Ak vás zaskočilo prechladnutie, v dýchacích cestách sa hromadí hlien. Ten sťažuje dýchanie a iba ťažko sa ho zbavíte vykašliavaním. Pomoc hľadajte v lekárni. Voľnopredajné lieky s mukolytickým účinkom sú voľbou číslo jeden. Uvoľňujú hlien, podporujú produktívny kašeľ a zbavia vás nepríjemných ťažkostí, a to už v priebehu niekoľkých dní.
Lekárnik by vám mohol odporučiť napríklad Erdomed 225 mg. Ak hľadáte informácie o účinkoch, zložení a kontraindikáciách, pravdepodobne vyhľadáte na internete príbalový leták Erdomed adc. V prípade, že chcete vedieť viac, prečítate si našu recenziu.
Okrem základných informácií získate prehľad o cene, pôvode a reálnych skúsenostiach s užívaním lieku Erdomed 225 mg. Navyše si povieme niečo o tvorbe hlienu, priblížime vám mechanizmus účinku mukolytík a pridáme aj niekoľko domácich receptov na urýchlenie liečby prechladnutia sprevádzaného nadmernou tvorbou hlienu.
Obsah článku
Kde najvýhodnejšie zakúpiť Erdomed?
Čo to je?
Erdomed je liek zaradený do farmaceutickej skupiny expektoranciá. Názov je odvodený od liečiva erdosteín s mukolytickým účinkom. To znamená, že znižuje viskozitu hlienovitého, prípadne hnisavého výlučku sliznice dýchacích ciest.
Erdomed sa používa na uľahčenie vykašliavania pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest, ako prevencia zhoršenia ochorenia priedušiek a v rámci rekonvalescencie po chirurgickom zákroku
U nás je dostupný v niekoľkých liekových formách ako granulát, tablety a sirup. Donedávna bol dostupný iba na lekársky predpis, no obdobný variant Erdomed 225 mg dostanete aj bez neho. Liek môžu užívať dospelí aj deti od 12 rokov, ktorých otravuje hustý hlien.
Kto je výrobca?
Erdomed vyrába taliansky výrobca Fine Foods & Pharmaceuticals N.T.M.S.p.A. Spoločnosť začala fungovať už v roku 1985 ako laboratórium pre štúdium technológie granulácie vo fluidnom lôžku. Vlastní dva výrobné závody. Jeden v Brembate, kde prebieha farmaceutická výroba a druhý v Zingonii so zameraním na doplnky výživy a zdravotnícke pomôcky.
Fine Food pôsobí celosvetovo a svoj úspech stavia na neúnavnej snahe uspokojiť obchodných partnerov, zákazníkov aj zamestnancov. Spoločnosť investuje značné finančné prostriedky do kvality a udržateľnosti produktov, ktoré spĺňajú najvyššie priemyselné normy.
Dodávateľom pre slovenský trh a držiteľom rozhodnutia je Angelini Pharma Česká republika s.r.o. Spoločnosť bola založená v roku 1991 a stala sa lídrom medzi obchodníkmi s liečivami v rámci Českej republiky.
Ako distribútor sa zameriava na originálne, vysoko účinné liečivé prostriedky z oblasti internej medicíny, gynekológie, reumatológie, onkológie a psychiatrie. Vďaka Angelini Pharma si v lekárni môžete kúpiť známe produkty ako napríklad Tantum Verde a Rosalgin.
Hlavný problém – HLIEN
Hlien je úplne prirodzený produkt organizmu. Pokrýva povrch sliznice a primárne ju chráni pred prachovými časticami a nečistotami. Všetky tieto cudzorodé látky zachytáva a zabraňuje, aby sa dostali ďalej do dýchacích ciest. Má však aj ďalšie funkcie.
Hlien vytvára vlhké prostredie, nad ktorým prúdi vdýchnutý vzduch. Ten sa zvlhčuje a nie je taký suchý ako vo vonkajšom prostredí. Vzduch sa zároveň zohrieva na teplotu 37 °C optimálnu pre dýchacie ústrojenstvo. Ľudské telo denne vyprodukuje približne 1,5 litra hlienu. Možno sa vám to zdá veľa, no takéto množstvo je potrebné a v podstate ho vôbec neregistrujeme.
Komplikácie nastanú až vtedy, keď dôjde k premnoženiu vírusov, baktérií alebo plesní na sliznici. Z príslušných buniek sa začne vylučovať viac hlienu a mení sa jeho zloženie aj farba. Do hlienu začnú prenikať biele krvinky, ktoré sa pustia do boja s infekciou a hlien získava bielu až žltú farbu. Zelenú farbu majú na svedomí neurofily (najbežnejšie biele krvinky). Proti nepriateľom nasadia samovražednú taktiku. Po ich smrti sa do prostredia uvoľňujú látky, ktoré ničia patogény. Medzi nimi aj nazeleno sfarbený enzým – verdoperoxidázu.
Zvýšená produkcia a zmena zloženia hlienu vedú k zmene konzistencie. Hlien je hustejší, viskozita rastie a nedokáže sa prirodzene posúvať. Aby bol hlien dostatočne zásobovaný bielymi krvinkami, zvýši sa lokálne prekrvenie slizníc, čo vedie k opuchu. Priestor v dýchacích cestách sa zúži a ak je naplnený hlienom, ktorému sa nechce von, tak máme značný problém s dýchaním.
Domáce recepty na odstránenie hlienu
Nadmernú tvorbu hlienu môžu vyvolať aj niektoré druhy potravín. Mlieko a mliečne výrobky, červené mäso s vysokým obsahom tuku, alkohol, lepok aj cukor spustia reakciu, pri ktorej telo vytvára viac hlienu, ako potrebuje. Iné naopak tvorbu hlienu redukujú. Pomoc s hlienmi možno nájdete aj vo vašej chladničke.
Zázvor
- rozpúšťa hlien, uvoľňuje upchaté priedušky a hrdlo, pôsobí antialergicky, antivírusovo a antibakteriálne
- uvarte si napríklad zázvorový čaj s medom a čiernym korením
Jablčný ocot
- udržiava optimálne pH, čím vytvára zásadité prostredie a znižuje tvorbu hlienov
- rozrieďte 1 lyžičku jablčného octu v troche vody a pite 2 až 3-krát denne
Kurkuma
- obsahuje kurkumín, ktorý má silné antibakteriálne účinky
- v troche vody rozmiešajte 1 lyžičku kurkumy, 1/2 lyžičky soli a kloktajte 3 až 4-krát denne
Ako fungujú mukolytiká?
Mukolytiká sú látky, ktoré dokážu zmeniť kvalitu hlienu tak, že menia jeho chemické a fyzikálne zloženie. Obsahujú sulfhydrilovú skupinu štiepiacu kovalentné väzby medzi stavebnými jednotkami molekúl hlienu. Hlien má menšiu viskozitu a ľahšie opúšťa dýchacie cesty za pomoci kašľa. Následne klesá riziko vzniku hlienových zátok, mikrobiálnych infekcií a obštrukcie pľúc.
Účinky
- znižuje viskozitu hlienu
- uľahčuje vykašliavanie
- pomáha pri akútnom zápale priedušiek, rozšírení priedušiek a prieduškovej astme so zvýšeným vylučovaním hlienu
- prináša úľavu pri akútnom a chronickom zápale horných dýchacích ciest (nádcha, zápal hrtana a hltana, zápal prínosových dutín)
- slúži ako prevencia zhoršenia ochorenia priedušiek (postihnutie dýchacieho systému sprevádzané emfyzémom a zvýšenou tvorbou hlienu, chronický zápal priedušiek, nadmerný obsah vzduchu v pľúcach)
- predchádza komplikáciám po chirurgickom zákroku
Náš TIP
Ak hľadáte prírodnú pomoc na uvoľnenie dýchacích ciest pri nádche a prechladnutí, viac informácií nájdete TU.
Zloženie
Erdomed má formu granulátu baleného do vrecúšok s obsahom 225 mg účinnej zložky erdosteín.
Erdosteín
- ide o homocysteínový analóg s klinicky preukázanými mukolytickými a mukoregulačnými účinkami. Liečivo je v medicínskej praxi bežne používané v súvislosti s ochoreniami respiračného traktu.
- okrem zníženia viskozity hlienu a podpory vykašliavania má ďalšie významné účinky v procese liečby ochorení dýchacieho aparátu. Pôsobí antioxidačne, protizápalovo, redukuje bakteriálnu adhéziu a má duálny antibiotický účinok.
- je to dobre tolerované bezpečné liečivo s ojedinelým výskytom vedľajších účinkov
Pomocné látky
- sacharóza, sodná soľ karboxymetylškrobu A, koloidný hydratovaný oxid kremičitý (E551), sukralóza (E955), pomarančová príchuť v prášku, racemická kyselina jablčná (E296).
Užívanie a dávkovanie
- pri užívaní dodržujte nariadenia lekára, lekárnika alebo sa riaďte pokynmi uvedenými v príbalovom letáku
- odporúčané dávkovanie pre dospelých a dospievajúcich je 1 vrecko 2 až 3x denne
- obsah vrecka rozpustite v 120 ml vlažnej vody alebo čaju, zamiešajte a ihneď vypite
- neužívajte krátko pred spaním
- bez nariadenia lekára liek neužívajte dlhšie ako 7 dní
Informácie si môžete overiť na stránke adc.sk.
Cena
Erdomed 225 mg je k dispozícii bez lekárskeho predpisu vo väčšine známych lekární a problém s nákupom nebudete mať ani na internete.
Liek je vyrábaný v baleniach s obsahom 10 a 20 vrecúšok. U nás je však dostupné iba 20-kusové balenie, ktoré pokryje celú dobu odporúčaného užívania.
Všetky lieky, doplnky výživy aj zdravotné pomôcky nakupujte iba u overených a serióznych predajcov. Náš typ pre vás je bezpečný nákup na stránke dr.max.sk s bezplatným vyzdvihnutím v niektorej z kamenných prevádzok. Erdomed 225 mg 1×20 vrecúšok bude váš za 9,59 €.
Upozornenie
- neužívajte, ak ste alergickí na niektorú z obsiahnutých zložiek, máte závažnú poruchu funkcie pečene, závažne zníženú funkciu obličiek alebo vrodenú poruchu látkovej premeny aminokyseliny metionín (homocystinúria)
- prípravok nie je vhodný pre deti do 12 rokov a dojčiace ženy
- ak ste tehotná, užívanie lieku konzultujte so svojím lekárom
- na lekára sa obráťte aj v prípade, že máte oslabený kašľový reflex, poruchu mukociliárneho transportu alebo vred žalúdka, či dvanástnika
- ak momentálne užívate, nedávno ste užívali alebo budete užívať iné lieky, povedzte o nich lekárovi alebo lekárnikovi. Neužívajte súčasne s antitusikami.
- liek obsahuje sacharózu (3,54 g/1 vrecko) a sodík (23 mg/1 vrecko)
- rovnako ako všetky lieky aj Erdomed môže spôsobiť vedľajšie účinky. Zriedkavo sa objavuje bolesť hlavy, prechladnutie, dýchavičnosť, zmeny chuti, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, bolesť v hornej časti brucha, žihľavka, začervenanie kože alebo ekzém
- uchovávajte mimo dosahu detí pri teplote do 25 °C, neprekračujte odporúčané dávkovanie a neužívajte po skončení exspirácie
Výhody a nevýhody
Záverečné zhodnotenie
Na základe dostupných informácií môžeme skonštatovať, že Erdomed 225 mg spĺňa všetky atribúty vedúce k efektívnemu odstráneniu prebytočného hlienu ako sprievodného príznaku ochorení akútnych a chronických ochorení dýchacieho aparátu.
Zloženie korešponduje so sľubovanými účinkami, veľkosť balenia zodpovedá odporúčanému dávkovaniu, užívanie vás príliš neobmedzuje, liek má overený pôvod a riziko vedľajších účinkom je nízke.
Účinky na základe reálnych skúseností s užívaním už však také jednoznačné nie sú. Liek je dostupný bez lekárskeho odporučenia iba od februára 2018 a na internete veľa recenzií nenájdete. Môžeme však vychádzať z tých, ktoré sú priradené k variantu na predpis.
Konkrétne ide o tablety Erdomed 300 mg a Erdomed sirup 3,5 %. Názory užívateľov sa dosť rozchádzajú. Na jednej strane stojí spokojnosť a na tej druhej ostrá kritika.
Začneme s pozitívnymi skúsenosťami. Liek zaberá pri silnom kašli, vyvoláva masívne vykašliavanie hlienov a prináša značnú úľavu od kašľa. Veľa ľudí sa vyjadrilo, že ide o najúčinnejší prostriedok na silný kašeľ vôbec a pomáha aj pacientom s bronchiálnou astmou.
Najväčšie sťažnosti sa týkajú zhoršenia stavu – kašeľ narástol na intenzite a zmenil sa na dávivý. Išlo o prípady, kedy bol liek predpísaný na suchý dráždivý kašeľ, pri ktorom nemusí dochádzať k nadmernej produkcii hlienu a jeho stekaniu do priedušiek. Takže mohlo ísť o nesprávnu indikáciu ochorenia. Okrem toho bol spomenutý problém s nespavosťou, na čo však upozorňuje aj samotný výrobca. Iné vedľajšie účinky nie sú spomenuté.
Preto iba pripomenieme, že pri všetkých liekoch je dôležité brať na vedomie ich určenie a predísť zbytočným komplikáciám.
Ak vás otravuje hlien, Erdomed odporúčame ako vhodné riešenie.
Prehľad
Zdravie Uvoľnenie dýchacích ciest. Balenie Dostatočné na celú dobu užívania. Kvalita Liečivo s preukázateľnými účinkami. Zameranie Prípravok s úzkym zameraním.
Hlavné výhody Záverečné hodnotenie
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, či môžem užívať Erdomed, ak nemám kašeľ. Mam upchaty nos, nedá sa mi dobre dýchať, hlien steká do hrdla. Ďakujem.
Erika
Dobrý deň, tento dotaz odporúčame konzultovať s vašim lekárom alebo lekárnikom v lekárni. Ďakujeme.