Respirátor – najčastejšie otázky a odpovede

Prevencia vírusových a bakteriálnych ochoreníRespirátor - najčastejšie otázky a odpovede

Respirátor predstavuje najúčinnejšiu ochranu proti momentálne hroziacemu koronavírusu. Kým rúško je účinné len v prípade, že ho nosia všetci, respirátor dokáže účinne zabraňovať infekcií i keď ho má len jeden človek.

Problémom je, že momentálne vládne akútny nedostatok respirátorov a táto ochranná pomôcka sa nedostáva ani do nemocníc, kde je pre zdravotný personál nevyhnutná. 

História respirátorov

V minulosti sme sa zameriavali predovšetkým na úlohu respirátora proti prachu. Bol hlavnou pomôckou pri renovácii starých budov, v ktorých sa nachádzalo množstvo prachu a spór plesní. Tieto častice v podstatnej miere ohrozovali dýchaciu sústavu.

Rovnako bol respirátor využívaný i ako maska pri maľovaní, zvlášť ak boli nanášané farby dostupné vo forme spreja. Jemný aerosól sa dokázal dostať do dýchacej sústavy a chemické zloženie môže spôsobiť silné podráždenie.

 Každý respirátor sa vyznačuje prítomnosťou filtračného systému (filtračného média).

Medzi najznámejšie patrí napríklad respirátor 3M, ktorý dokáže svojho nositeľa ochrániť pred pevnými a kvapalnými časticami. V dnešnom článku Vám prezradíme najdôležitejšie informácie, ktoré by ste o respirátoroch mali vedieť.

Ako sa líši respirátor od klasického ochranného rúška?

Respirátor predstavuje ochranné zariadenie, ktoré pri nasadení zakrýva minimálne nos a ústa. Vo všeobecnosti pomáha respirátor redukovať možnosť nakazenia sa infekčnými časticami, pretože zabraňuje ich vdýchnutiu do pľúc.

Na rozdiel od bežného ochranného rúška sa respirátor vyznačuje obsahom filtračného média, ktoré filtruje vzduch prechádzajúci z vonkajšieho prostredia do dýchacej sústavy.

Vďaka tomuto filtrovaniu sa zachytí väčšina pevných i kvapalných nečistôt vrátane živých organizmov v podobe baktérií a vírusov. Práve z toho dôvodu sú momentálne respirátory mimoriadne vyhľadávanou komoditou, ktorá na trhu chýba.

Podstatné je mať respirátor pevne nasadený na tvári tak, aby neexistovali žiadne medzery medzi ním a pokožkou. Iba v tom prípade je možné dosiahnuť efektívnu ochranu. Nezabúdajte však, že nosenie respirátoru nie je jediným krokom v prevencii proti prepuknutiu ochorenia. Je veľmi dôležité kombinovať nosenie respirátoru s pravidelným umývaním rúk.

Môže byť nosenie respirátoru nebezpečné?

V prvom rade by ste mali poznať model, ktorý ste sa rozhodli používať. Na trhu momentálne prekvitá obchod s výrobkami, ktoré sa nevyznačujú kvalitným spracovaním a svojich zákazníkov zavadzajú. Pred kúpou si overte niekoľko dôležitých faktov:

 • Aký filtračný systém sa nachádza v respirátore?
 • Je respirátor vyrobený z kvalitného materiálu?
 • Má respirátor potrebné certifikáty?

Ochranné pomôcky, ako sú práve respirátory, odporúčame kupovať len u overených výrobcov. Ak uvažujete nad kúpou respirátoru, ktorý má slúžiť ako ochrana pred koronavírusom, mali by ste vedieť, že zmysel má kupovať len produkty s označením FFP3.

 

Čo znamená označenie FFP3?

Hoci o respirátoroch sa momentálne hovorí oveľa častejšie než predtým, respirátory sú na trhu dostupné po veľmi dlhú dobu. V podstate hovoríme o troch typoch respirátorov:

 • FFP1
 • FFP2
 • FFP3

Každý z nich sa vyznačuje inou filtračnou kapacitou a je možné ho použiť na rozdielne účely.

 Označenie FFP vzniklo z anglického označenia filtering face piece (v preklade filtračná maska na tvár).

Respirátor je nevyhnutnou pomôckou v pracovnom prostredí, kde je prekročená hladina prachu, dymu a rôznych druhov aerosólov, ktoré môžu poškodiť dýchaciu sústavu a celkové zdravie človeka.

Respirátory sa skladajú z filtračného média (rôznych druhov filtrov) a samotnej masky, ktorá zaručuje uchytenie na tvár. Poskytujú ochranu pred časticami do veľkosti 0,6 μm.

FFP1

Respirátory s označením FFP1 sú vhodné do pracovného prostredia, v ktorom sa neočakáva prítomnosť zdraviu škodlivých látok v prostredí. Filtrujú minimálne 80% častíc, ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Sú vhodné najmä v prípade, že:

 • Majú chrániť svojho nositeľa pred prachovými časticami, ktoré nie sú toxické
 • Vdýchnutie tohto druhu častíc nevedie k rozvinutiu chronického ochorenia, ale môže spôsobiť mechanické dráždenie dýchacích ciest
 • Sú potrebné i v prípade, že sa dané častice vyznačujú charakteristickým, silným a dráždivým zápachom
 • Používajú sa najmä pri stavebných prácach alebo v potravinárstve

FFP2

Tento druh respirátorov sa vyznačuje väčšou schopnosťou filtrovať nebezpečné častice. Používajú sa najmä v prostredí, v ktorom je preukázaný výskyt toxických či mutagénnych častíc (mutagénne častice stoja za vytvorením mutácií – chýb v DNA, ktoré môžu po určitom čase viesť k vzniku nádorových ochorení). Očakáva sa od nich, že zachytia minimálne 94% všetkých častíc nachádzajúcich sa v ovzduší.

 • Ochrana proti toxickým prachovým časticiam, dymom a aerosólom
 • Pevné častice, ktoré zachytávajú, môžu byť fibrogénne (krátkodobé pôsobenie týchto častíc vedie k podráždeniu epitelu, ktorými sú vystlané dýchacie cesty, dlhé pôsobenie vedie k celkovému zníženiu elasticity)
 • Používajú sa najmä v závodoch, ktoré sa zaoberajú spracovaním rôznych kovov, rovnako časté je i ich použitie v baníctve

FFP3

Respirátory FFP3 poskytujú najvyššiu možnú ochranu. Chránia pred približne 99% toxických látok, ktoré sa nachádzajú v okolitom prostredí. Medzi ich nepopierateľné výhody patrí:

 • Vysoká ochrana proti toxickým a zdraviu škodlivým časticiam
 • Dokáže filtrovať i karcinogénne a rádioaktívne látky
 • Cez filtračné médium neprejdú ani baktérie, spóry plesní a vírusy (z toho dôvodu je táto trieda odporúčaná ako ideálna ochrana pri momentálnom ohrození koronavírusom)
 • Používajú sa napríklad v chemickom priemysle, ale veľmi často aj v špecializovaných laboratóriách, ktoré sa zaoberajú detailným výskumom infekčných patogénov

Ako dlho je možné používať respirátor?

Doba použiteľnosti respirátorov sa v podstatnej miere líši medzi jednotlivými výrobcami. Nepoužitý respirátor, ktorý sa stále nachádza v uzatvorenom obale má záručnú dobu, ktorá sa pohybuje v intervale 1-5 rokov. Opäť však pripomíname, že tento údaj závisí predovšetkým na výrobcovi. Ako však odhadnúť dobu, počas ktorej je možné respirátor nosiť?

 

Každý respirátor funguje na princípe filtrácie vzduchu cez filtračné médium. To sa však po určitom čase začína zanášať a do masky prúdi stále menej vzduchu.

Ak začínate pociťovať pachuť a v maske sa usadzuje priveľa vlhkosti, je ten pravý čas respirátor vymeniť.

Toto tvrdenie však obecne platí pri respirátoroch nižších tried.

Respirátory FFP3 sú vo všeobecnosti považované za produkty na jedno použitie. Ťažko však tvrdiť, akú dobu použitia je možné odhadnúť dnes, pretože jedno použitie je charakteristické predovšetkým pre  prostredie laboratória, kde je potvrdené, že s daným patogénom rozhodne do kontaktu prídete.

Je možné respirátory čistiť alebo dokonca vyprať?

V tomto prípade máme pre Vás negatívnu správu. Tieto pomôcky nie sú určené na opakovateľné použitie.

Nie je možné ich prať v práčke a očakávať, že budú opäť fungovať ako pred vybalením z ochranného obalu.

Pomôcku predstavuje i označenie, ktoré sa na respirátore nachádza. Ak je respirátor označený NR je možné ho použiť len raz, označenie R označuje produkty určené na niekoľko použití. Respirátory určené pre filtráciu baktérií a vírov sú však vždy určené len na jedno použitie.

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu