Zyrtec – Kvapky a tablety (cena)

AlergiaZyrtec - Kvapky a tablety (cena)

Alergie urobia aj z pekných chvíľ hotovú katastrofu. Napríklad taká jar. Užívame si slnečné lúče, svieži vzduch, pozorujeme ako sa príroda zobúdza a nadobúda nové farby. Vy ale pravdepodobne patríte k ľuďom, ktorí si takýto pohľad vychutnajú jedine spoza zatvoreného okna. Jar je predsa obdobie, kedy je vzduch plný alergénov a namiesto toho aby ste po zime načerpali vonku energiu, rozčuľuje vás plný nos a podráždené oči.

Našťastie sú tu antihistaminiká. Očné kvapky, nosové spreje aj tablety prinesú úľavu od otravných alergických reakcií a ochránia telo pred útokom alergénov. Nájdete ich v každej lekárni a nemusíte ani chodiť k odborníkovi. Stačí, keď budete vedieť ktorý liek na alergiu vybrať.

Optimálne riešenie pre alergikov ponúka Zyrtec. Zatiaľ, čo kvapky sú viazané na lekársky predpis, tabletky dostanete bez neho. To, či stojí za vyskúšanie vám prezradí naša recenzia. Dozviete sa všetko o zložení, účinkoch, dávkovaní aj obmedzeniach pri užívaní. Okrem toho vám poradíme, kde liek kúpite za dobrú cenu a či skúsenosti užívateľov korešpondujú s informáciami v príbalovom letáku Zyrtec adc.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Zyrtec?

zyrtec

Čo to je?

Zyrtec je antialergický liek s perorálnym užívaním na zmiernenie príznakov sezónnych a celoročných alergií. Obsahuje antihistaminikum cetirizíniumdichlorid s antialergickým účinkom. Zyrtec pomáha pri najbežnejších alergických reakciách ako žihľavka, podráždenie očí alebo sliznice nosa. Tablety sa jednoducho užívajú a sú rovnako vhodné pre dospelých aj deti, staršie ako 6 rokov.

Kto je výrobca?

Zyrtec vyrába britská spoločnosť UCB Pharma Ltd, patriaca pod nadnárodnú značku UCB. UCB je biofarmaceutická spoločnosť s globálnym pôsobením a sídlom v Belgicku. Vlastní dva svetové výskumné ústavy, pričom jeden z nich je práve vo Veľkej Británii. Vďaka výskumu, najmodernejším technológiám a výrobným postupom prináša ľuďom riešenia v oblasti imunológie a neurológie. Známy producent liekov a liečiv má obchodné zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Distribúciu pre slovenský trh zabezpečuje český partner UCB s.r.o., ktorý je aj právoplatným držiteľom rozhodnutia. 

Alergia alebo prechladnutie?

Alergia je ochorenie, ktoré vás môže postihnúť v akomkoľvek veku a jej priebeh sa môže meniť. Ak ste alergiou doteraz netrpeli, je ťažké určiť presnú príčinu upchatého nosa. Alergia a prechladnutie majú totižto veľmi podobné príznaky. Niekedy sa dokonca stáva, že samotní alergici nedokážu presne určiť o aké ochorenie ide. Alergia má tiež tendenciu rásť na intenzite. Môžu za to aj klimatické zmeny. Teploty stúpajú a koncentrácia alergénov rastie. Reakcie sa môžu meniť každých 5 až 7 rokov.

Odlišné ochorenia si vyžadujú odlišnú liečbu. Preto ešte pred tým ako zájdete do lekárne zistite či ide o alergiu alebo prechladnutie.

Zásadný rozdiel spočíva v trvaní ochorenia. Prechladnutie je vyvolané vírusmi, zvyčajne ustúpi do 10 dní, je sprevádzané hlienom, bolesťou v krku a niekedy horúčkou. Alergia pretrváva niekoľko týždňov, respektíve tak dlho, kým prichádzate do kontaktu s alergénmi. Alergická reakcia vzniká na podnet citlivosti na určitú látku (peľ, prach, roztoče, plesne,…). Imunitný systém na ne reaguje neprimerane a spustí rad nepríjemných príznakov.

Histamín

Histamín je najviac spájaný s alergickými reakciami, no v tele zohráva dôležitú úlohu. Riadi sekréciu žalúdočnej kyseliny a vystupuje ako neuromediátor. Látka je koncentrovaná v cytoplazmových granulách, mimo centrálnej nervovej sústavy. Pôsobenie histamínu na organizmus sprostredkúvajú receptory H1, H2, H3 a H4.Tieto receptory majú rozdielne funkcie.

 Napríklad H1 je receptor bdelosti a má aktívnu aj neaktívnu formu. Po vyplavení histamínu z granúl sa však stáva sprostredkovateľom bežných alergických  reakcií.

Počet aktívnych H1 receptorov stúpa a objavuje sa podráždenie sliznice nosa, kýchanie, kašeľ, svrbenie kože, bronchospazmus a podobne. Takéto reakcie sa zvyknú tlmiť H1-antihistaminikami.

Účinky

 • pomáha pri príznakoch alergií rôzneho typu
 • zmierňuje výtok z nosa a uvoľňuje upchatý nos
 • upokojuje podráždenú sliznicu nosa a eliminuje kýchanie
 • potláča podráždenie, sčervenanie a slzenie očí
 • pôsobí pri kožných reakciách (žihľavka, vyrážky)

Zloženie

Zyrtec má podobu bielych podlhovastých tabliet s deliacou ryhou. Každá tableta obsahuje 10 mg účinnej látky cetirizíniumdichlorid.

Cetirizíniumdichlorid

 • z chemického hľadiska sa bavíme o deriváte piperazínu. V rámci medicíny ide o systémové antihistaminikum, spadajúce do kategórie antialergiká. Liečivo je ako odporca periférnych H1 receptorov bežne používané na zmiernenie príznakov alergií rôzneho charakteru. Pôsobí ako blokátor a antialergikum. Zamedzuje prieniku eozinofilov do pokožky a očných spojiviek. Tiež zmierňuje priebeh reakcií pri alergickej nádche a prejavov v hornej časti dýchacích ciest bez toho, aby ovplyvnilo prirodzenú funkciu pľúc. Cetirizíniumdichlorid pôsobí pri akútnych aj dlhodobých alergiách.

Pomocné látky:

 • mikrokryštalická celulóza, monohydrát laktózy, bezvodý koloidný oxid kremičitý, magnéziumstearát, Opadry Y-1-7000, oxid titaničitý a makrogol.

Užívanie a dávkovanie

 • ak lekár nerozhodne inak, užívajte vždy tak ako je uvedené v príbalovom letáku
 • odporúčané dávkovanie pre dospelých a deti nad 12 rokov je 1 tableta denne
 • deti od 6 do 12 rokov užívajú 2x jednu polovicu tabletky denne
 • ak trpíte poruchou funkcie obličiek sa užívajte 5 mg (1/2 tableta) 1x denne
 • ak máte vy alebo vaše dieťa ochorenie obličiek, obráťte sa na lekára alebo lekárnika, ktorí upraví dávkovanie
 • optimálnu dávku prehltnite vcelku a zapite dostatočným množstvom tekutiny
 • dĺžka liečby závisí od typu, trvania a priebehu alergického ochorenia

Cena

Zyrtec kúpite v každej dobrej lekárni aj na internete. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých belení, po 7, 20, 50 alebo 90 tabliet, no k dispozícií nemusia byť všetky. Cena je príjemná a rozdiely v ponukách rôznych predajcov nie sú markantné.

Pri nákupe na internete vždy uprednostnite zákazníkmi overenú stránku. Takou je napríklad dr.max.sk s rýchlym doručením ku vám domov alebo s možnosťou bezplatného vyzdvihnutia v niektorej z pobočiek. Zyrtec 10 mg 7 tbl bude váš za 2,69 €.

Upozornenie

 • neužívajte v prípade alergie na niektorú zo zložiek, ak trpíte závažným ochorením obličiek a nepodávajte deťom do 6 rokov
 • ak ste tehotná alebo dojčíte, máte epilepsiu alebo nedostatočnú funkciu obličiek, poraďte sa o užívaní s lekárom
 • liek môže ovplyvniť výsledky kožných testov, preto ho vysaďte 3 dni pred plánovaným úkonom
 • Zyrtec má vplyv na koncentráciu, môže vyvolať pocit únavy a ospalosti. Pre istotu po užití nešoférujte a neobsluhujte stroje
 • Vedľajšie účinky: často sa objavuje ospalosť, únava, závrat, bolesť hlavy, zápal hltana, nádcha, suchosť v ústach, hnačka alebo nevoľnosť. Menej často dochádza k nezvyčajným pocitom na koži, svrbeniu pokožky, výskytu vyrážok, extrémnej únave, nepokoju a bolesti brucha. Zriedkavo nastupujú alergické reakcie, žihľavka, opuchy, depresie, nespavosť, zmätenosť, kŕče, achykardia, nezvyčajná funkcia pečene, či priberanie na váhe. Vzácne nastávajú opakované kŕče, trombocytopénia, synkopa, dyskinéza, dystónia , rozmazané videnie, zmeny chuti, problémy s močením.
 • dodržiavajte odporúčané dávkovanie a skladujte mimo dosahu detí na suchom mieste.

Výhody

 • univerzálna pomoc pri rôznych typoch alergií
 • vhodný pre deti od 6 rokov
 • dobrá cena
 • dlhodobé užívanie bez viazanosti na jedlo
 • bezproblémová dostupnosť
 • bez viazanosti na lekársky predpis

 • určité obmedzenia pri užívaní
 • riziko vedľajších účinkov

Záverečné zhodnotenie

Zyrtec je medzi alergikmi dobre známy. Na internete koluje dostatok recenzií a názov lieku je často skloňovaný aj v diskusných fórach. Ľudia sú s účinkami spokojní. V hodnoteniach príliš neplytvajú slovami a Zyrtec stručne hodnotia ako spoľahlivú pomoc pri rôznych typoch alergií s rýchlym nástupom účinku. Ak vás vystrašilo množstvo vedľajších účinkov, ktoré môže vyvolať, máme potešujúcu správu. Na komplikácie sa nikto nesťažuje a tabletky sa stretávajú s 90 % spokojnosťou zo strany užívateľov. Aj napriek tomu majte na pamäti všetky upozornenia.

Ako každý liek aj Zyrtec má určité obmedzenia a nie je vhodný pre každého. Ale pokiaľ sa vás kontraindikácie netýkajú a alergie máte plné zuby, Zyrtec určite vyskúšajte.

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu