Nájdete ho v mnohých potravinách, doplnkoch stravy, ba dokonca aj v liekoch na zlepšenie erekcie. A to je dobre. Zinok potrebujeme všetci, a to nezávisle od pohlavia alebo veku. Niekedy ho však potrebujeme viac, ako je bežné. Tehotenstvo, ochorenia, aktívne vykonávanie športov a mnohé ďalšie faktory môžu viesť k nedostatku tohto dôležitého minerálu.
To, že vám chýba zinok, sa prejaví na vašich vlasoch, nechtoch, nálade aj oslabenom zdraví.
V našej recenzii vám zinok predstavíme bližšie. Dozviete sa o ňom základné informácie a venovať sa budeme aj spôsobom jeho doplnenia.
Ak vás zaujíma, ktoré potraviny obsahujú najviac zinku, ako sa užívajú tabletky s obsahom zinku a čo sa stane s vaším telom, ak ho máte málo, nezatvárajte internetové okno na počítači, ale čítajte ďalej.
Obsah článku
Čo to je?
Zinok je stopový prvok s chemickým označením Zn a v periodickej tabuľke mu patrí protónové číslo 30.
V prírode sa vyskytuje bežne. Nájdete ho v pôde, morskej vode, potravinách aj v živých organizmoch. Ako chemická látka má formu mäkkého ľahkého kovu s nízkou teplotou tavenia.
V priemysle našiel využitie ako súčasť zliatin a na medicínske účely sa používa vo forme zlúčenín, ako sú oxid zinočnatý a uhličitan zinočnatý. Ľudské telo obsahuje iba 2 až 3 g zinku, z čoho 90 % sa nachádza v kostiach a zvyšok je uložený v koži. Aj napriek tomuto malému množstvu je však pre naše zdravie nevyhnutný.
V organizme zabezpečuje rôzne procesy a má vplyv aj na plodnosť žien.
Na čo potrebujeme zinok?
To, že zinok je súčasťou ľudského tela, nie je náhoda. Dôležitý je pre zachovanie prebiehajúcich procesov v organizme, pre naše zdravie aj krásu.
Pôsobí na cievy, hormóny a podporuje potenciu. Účinky zinku sa prejavujú v nasledovných oblastiach:
- Imunitný systém – základnou funkciou zinku je podpora enzýmov v tele. Enzýmy majú na starosti správne fungovanie obranyschopnosti, chránia nás pred voľnými radikálmi a atómami, ktoré ohrozujú zdravie buniek a tkanív. Počas metabolických procesov vzniká oxid uhličitý a vďaka zinku sa enzýmy karboanhydráza a karboxypeptidáza postarajú o jeho odplavenie z tela. Minerál je preto dobrou prevenciou proti vzniku infekčných a bakteriálnych ochorení či mykologických infekcií pošvy a tiež urýchľuje hojenie rán.
- Fyzická a psychická záťaž – zinok podporuje výkonnosť, vitalitu a rast tela. Pozitívne vplýva na činnosť nervového systému, upokojuje ho, tlmí depresie a navodzuje psychickú pohodu. Minerál by mal užívať každý, kto je vystavený nadmernej fyzickej a psychickej záťaži.
- Zmyslové orgány – zrak, chuť, čuch, hmat a sluch predstavujú základ nášho života. Zinok chráni bunky zmyslových orgánov pred oxidačným stresom a starnutím. Vďaka tomu môžu správne fungovať aj vo vyššom veku.
- Srdce a cievy – zinok podporuje prekrvenie organizmu, zabezpečuje lepšiu priechodnosť ciev, vplýva na zdravú činnosť srdca a znižuje hladinu cholesterolu.
- Sexuálny výkon – zinok môžete nájsť v zložení mnohých prípravkov na zlepšenie erekcie. Tým, že zlepšuje prekrvenie, srdce pumpuje krv aj do periférnych oblastí, teda aj do orgánov pohlavnej sústavy. Výsledkom je lepšia erekcia. Zinok má vplyv aj na sexuálny apetít. Podporuje tvorbu anabolických hormónov, reguluje hladinu dopamínu a inzulínu, vplýva na produkciu testosterónu a vďaka tomu u mužov zvyšuje libido.
- Vlasy, nechty a pleť – zinok je nevyhnutný na udržanie dobrého stavu pokožky, pre zdravé vlasy a pevné nechty. Znižuje tvorbu mazu, pokožku mierne vysušuje, a tým predchádza tvorbe lupín a eliminuje príznaky akné. Zinok sa podieľa aj na tvorbe kolagénu, ktorý je dôležitý nielen pre pleť a vlasy, ale aj pre zdravé kosti a svaly.
- Metabolické procesy – zinok prispieva k správnemu vstrebávaniu cukrov, tukov a bielkovín a pomáha telu lepšie využiť potrebné živiny. Je zapojený do syntézy nukleových kyselín a dokáže neutralizovať alkohol.
Koľko zinku potrebujeme na každodenné fungovanie?
Telo spotrebúva zinok v nepatrných množstvách, no aj tie sú významné pre jeho správne fungovanie.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je priemerná denná potreba zinku 8,5 mg.
Ponúkame vám podrobnejší náhľad na odporúčané hodnoty v závislosti od veku a zdravotného stavu:
- deti by mali prijímať 5 až 7 mg zinku denne
- dospelí potrebujú 15 mg zinku každý deň
- tehotné ženy 20 až 25 mg denne
- pri zvýšenej potrebe zinku by mal byť denný príjem minimálne 25 mg
Kedy potrebujeme viac zinku?
Potreba zinku ako aj ďalších minerálov je daná vekom, zdravotným stavom aj spôsobom života.
Niektorí ľudia potrebujú zinku viac. Patríte medzi nich?
- ľudia vo veku nad 60 rokov
- muži so zníženým libidom a problémami s erekciou
- tehotné a dojčiace ženy
- vegetariáni, vegáni a ľudia, ktorí konzumujú mäso a produkty živočíšneho pôvodu iba v malých množstvách
- ľudia so zápalovým ochorením čriev alebo celiakiou
- ľudia so zníženou obranyschopnosťou, problémovou pleťou a zlým stavom vlasov a nechtov
- ľudia nadmerne konzumujúci alkohol
- ľudia vystavení dlhodobej fyzickej a psychickej záťaži
Nedostatok zinku a jeho príznaky
Zásoba zinku v organizme je veľmi malá a pri jeho nedostatočnom príjme veľmi rýchlo dochádza k jej poklesu. Príčin môže byť hneď niekoľko.
Pozrite sa, aké sú príznaky a dôsledky nedostatku zinku:
- suchá a problematická pokožka
- znížená kvalita vlasov, ich vypadávanie a tvorba lupín
- oslabené nechty s bielymi škvrnami
- zhoršené vnímanie chuti, poruchy zraku
- oslabená imunita, časté ochorenia, bolesti kĺbov, ateroskleróza, zlá cirkulácia krvi
- nepravidelná menštruácia, oneskorené pohlavné dospievanie, znižovanie plodnosti u žien, znížené libido u mužov
- poruchy pamäti, nespavosť, únava a nechutenstvo
- zhoršená schopnosť učiť sa, retardácia a poruchy rastu u detí
- nervozita, podráždenosť až depresia
Akrodermatitída (zápal pokožky na okrajových miestach tela)
Ochorenie vyvolané nedostatkom zinku je charakteristické poškodeniami sliznice a kože, hnačkou a častými infekciami vírusového, bakteriálneho alebo hubovitého pôvodu.
Pacienti trpia týmickou atrofiou, alergiami, precitlivenosťou, zníženou hormonálnou aktivitou a reakcia lymfatických buniek na prítomnosť mitogénov je u nich taktiež znížená.
Ochorenie so sebou prináša aj výrazný pokles hmotnosti, zvracanie, nechutenstvo a zmeny na pokožke.
Ktoré potraviny obsahujú najviac zinku?
Primárnym zdrojom zinku sú potraviny, a to hlavne živočíšne produkty a mäso. Preto by mali vegetariáni prijímať až o 50 % viac minerálu oproti bežným stravníkom.
Samozrejme, existujú aj rastlinné zdroje, no mnohé z nich obsahujú kyselinu fytovú, ktorá znižuje vstrebávanie zinku. Živočíšne zdroje ju naopak podporujú.
- Mäso – hodnotným zdrojom zinku je hovädzie a bravčové mäso a kuracie prsia. Vo veľkej miere ho obsahujú aj morské plody, ako sú napríklad ustrice, kraby a homáre.
- Mliečne výrobky – nízkotučné mlieko, jogurty a kvalitné syry z kravského mlieka
- Obilniny – pšenica, pohánka, hnedá ryža, ovos, raž
- Strukoviny – čierna a zelená fazuľa, šošovica, cícer, sója a sójové výrobky
- Orechy a semená – arašidy, píniové oriešky, vlašské orechy, tekvicové semienka, quinoa
- Zelenina – ide hlavne o zelené druhy zeleniny ako brokolica, špenát, zelená vňať, ale aj kapusta a cesnak
Doplnky stravy
Kvapky, šumivé tablety alebo klasické tablety sú jednoduchým riešením, ako si zabezpečiť potrebnú dávku zinku bez toho, aby ste museli meniť svoje stravovacie návyky.
Pravidelné užívanie je zárukou, že budete mať optimálnu hladinu zinku zodpovedajúcu odporúčanej dennej dávke.
Navyše mnohé z nich majú komplexnejšie zloženie a sú doplnené o ďalšie minerály, vitamíny a látky podporujúce ich vstrebávanie.
Často ide o kombináciu zinku, vápnika a horčíka, ale prípravky môžu obsahovať aj mangán a selén. Vítané sú napríklad doplnky stravy s kyselinou orotovou, ktorá podporuje vstrebávanie minerálov a pre športovcov sa odporúča zinok vo forme chelátu.
Ako užívať zinok?
Doplnky stravy sa môžu zdať na prvý pohľad neškodné, no aj pri nich je potrebné dodržiavať určité pravidlá a odporúčané dávkovanie.
Ak chcete pocítiť účinky zinku a vyhnúť sa možným komplikáciám, držte sa odporúčaných predpisov:
- Vždy dodržujte odporúčané užívanie uvedené v príbalovom letáku a neprekračujte maximálnu dennú dávku. V prípade výživových doplnkov vo forme tabliet sa užíva 1 tableta denne.
- Kofeín znižuje vstrebávanie zinku, preto ho neužívajte pred pitím kávy alebo po jej vypití. Neužívajte ho ani v kombinácii s inými nápojmi obsahujúcimi kofeín.
- Spolu so zinkom neužívajte železo, pretože spomaľuje jeho vstrebávanie. Pri súčasnom užívaní stopových prvkov je potrebný časový odstup aspoň 2 hodiny.
Užívanie zinku je pri dodržaní odporúčaní bezpečné a iba ojedinele dochádza k nežiaducim stavom. K tým dochádza v prípade prekročenia odporúčanej dávky alebo pri súčasnom užívaní s inými liekmi.
- Pri dlhodobom prijímaní zinku vo vysokých dávkach môžete mať problémy s trávením, obličkami, môže sa u vás prejaviť chudokrvnosť alebo poruchy svalstva.
- Pri súčasnom užívaní niektorých liekov na reguláciu hormonálnej hladiny, žalúdočnej kyseliny alebo diuretík riskujete poruchy činnosti obličiek a srdca.
Jamieson Zinok 50 mg
- výživový doplnok vo forme tabliet s postupným uvoľňovaním pre dospelých
- každá tableta obsahuje 50 mg zinku, takže prípravok je vhodný pri zvýšenej potrebe minerálu, ako aj pri jeho nedostatku
- odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne. Ak užívate iné výživové doplnky, je potrebné, aby ste medzi nimi dodržali časový odstup niekoľkých hodín.
- dostupnosť prípravku je bezproblémová a zoženiete ho v najbližšej lekárni alebo pohodlne na internete. K dispozícii je iba jedna veľkosť balenia s obsahom 100 tabliet.
- cena je primeraná veľkosti balenia. Napríklad na stránke dr.max.sk stojí 13,99 € a pri pravidelnom užívaní vám vydrží viac ako 3 mesiace.
Zinok 15 mg
- doplnok stravy s obsahom zinku vo forme zlúčeniny oxidu zinočnatého a glukonátu zinočnatého
- obsah zinku v 1 tablete je 15 mg a prípravok je vhodný na pokrytie priemernej dennej dávky zinku u dospelých
- neobsahuje laktózu ani lepok
- doplnok stravy môžu užívať aj deti od 3 rokov, no veľkosť dávky je potrebné prispôsobiť výživovým potrebám dieťaťa
- odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne
- základné balenie obsahuje 100 tabliet, no momentálne môžete využiť výhodnú ponuku na stránke sk, kde Zinok 15 mg 100+7 tabliet zdarma stojí príjemných 2,20 €
Zinok 100 tab – Scilec Nutrition
- doplnok stravy s obsahom zinku glukonátu pre dospelých s dobrou zdravotnou kondíciou
- nie je vhodný pre deti
- 1 tableta obsahuje 25 mg zinku
- užíva sa 1 tableta denne, pričom dávka je odvodená od príjmu 200 kca denne
- výrobca odporúča užívanie prípravku spolu s jedlom
- pomer ceny a veľkosti balenia je veľmi dobrý. Produkt odporúčame zakúpiť na jednej zo špecializovaných internetových stránok, napríklad sk, kde Zinok 100 tab – Scilec Nutrition stojí 4,95 €.
Zinc chelate 100 tab – GymBeam
- doplnok stravy vo forme kapsúl s obsahom zinku určený pre športovcov a ľudí s nadmernou fyzickou záťažou
- 1 kapsula obsahuje 25 mg zinku vo forme chelátovej väzby bisglycinátu, ktorá je pre telo vysoko využiteľná
- 1 kapsula denne zabezpečí až 250 % príjmu dennej potreby zinku
- produkt je dostupný vo vybraných lekárňach aj na internete. Odporúčame nakúpiť na oficiálnej stránke sk, kde Zinc chelate 100 tab – GymBeam kúpite za zníženú cenu 5,95 €.
GENERICA Zinok 10 mg
- výživový doplnok vo forme tabliet
- vhodný na pravidelné dopĺňanie zinku u dospelých a detí od 3 rokov
- 1 tableta obsahuje 10 mg zinku, čo je dostačujúce na pokrytie bežnej dennej potreby minerálu
- odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne po hlavnom jedle
- prípravok má veľmi dobrú dostupnosť v lekárňach aj na internete a k dispozícii je iba jedna veľkosť balenia s obsahom 120 tabliet
- cena je v porovnaní s veľkosťou balenia naozaj symbolická. Napríklad stránka max.sk ponúka GENERICA Zinok 10 mg za 4,49 €