie
Denné fajčenie dospelých 21 % (2019) 22 % v roku 2003; 20 % v roku 2009
Spotreba alkoholu 10 litrov na osobu (2022) ročný údaj na osobu
Jemný prach PM2.5 15 μg/m³ viac ako 3× odporúčanie WHO 5 μg/m³
Výdavky na prevenciu 2 % výdavkov na zdravotníctvo (2021) priemer EÚ je 6 %
Nedostatočná zdravotná gramotnosť 59 % obyvateľov prieskum 2019–2021

Najväčší priestor má tabak. Model OECD v Country Cancer Profile počíta, že ak by Slovensko v rokoch 2023–2050 splnilo ciele, predišlo by 21 054 prípadom rakoviny pri tabaku. Pri alkohole by išlo o 8 329 prípadov, pri znečistení ovzdušia o 4 230 a pri obezite o 3 518.

Súhrnná tabuľka

Ukazovateľ Hodnota Rok Zdroj
Nové prípady rakoviny na Slovensku 39 640; muži 20 155, ženy 19 485 2025 NCZI
Medziročná zmena nových prípadov +763 oproti 2024 2025 NCZI
Štandardizovaná incidencia spolu 729,1 na 100 000; +24,0 % oproti 1996–2000 2025 NCZI
Štandardizovaná incidencia podľa pohlavia muži 876,1; ženy 640,2 na 100 000 2025 NCZI
Porovnanie incidencie s EÚ muži 757 vs. 684; ženy 469 vs. 488 na 100 000 2022 OECD/ECIS
Rakovina prostaty 154,7 na 100 000; 4 019 prípadov 2025 NCZI
Rakovina prsníka 121,9 na 100 000; 3 855 prípadov 2025 NCZI
Rakovina hrubého čreva a konečníka muži 124 vs. 93; ženy 62 vs. 58 na 100 000 2022 OECD/ECIS
Úmrtnosť na zhubné nádory 251,2 na 100 000; −95 oproti 1996–2000 2025 NCZI
Prežívanie do 5 rokov 58–59 % 2017–2020 NCZI
Skríning hrubého čreva TOKS 48 % cieľovej populácie; účasť na pozvánku 30 % 2024 NOI
Mamografický skríning a HPV mamografia 17,4 %; HPV dievčatá 10 %, chlapci 10 % 2024 / 2023 NOI; OECD

Metodika a zdroje

Pri číslach rozlišujeme register, očakávané prípady a európske odhady. Pre rakovinu na Slovensku preto neklademe údaje ECIS a NCZI do jednej časovej série, keďže používajú inú metodiku aj inú štandardnú populáciu. Dva údaje sú vlastné aritmetické prepočty: denný priemer z 39 640 prípadov vychádza približne na 109 diagnóz a rozdiel 124 oproti 93 na 100 000 pri rakovine hrubého čreva u mužov vychádza ako +33 %.

Čo sme vystopovali

  • Čísla NCZI za roky 2017–2025 sú očakávané prípady. Vznikajú algoritmom, ktorý pracuje s údajmi zdravotných poisťovní o uhradenej starostlivosti a s príčinami smrti ŠÚ SR, zatiaľ čo overené prípady z Národného onkologického registra sú dostupné za roky 1996–2016. OECD v roku 2025 písala, že posledné dostupné dáta registra sú z roku 2014.
  • Medzi vydaniami NCZI sa mení aj rámec čísel. Tlačová správa zo septembra 2025 pracovala pri roku 2024 so štandardizovanou incidenciou 719 na 100 000 a úmrtnosťou 258 na 100 000, kým októbrová správa z roku 2026 už má za rok 2025 hodnoty 729,1 a 251,2.
  • Pri skríningu hrubého čreva sa objavujú dve percentá. Médiá v marci 2026 písali o 49,19 % cieľovej populácie, no ročenka NOI pri rovnakom počte 407 726 testov pracuje s hodnotou 48 %.

Naposledy aktualizované: október 2026. Článok aktualizujeme raz ročne.

Ako citovať

Pri citovaní uveďte názov článku, web navratkuzdraviu.sk a priamy odkaz. Infografiku aj grafy môžete prevziať do vlastného článku, ak pod ne pripojíte odkaz na túto stránku.

„Zdroj: navratkuzdraviu.sk, Rakovina na Slovensku v číslach (2026), https://www.navratkuzdraviu.sk/rakovina-slovensko-statistiky/“

Ak riešite osobnú situáciu, obráťte sa na svojho lekára. Bezplatnú Onkoporadňu prevádzkuje aj Liga proti rakovine na čísle 0800 11 88 11. Čo všetko liga robí pre pacientov, sme opísali v článku o Lige proti rakovine.

5/5 - (1 vote)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *