Čierne uhlie – Jeho účinky na zuby a žalúdok (cena)

TrávenieČierne uhlie - Jeho účinky na zuby a žalúdok (cena)

Aj vás trápi nafukovanie a plynatosť? Cítite sa nekomfortne a dostávate sa v spoločnosti do chúlostivých situácií alebo vás prepadne pocit plnosti po pár sústach?

Problémy s trávením má väčšina z nás, stojí za nimi nepravidelná strava, zvýšená konzumácia nezdravých potravín alebo ťažšie stráviteľných jedál.

Vychutnajte si dobré jedlo bez obáv a za nízku cenu.

Aktívne čierne uhlie je najbežnejšie používaný prostriedok na problémy so zažívaním a plynatosťou. Okrem toho, že naštartuje žalúdok, prospieva aj vašim zubom.

Prehľad cien čierneho uhlia

Čo to je?


Čierne uhlie poznali už v starovekom Grécku. Známy lekár Hippokrates ho používal na liečbu mnohých neduhov a dostalo prívlastok „čierna mágia“ pre jeho sfarbenie a účinky.

Základom zloženia tohto doplnku stravy je uhlík, kombinovaný s ďalšími látkami, najčastejšie kokosovou kôrou a drevom. Vzniká aktiváciou pri vysokých teplotách, preto sa nazýva aj aktívne uhlie.

Nájdete ho aj ako prídavok do masiek na tvár a vďaka svojim bieliacim účinkom býva často obsiahnuté v zubných pastách.

V medicíne sa často používa pri otrave alebo predávkovaní a štúdie ukazujú, že má priaznivý vplyv na znižovanie cholesterolu. Najviac cenenou vlastnosťou čierneho uhlia však naďalej zostáva jeho schopnosť rýchlo odstrániť zažívacie ťažkosti, nafukovanie a digestívne prejavy.

Máte problémy s trávením?


Plynatosť, nafukovanie, pocit plnosti, pálenie záhy sú najčastejšie prejavy poruchy tráviaceho ústrojenstva. Pretrvávajúcimi ťažkosťami trpí viac ako jedna tretina populácie, no občas potrápia každého z nás.

Príčiny môžu byť rôzne. Pokiaľ netrpíte chronickým ochorením alebo neberiete lieky, pôsobiace na tráviaci trakt, za váš diskomfort môže strava.

Pri tráviacom procese je jedlo rozkladané na menšie časti a následne sa mieša so žalúdočnými šťavami. Naše telo takýmto spôsobom získava potrebné látky pre správne fungovanie.

Nesprávne stravovacie návyky vo veľkej miere prispievajú k narušeniu tohto prirodzeného procesu.

Povedzte si úprimne, ako často sa vám stane, že obed je prvým jedlom dňa, chladničku otvoríte tesne pred tým ako sa uložíte do postele a trend rýchleho stravovania je pre vás pohodlnejší ako každodenné vyváranie doma.

Často prijímame jedlo, ktorého pôvod a zloženie je nám neznáme a v kombinácii s konzumáciou rizikových potravín ako strukoviny, niektorých druhov ovocia a zeleniny len znásobia podráždenie žalúdka.

Začne štrajkovať, brucho máte ako balón, na poradách sa tvárite, že vŕzga vaša stolička a hnačka vás môže pochytiť v tej najnesprávnejšej chvíli. Na každý problém však existuje riešenie.

Faktory spôsobujúce nafukovanie, o ktorých ste možno nevedeli


 • konverzácia počas jedenia, kedy zároveň prehĺtate vzduch
 • konzumácia väčšieho množstva potravy naraz
 • zapíjanie jedna studenými, sladkými alebo šumivými nápojmi
 • žuvanie žuvačiek a fajčenie majú laxatívne účinky

Ako predísť tráviacim ťažkostiam


Každý odborník vám povie, že základom je úprava životosprávy.

Trávenie naštartuje pravidelná a vyvážená strava, dostatok vlákniny, probiotických kultúr a pohyb má tiež výrazný vplyv na „lenivé“ črevá.

No sú situácie kedy nemáte priestor dodržiavať všetky zásady, nedovoľuje vám to práca, povinnosti alebo si jednoducho chcete dopriať všetko čo vám chutí a na oslavách ochutnať z každého ponúkaného chodu.

Čierne uhlie je skvelou prevenciou ako zabrániť tráviacim ťažkostiam, podráždeniu žalúdka a vyrieši váš problém s nadúvaním alebo prípadnou hnačkou.

Prečo siahnuť po čiernom uhlí?


Je všeobecne známe, že aktívne čierne uhlie pomáha pri liečbe hnačky a užívaním pred konzumáciou jedla predchádza nadúvaniu a nadmernej tvorbe plynov v čreve.

Okrem toho však priaznivo vplýva na zdravie obličiek, znižuje cholesterol a pôsobí ako detox pre tráviacu sústavu. Ak si pri čistení zubov pridáte do zubnej pasty rozdrvené uhlie, získate úsmev ako filmová celebrita.

Zároveň neutralizuje zápach z úst a normalizuje rovnováhu v ústnej dutine, chráni ďasná a zuby pred baktériami.

Poďakuje sa vám aj vaša pleť, ktorá bude bez upchatých pórov a tabletky sú ekologickou variantov pre ošetrenie vašich vlasov.

Ešte vám to nestačí?

Možno vás presvedčí fakt, že pravidelná konzumácia čierneho uhlia vedie k odplaveniu toxínov a odpadových látok z tela, ktoré majú na svedomí ničenie buniek a starnutie organizmu.

Účinky


 • pomáha pri prejavoch zlého trávenia (1)
 • zamedzuje nadmernej plynatosti pri užití pred konzumáciou jedla
 • lieči hnačku a upokojuje podráždený žalúdok
 • potláča príznaky, spôsobené otravou potravinami (vracanie, hnačka, bolesť brucha)
 • má bieliace účinky, používa sa na bielenie zubov
 • odstraňuje zápach z úst
 • má priaznivý vplyv na pleť a vlasy
 • znižuje cholesterol a pomáha vylúčiť močovinu
 • omladzuje a detoxikuje organizmus

Zloženie


Obsah dodatočných prísad závisí od spôsobu uvoľňovania látok a samotného výrobcu doplnku stravy, pričom základ je vždy tvorený aktívnym čiernym uhlím.

Aktívne čierne uhlie


Aktívne čierne uhlie je výsledkom spojenia umelo vytvorených aktívnych uhlíkov s vysokou absorbciou mikro a makromolekulárnych látok.

Zuhoľnatením kokosovej škrupiny, rašeliny, dreva a hnedého uhlia vznikajú malé póry, čím získava vlastnosti špongie. Veľkosť pórov sa dá prispôsobiť podľa spôsobu použitia a aplikácie. Absorbčná schopnosť robí z čierneho uhlia najpoužívanejší organický absorbent.

Pod absorbciou rozumieme proces, pri ktorom látky ako pesticídy, herbicídy alebo priemyselné rozpúšťadlá priľnú na povrch absorbenta.

Čierne uhlie má široké využitie nie len v medicíne aj v priemysle. Používa sa na odstránenie škodlivých chemických chemikálií a na čistenie výrobkov od nežiaducich látok (čistenie bieleho cukru, jedlého oleja, liehu a mydla).

Pre svoje bieliace účinky sa pridáva do zubných pást a býva súčasťou filtrov na odstraňovanie zápachu z ovzdušia, chlóru a kontrolu chuti.

Užívanie a dávkovanie


 • pri problémoch s plynatosťou užívajte 5 tabliet 30 minút pred jedlom a 5 po jedle
 • na liečbu menej závažných črevných infekcií a dráždivého tračníku sa odporúča užívať 2 – 4 tablety 3 – 4-krát denne
 • pri akútnej hnačke, vyvolanej stravou alebo pri podozrení na otravu jedlom, môžete zvýšiť dávku na 10 – 12 tabliet 3 – 4-krát denne, u detí od 3 rokov 4 – 5 tabliet 3 – 4-krát denne
 • tablety sa užívajú celé a zapíjajú vodou alebo sa nechajú rozpustiť v malom množstve vody a následne vypijú. Deťom sú podávané ako suspenzia, zapíjaná vodou alebo čajom
 • liek užívajte dve hodiny po užití iného lieku, vyhnite sa konzumácií alkoholu
 • ak váš lekár neodporučí inak, užívajte po dobu maximálne dvoch dní

čierne uhlie

Cena


Cena lieku sa líši v závislosti od výrobcu a značky.

Lekáreň Dr.Max ponúka výživový doplnok TEREZIA aktívne čierne uhlie v 20 ks balení za odporúčanú cenu 2,39 eur (31.1.2019).

Aktívne čierne uhlie

čierne uhlie terezia

 20 kapsúl
 Výhodná cena
 2,39€
(platí ku dňu 31.1.2019)

Upozornenie


 • užívajte vždy tak, ako je uvedené na príbalovom letáku alebo ako vám odporučí lekár
 • neužívajte liek v prípade alergie na niektorú zo zložiek
 • užívanie sa neodporúča u detí do 3 rokov
 • o užívaní lieku sa poraďte so svojím lekárom ak trpíte vredovým ochorením, zápalom sliznice žalúdka, nadmerným rozkladom potravy v čreve alebo hnačkou, vyvolanou dlhotrvajúcim ochorením (cukrovka)
 • znižuje účinok antikoncepčných prípravkom, preto sa počas užívania odporúča použiť aj iný druh ochrany pred neželaným otehotnením
 • liek je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, o užívaní sa poraďte s lekárom
 • pri nadmernom užití môže dôjsť k zápche, zvracaniu, či nepriechodnosti čriev
 • užívanie lieku môže spôsobiť možné vedľajšie účinky v podobe žalúdočno – črevných porúch, znižovania vstrebávania a tým aj účinnosti iných liekov, čiernej stolice, ktorá môže maskovať krvácanie. Ktorýkoľvek spozorovaný príznak ohláste svojmu lekárovi.
 • počas liečby nekonzumujte alkoholické nápoje
 • skladujte na suchom mieste, mimo dosahu detí pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale

Výhody a nevýhody


 • voľnopredajný liek bez viazanosti na lekársky predpis možno dostať v každej lekárni, špecializovaných predajniach alebo na internete
 • vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy a deti od 3 rokov
 • užívanie neznižuje schopnosť vedenia motorového vozidla
 • pohodlná liečba žalúdočných problémov v pohodlí domova
 • pomáha potlačiť známky nadmernej konzumácie alkoholu
 • účinný spôsob ako odstrániť pocit nafúknutia a nadmernej plynatosti
 • užívanie čierneho uhlia má priaznivý vplyv na pleť, vlasy, zuby a svojimi detoxikačnými účinkami prispieva k celkovému omladeniu organizmu

 • nevhodný pre deti mladšie ako 3 roky
 • obmedzené užívanie pri niektorých vyššie uvedených zdravotných komplikáciách
 • znižovanie vstrebávania iných liekov si vyžaduje minimálne dvoj hodinový odstup medzi užitím jednotlivých liekov 

Záverečné zhodnotenie


Čierne uhlie je dobre známy prostriedok, ako sa pohodlne a účinne zbaviť pocitov nafúknutia a plynatosti.

Diskusné fóra a recenzie ukazujú, že čierne uhlie je naozaj populárne a pomáha aj pri nadúvaní a plynatosti pri chronickom zápale žlčníka.

Väčšina ľudí ho odporúča na liečbu hnačky. Niektorí posilňujú účinok kombináciou s vhodnými potravinami ako čokoláda alebo banány.

Osobne s ním mám bohaté skúsenosti. Veľakrát ma zachránilo na rodinných oslavách a počas sviatkov, ktoré dávajú môjmu tráveniu dobre zabrať.

Tabletky užijem vždy pred plánovaným „hodovaním“ ako aj po ňom a môžem si spokojne vychutnať všetky dobroty, ktoré sa na mňa usmievajú z prestretého stola bez rizika, že sa podpíšu na chode mojich čriev. Môžem potvrdiť aj jeho bieliace účinky na zuby.

Tabletku jednoducho rozdrvím a zmiešam so zubnou pastou, obavy z čierneho zafarbenia sú neopodstatnené a chrup naozaj získa belší nádych. Prekvapilo ma, že veľa ľudí ho používa na ošetrenie pleti a vlasov, určite sa nechám inšpirovať a vyskúšam jeho účinky na „vlastnej koži“.

Konečný prehľad


Zdravie

Skvelá pomoc pri tráviacich problémoch.

Cena

Výživový doplnok s výhodnou cenou.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Výživový doplnok zameraný na úzku oblasť.

Hlavné výhody Aktívneho čierneho uhlia

 • Výhodná cena prípravku
 • Veľké balenie

 • Účinný prípravok pri tráviacich problémoch
 • Kvalitné zloženie

Záverečné hodnotenie

čierne uhlie terezia

4.4/5 - (11 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu