3 tipy na dobrú masť na hemoroidy

Cievy a žily3 tipy na dobrú masť na hemoroidy

Označenie hemoroidy pokrýva dva možné termíny V prvom prípade označuje žily, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti konečníka a v okolí análneho otvoru. Tento útvar pozostávajúci z viacerých ciev sa ľudovo často nazýva i zlatá žila. V druhom prípade hovoríme o ochorení, pri ktorom dochádza k rozšíreniu daných ciev. Pomôcť môže i masť na hemoroidy.

Hemoroidy vo význame ochorenia sú veľmi frekventovaným problémom, ktorý postihuje širokú skupinu ľudí. V nasledujúcich riadkoch sa budeme ich špecifikáciou zaoberať detailne. Poskytneme Vám všetky informácie, ktoré by ste pri boji s hemoroidmi mali vedieť.

Predstavíme vám účinné možnosti liečby vrátane masti na hemoroidy. V článku objavíte prehľad najlepších mastí na hemoroidy i vyvrátenie pochybných mýtov o nich.

 

Hemoroidy – čo predstavujú?

Hemoroidy predstavujú ochorenie postihujúce cievy v okolí konečníka.

Delia sa na dva typy:

 • vonkajšie hemoroidy
 • vnútorné hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy – špecifikácia

Vonkajšie hemoroidy sa objavujú predovšetkým na vonkajšej strane konečníka a v okolí análneho otvoru. Špecifikácia vonkajších hemoroidov ukazuje, že ide o útvary, ktoré sú mäkké a vlhké, ale nedochádza pri nich ku krvácaniu. Vonkajšie hemoroidy nespôsobujú pacientovi bolesť a ani iné nepríjemnosti.

Tento stav však trvá len do okamihu, kým sa v nich nevytvorí krvná zrazenina. Krvná zrazenia predstavuje bolestivý a citlivý uzol, ktorý tlačí na análny otvor a spôsobuje nepríjemnú bolesť alebo podráždenie. Pacient cíti úľavu až v momente, kedy dôjde k prasknutiu krvnej zrazeniny, a teda k uvoľneniu tlaku na análny otvor.

V prípade vonkajších hemoroidov je mimoriadne dôležité dbať na vonkajšiu hygienu. Inak môže dôjsť k zaneseniu nečistôt do otvorenej rany a následne sa môže vytvoriť infekcia.

Vnútorné hemoroidy – špecifikácia

Vnútorné hemoroidy, ako už predpovedá ich názov, sa tvoria v konečníku oveľa hlbšie. Ich výskyt je sprevádzaný krvácaním, ktoré sa objavuje pri prechode stolice. V prvých štádiách ochorenia dochádza k úkazu, ktorý sa nazýva prolaps.

Ide o vytlačenie útvarov žíl nad povrch konečníka. V prvých štádiách sa tieto vyvýšeniny reprezentujúce jednotlivé žily zatláčajú samovoľne späť bez akejkoľvek asistencie. Časom sa však už žily nedokážu vrátiť späť samy a je potrebné, aby ich tam vrátil pacient. Problémom je, že tieto žily sú naplnené krvou, ktorá neodteká preč.

Rozdiely

Rozdiely medzi vnútornýmivonkajšími hemoroidmi spočívajú predovšetkým v úrovni bolesti a krvácaní:

 • pri vytvorení krvnej zrazeniny a bolestivého uzlíka dochádza k podráždeniu početných nervových zakončení v oblasti konečníka
 • vnútri konečníka sa nenachádza toľko nervových zakončení, a preto vonkajšie hemoroidy bolia viac ako tie vnútorné
 • v prípade vonkajších hemoroidov je dobrým krokom používať masť na hemoroidy, ktorá znecitlivie okolie konečníka a prinesie úľavu od bolesti

Príznaky hemoroidov

Hemoroidy spoznáte pomerne jednoducho a rýchlo. Medzi ich najčastejšie príznaky patrí:

 • bolesť pri vyprázdňovaní
 • štípanie, svrbenie a bolesť v okolí konečníka
 • krv v stolici
 • zápal objavujúci sa v okolí konečníka (vznik ako reakcia na infekciu v otvorenej rane)

Rizikové faktory

Hemoroidy postihujú širokú skupinu ľudí. Postihujú obe pohlavia a všetky vekové kategórie vrátane detí. V celej populácii patrí ochorenie hemoroidov medzi pomerne časté. Existujú však i rizikové faktory, medzi ktoré patria:

 • dedičnosť
 • životný štýl – sedavé zamestnanie a minimum fyzickej aktivity
 • strava – nízky príjem vlákniny a nedostatočný pitný režim
 • tehotenstvo

Vznik hemoroidov ovplyvňuje konzistencia stolice. Nedostatočný príjem vlákniny a nízky pitný režim stoja za podráždením sliznice konečníka.

Hemoroidy verzus nádory hrubého čreva

Jedným z prvých príznakov vnútorných hemoroidov je krv nachádzajúca sa v stolici. Vzhľadom na to, že hemoroidy patria medzi časté ochorenie postihujúce veľkú časť populácie, tomuto príznaku sa nevenuje veľká pozornosť a automaticky sa začína s liečbou hemoroidov napríklad masťou na hemoroidy.

Problémom však je, že krv v stolici je príznakom i rakoviny hrubého čreva, ktorá je najčastejším zhubným ochorením našej populácie.

Karcinóm hrubého čreva zostáva veľmi často neodhalený až do konečného štádia. Často sa hemoroidy a karcinóm objavujú súčasne.

V prípade, že objavíte vo svojej stolici krv, neuspokojte sa len s tvrdením o hemoroidoch. Podstúpte vyšetrenie hrubého čreva, a to najmä v prípade, že sa vo vašej rodine už objavila rakovina hrubého čreva alebo iného oddielu tráviacej sústavy a máte vek nad 45 rokov. Skoré vyšetrenie a rýchle nasadenie liečby vám môže zachrániť život.

Liečba hemoroidov – zmena stravy i masť na hemoroidy

Na prvom mieste stojí zmena stravy. Diétne opatrenie dbá predovšetkým o to, aby boli do jedálneho lístka zaradené ovocie a zelenina, ktoré sú bohatým zdrojom vlákniny. Rovnako je dôležitým faktorom zaradenie pravidelného pohybu, ktorý napomáha k správnej funkcii nielen čriev, ale celej tráviacej sústavy. Čo všetko môžete zaradiť do zmiernenia príznakov hemoroidov:

 • Sedacie kúpele – odporúčajú sa napríklad výluhy z dubovej kôry alebo soli bohaté na mangán.
 • Masti a krémy – pomáhajú zmierniť nepríjemné pocity spojené s hemoroidmi.
 • Lieky – terapia liečivami je odporúčaná predovšetkým pri akútnych hemoroidoch.
 • Odstránenie – prevádza sa prostredníctvom laseru, a to najmä v prípade akútnych hemoroidov.
 • Výživové doplnky

Bravčová masť a hemoroidy – domáca masť na hemoroidy

Hemoroidy sú ochorenie staré ako ľudstvo samo. V časoch kedy ešte neexistovali skvelo vybavené lekárne, si naše staré mamy pripravovali masť na hemoroidy s pomocou niekoľkých základných surovín dostupných v domácnosti.

Základ pôvodnej masti na hemoroidy tvorila bravčová masť a bylinky. Domáci recept na masť na hemoroidy znie:

 • 100 g bravčovej masti
 • 20 g rebríčka obyčajného
 • 10 g bazalky
 • 10 g harmančeka

Bylinky je potrebné nasekať na jemno a zmiešať s rozpustenou bravčovou masťou. Celú zmes necháme stuhnúť a používame.

Napriek tomu, že recept a odporúčanie bravčovej masti na hemoroidy sú overené rokmi, dnešní odborníci sú voči nemu pomerne skeptickí. Problém je, že aromatické látky môžu viesť k podráždeniu pokožky, a tým k zhoršeniu problému.

Aktívne látky sa v tejto zmesi nachádzajú v minimálnom množstve. Zmes slúžila predovšetkým ako lubrikant, ktorý pomáhal zatláčať hemoroidy späť do konečníka.

Okrem toho, je veľmi dôležité, aby sa v masti na hemoroidy, ktorá prichádza do kontaktu s vaším telom, nachádzali bylinky v bio kvalite. V opačnom prípade sa do vášho tela dostávajú i zvyškové stopy iných chemických látok, ktoré môžu tlmiť alebo potláčať účinok aktívnych látok v bylinkách.

V dnešnej dobe je rozumnejším riešením siahnuť po skutočne overenej masti na hemoroidy z miestnej lekárne, ako sa spoliehať na staré recepty. Masť na hemoroidy má viacero výhod:

 • je dermatologicky testovaná
 • obsah účinnej látky je v nej vyšší
 • vyznačuje sa protizápalovými a upokojujúcimi účinkami
 • pôsobí hojivo a dezinfekčne, takže znižuje riziko vzniku infekcie
 • rýchlo sa vstrebáva

Najlepšia masť na hemoroidy – 3 tipy, ktoré môžete využiť

Aromatica KOSMÍN

Gélová konzistencia obsahuje výťažky z pagaštanu konského, kostihoja a dubovej kôry, ktorej odvar je odporúčaný i pri sedacích kúpeľoch liečiacich hemoroidy.

Aktívne látky, ktoré sa v nej nachádzajú, majú za cieľ upokojiť podráždené miesto. Masť na hemoroidy spúšťa hojivé procesy.

Výhodou tejto masti na hemoroidy je rýchle vstrebanie, a tiež jej dezinfekčné účinky, ktoré pôsobia proti vzniku infekcie. Je dermatologicky testovaná a pomáha spoľahlivo tlmiť zápalové procesy.

Obsah balenia je 25 ml a cena, za ktorú si ju môžete kúpiť, je 4,59 €.

HEMOSTOP GÉL MAX – DA VINCI

Táto masť na hemoroidy sa opäť vyznačuje gélovou konzistenciou, ktorá sa veľmi dobre vstrebáva.

Produkt obsahuje extrakt až z 12 rastlín, medzi ktorými je opäť možné objaviť dubovú kôru, vňať prasličky, aloe, skorocel či kvety bazy.

Okrem hemoroidov je možné masť použiť tiež pri vzniku zaparenín a popraskaní sliznice v okolí konečníka.

Pomáha zmierniť nepríjemné pocity svrbenia, štípania a pálenie. Výhodou je, že pri jej používaní nevznikajú žiadne stopy poškodzujúce oblečenie či posteľnú bielizeň. Skvelé zloženie pomáha aktivovať procesy hojenia a stojí za upokojením celkového podráždenia postihnutého miesta.

Produkt je dostupný v balení s veľkosťou 75 ml a jeho cena je stanovená na 6,99 €.

RECTOVENAL ACUTE

Uvedená masť na hemoroidy má tiež gélovú konzistenciu a nanáša sa pomocou aplikátora. Aplikátor podľa slov výrobcu zjednodušuje nanesenie gélu.

Jej zloženie, podobne, ako je to pri predchádzajúcich dvoch produktoch, obsahuje dubovú kôru.

Okrem nej je obohatené o diosmín, hesperidín, karbomér 940, hydroxid sodný, metylparabén, propylparabén.

Gél je určený na zmiernenie problémov pri hemoroidoch, znižuje mokvanie a svrbenie. Veľkou výhodou je, že pomáha zmenšovať opuch vznikajúci v oblasti konečníku.

Jedno balenie predstavuje 50 ml gélu a jeho cena je stanovená na 5,99 €. Pri používaní by ste mali mať na pamäti, že doba používania by nemala presiahnuť viac ako 30 dní.

4/5 - (7 votes)

1 komentár

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu