Tiamín – Účinky a cena vitamínu B1 (recenzia)

Stres a nervozitaTiamín - Účinky a cena vitamínu B1 (recenzia)

Každý z nás sa občas, laicky povedané, cíti „pod psa“. Psychická únava je znásobovaná tou fyzickou. Strácame koncentráciu a každý pokus o rozptýlenie zaženieme mávnutím ruky.

Takýto stav je pre súčasného človeka celkom bežný.

Zvláštne by skôr bolo, vidieť svet plný šťastných a spokojných ľudí. Keď však letargia pretrváva dlhodobo a pripoja sa k nej problémy s trávením, úbytok na váhe, bolesti svalov alebo dokonca problémy kardiovaskulárneho charakteru, vtedy už nejde iba o momentálnu citovú nestabilitu.

Toto sú všetko príznaky toho, že telu pravdepodobne niečo chýba.

Všetko sú to jasné signály, že náš organizmus sa doprosuje o doplnenie vitamínu B1. Nájdite stratenú duševnú rovnováhu a vráťte telu zdravú kondíciu s Tiamínom.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť MedPharma Tiamín?

Čo to je?


Tiamín je vlastne vitamín B1 a vo forme doplnku stravy rieši problémy spôsobené jeho nedostatkom.

Prispieva k optimálnej činnosti nervového systému, dobrej psychickej kondícii, ako aj k správnej činnosti srdca a svalov. Je prospešný aj pre metabolizmus a pri zvýšenom výdaji energie, či nedostatočnej výžive. Práve nedostatočná výživa vedie k nedostatku tohto  dôležitého vitamínu a k následným komplikáciám.

Tiamín je prípravok určený na predchádzanie alebo liečbu stavov spôsobených nedostatočnou hladinou vitamínu B1 v tele. Na doplnenie chýbajúceho vitamínu je vhodný pre mužov, ženy a deti od 14 rokov.

Užívanie sa odporúča najmä v prípade starších ľudí, ľudí s nadmerným energetickým výdajom a tehotné alebo dojčiace ženy.

Prečo je vitamín B1 dôležitý?


Vitamíny tvoria nevyhnutnú časť výživy človeka.

Vitamín B1, známy aj ako tiamín, sa prirodzene nachádza v rastlinách, ako aj v živočíšnych tkanivách. Je súčasťou vitamínového komplexu skupiny B.

Tieto vitamíny sa navzájom podporujú a spoločne sa starajú o správny chod organizmu.

Celý komplex tvorí 17 vitamínov, pričom najdôležitejšie sú vitamíny B1, B6 a B12.

Samotný vitamín B1 vplýva na nasledujúce funkcie v našom tele:

 • Psychická vyrovnanosť – mnohé štúdie dokázali, že vitamín B1 priamo ovplyvňuje našu náladu, podporuje chuť do života, odstraňuje nervozitu a obnovuje psychickú výkonnosť.
 • Zdravé srdce – vplýva na správnu činnosť kardiovaskulárneho systému, posilňuje pružnosť srdcového tkaniva, udržiava pravidelný pulz, a tým predchádza srdcovým ochoreniam alebo infarktu.
 • Metabolizmus – vitamín B1 v tele vystupuje ako koenzým, bez ktorého by nemohli fungovať enzýmy, ktoré majú na starosti látkovú premenu a uvoľňovanie energie. Tiamín je nevyhnutnou súčasťou pri štiepení glukózy. Pri jeho nedostatku kľúčové enzýmy nefungujú. Na odbúranie glukózy sa aktivujú alternatívne cesty, pri ktorých vznikajú látky škodlivé pre bunky a orgány. Vitamín B1 zároveň stabilizuje chuť do jedla, pričom už jeho mierny pokles vyvoláva chuť na sladké.
 • Pamäť pre správne fungovanie pamäti a udržanie koncentrácie je potrebná látka nazývaná acetylcholín. Vitamín B1 podporuje jej tvorbu, čím prispieva k sústredenosti, zvýšenej pozornosti a pocitu istoty. Niektoré výskumy dokazujú, že tento vitamín môže podporovať pamäť aj u ľudí s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou.

Čo je ochorenie „beri – beri“?


Ochorenie je vyvolané nedostatkom tiamínu čiže vitamínu B1. V minulosti ním trpeli najmä vojaci a námorníci, ktorí konzumovali jednotvárnu, nevyváženú stravu.

Prvými odborníkmi, ktorí prišli na súvislosť s chorobou a charakterom stravy, boli vojenskí lekári.

Hlavnými príznakmi ochorenia sú letargia, únava, nervozita, citová nevyrovnanosť, spojené s problémami kardiovaskulárneho a svalového charakteru.

Tiež sa objavujú poruchy metabolizmu spojené s úbytkom váhy. Viac info o tomto ochorení…

Vývoj ochorenia môže v značnej miere podporiť aj konzumácia alkoholu, ktorá zamedzuje vstrebávaniu tiamínu do tela. Rozlišujú sa tri typy ochorenia:

 • mokrý“ typ beri – beri – zasahuje predovšetkým kardiovaskulárny systém
 • „suchý“ typ beri – beri – charakteristický zásahom nervového systému
 • „detský“ typ beri – beri – postihuje deti. Vyskytuje sa aj u dojčiat, ktorých matky trpia nedostatkom vitamínu B1.

Kto je najviac ohrozený?


 • Diabetickí pacienti – výskumy ukázali, že ľudia trpiaci cukrovkou majú v priemere až o 75 % nižšiu hladinu tiamínu v tele. Môže za to aj jeho nadmerné vyplavovanie pri nefroterapii.
 • Alkoholici – ľudia, ktorí nadmerne konzumujú alkohol často trpia poškodením periférnych nervov. Tento stav sa vyskytuje až u 20 % chronických alkoholikov, u ktorých je zároveň zaznamenaný pokles vitamínu B1.
 • Ľudia vystavení dlhodobému stresu – stres môže mať vplyv aj na stravovanie. Vedie k nechutenstvu, prejedaniu sa alebo príjmu stravy s nedostatočnou kalorickou hodnotou, čo má za následok nedostatok vitamínu B1. Zobraziť článok o strese…

Čo s tým môžeme urobiť?


Vitamín B1 si telo neukladá a jeho zásoba vystačí na 4 až 10 dní. Preto je potrebné jeho pravidelné dopĺňanie.

Odporučená denná dávka pre mužov je 1,5 mg a pre deti 0,3 až 1,4 mg denne. U žien predstavuje denná dávka 1 mg, v prípade tehotných a dojčiacich žien je potrebné jej navýšenie na 2 mg. Dostatok vitamínu B1 je možné zabezpečiť stravou.

Konzumáciou obilnín, orechov, fazule, šošovice, chudého mäsa alebo rýb si telo dokáže zabezpečiť potrebnú dávku. Problémom je však náš uponáhľaný spôsob života a konzumácia upravených potravín, ktoré nám neposkytujú dostatočnú výživu.

Preto je vhodnou cestou na doplnenie chýbajúceho vitamínu práve Tiamín.

Účinky


 • podporuje správnu funkciu nervového systému
 • odstraňuje nervozitu, podporuje koncentráciu a celkovú psychickú kondíciu
 • normalizuje činnosť srdca a svalov
 • optimalizuje látkovú premenu, metabolizmus sacharidov, tukov a bielkovín

Zloženie


Tiamín (vitamín B1)

Tiamín patrí do skupiny vitamínov skupiny B. Vo vode rozpustná látka má chemický vzorec C12H17N4OS.

Je potrebná pre činnosť niektorých enzýmov, podieľa sa na štiepení cukrov a škrobov, z ktorých získava telo energiu. Tiamín je dôležitý pre normálnu funkciu srdca, svalov a nervového systému.

Používa sa pri liečbe akútneho nedostatku vitamínu B1, nezápalových ochorení nervov, zápalových ochorení a bolesti nervov, psychických porúch, bolesti svalov a pri zníženom vstrebávaní živín.

(zdroj)

Užívanie a dávkovanie


 • odporučená denná dávka pre dospelého je 1 až 2 tablety 1 až 3 x denne
 • odporučená dávka pre deti od 14 rokov je ¼ až ½ tablety 1x denne
 • tablety sa prehĺtajú celé a zapíjajú dostatočným množstvom tekutiny

Cena


Tiamín – výživový doplnok zakúpite v každej lekárni, špecializovanej predajni alebo na internete.

Odporúčame navštíviť internetovú stránku lekárne drmax.sk, ktorá ponúka MedPharma Tiamín 50 g za zvýhodnenú cenu 2,19 € s možnosťou zakúpenia výhodného balenia 2+1 zdarma.  

MedPharma TIAMÍN 50 mg

tiamín

37 kusov
DOPRAVA ZADARMO nad 9,90 €
 2,19 €
(platí ku dňu 16.3.2019)

Upozornenie


 • výživový doplnok nie je vhodný pre deti do 14 rokov, osoby alergické na niektorú z obsiahnutých látok. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali o užívaní poradiť s lekárom.
 • pri dodržaní odporúčaného dávkovania nedochádza k vedľajším účinkom
 • vždy užívajte buď tak, ako je uvedené na príbalovom letáku, alebo ako odporučí lekár

Výhody a nevýhody


 • vhodný prípravok na doplnenie chýbajúceho vitamínu B1
 • prispieva k normálnej funkcii organizmu
 • dobrá dostupnosť a nízka cena 

 • nie je vhodný pre malé deti

Záverečné zhodnotenie


Dopĺňanie vitamínov a minerálov prostredníctvom doplnkov stravy je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Je smutné, že taký dôležitý vitamín, akým je vitamín B1, aj napriek tomu, že je zastúpený v mnohých potravinách, chýba takému veľkému počtu ľudí.

Môže za to nekvalitné stravovanie a chemicky ošetrené potraviny, ktoré prichádzajú o svoje prirodzené látky.

Stačí sa poobzerať okolo seba a určite si všimnete vyčerpané a smutné tváre svojich kolegov, známych alebo členov rodiny.

Tlak, ktorý je na nás vyvíjaný je príliš silný, aby sme ho zvládali bez následkov. Recenzie a diskusné fóra sú plné príspevkov od ľudí, ktorí trpia nedostatkom vitamínu B1 a Tiamín odporúčajú ako vhodný prostriedok na jeho doplnenie.

Kladne hodnotia nielen jeho účinky, ale aj prijateľnú cenu a jednoduché užívanie.

Tiamín hodnotím ako plnohodnotný zdroj vitamínu B1. Snažte sa o udržiavanie optimálnej hladiny tohto vitamínu vo svojom tele.

Výrazne tým prispejete k skvalitneniu svojho života, ako aj k svojej psychickej pohode.

Prehľad


Zdravie

Výživový doplnok s priaznivími účinkami.

Cena

Skutočne dostupná cena produktu.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na širokú oblasť.

Hlavné výhody

 • Kvalitné účinky výživového doplnku
 • Výhodná cena produktu (približne 2 €)

 • Dobrá dostupnosť produktu
 • Rôzne balenia na výber

Záverečné hodnotenie

tiamín

4.4/5 - (10 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu